İçeriğe Yönlendir

Lüksler de artık LPG'li!

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Zaten biliyorduk, Türkiye'de çoğu araç sahibi tercih ediyor LPG'yi, hatta lüks otomobillerde var, ama bir de haberini okuyun. :)

Pahalı benzin lüks oto sahiplerini de bıktırdı. LPG sistemine geçen otomobiller için montaj fiyatları değişiyor

Yeni nesil lüks araçlar bile otogaz sistemine geçerken, yeni LPG sistemlerini ülkemize getiren firmalar, "İngiliz kraliyet ailesi de araçlarında LPG sistemi kullanıyor. Biz onlardan zengin miyiz?" sorusunu soruyor. Uzmanlar, son dönemde gelişen LPG dönüşüm teknolojilerinin yeni nesil araçların teknolojilerine sahip olmaları nedeniyle hiçbir sorun yaratmadığını bildiriyor.

Hummer, Mercedes, Dodge, BMW gibi Jaguar gibi firmaların son derece lüks modellerine uygulanan LPG sistemleri, basında yer almaya başladı.

LPG Haber'in haberinde göre, dünyanın en lüks otomobillerinde bile artık LPG sistemi kullanılıyor. Türkiye'deki yaklaşık 12 milyon motorlu taşıtın 2 milyonunda da LPG sistemi kullanılmaya başlandı. Eski model ve çok yakan düşük motorlu araçların yanında, piyasaya yeni çıkan 5 bin cc'lik lüks taşıtlarda ve 4x4 arazi araçlarında da LPG sistemleri kullanılmaya başlandı.

Prof. Dr. Kadir Aydın da, standartlara uygun LPG dönüşümü yapılması halinde LPG'li araçların benzinli araçlar kadar güvenli olduğunu söylüyor ve "Birinci nesil araçların enjektörlerinde ve kontrol ünitelerinde sıkıntı yaratan LPG dönüşüm teknolojisinde son yıllarda hızlı bir değişim yaşandı. Eski LPG sistemi enjeksiyonlu araçların kontrol sistemini emilatör takılıp çözümlenmek istenmesine karşın sık sık kilitliyordu. Ancak, yeni teknolojide yaşanan sıkıntılar gaz enjeksiyonu ile çözümlendi' diye konuşuyor.

ORİJİNALLİ

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Bugun sıralı sistem BRC'ye 10 taksit 1200 YTL fiyat verdiler. düşünüyorum. Arabam da lüx ya hani uyar :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

bilmiyorum abi kararsızım. 1500 e falan malolacak işletme ile birlikte. belki yenilerim aracı diye düşünebilirdim de :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özdemiir.. fiyatta bi yanlışlık var.. Yada üründe..

Saminin de dediği gibi Seq 24 olabilir bu.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim sendrom teşhisini koyan arkadaş bahsediyordu bişeylerden de dinlemedi ki adamı..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Fiyatların düşmesi çok iyi ben de bu aralar ciddi ciddi düşünüyorum.Fiyatların düşeceğine dair kesin bir bilgi alan arkadaşımız olursa ona göre hareket edelim.Ankarada brc fastler 1500 ytl su an.Bir de bu küçük tüple benim hb nin bagajına sağ çamurluğa paralel koyarsam sığarmı acaba?

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür

Cuma günü Mercury için 1550 nakit fiyat aldım, marka OMVL. Benim için projesi olması önemliydi, var dediler. Bu hafta taktıracağım sanırım.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Bazı forumlarda focuslara lpg takıldığında arıza ışığı yandığından bahsediliyor.Ankarada lpg montakı yapan bildiğiniz boyle bir problem yasatmayacak,tse'li,mühendisli iyi bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdussamed Acar

Evet epeyce düşmüş fiyatları. BRC yeni bir tip kit mi ne getirecekmiş galiba..

Getirsin de bende taktırayım anasını satiim, bekle bekle nereye kadar 3 lira oldu benzin şaka gibi, istanbulda tüketim 9-10 litrenin altına da inmiyo zaten... hiç degil biraz gezeriz...

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

LPG fiyatlarının benzini yakalaması düşük bir olasılık kanımca.Sonuçta LPG mutfaklarda da kullanılıyor.Temel ihtiyaç maddesi sınıfında yani.Ha otogazla mutfak tüpü arasında bir ayrım yapıp otogaza yüklenirlerse o ayrı tabi.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

.Ha otogazla mutfak tüpü arasında bir ayrım yapıp otogaza yüklenirlerse o ayrı tabi.

Bağlarım o zaman sanayi tüpünü :):) tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tamer Ergen

Arzu ÇETİK/İZMİR, (DHA)

İZMİR'de açılan Oto Modifiye, Oto HI-FI ve Oto Aksesuarları Fuarı'na ilgi büyük oldu. 49 firmanın katıldığı fuarda 100'ü aşkın marka ve ürün temsil ediliyor. Fuarda LPG takılmış 2005 model Porsche Cayenne marka otomobil dikkatleri üzerine çekti. Daha önce bir kişinin Ferrari marka otomobiline LPG taktırması üzerine, firmanın aracı geri istemesinin ardından, Porsche marka otomobile LPG taktıran firma, gerekli izinleri aldığını söyledi.

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde Tunajans tarafından düzenlenen 1'inci Oto Modifiye, Oto HI-FI ve Oto Aksesuarları Fuarı'nın açılışı törenle yapıldı. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği fuarda müzik sistemlerinden, dış görünümlerine kadar yeni baştan yaratılan otomobiller göz kamaştırdı. Fuara 15 bine yakın ziyaretçi bekleniyor. Fuarda LPG takılmış 2005 model Porsche Cayenne marka siyah renkli otomobil ise dikkatleri üzerine çekti. Güner Auto'ya ait otomobil, Eylül Oto Gaz'ın standında sergilendi. Daha önce bir kişinin Ferrari marka otomobiline taktırdığı LPG nedeniyle firmanın aracı geri istediğinin hatırlatılması üzerine, firma yetkilileri otomobilde tadilat yapmak üzere Porsche'nin Türkiye temsilciliğinden, Makina Mühendisleri Odası'ndan izin alındığını, ruhsata işlendiğini, otomobilin gücünde kayıp olmadığını, aksine 243 beygirlik motor gücünün, 258 beygir gücüne çıktığını ileri sürdü. Otomobilin fiyatının 135 bin YTL, LPG takmanın bedelinin 2.5 bin YTL, ruhsata işlemenin bedelinin ise 300 YTL'yi bulduğu ifade edildi.

Fuarın açılış töreninde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, fuarın modifiye sektöründeki rekabeti geliştirerek, yeni tasarımların yolunu açacağını ifade etti. Tunajans Genel Müdürü Fatih Tuna, sektörün önde gelen firmaları ile ziyaretçilerin fuarda biraraya geleceğini belirterek, “Ege'nin ilk ve tek Modifiye Fuarı'nı organize etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu fuar, büyüyen ve gelişen sektörde Ege ve Akdeniz Bölgesi'nden girişimcileri tanıtacak, ülkede pazara hizmet veren distribütör ve üreticilerle bu girişimcileri tanıştıracak. Uzun yıllar modifiye tutkunlarının özlemle beklediği bir fuar organizasyonu haline gelecek'' dedi. Modifiye sektörünün son 10 yıldır geliştiğine dikkat çeken Tuna, kişilerin kendi zevklerine, hayallerine göre otomobillerinde değişiklik yaptıklarını vurguladı. Fuar kapsamında ‘Modifiyeli Otomobil Güzellik Yarışması’ yapılacağını kaydeden Tuna, fuar alanındaki 40'a yakın otomobil arasında oylama yapılacağını söyledi. Tuna, ayrıca fuar kapsamında ünlü yarış pilotu Taner Şengezener'in 4 Kasım Pazar günü saat 15.00'te ‘İleri Sürüş teknikleri’ konusunda konferans vereceğini dile getirdi. Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Fuar 4 Kasım Pazar günü sona erecek.

Yorum bağlantısı
Cihan Yenice

bana mantıksız geliyo artı lpg takılan araclarda normal performans da bi değişiklik olmayabilir ama rampa ve yük durumun da değişiklik bariz hissediliyo . ve aracın son hızı düşüyo özellikle ve galip abiye katılıyorum bu nasıl bi mantıktır ki 135 bin ytl lik araca biniyo ama tasarruf yapmaya calısıyo garip bi durum...

Yorum bağlantısı
Tamer Ergen

bi ara duymuştum hp artışını. burada bir mondeo'da yaptırmış bi eleman. manifolttan değilde direk bloktan girmişler. pek anlamadığım için bu işlerden detay falan soramadım.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

O jipi alan adam zengin olabilir ama her zengin parasını oraya buraya mı savuruyor?Neden fazladan para ödesinki yakıta? Bunda garip bir durum yok. Benzin fiyatları aşırı pahallı. Cayenne ye almanyada çoktan takmışlardı lpg. Bunun yanında mercedes in bir çok lüks ve sportif modellerine de uygulamayı yaptılar. Herkes çok memnun. Lpg ile aracın son hızında düşme olmuyor..Sertaç'ın son hız ile ilgili bir videosu vardı focus st lpg ile..youtube dan izleyebilirsiniz. LPG nin de artık benzin ve motorin gibi bir yakıt türü olduğunu kabul edelim artık. Neden yadırganıyor anlamakta zorluk çekiyorum...

Yorum bağlantısı
Onur Demir

beygir yükselmiş olabilir. yapılacak ufak tefek ayarlarla daha fazla gaz girişi ve hava girişi saglanabilir böylece +hp elde edilebilir. hp artması son hızın arması yada azalması anlamına gelmez diye biliyorum. plush marka gecici olarak taktıgım filtremi tekrar yeni aldıgım K&N le degiştirdim ve bu hafta sonu 1500km yaptım yolda hiç bir sıkıntım olmadı vede 0.113ytl yaktım ve gayette performanslı. dizelin arabanın masrafı cok benzin pahalı ee ne kalıyo geriye tabikide L-P-G :selo: cayenne ne yapsın?

Yorum bağlantısı
Hilmi Cavlı
+birmilyon baloncuk

Bende benzinli bi Cayenne yerine LPG li bi Cayenne i binmeyi tercih ederim bence herkeste böyle yapmalı.

Şu LPG yi bi taktıramadım :(

Aynen katılıyorum. Bizde pek takan yok ama işin birde çevre yönü var. Ben olsam benzin arsızı bu tip 4x4 araçlara zorunlu tutatrım LPG yi...

Can taktıralım senin Focusa da LPG, geç kaldığın hergün cebinden ödüyorsun haberin olsun :)

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Eşeğe "binmenin" bile bir adabı vardır yahu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...