İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Soğutma Sistemi ve Hararet Sorunları

Necat Ertan

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc
Bir saat önce, Murat Korkmaz2 yazdı:

Arkadaslar kirmizi antifiriz koydurdum..havasini arabanin arkasini rampaya vererek aldim ama 120km hizdan sonra tekrar hararet ibresi sona vuruyor..ve sunuda solim bazen arabayi calistiracagim zaman hararet ibresi kontagi cevirdigimde sona vurup tekrar en basa geri geliyor ilk calistirmada daha araba sogukken..bazende arabayi stop ettimde hararet ibresi ortada sabit kaliyor taki bi daha ne zaman calistiracagim zamana kadar..arabadan sogudum artik can sıkıyor gozum hararette yolculuk yapmak cok zor

son zamanlarda gosterge panelini soktugun oldumu hic? eger kurcaladiysan sana sifirlama kalibrasyonunu anlatayim.  

Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz2
Bir saat önce, Halil ibrahim oruc yazdı:

son zamanlarda gosterge panelini soktugun oldumu hic? eger kurcaladiysan sana sifirlama kalibrasyonunu anlatayim.  

Yok abicim hic kurcalamadim..ama yapabilcegim biseyse zahmet olmazsa anlatirmisin belki duzeltebilirim

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
6 saat önce, Murat Korkmaz2 yazdı:

Yok abicim hic kurcalamadim..ama yapabilcegim biseyse zahmet olmazsa anlatirmisin belki duzeltebilirim

cesaretin yoksa ve hic paneli cikarmadiysan bosuna elleme sadece on cami cikardiginda elin gosterge ignesine degdiyse ve gosterge ignesinin takildigi pin kismi ile gostergenin 0 daki konumu degismis olabilir diye dedim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
halil kara
On 21 Mayıs 2006 Pazar at 20:50, Özgür Karasüleymanoğlu yazdı:

Merhaba arkadaşlar 2001 focusumda hararet sorunu var ibre yolda 3-4 saniye içinde kırmızı bölgeye geliyor,aynı sürede normale iniyor.fan motoru normal açıyor,ibre mi bozuk diye göstergedeki teste aldım arabayı hararet 121 dereceye kadar çıkıyor.5-10 saniye sonra 108 lere iniyor.Birde sizce kaç dereceye çıkarsa hararet motora zarar verir acaba?

Uzun yola gittim zehir oldu yol bana hararet yapmasın diye kaloriferi açmaktan o sıcakta.Hacı murata mı biniyoruz focusa mı belli değil.

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

aynı problem bendede oldu 2002 tüplü ghia araba saniyeler içinde ısıyı yükseltiyor düşürüyor.Ariza lambasının üstünde bir ışık yanıyor ve araba motoru durduruyor.motor su kapağını açıyorum 1 saat çalışmış olmasına rağmen suya elimi değdirebiliyorum hararet yapan bir arabanın su haznesi kapağı açılamaz açılsada el değmez.yalancı hraret diye bişey varmış focuslarda hiç bir işlem yaptırmadım kendiliğinden düzeldi.göstergede hararet varmış gibi gorunsede arabaya zarar verecek ısıya gelmiyor ben bu şekilde kullandım zararı olmadı.sonrada düzeldi.ustaya anlatıyordum bu problemi benimle dalgamı geçiyorsun diyordu.Ama anlayan ustaya denk geldim adam arabanın sesini dinledi siboplardan dolayı lok lok lok ses geliyordu arabadan bana bu araba seyir halindeyken hararet yapıp hemen düşüyormu diye sorduydu ama düzeldiği için bende işlem yaptırmadım.birde ben antifiriz koydurdugumda başlamıştı bu hata ondan mı tesadüfmü bilemem ama buradaki büyüklerimiz yorumlayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Halil Bey.
Yalancı hararet dediğimiz olay. Sistemde hava kalması ve havanın üst kapakta toplanmasıdır.
Antifriz tesadüf değil. Araç hava yaptırılmış.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Toprak
On 21.05.2006 at 21:50, Özgür Karasüleymanoğlu yazdı:

Merhaba arkadaşlar 2001 focusumda hararet sorunu var ibre yolda 3-4 saniye içinde kırmızı bölgeye geliyor,aynı sürede normale iniyor.fan motoru normal açıyor,ibre mi bozuk diye göstergedeki teste aldım arabayı hararet 121 dereceye kadar çıkıyor.5-10 saniye sonra 108 lere iniyor.Birde sizce kaç dereceye çıkarsa hararet motora zarar verir acaba?

Uzun yola gittim zehir oldu yol bana hararet yapmasın diye kaloriferi açmaktan o sıcakta.Hacı murata mı biniyoruz focusa mı belli değil.

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Aynı problem bende de vardı 'T'kiti takımı ve termostat 74-89 Luk la değişimi ile düzeldi.6 yıldır fan bile açmadı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Halil Dundar
On 10.06.2017 at 20:39, Ali Toprak yazdı:

Aynı problem bende de vardı 'T'kiti takımı ve termostat 74-89 Luk la değişimi ile düzeldi.6 yıldır fan bile açmadı

T kiti ni nereden aldınız hocam

T kitini nereden alabiliriz 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Focusun ideal motor çalışma sıcaklığı 90-95 C dir. Motor sürekli soğuk çalışacak uzun vadede zarar verir. Orjinal 82 lik termostat takılmalı.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
T kitini nereden bulabiliriz abi ?
Şu şekilde by pass işlemi uygulanacak. Yetkili servislerin teknik servis bülteni var.Herhangi bir lpg ci de yapabilir. Önce sorunun tesisat hava kaynaklı olup olmadığı tespit edilmeli.
737cd83a4737e630b5c73392378d8b71.jpg
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Niyazi Emre Sobay

Öncelikle merhaba arkadaşlar bu sanal hararet olayı bende de olmaya başladı. Araç ford focus 1 2000 model ambiante. Aracı alalı 1 yılı geçti 2 hafta önce yolda giderken arıza lambası yandı (sarı dişli içerisinde ünlem) 2 saniye sonra söndü o an hararete dikkat etmedim. Arıza lambası yanınca tabi birden panik yaptım ayağımı gazdan çektim hızım da ortalama 100 civarıydı neyse hemen sanayiye gittim makineye bağlattım termostat la ilgili bir şey falan dedi usta bende ne alaka gibisinden düşündüm kendimce, sanayiye gidene kadarda herhangi olumsuz bir durum olmadı. Ertesi gün okula giderken hızım 110 120 civarındayken arıza lambası tekrar yandı bir baktım hararet kırmızıda hemen vites küçülttüm ayağımı da gazdan çektim hararet ortaya geri geldi okula gidince kaputu açtım su deposunda su köpük köpük olmuş. Memleketten bir usta aradım durumu anlattım fan açmamıştır dedi. Sanayiye gidip elektrikçiye gösterdim kontrol etti fan da ya da tesisatta bir sorun yok dedi sen antrifrizi değiştirt patlak kaçak varsa belli olur dedi antrifrizi değiştirttim kırmızı olandan koydu afyonda ikamet ettiğimden dolayı -30 civarına ayarladı sanırım havasını tam olarak aldı mı emin değilim. Bu seferde araç 120 140 arasında yapmaya başladı ancak arıza lambası yakmıyor hararet kırmızı ya geliyor ayağımı gazdan çekiyorum 2 3 saniye sonra ortaya düşüyor. Kısacası Afyonda önerebileceğiniz bir usta var mı? şimdiden teşekkür ederim :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Havadır diye umursamaz davranmayın.
Havadan dolayı genelde arıza yanmaz.
Hava almak zordur focusta ve sisteme teknik servis bülteninde tarif edildiği gibi ek bir bağlantı yapmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
19 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Havadır diye umursamaz davranmayın.
Havadan dolayı genelde arıza yanmaz.
Hava almak zordur focusta ve sisteme teknik servis bülteninde tarif edildiği gibi ek bir bağlantı yapmak gerekir.

umursamaz davranmadım zaten abi ama antifriz değiştikten sonra 120 140 arası yapmaya başladı oda 1 2 saniye ve arıza lambasını yakmıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın arka kısmı yüksekte olacak şekilde iken, yeniden havası alınsın Niyazi Bey.
Düzelmez ise ek bağlantı yapmak gerekecek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay

Afyonda bir yer öneren varsa oraya gitmek isterim, en azından sorunu bilen birisine.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yasin Aydan
On 14.11.2017 at 22:27, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracın arka kısmı yüksekte olacak şekilde iken, yeniden havası alınsın Niyazi Bey.
Düzelmez ise ek bağlantı yapmak gerekecek.

Mehmet abi bende Mondeo 1997 glx'e antifiriz koyduktan sonra kalorifer sıcak üflememeye başladı. Acaba hava mı yapmış olabilir. Bundan nasıl emin olabilirim? Hava yaptıysa havasını nasıl alabilirim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 29.12.2017 at 10:08, Yasin Aydan yazdı:

Mehmet abi bende Mondeo 1997 glx'e antifiriz koyduktan sonra kalorifer sıcak üflememeye başladı. Acaba hava mı yapmış olabilir. Bundan nasıl emin olabilirim? Hava yaptıysa havasını nasıl alabilirim?

Hava nasıl alınır pek bilmem.. Çünkü bu tür işleri hep tamircime yaptırırım.. 

Ancak, olay antifriz ekleme sonucu oluşmuş ise, çok büyük ihtimalle hava yapmıştır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Focusta motor arkaya yatık. O yüzden üst kapakta hava birikmemesi için arkadan motor yere dik konuma gelene kadar kaldırılarak alınıyor hava. Benim de başıma bı kere geldi LPG bağlarken. En temizi sistemdeki sıvı komple boşaltılıp motor soğutma sıvısı ( kendinden konsantre antfrezli su) ile değiştik sorun kalmadı. Yine basınç testi yapabilen biri kaçak var mı baksa daha temiz olur

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Akif Feyzioğlu

Merhaba arkadaş lar..

Foruma yeni üye oldum :) Eskişehirde ikamet ediyorum ,arabam 2000 model 1.6 ghia meşhur bu hararet problemini yaşadım Eskişehirden Kayseriye giderken rampalarda hararet yaptığını farkettim lakin motor ışığı yatırmadan sakin kullandım bütün formu okudum  ben kapaktan degisime başlamayi düşünüyorum bide komple eski antrifizli suyu boşaltıp temizleme niyeti ile hazır su ile doldurup termostat acana kadar ısıttım motoru sorunsuz termostat açıldı ilginç olan antirifiz bire bir oranda termostat açtiramadim... termostat değişiminde termostati yuvasına takarken çerçevesinde bir pim var burası na dikkat eden varmı? birde radyator ile fanın takili olduğu plastik kasa arasında boşluk olması normalmi yani 1 cm oynuyor ileri geri sallayınca kasayı suyun akış yönü genlesme kabı> motor> termostat yanındaki çıkıştan( varsa lpg regülatörü) yoksa kalorifer peteğine> ordan motora geri dönüş degilmi birde bazı arkadaşlar hortum icinde daraltıcılardan filan bahsetmiş onları çıkarınca sorunu çözen ler olmuş.. diğer bi konu ise aracın arkası havada iken denmiş lakin bu durumda sistemdeki hava araç iç ısıtma petegine gitmezmi? Buarada zavoli marka lpg var lpg hava filtresinin arkasında T kit yok :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor yatık olduğu için, ancak arkası yükseğe kaldırılınca motor düzleşiyor.. 

Bu sebeple arkası yüksekken havası alınmalı diyoruz Mehmet Bey. 

Sizdeki sorun hararet sorunu mu yoksa. yalancı hararet sorunu mu ? 

Bunun cevabını net olarak bulduktan sonra buna göre çözüm aramalısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Feyzioğlu

Yalancı hararet olmalı çünkü düz yolda sıkıştırdığımda herhangi bir sorun yok lakin rampaya tırmanmaya başladığım 30 sn içinde hararet ibresi 30 derece yukarı 5 sn sonra tekrar 30 derece yukarı ve kırmızının yanında beliriyor, gazı kesmem ile düşmüyor lakin araba düze geldiğinde aynı hızda inip ibre ortada duruyor.. çok hızlı gerçekleşiyor yani sadece rampada ama düzde 165-170 km hararetde sorun yok ama...

y0Pz69.png

Bu arada resim youtube dan alıntıdır!

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Feyzioğlu

bu arada termostat pime dikkat çekmek için

(resim alıntıdır)

kOjXD7.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet Yalancı hararet, yani sistemde hava birikmesi ve üst kapağın ani ısınması.
Havası düzgünce alınmalı düzelmez ise bilen bir ustaya teknik servis bülteninde tarif edildiği gibi ek bağlantı yapılmalı.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serdar Dogru
On 03.12.2006 at 03:13, Yaşar Demirci yazdı:

problem silindir kapagının diger parçalardan cok sınması ısı sensörü kapakta takılı oldugundan hararet yapıyor. çözüm olarak birkaç işlem var bunlar radyatör sıvısı genleşme bidonunu ve kapagını kontrol etmek kapak gevşekse yada bidona sıkıldıgı yerde yara varsa, sogutma sıvısında hava varsa havasını almak lazım, bunlarda çözüm degilse hortum kiti takılması gerekir.

hortum kiti nedir hocam

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
hortum kiti nedir hocam

Otosanın yayınladığı Teknik Servis Bülteninde tarif edilen ek bir bağlantı.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...