İçeriğe Yönlendir

Trafik kazası, ceza, zorunlu sigorta

Deniz Tarhan

Recommended Posts

Deniz Tarhan

bugün ufak bir kaza geçirdik, yolda giderken kamyonetin teki sağa sapmak icin üzerimize kırdı, tamponuyla sol çamurluğumuzu biraz göçertti... sonrasında trafik ekibini çağırdık tutanak tutuldu, tutanağı salı günü karakoldan alacakmışız. kaskomuz yok, araba da 97 model uno s.

benim sormak istediğim, sanırım trafik kazasına karışmak gibi bir sebepten trafik cezası kesiliyormuş, bu ceza ne kadardır ve neye istinaden kesilir, bir de arabanın kaskosu yok, zorunlu trafik sigortası ödeme yapar mı? :huh:

kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

40 ytl civarı ceza kesmiş olmaları lazımdı zaten, kesmediler mi?

karşı tarafın trafik sigortasından karşılayabilirsiniz masrafları.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Eğer kusur oranınız sıfırsa kesmiyorlar... 2 defa kazaya karıştım, ikisinde de kesmediler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Can senin gibi sigortalı her acenteye nasip olmaz.. :)

Deniz Bey, geçmiş olsun.. Geçirmiş olduğunuz kazada kusurunuz yoksa, ama hiç yoksa size bir ceza uygulanmaz..

Trafik kazasında kesilen ceza, kaza karıştığı için değil, kaza yaptığı anda ihlal ettiği kural için kesiliyor.. Yani suç yoksa cezada yok..

Diğer taraftan, sizin bu kazada suçunuz yoksa hasarınınızın tamamını size çarpan kamyonetin trafik sigortasından alabilirsiniz..

Kusurunuz varsa bile size çarpan aracın kusuru oranında yine belli bir miktar geri ödeme alacağınız için bu işi inceleyin derim..

Yorum bağlantısı
Deniz Tarhan

Can senin gibi sigortalı her acenteye nasip olmaz.. :)

Deniz Bey, geçmiş olsun.. Geçirmiş olduğunuz kazada kusurunuz yoksa, ama hiç yoksa size bir ceza uygulanmaz..

Trafik kazasında kesilen ceza, kaza karıştığı için değil, kaza yaptığı anda ihlal ettiği kural için kesiliyor.. Yani suç yoksa cezada yok..

Diğer taraftan, sizin bu kazada suçunuz yoksa hasarınınızın tamamını size çarpan kamyonetin trafik sigortasından alabilirsiniz..

Kusurunuz varsa bile size çarpan aracın kusuru oranında yine belli bir miktar geri ödeme alacağınız için bu işi inceleyin derim..

Kusur konusunda tam bir fikrim yok ama, ana yoldan giderken ben sağ sapağa dönmek için en sağ şeritteydim, kamyonet benim bir solunmdan arkadan geliyor, o da sapağa dönecekmiş, kırınca benim sol çamurlukla onun tamponun köşesi sürtüştü. Kamyonet şu AS25 lerden, yani bir hasarı yok :blink:, polis tutanağı imzalattı ikimize de, daha sonra arabanın önünden arkasından bir takım ölçüler alıp bir de kroki çizdiler ve bize salı günü tutanağı karakoldan almamızı söylediler, ben bu arada aracın içerisinde diğer polisi ceza koçanı doldururken gördüm ama bize henüz hiçbir sey vermediler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben de iki ay önce benzer bir kaza geçirdim. Tır arka kapımı göçertti. hasar yüzde yüz onda oldugundan tamamen ücretsiz olarak yapıldı.

sizin hasar önde olduğu için size de hasar verme olanağı yüksek. Genellikle sizin aracın ön tarafında hasar varsa hasar size veriliyor diye duydum.

Yorum bağlantısı
Deniz Tarhan

Çarşamba günü trafikten kaza tespit raporunu aldık, trafik kusuru tümüyle karşı tarafa vermiş, asli kusur olarak da "6-Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma" maddesini uygulamışlar, Karşı tarafa 49 YTL ceza kesmişler, bize ceza kesilmedi, yani kaza yapıldığında doğrudan ceza yenmesi olayı bir şehir efsanesi çıktı. :) Karşı tarafın sigorta şirketi finans sigorta, şirketi aradık, "aracı servise götürün, oradan bizi arasınlar, dosya açalım, eksper gönderelim" dediler, biz de ankara otomotiv fiat servisine götürdük arabayı, trafik kazası tespit raporu, alkol tespit tutanağı belgelerini verdik, şirketi aradılar, dosya açıldı, öğleden sonra eksper gelecekmiş, servisteki eleman sol-ön çamurluğun değişeceğini, ön kapının da düzeltilip boyanacağını söyledi. Masrafları servise biz ödeyecemişiz, sonra sigorta şirketi tutarı bize ödeyecek...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tufan Has

benimde sorum var.diyelimki kapalı otoparkınıza girerken arabanızda hasar oluştu-çarptınız -az ya da çok.

aracınız kaskolu.

kaskoya giderseniz oda polis tutanağı haricinde bir şey yapamayacağını,yani beyanla olmayacağını söylerse ne yaparsınız.bu alanda polis tutanak tutar mı.tutanak için polisi çağırırsanız herhangi bir trafik cezası alma olasılığınız var mı?teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Peki,

Bir kazaya karıştık ve kaskomuz yok ve de suç bizde ise karşı tarafın hasarı bizim trafik sigortamız tarafından karşılanır mı?

Suç bizde iken bizim hasar karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanır mı?

birinciye evet. ikinciye taksiciysen evet.

benimde sorum var.diyelimki kapalı otoparkınıza girerken arabanızda hasar oluştu-çarptınız -az ya da çok.

aracınız kaskolu.

kaskoya giderseniz oda polis tutanağı haricinde bir şey yapamayacağını,yani beyanla olmayacağını söylerse ne yaparsınız.bu alanda polis tutanak tutar mı.tutanak için polisi çağırırsanız herhangi bir trafik cezası alma olasılığınız var mı?teşekkürler

beyanla olmayacağını söyleyen dingoya iyi bir beyan yaparım. Madem otoparkta olmuş, lmuşsa olmuştur. Öküzün altında buzağı arıyorsa buzağının altında da sineği bulmak mümkündür.

Polis tutanak tutmamak için elinden geleni yapacağından iyi niyetli bir komiser bulmadan o işe girişmem. iyi niyetliyse tutanak tutar elbette.

Babam otomatik aracından D pozisyonunda indi bahçede. gerisini siz düşünün. Beyanla yapıldı.

Sigorta firmanızı seçerken incik cincik arayan firmalardan sakınmanızı öneririm. isim vermeyeyim. bazıları çok açıkgöz.

Kimse gazoz olsun diye aracını çarpıp birkaç milyar (pert başka olay orda yolsuzluk olabilir elbette) masraf oluşturacak bir hasarı arabasına boş yere vermez. Aracını ndeğerini düşürmez. Bir hafta on gün arabasız kamayı istemez.

Bu sigorta şirketlerinin dikkat etmesi gereken (Mehmet doğru muyum?) bence en önemli şey eksperlerin dürüst olması ve bilgili olması. onu dışında diğer konular bence detay ve müşteri memnuniyeti kapsamında kolayca halledilir.

Bütün olayın beyan üzerine yapılması bence yeterlidir. Alkollü olunca mı yapmıyor hasarınızı? Öyle şeyler mi var?

Kaç kasko vakasında bu gibi nedenlerden sorun olur ki? Öyle olsa bizim vatandaşımız alkolsüz olarak yeniden rapor alır o aracı gene de yaptırır.

Düz giden işi eğrilmekten başka bir işe yaramaz bu tip kurallar.

VW servisinde otoparkta aracıma vurduklarında polis gelmiş tutanak tutmuştu. tabi servisin gayesi parayı trafik sigotasından almaktı. Neticede alamadı çünkü bana vuran adam o gün öğleden sonra arabayı satmış ve sigortasını iptal ettirmiş miş !!!!!

selamlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kaza iki taraflı değilse, yani çarpışma değilse, polis tutanağı çok önemli değildir..

Beyanla ödenir.. Ancak bazı uyanıkların suistimalleri neticesinde sigorta şirketleri de zor durumda kaldığından dolayı beyan olayına kuşku ile bakmakta, bunu sigortalıya pek belli etmese de mutlaka kazayı incelemektedir..

Kazalarda bir de karayolu veya karayolu dışı olayı vardır.. Kaza karayolu dışında ise karakol polisinin görgü tespit tutanağı tutması gerekir..

Eksper konusuna gelince; malesef bilgisizini de gördüm, iş bitiricisini de..

Evet sigorta şirketinde aslolan müşteri memnuniyetidir, ancak işin içine sigortadan para almak işi girince, bazı sigortalılar işi ticarete dökmeye çalışabiliyor..

Yani Sigorta işinde iki tarafta yeterince dürüst olursa, ne beyan aranacaktır ne de rapor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olay, karayolu dışında ise trafik polisi rapor tutmaz.. Tutmak zorunda değildir. Bu tür kazalar beyanla veya polisin tutanağı (Görgü Tespit Tutanağı) ile halledilir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evet sigorta şirketinde aslolan müşteri memnuniyetidir, ancak işin içine sigortadan para almak işi girince, bazı sigortalılar işi ticarete dökmeye çalışabiliyor..

Yani Sigorta işinde iki tarafta yeterince dürüst olursa, ne beyan aranacaktır ne de rapor..

Konu biraz kaymış oluyor belki ama. Şimdi şöyle mi yapıyorlar: 90 model şahini çarpıyorsun. Sonra gidip servis arkadaşına yaptırıyorsun. sonra parasını kaskodan alıp kırışıyorsun? Şirket araçları üzerinden bu işleri yaptıklarını biliyorum ama şahıs arçlarında da mı oluyor? Bir de oluyorsa sizce yüzdesi kaçtır? (azdır diye sormadım sadece merak ettim, bu yolsuzluklar acaba azaltılabilse, primler düşer mi? Yani yüksek primlerin nedeni yolsuzluk mu?)

Ben zorunlu sigorta ile kaskonun aynı policede farklı teminatlar olarak yapılmasını doğru buluyorum. İki ayrı sigortanın anlamı yok. İkisi de özel firma neticede. İki ayrı kırtasiye. İkisi birleşse bence 50YTL tasarruf olur en az. Bu tasarruf da kayıp işgücü ve kaynaktan tasarruf, alınmayan para değil yani. primlerin sigorta şirketine girdisi gene net olarak aynı kalır. Masraf azalmış olur.

Şirket araçlarının ABD de sigortası normalin İKİ KATIDIR. Ota moka ticari araç kaydetmezler yani. Mümkünse etmezler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugüne kadar gördüğün en bariz hileler;

Kaskosuz iken çarpılan araca kasko yapılıp kaza yeni olmuş gibi rapor düzenlenmesi.

Aynı şekilde en sık gördüğüm hile, kırık camların kasko yapılıp cam değiştirilip sonra kaskonun iptal edilmesi.

Tamirci ile anlaşan sigortalının parçaları değiştirmeyip değişmiş gibi göstermeleri.

Tahminlerime ve bugüne kadar gördüklerime göre;

Küçük hileleri yapanlar % 60 (Yapmadan yapmış görünme, değişmeden değişmiş görünme)

Değişmemesi gerekeni değişme: % 30

Sigortasız kaza yapıp da sonradan rapor düzenleme % 0,5

Tamamen dürüst vatandaş: % 10

Yukarıdaki % 60 ve % 30 bölümü teşkil eden ustalar Bu % 10’luk dürüst kesimi de çoğu zaman bünyelerinde eritmektedir.

Hileli işlemlerin oranları bence böyle ama rakamsal olarak hatalı ödeme % 20-25’i geçmez.

Diğer sebeplerden aklıma gelenleri sıralayacak olursam;

1-Yetkili servisler çok pahalı: Aynı kaza servislerde 1000 liraya yapılıyorsa, özel servislerde 400 liraya yapılabiliyor. Yetkili servisler hiç tamirat yoluna gitmiyor. Özel servisler ise; tamir edileceği tamir ediyor.

2-Kaza yapan taraflardan bir kaskolu diğeri kaskosuz ise kaskolu olan taraf kaskosuzu korumaya kalkışıp, kusuru üstleniyor.

3-Yedek parça çok pahalı.. Yürüyerek servise gelen bir kango pert olup geri gidebiliyor. 20.000 liraya aldığınız bir aracı parçaya bozun 200.000 liraya satabilirsiniz.

4-Gelişen teknoloji neticesi ile araçlar sürücüyü korumak için kendini pert ediyor. Çok sayıda olan katlanma bölgeleri, ufacık bir kazada kendini yere atan motorlar, pertlerin ve büyük hasarların sebebi.

5-Yetkili servisleri çok aşırı koruyan ve gerekli ara son kontrolleri yapmayan eksperler: Aracı hasar hali ile görüp fotoğraflayan eksper, daha sonra gelip bakmıyor; Tabi bu arada şurayı değişeceğim bura olmaz diyen ustalar, tamir ağırlıklı çalışıp, değiştim diyerek sigortadan para alıyor.

6-Nasıl olsa kaskom var zihniyetine sahip sigortalılar, çoğu zaman kapılarını bile kilitlemiyor. Camlarını kontrol etmiyor. Gerekli emniyet tedbirlerini almıyor.

Bence yapılması gereken: trafik kazalarını sebeplerinin bulunup, azaltmanın yolları aranmalıdır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Deniz Tarhan

bizim hasarı sigorta şirketi geçen hafta odemiş :B)

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...