İçeriğe Yönlendir

Focus mu C-max mı

Can Karacaer

Recommended Posts

Can Karacaer

Focus ve C-MAX arasındaki seçim tamamen zevk ve ihtiyaç meselesi. Ama bence C-MAX yerine Focus SW daha güzel bir alternatif...

Yorum bağlantısı
Levent Eksen

1-Tamamen beğeni ve ihtiyaçla ilgili bir olay, tercih etmek tamamen arkadaşınıza kalmış.. ama önce ikisiylede test sürüşüne çıkıp değerlendirmesi faydalı olur..

2- Otomatik tiptronik vs. şanzımanlar düz şanzımanlara göre her zaman arızaya daha yatkın oluyor malesef, sonuçta sol ayağınızı ve elinizi kullanarak yaptığınız işlemi mekanik olarak yapıyorlar buda daha fazla arıza olasılığı demek.. ama rahatlığına laf yok.. iyi veya kötü diyede bişey yok..

3-Sorunun geneli tamamen ihtiyaca yönelik, son karar sizin..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

İnsan satacağım diye araba almaz ama C-Max 0 km alınırken daha pahalı, ikinci el satışında ise bu fark fiyata yansımıyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

Ben seçimimi c-max den yana kullandım,oldukçada memnunum,genel olarak bilinen,otm vitesli araçların düz vitese oranla daha çok yaktığıdır,+ arıza yapma olasılığı daha yüksek ve pahalıdır, zaten alırkende pahalı olacak

bu iki araç arasında karar veremiyorsa c-max derim ben.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

C-MAX iyi güzelde ikinci eli patladı gitti. 31 Milyar etmiyor ayrıca hemen alıcısı yok. Bu karar verilirken düşünülmeli. Yoksa c-MAX'in iyi yönleride var kötü yönleride. En önemlilerinden bir tanesi bu fiyat farkı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2- Otomatik tiptronik vs. şanzımanlar düz şanzımanlara göre her zaman arızaya daha yatkın oluyor malesef, sonuçta sol ayağınızı ve elinizi kullanarak yaptığınız işlemi mekanik olarak yapıyorlar buda daha fazla arıza olasılığı demek

Ben buna inanmıyorum. Delil gösterin. istatistik delil.

Otomatik şanzımanın avantajı, sizin yapacağınız hataları, cayırtıları, cuyurtuları, bagırtmaları, avans vurdurmaları yapmayacagıdır. sinirlendiğinizde bile otomatik şanzıman sakinliğini korur. viteslide carrt yapar. bir sürü problem. CVT ya da otomatiklerin sık bozulduğunu da yeni duyuyorum. O 20 sene önceki otomatikler. Kaldı ki yaüı zamanında değişen şanzıman hiçbişey olmaz. treyler felan çekiyorsan özel yag sogutucu vs taktırman lazımdır onları yapmazsan aşırı ısınma vb problemleri yaşayanlar sonra otomatik bozuluyo diye yaygara koparırlar. yeni araçlarda sanırım onun da sensörü vardır.

SW FOCUSU CMAX e tercih konusunda aynı fikirdeyim. CMAX araba değil minivan. minivan istiyorsanız minivan alacaksınız. SCENIC, CMAX vesaire gibi.

CVT fordların sorunu biraz çok yakmaları. Onun dışında çok rahat ve motoru sanırım uzun ömürlü yapan bişey.

Debriyajın yag akıtması da yok :)

CMAX ın bir sorunu yuksek olması nedeniyle arabanın rijitliginin daha az olmasıdır. bu da uzun vadede orasından burasından daha çbuk ses gelmesine yol açıyor.

Yorum bağlantısı
Aydan Aykac

Ben iki çocuk varsa c-max veya focus SW, tek çocuk varsa focus sedan veya HB tavsiye ederim..

Bu arada c-max'lerin ikinci eli hakkaten kötü hiç talep yok diyebilirim....

Yorum bağlantısı
Aydan Aykac

Bu gidişle c-max'i değil corsa'yı satılıga çıkartacağım, onun ikinci eli daha iyi... :)

Yorum bağlantısı
Cem Akbulak

biz sivastayız onlar bilmem nerde :) bizim buralarda genelde kuşlar (şahin doğan vs) para ediyor diğerlerinin pazarı çok istediğiniz arabayı bulmak ta zor oluyor haliyle

osman bey bence internet ortamında sivas ve civarına (çevre il ve ilçelere)iyice bir bakın. denk gelirse araç sahibiyle telefonda ön görüşme yapın. arabanın durumu ve fiyatı kafanıza yatarsa pazarlığa girişin. fiyatta anlaşırsanız arabayı görmeye gidin. kendiniz anlamıyorsanız anlayan biriyle gidin(motor-kaporta vs..)arabayı alın-gelin- güle güle binin- noter satışını da vekaletle falan ayarlayın(satıcı uzaktaysa).ayrıca sivastaki yetkili satıcılardan da yararlanabilirsiniz çünkü onlarda ikinci el araba da satılıyor.bazen takas indirimiyle ikinci el araba alıyorlar ya...
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aykut Gürkan

Geç. Arabayla uğraşmak hoşuna gidiyorsa trend, yok herşey hazır olsun dersen ve 4000- 4500 ytl fazla paran da varsa ghia al.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

Aracı genel olarak beğeniyorsan,c-max al derim

almışkende mümkünse ghıa,hemen hemen her şey var araçta

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Aracınız f2mi? Eğer değiştirmek istiyorsanız ben size yardımcı olabilirim,keza ben c-max a hiç alışamadım aracın en önemli özelliği motoru gerçekten çok ekonomik ve güçlü.Temiz bir f2 bulursam ben aracımı takasda değerlendirmek istiyorum alternatif olarak aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı
İlker Özdilek

C-Max tek geçiyorum abi hemen bir ford satış noktasına gidin ve test sürüşü yapın bence bindiginiz zaman anlarsınız su anda bindiginiz arabayla olan farkını bence güzel bir tercih yakıt ve konfor konusunda süper.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Öncelikle C-Max'ın İç hacmine gerçekten ihtiyacınız var mı? Eğer o hacme kırk yılın başı işiniz düşecekse, hergün minibüs kadar bir arabayı kullanmak zorunda kalacaksınız.

Bence yılda yaptığınız km oldukça düşük, dizel için değmez...

Mevcut aracınızda canınızı sıkanların aynısı yeni aracınızın da başına gelebilir. Pire için yorgan yakmış olacaksınız.

Makul olan arabanıza binmeniz. Ama ben C-max'i -ya da araba değiştirmeyi- kafama koydum, bahane arıyorum diyorsanız o zamn başka. Zaten araba mantık işi değil zevk işidir...

Yorum bağlantısı
Fahri Bal

bence geçme.

c-max çok büyük ve arkadaşın dediği gibi minübüs havası var.arabanız bence güzel

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Levent Eksen

bence aceleniz yoksa biraz daha bekleyin, makyajlılarından alırsınız..

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Saygın Can Oğuz

FI ile FII kıyaslamalı olarak forumda pek tartışılmadı sanırım. Opel forumlarında fazlası ile Astra G - Astra H tartışması oluyordu. Belki Astra Classic'in hala satışta olması sebebi ile.

FI ile FII sürüş, süspansiyon, sorunsuzluk, direksiyon, yol tutuş, gerçek tüketim vs. açısından kıyaslandığında durum nedir? Özellikle FI'den FII'ye geçen arkadaşlar sanırım rahatlıkla bilgi verebilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

FII test sürüşü yapmıştım..FI ona göre daha ferah ve özellikle üst devirlede daha atak gibi geldi bana..

FII daha sağlamlık hissi veriyor,

FII daha büyük bir araba olmuş,FI yeni meganeların astraların yanında falan ufak kalıyordu.

Sony müzik sistemi başarılı,

FI HB'nin tasarımını hiç birine değişmem :B)

Yorum bağlantısı
Kerem Arıkantürk

Şahsi fikrim, Focus 1'de trim seslerinin Focus 2'ye göre çok daha az olduğu yönünde. Şu anda Focus 2 sedan kullanıyorum ve yoldaki eğim değişikliklerinde bile iç aksamdan tıkırtılar ve gıcırtılar geliyor.

Ford'un iddiası Focus 2'nin gövde rijitliğinin Focus 1'e göre ciddi oranda arttırıldığı ancak bana tam tersi geliyor, sanki azalmış gibi...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

her tür ford aracı kullandım.

şahsen maalesef zorla yeni focusa geçtim :B) .

aynı paraya satsalar yine eski kasa focus u tercih ederdim. yeni kasa focus zaten mondeo kopyası bir junior. en başta kendi kişiliğini sildi attı ford. 99 yılında çıktığında FOCUS olarak yepyeni bir kasa şase ve kişlilikle çıkmıştı. gidiş yol tutuş olarak da hiçde gelişme göremedim açıkcası. oturuş açısı olarak biraz kasvetli hatta torpido ve iğrenç kapı kolları adamın üstüne üstüne geliyor.

+1 Sport Trend benim favorim. mis gibi 2.0 zetec gerektiği kadar performansı gerektiği satış fiyatına veriyordu. ne eksik ne fazla. iç mekan nefisti tek kapılı arabaya göre. bagaj desen mevcut. daha ne istenir gündelik kullanımda bir arabadan

sanki ford sierra gibi ford un kendisi focus modelini silmeye çalışıyor. Sierra da nefisti ama arıza yapmıyordu meret yaniii karlı değildi bayileri için :clapping:

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

FII'deki TDCi motor, FI 1.6 benzinliye göre çok daha atak ve keyifli. Ama bu arabayla ilgili bişey değil...

Hiç kullanmadım ama FI 1.8 TDCi mutlaka daha iyidir...

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

kesinlikle focus 1 derim.zaten bunuda herkes söylüyor.bütün markalarda olduğu gibi focus 2 de kaliteyi bozdu.her zaman dediğim gibi focus focus 1 dir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.8 tdci yı Bosch firmasının yakıt sistemine garanti vermeme isteği ve bunun garanti masraflarının Ford Otomotive kalacağı için getirtilmedi doğru dürüst.

sebep buydu inanın.

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Bundan 2 önceki arabam F I sedan idi.şu an F II TDCi hatchback kullanıcısıyım.

Donanım+iç malzeme kalitesi+yol tutuş (F I sedana göre daha iyi.F I hb hiç kullanmadım) gibi özellikler bakımından F II derim.

Ancak yukarıdada denildiği gibi bozuk yollarda gelen tıkırtılar adamı deli ediyo.F1 de böyle bi sıkıntım yoktu.Yani F II sadece asfaltta binilecek bi araç.O zaman iyi keyif alınıyor.

Yakıt bakımından F II de 1.6 115 hp, F I de 1.6 100 hp motor var. F II benzinliler F I benzinlilere göre fazla yakıyo bildiğim kadarıyla.(F II nin F I den ağır olmasınında etkisi var tabi)

Performans içinde (F II benzinli kullandım) F II benzinli alt devirlerde çok baygın.Benzinli olmasına rağmen 1000-2000 devir aralığında dizelmiş gibi bir his veriyo.ama 4000 devirden sonra canavar gibi, 115 hp yi hissettiriyo. yani düşük devirlerde F I, yüksek devirlerde F II derim..

sonuç olarak ben arabamın TDCi gibi keyifli bir motora sahip olmasından dolayı F II diyorum..Aracımdan gayet memnunum.. :B)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...