İçeriğe Yönlendir

Mondeo II'ye LPG olur mu? Olursa nasıl olur?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Sorun benzindemi, tüptemi... Yoksa her ikisinde de mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her ikisinde de oluyorsa sorun tüpte değildir..

Bir araç sebepsiz yere stop ediyorsa akla ilk ateşleme sistemi gelir.. Buji, buji kablosu, bobin gibi..

Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

Araba stop ettiğinde dijital göstergede çizgiler çıkıyor mu?

Bende bi ara bu çok sık oluyordu.

hız sensörü arızası dediler değiştirdik ama devam etti.

sonra deneme yanılmayla motor kısmındaki sigorta kutusunda bi temzsızlık olduğunu keşfettik yada biz öyle yorumladık.

orayı kurcalayınca düzeldi artık yapmıyor ama hangi sigorta yada roleden olduğunu hala bulmuş değiliz, kaba kuvvetle sorunu çözdük

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erhan Atav

merhaba ben aranıza yeni katıldım.2002 model mondeoma izmirde brc ya da zavoli seçeneği dışında bir seçenek bulamadım.forumda adı çokça geçen landirenzo ya da teleflekse izmirde ulaşabileceğim bir adres ya da bu araç için tavsiye edebileceğiniz başka bir marka var mı?yine görüşmek dileğiyle yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Gizlenci

herkese merhaba

98 model glx mondeom var. çok da severek biniyorum. lpg taktırmak gibi bir düşüncem var, her kafadan da bir ses çıkıyor arkadaşlarıma sorduğum zaman. kimisi hararet problemin olur diyor, kimisi daha iyi olur diyor. şehir içi kullanımda yakıt sarfiyatı çok fazla oluyor, uzun yolda memnunum.

sizlere sormak istediğim lpg taktırmanın ne gibi dezavantajları vardır? benim lpg konusunda hiçbir bilgim yok. gerçekten hararet problemi yaşarmıyım? performansı düşermi? nelerle karşılaşabilirm? nelere dikkat etmeliyim? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bende sizin gibi aylarca düşündüm araştırdım ve sonunda lpg taktırdım. 8 9 ay oldu hararet problemi olmadı zaten mondeolarda hararet ihtimaline karşı arabanın kendini korumaya çalışması söz konusu .şöyleki araç tekler 2 silindire düşer siz de anlarsınız . .o diğer konu .asıl konu aracınız benzinde normal çalışıyormu? bir problemi varmı ilk önce onu gözden geçirin.tekleme varmı devir saatinde oynama vb. problemler varsa lpg takıldığında bunun etkilerini 10 ile çarpın .yani rolanti kontrol valfinizde benzinde problem yok gibi çalışıyorken lpg de bu sıkıntı açığa çıkacaktır.bu verdiğim örnek sizi caydırmasın sadece lpg nin daha hassas olduğunu anlatmaya çalıştım .. performansınız düşecektir biraz ama bu kendini kalkışlarda ve son hızlarda gösterebilir. tabi benzindeki tok sürüş birazcık aranır ama bu da çok önemli değil.benzinde ne yakıyorsanız üstüne en az 1 litre koyun (100 km de) burada lpg markası çok önemli ama işçilik daha önemli aracınızın başında durun ve seyredin ben öyle yaptım . ha insan arabasını sevince kıyamıyor falan ama sizden kıymetli değil .taktırın daha ekonomik gezin . şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

98 kasa Mondeolarda, hararete karşı stop etme sistemi yoktur. Focus Zetec motorlarda, bloktan hararet ölçen sensir ile bu sistem uygulanmıştır. Mondeolar, termostattan yani sudan ölçer ve harareti göremeden contayı yakar :)

Yorum bağlantısı
Guest Bilal Sar?iz
(düzenlendi)

alınmıştır efeem

tarihinde Bilal Sar?iz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
98 kasa Mondeolarda, hararete karşı stop etme sistemi yoktur. Focus Zetec motorlarda, bloktan hararet ölçen sensir ile bu sistem uygulanmıştır. Mondeolar, termostattan yani sudan ölçer ve harareti göremeden contayı yakar :)

çağlar bey bizim usta çuvalladı o zaman . yaktım onu.

mondeo da zetec motor ama demek ki yok . o kadar sensörün arasın da nasıl koymamışlar gerçekten üzüldüm.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Bilal Sar?iz
(düzenlendi)
Teşekkür şettiririm :)

rica şettiririm :)

yannız bizim tarafta konuyu silmeyi unuttum. kırmızılara duyrulur

bu arada Emre bey lpg taktırın. ben 1 yıl hiç sorunsuz kullandım. motor ne yağ ne su eksiltti. performans son sürat harici aynıydı. hararet çok az ş.içi trafikte fazlalaşır ama limitleri zorlamaz.

tarihinde Bilal Sar?iz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

bendede sizin aracın aynısından var düz vites benden önceki sahibi 50000 km yapmış bende 2 ayda 5000 km yol yaptım çekişde hiç fark göremiyorum mertol bey sayesinde ayarladık ustanın bütün karşı çıkmalarına rağmen fakir karışım veriyordu şimdi vermiyor araba benzinli gibi çalışıyor usta çok önemli tabiki taktırırken lütfen ustanız daha önce mondeo ya takmış olsun ve taktığı kişiyle bizzat görüşün yoksa arabanız deneme tahtasına döner ustaya aracı sağlam teslim edin gösterek ve sağlam istediğinizi söyleyin benim arabam şehir içinde dur kalk maksimum 5 km ve maksimum 2. vitesle kullanıyorum(çok nadiren 3)maksimum hız 50 km yapıyorum ve klima açıkken kmde 25 kuruş yakıyor şehirler arası klima açıkken 16-17 kuruş kapalıyken 15-16 kuruş (lpg litresi 1.80)karar sizin artık

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

malum ekonomik şartlardan dolayı lpg düşündüm, benzinin fiyatı hızla artıyor. ekonomik düşünelim derken daha fazla masraf çıkarmasından çekiniyorum işin açıkçası ama taktıracağız diye düşünüyorum. ya da aracımı daha az kullanıp böyle telafi edeceğim.

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

tavsiye ederim mondeo yu şimdiye kadar kullandığım hiçbir araçtan( babamın volvo v40) hariç hiç bu kadar memnun kalmamıştım...

şöööyle bir inceledim de sanırım lpg taktırmaktan vazgeçiyorum gibi... lpg fikrini arkadaşlar verdi ama hala ısınamadım... aslında forumda bu konuda oldukça iyi konular var bende tam yerine açmışım biraz gereksiz oldu sanırım. Henüz forumun acemisiyim kusura bakmayın... özellikle mondeo kullanıcılarının fikirlerini almak istedim. malum hararet yapma karakterine sahip araçlar.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

2 kademeli hıza sahip bir fan sistemi var anında soğutur ama hala şu motor koruma nın olmamasına gerçekten hayret ettim . benzin oktan ayarını bile düşünen adamlar nasıl bunu pas geçmişler hayret. şimdi kitap önümde ve inceliyorum : sınırlanmış operasyon stratejisi diye bir başlık okuyorum. motor kumanda sisteminde bir arıza olduğunda , modül hafızalanmış sabit değerler alır ve aracın çalışmasına imkan verir. fakat bazı işlemler sınırlandığı için performans azalır. modülün devre dışı kalması halinde sistem acil çalışma stratejisi moduna girer. bu durumda motor yüksek sınırlandırmalarla çalışır fakat yinede düz yolda 60 km/h hıza kadar kullanılabilir .diyor .işte ben bunu anlamadım hangi problemde bunu yapıyor hararettemi yoksa başka bir şey demi.

Yorum bağlantısı
İlk Özdilek
herkese merhaba

98 model glx mondeom var. çok da severek biniyorum. lpg taktırmak gibi bir düşüncem var, her kafadan da bir ses çıkıyor arkadaşlarıma sorduğum zaman. kimisi hararet problemin olur diyor, kimisi daha iyi olur diyor. şehir içi kullanımda yakıt sarfiyatı çok fazla oluyor, uzun yolda memnunum.

sizlere sormak istediğim lpg taktırmanın ne gibi dezavantajları vardır? benim lpg konusunda hiçbir bilgim yok. gerçekten hararet problemi yaşarmıyım? performansı düşermi? nelerle karşılaşabilirm? nelere dikkat etmeliyim? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. :)

Bu soruyu en iyi mertol abi cevaplar bence :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Ya takın gitsin.. dert ettiğiniz şeye bakın...

olmadı sökersiniz topu topu 5 tane deliğe bakar . kör tapa tamam. plastik manifoltunuz 5 yerinden delinecekte :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
olmadı sökersiniz topu topu 5 tane deliğe bakar . kör tapa tamam. plastik manifoltunuz 5 yerinden delinecekte :)

Hurdacılar manifolt dolu :)

Yorum bağlantısı
Guest Bilal Sar?iz
İfade kendiyle çelişiyor...

:) öyle olmuş hakkaten. ama düşük hızlarda çok belli olmuyordu.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Perfomansdan kayıp yaşamazsınız..Yaşasanız da düzeltilir. Artık lpg dönüşümü yapılmamış benzinli araçlar 2.elde de tercih edilmiyor çünkü lpg dönüşümü ek bir masraf. Takın lpg'yi doya doya binin aracınıza..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Perfomansdan kayıp yaşamazsınız..Yaşasanız da düzeltilir. Artık lpg dönüşümü yapılmamış benzinli araçlar 2.elde de tercih edilmiyor çünkü lpg dönüşümü ek bir masraf. Takın lpg'yi doya doya binin aracınıza..

Ancak.. dandirik kitler takılı bir dolu araba var piyasada...

Adamı arıyorum lpg varmış markası ne diyorum...

Gelen cevabı bir seferde anlayamayıp kodlattırıyorum... :)

Yorum bağlantısı

Ben de sizin gibi çok kararsızlık yaşıyordum. Ancak son gelen zamlardan sonra pahalı yakıtla keyifli otomobil sürmek iyice hayal olduğu için bugün araca lpg bağlanması için servise bıraktım, yarın teslim alacağım. Eskiden LPG dönüşümü grand cherokeeler gibi büyük motor hacimli araçlara uygulanırdı. Ancak son zamanlarda dikkatimi çeken husus, 1600 motor sahiplerinin bile yakıt sarfiyatını düşürmek adına hiç zaman kaybetmeden LPG dönüşümü yaptırdıkları yönünde. Her ne kadar 2000 motor hacmine göre ekonomik olduğunu düşünsekte mondeolar tüplü ve dizel araçlara göre mevcut durumda en az 2 kat daha fazla yakıt sarfetmekte. Bence referansı olumlu, işçiliği iyi olan LPG servisleri ile irtibata geçip, kaygılarınızı en aza indirecek kiti aracınıza monte ettirin. Sonrada uzun zamandır unutmuş olduğunuz düşük maliyetlerle aracınıza keyifle binin.

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

evet sanırım taktıracağım. 1 ay içinde taktırmayı düşünüyorum. araştırmalarıma göre brc markası oldukça iyi göründü gözüme... mesajlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Uğur Çelik

Bene Brc var.Memnununm yakıtta 40 tasarruf edersiniz.Arabaya bir etkisi yok.1,5 yıldır kullanıyorum bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...