İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Soğutma Sistemi ve Hararet Sorunları

Necat Ertan

Recommended Posts

Ali Ergün

Selamun Aleyküm Arkadaşlar,

2004 Focus Collection HB 1.6 Otomatik bir aracım var. Bilgilerimi vermiş olduğum aracımı 14 aydır kullanıyorum. Alırken aldığım arkadaş dürüst ve içtenlikle aracı şanzımanında sorun olduğunu söylemişti ve ben de bilerek bunu almıştım. Araç 2. vitesten 3. vitese geçerken çok çok hafif vuruntu yapıyordu. Nitekim zamanla bu vuruntunun şiddeti giderek arttı. Bakım için tamire götürüp arabayı lifte alınca şanzıman alt kapağında çatlak olduğu ve şanzıman yağının bu sebeple azaldığını gördük ve çatlak onarılıp eksik yağı ekledik. Fazla uzun yazmayayım bundan sonra, sorunun devam etmesi sebebiyle çeşitli tavsiyelerle buna benzer ufak müdahalelerde bulunmamıza rağmen sorun bir türlü ortadan kalkmadı. Adım adım revizyona giderken şunu fark ettim ki araç bu vuruntuyu sadece LPG' de ve zorlayınca yapıyor. Benzinde kullanırken ne kadar zorlarsam zorlayayım kesinlikle vuruntu olmuyordu. Daha sonra sanayideki otomatik şanzıman tamircilerinden sıkıldığım için kendim konuyu uzun uzun araştırdım ve neticede şu sonuca ulaştım. Araç LPG' li kullanımda benzinli kullanıma nazaran çok daha fazla ısınıyor. Bu ısınma neticesinde motor ve şanzıman aynı radyatörden soğutulmaya çalışıldığı için şanzıman sıcaklığı bir süre sonra (yoğun trafik, aşırı yük, dik rampa vs.) aşırı ısınıyor ki bu da şanzıman yağının özelliğini kaybetmesine ve vuruntunun ortaya çıkmasın sebep oluyor. Problemin bu olduğundan şüphem yok denecek kadar hiç :)  

Bu durumda;

1- Bu aşırı ısınma normal bir durum mudur?

2- Eğer normalse buna benzer sorunlar için üretilmiş bir  değişiklik prosedürü var mıdır ? Üretilmiş standart bir  kit vs. gibi ...

3- Değilse sorun radyatördeki herhangi bir tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

4- Sorun şanzımandan radyatöre soğuması için yağı taşıyan boru hortum vs. lerde gelebilecek tıkanıklık ya da yarı tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

5- Radyatörün gücü yetmiyor olabilir mi?

6- Radyatörün çalışma başlangıç ısı değerini düzenleyen sensör vs. de bir arıza olabilir mi? Yani çalışmaya geç başladığı için sıcaklığın yükselmesine neden olmuş ve daha sonra soğumasını sağlayamama gibi bir durum söz  konusu mudur?

7- Bir de aracım LPG'de 38 Krş. yakıyor (1 Lt LPG = 2,80 TL). Elbetteki bu rakam biraz fazla. Hararetin fazla olmasından dolayı motordaki yanmanın verimli olmaması gibi bir durum buna neden olabilir mi?

İlgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Herkese güvenli ve keyifli sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Ali Ergün yazdı:

1- Bu aşırı ısınma normal bir durum mudur?

2- Eğer normalse buna benzer sorunlar için üretilmiş bir  değişiklik prosedürü var mıdır ? Üretilmiş standart bir  kit vs. gibi ...

3- Değilse sorun radyatördeki herhangi bir tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

4- Sorun şanzımandan radyatöre soğuması için yağı taşıyan boru hortum vs. lerde gelebilecek tıkanıklık ya da yarı tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

5- Radyatörün gücü yetmiyor olabilir mi?

6- Radyatörün çalışma başlangıç ısı değerini düzenleyen sensör vs. de bir arıza olabilir mi? Yani çalışmaya geç başladığı için sıcaklığın yükselmesine neden olmuş ve daha sonra soğumasını sağlayamama gibi bir durum söz  konusu mudur?

7- Bir de aracım LPG'de 38 Krş. yakıyor (1 Lt LPG = 2,80 TL). Elbetteki bu rakam biraz fazla. Hararetin fazla olmasından dolayı motordaki yanmanın verimli olmaması gibi bir durum buna neden olabilir mi?

İlgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Herkese güvenli ve keyifli sürüşler dilerim.

Sebep bu mudur bilmem ama.. 

Motorun fazla ısındığından eminseniz: 

1- Değildir.. muhtemelen lpg kalibrasyonu fakir karışımdadır bu durum ısıyı artırır. 

2- Yok. Doğru ayar yapmak ısıyı düşürür.. 

3- Lpg kalibrasyonu sağlamsa ve radyatör sorunlu olmuş olsa, şanzımandan önce hararet sorunları yaşıyor olmanız gerekir. Motor şanzımanı ısıtacak kadar ısınıyorsa önce kendi yanar.. 

4- Bu daha mantıklı... 

5- Motor radyatörü değil de, şanzıman yağını soğutan radyatör sorunlu ise mümkün ancak benzinde de yaşamanız gerekir bu sorunu.. 

6- Yağ soğutucusunda bir termostat var mı bilmiyorum. .duymadım hiç.. Ama varsa ve sorunluysa benzinde de aynı sorun oluşmalı.. 

7- otomatik focus 1 için lpg tüketimi bence normal. Aksine sıcak motor daha verimli yakar.. 

Benim fikrim, motor ateşleme sistemini gözden geçirin, sensörler doğru veri gönderiyor mu onları kontrol ettirin. 

Yok kesin ısı kaynaklı diyorsanız, motor su termostatını bir düşük derecelisi ile değiştirin. 

Her iki yakıt türünde de sorun yaşasaydınız, bir çok teziniz doğruydu, ama sadece lpg'de sorun yaşadığınız için ben sorunun ısı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, 

Lpg kalibrasyonunuz veya enjektörleriniz hatalı, düzgün bir karışım yok, araç yeterli torku üretemiyor. Tork konvertörü de düşük basınçla ancak bu kadar çalışabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ünal1987

Slm ustalarim bende focus 1var bunlar da hava alma işlemi nasıl yapılıyor bana detaylı bi şekilde anlatırsınız sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mehmet Akif Feyzioğlu

Ustalar biraz geç oldu lakin aracımdaki Hararet sorununu çözdüm,

Araçlarımızda aynı yöntem ile sorun çözülecek şeklinde  kesinlik olacağını sanmıyorum...

En temel de görsel kaçak aranmalı yoksa su seviyesi anormal derecede düşmüyorsa 

termostat bazen kafasına göre açıp bazen hayret açmıyorsa 

Genleşme tankının yani su dolum yerinin kapağı (orjinali siyah bir kapak) değiştirin...

Ben 15 tl ye sarı kapak alıp değiştirdim hava alma tarzında pek bir şeyde yapmadım sorunum düzeldi bunların kapağı termostatlı...

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
(düzenlendi)
8 saat önce, Mehmet Akif Feyzioğlu yazdı:

Ustalar biraz geç oldu lakin aracımdaki Hararet sorununu çözdüm,

Araçlarımızda aynı yöntem ile sorun çözülecek şeklinde  kesinlik olacağını sanmıyorum...

En temel de görsel kaçak aranmalı yoksa su seviyesi anormal derecede düşmüyorsa 

termostat bazen kafasına göre açıp bazen hayret açmıyorsa 

Genleşme tankının yani su dolum yerinin kapağı (orjinali siyah bir kapak) değiştirin...

Ben 15 tl ye sarı kapak alıp değiştirdim hava alma tarzında pek bir şeyde yapmadım sorunum düzeldi bunların kapağı termostatlı...

Kapagi termostatli demek biraz yanlis olur

Sonucta sogutma sistemi kapali bir devre oldugundan oturu icerde biriken hava basincini yavas yavas disari atabilecek bir sisteme sahip. dogru termostatli kapaktan ziyade  basinc termostati diyebilirizde sizin dediginize gore

tarihinde Halil ibrahim Oruc tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...