İçeriğe Yönlendir

Fiesta, Corsa, C3, Xsara, Clio Sedan

Baris Eker

Recommended Posts

Yunus Gülşen

hmm ozaman iş deişir :( iice araştırmak gerekiomuş

not: konu dışı olan konu balata olayına gelince

DEME YAAAv?

volan deişirmi ya

inşallah deildir diycem ama büyük ihtimal oledir

olabildiğince kullanmıorum daha nasıl dikkat edebilirim allah kerim

şasi numarasından sorgu yapıp baskı balata rulman set halinde tek parça olarak deişio gibi laflar edilmişti aslında ama du bakalım gün gelicek gercekten örenicez

püüf :(

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Baris Eker

Arabanin uzun suredi ilani vardi,gecen hafta biri aradi, geldi aldi arabayi gitti, arabasiz kaldim:)

21.600'e verdim.

Artik bir araba ihtiyacim var. Simdilik maksimum 2 sene vadeli dusunuyorum, askerlik yaklasiyor.

Askere giderken arabanin muhtemelen satilmasi gerekecegi icin minimum zarar ettirecek bir

araba lazim. Arabayi satma nedenlerim sunlardi:

1-Araba aldigimdan beri 3-4 kere ariza yapti, hala ufak tefek sorunlar cikarmaya devam ediyordu,

arabaya guvenim kalmamisti.

2-Yakit tuketimi fazla geliyordu.

3-2 sene sonra satmaya kalkarsam simdikinden cok daha dusuk bir fiyata verecegimi dusundum.

Simdi bile dogru duzgun arayan yoktu(ki fiyat internetteki muadillerine gore dusuktu, km de 60bindi),

km 100bini bulunca satmak daha da problem olacak diye dusundum.

Simdi bu 3 sebebi gecersiz kilacak bir araba bulmak zor:) Ucuz dizel arabalar kucuk, bagaji

Megane'dan kucuk olmamasi lazim. 15000 ytl alti araba bakiyorum, kilometreler yuksek,

guvenlik olarak, guvenilirlik olarak tatmin edecek araba bulmak zor. Yine sattigim fiyat civarinda

baksam bu sefer, 2. ve 3. madde yine gecerli olacak. Iyice kafam karisti ne yapacagim bilmiyorum.

Alternatif olarak bulabildigim modeller sunlar, yorumlari olan varsa alabilirim. Siralama rastgeledir:)

Duz veya otomatik degerlendirebilirim ama eger otomatik alternatifi olan bir modelse otomatigi tercih ederim.

1-Nissan Almera: 2001 model, 1.6 otomatigini 15000'e buldum, muhtemelen 14'e verecekti.

Birkac kere gormeye yeltendim, adam musait olmadi. Bu arada arabam.com test surusunu okudum,

sogudum. Vites gecisleri kotu, cok yakiyor falan yaziyor. Yakisi Megane'dan fazla olmayacaksa

ve vitesi sorunsuz olsa, kenara para koyabilme acisindan guzel bi alternatif olabilir.

2-Opel Astra(eski kasa). 2000-2001 model otomatik CD-Elegance, 16000-17000 civarinda bulunabiliyor

ama arabayi hic kullanmadim. Otomatik vitesi konusunda da bir yorum bulamadim. Kullanan bilen

var midir? Tavsiye edilir mi? Astra bana hep disaridan kaliteli ve oturakli bir araba havasi vermistir.

3-Focus: Onceki arabam 2002 Focus GHIA duz vitesti. Simdi uygun fiyat denk gelirse, dusunebilirim.

En azindan bildigimiz araba ve bildigim kadariyla otomatik vitesi de sorunsuz.

4-CMax benzinli: Yukarida saydigim 3 madde olmasa en cok binmek istedigim araba tarzi. Versonun

eski kasasi da olabilir. Ancak maddiyat su anda dizele yetmez, benzinli almak da ne kadar mantikli

olur bilmiyorum.

5-Citroen XSara 1.4 HDI: Bu araba da oldukca oturakli duruyor. C3 kullanmistim, motoru cok

hosuma gitmisti, bunda da ayni motor varmis. Buyukluk olarak C3'e gore daha iyi, kapilari falan

daha adam gibi duruyor. Ama marka Citroen olunca, model de arkasi gelmeyen bir model olunca

soru isaretleri olusuyor. Arabanin temizligine gore 17-20 bandinda arac bulunabiliyor.

6-98-2000 Honda Civic: Yuzu iyice eskidi ama Honda'nin otomatik vitesinin iyi oldugunu duyuyorum.

Hala oldukca iyi para ediyorlar ve km yuksek bile olsa iyi satiliyorlar.

Daha once konusulan bir alternatif de arabaya LPG taktirmakti. Nissan servisine sordum, kesinlikle

tavsiye etmiyoruz dediler(boyle demeleri de normal heralde:)) Bir de ilanlarda yakin zamanda LPG

taktirip da satan cok adam gordum. Kardesim arabayi 2-3 ay sonra satacaksan neden 1500-2000 YTL'ye

LPG taktirirsin. 1-2 olsa neyse ama cok gorunce, bu da LPG hakkinda soru isaretleri olusturdu kafamda.

Yoksa LPG'li bir arac da dusunebilirdim.

Her turlu yoruma baska alternatiflere acigim.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Satmasaydınız LPG konusu iyi olabilirdi sizin arabaya.Megane 2 ile lpg arasında bir uyuşmazlık yok,kullananlar memnun.Zaten LPG kullanan herkes memnun.Bir iki ustanın iyi değil demesiyle olmaz bu iş.Gayette iyi..kullananlar bilir.İyi değil diyenleri anlamıyorum zaten genelde dedikleri motorun ömrünü kısaltıyor oluyor.Öyle bir şeye katılmıyorum özellikle sıralı sistemlerde etkilesin etkilesin 20000 km etkilesin ona da değer bence.komşunun 2007 FII dizel şehir içinde 16 YKR yakıyor benim araba maksimum 15 ykr hem de benzinli konforunu yaşayarak.Ayrıca arabada yapılan modifikasyon yok denenecek kadar az bir kaç yerin delinmesi dışında yani orjinalliğe bir zarar vermiyor.İkinci eldeki değerine gelecek olursak normal değerinin üstüne 1000YTL yi rahatlıkla koyup satabilirsiniz.Galerici arkadaşlarım var çok şahit oldum.LPG konusundaki önyargınızı tam anlamış değilim açıkçası biraz açıklarsanız burada cevaplarız. Megane dan sonra alacağınız küçük sınıf bir araba çok rahatsız eder. F1'in ikinci eli bu aralar oldukça uygun. LPG li temiz bir tane bulursanız hemen alın.gerçi lpg olup da düşük km li bulmak zor.en kötü ihtimalle 17-18'e bi tane alıp lpg takarsınız doya doya binersiniz.

Yorum bağlantısı
Yunus Gülşen

kolay ve değerinde satmak için

hoda ve opel bence daha avantajlı diğer söylediğiniz markalara göre

Yorum bağlantısı
Baris Eker

1. Arabanız ne tür arızlara yaptı? Bilgi verirseniz sevinirim. Bende 6000 km de maşallah şimdilik tık demedi.

2. Sattığınız arabanın aynısının düz viteslisi bende var. Şubat ayında 9800 Km de aldım, şu an 16000 k de, her gün Kadıköy-Kavacık yoğun trafikte işe gelip gidiyorum, yol bilgisayarı ortalamam 6.9 litre ve 155 ytl benzin ile karma kullanımda 770 km yi buluyorum. Akşam iş çıkışları da klima açık. Sizde nasıl bu kadar çok tüketim oluyor anlayamadım. Otomatik vites 100 km de 3 Lt fark ettirmez sanırım. Arabam 1600 cc benzinli dizel de diil yani.

1. Airbag arizasi-direksiyon kilitlenmemesi arizasi. Sinyal kolu degisti, 350 YTL.

2. Bilmem neler bozuldu 100 YTL :blink:

3. Sabahlari calisip, stop etme sorunu oldu. 1000 YTL ustunde bi masraf cikti, kasnak masnak

degisti. Musteri hizmetlerine falan kafa atinca ve sadik musteri olunca 500 YTL'sini onlar karsiladilar.

4. Klima aldigimdan beri performansli calismiyor, bir sure sonra cik cik otmeye basliyor.

5. Plastik aksam cok fazla ses geliyor. Duzeltiyorlar, ooo super diyorum, 2 gun sonra yine basliyorlar.

6. Aku bitti, 150 YTL (gece vakti servis geldi yapti)

Baska yazmadigim ufak tefek seyler...

Bence benzinli araba icin sizin yakit tuketimi anormal. 6-7 litre ortalamalar ancak sehir disinda

yakalaniyor. Siz eger benzinli araba ile 6.9 yakabiliyorsaniz, super. Bu arabanin normalinin sehir icinde

8.5-9 civarinda olacagini tahmin ediyorum. 10 da baska arabalarla karsilastirinca cok anormal degil.

Bu sinifta olup da daha fazla yakanlar da var.

Az once 2002 model otomatik vites Honda kullandim ve acikcasi biraz beklentiyle gittim.

Honda'nin otomatigi superdir, ucar kacar falan diyorlardi.Tamam guzel

ama oyle ahim sahim da birsey goremedim, gecisler guzel ama performans

olarak cok da tatmin olmadim. Ayrica adam 20-20.5 fiyat isteyince

cok da mantikli gelmedi zaten.

Bu kadar fiyat vereceksem, araba satmis olmanin mantikli olmasi icin gercekten icime

sinecek birsey bulmam lazim.

Citroen XSara dizel konusunda fikri olan, kullanan, bilen var mi?

Yorum bağlantısı
Baris Eker

2000-2001 modeller arasindaki VVTI motorlu Corolla'lar hakkinda bilgisi/tecrubesi olan var midir?

Tavsiye edilir mi? Duz/otomatik olabilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Corollalar genellikle sorunsuzluğuyla bilinir..O yıllarda sanırım o garip yuvarlak farlı kasa vardı..makyajlısını bulursanız onlar fena değil..

Yorum bağlantısı
Baris Eker

VVTI olanlar yuvarlak farlilardan sonraki olanlar.

Ic dizaynlari da biraz daha iyi oncekilere gore.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

VVT-I in ilk cikanlarinda motor sorunu vardi, 100.000km olmadan yatak saranlar falan oluyordu ama onlarin bircogunda gerekli kisimlar garantiden degistirilmisti. Bence yuvarlak farli 2000 model daha sorunsuz, cunku onda birebir ae101in motoru ve yuruyen aksami var. Derler ki "Eski teknolojinin son urunu daima yeni teknolojinin ilk urununden iyidir"...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

O kasa Corolla'nın çirkin ve iddiasız tsarımı dışında bir kusuru yok. Böcek gözlü olanın 5K HB versiyonları gelmişti bir ara. Onlardan arayın derim...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Baris Eker

Hala araba bakiyorum:)

Benim kriterlerimde ucuz kategorisinde Euro Civic kullandim, fiyatina gore hosuma gitti.

3 tane araba baktim, hepsinde bir sekilde problem cikti. Biri artislik yapti:), birinin fiyati

yuksek geldi, birinin direksiyonunda sorun vardi falan. Ama arabanin gidisi, konforu

o model bir araba icin guzel geldi. 12-14 civarinda dusunulebilir diyorum.

Henuz otomatik 1999-2001 Corolla kullanma sansim olmadi. Ama gorunurde Euro Civic daha oturakli duruyor.

Eger daha pahali alacak alirsam alternatifler:

2000-2004 Focus GHIA HB OV: 15000-23000 arasi fiyatlar degisiyor.

Icime sinen birsey bulabilsem alirim. Heleki dusuk km'li 2000-2001 model

15-16'ya bulsam kiyak olur

1999-2001 Astra CD veya Elegance: Fiyat 15 civarindan baslayip gidiyor.

Bunu da henuz kullanmadim. Otomatigi ve Astranin sorunlari uzerinde bilgisi olan

var mi?

2002-2004 Corolla SOL HB OV: 21-25 bandinda fiyatlar degisiyor. Genelde

Focus'a gore daha pahali geliyor. Bunu da henuz kullanmadim, Focus'a gore

fark vermeye deger mi bilmiyorum. Yorumu olan var midir?

2001-2004 Bora Comfortline OV: 19-25 civarinda fiyatlar mevcut. Daha fazlasini

isteyenler de vardir kesin:) VW'ler hakkinda genelde fazla yakar diye bir onyargi

var. Otomatik olunca da korkutuyor isin acikcasi. Megane'da 10lt fazla geliyordu,

Bora'da daha fazla olur gibime geliyor. Ama iclerinde bana en oturakli geleni,

en kaliteli durani Bora. Bir ara cok kisa otomatigini kullanmistim ve bayagi

hosuma gitmisti ama yakin zamanda kullanmadim. En cok korkutan benzin tuketimi,

sonra da sorun cikarma olasiligi.

Modeller hakkinda bilgisi, yorumu olan var mi?

Bayildim artik, ben de ne aradigimi bilmiyorum:( Dogru duzgun araba kullanma

sansi olmuyor, Istanbul kocaman. Arabalarin cogu galeride, fiyatlar pahali. Sahipleri

de genelde adam akilli fiyatlar soylemiyor. Eee bi yandan zararimiz cok olmasin diye

piyasanin altinda araba bulmaya calisiyoruz. Isimiz zor. Hadi hayirlisi :)

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
(düzenlendi)

99 model mondeo baksana.

13-14 gibi alırsın

tüpü takarsın

Mehmet abiyle istişarelere başlarsın :)

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

99 model mondeo baksana.

13-14 gibi alırsın

tüpü takarsın

Mehmet abiyle istişarelere başlarsın :)

Bu konunun istişareye falan gerek duyulacak yönü yok.. :)
Yorum bağlantısı
Baris Eker

Mondeo aslinda benim kafamda olan bir araba ama hanimin da arabayi kullanabilmesi

gibi bir kisit var, soylemeyi unuttum. O yuzden pek dusunemiyorum maalesef:(

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bir arkadaş 2003 model Bora Pacific'i 22.150'ye aldı. Bir diğeri de 98 Megane'ı (abs+klima+2 ab) 12.750'ye aldı. Araçların ikisi de temiz. Fikir vermesi açısından söyledim.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Bencede tamamen şans işi.Sadece ilanlara bakın fazla da kafaya takmayın.Birden çıkıveriyor insanın karşısına..

Yorum bağlantısı
Baris Eker

Zaten ilanlara bakip, tanidiklara haber salmaktan baska yapacak birsey yok da, ne alacagima

net bir karar verseydim:) Simdi diyelim ki uygun bir Astra cikti, Bora cikti.

Bu arabalar alinir mi, bana uyar mi onu arastirmaya calisiyorum. O yuzden model model yazip

bilgisi olan var mi diye sordum.

Yorum bağlantısı
Baris Eker

Bugun aksam 99 model bir Astra CD'ye baktim. Araba 67binde, otomatik vites, sedan ve

dediklerine gore orjinal. Hic boya yokmus ama iki kapida, camurlukta ve kaputta bayagi

derin cizik var. Hiyarin teki muhtemelen eline birsey alip cizmis. Fiyat olarak 16.250 yazmislar,

ilani yeni vermisler, o yuzden simdilik 16'nin altina vermek istemiyorlar. Ben de cok israr etmedim.

Oncelikli olarak arabanin konforunu, gidisini bayagi begendim. Motor hizlanirken falan bayagi

guzel ve sessiz geldi. Euro Civic'den daha cok begendim diyebilirim. Yakit tuketimini sordum.

Genelde kisa mesafe, 5km, falan kullaniyorlarmis ve 11lt falan gibi dediler. Yol bilgisayarinda

da 12.3 gosteriyordu, ne zaman sifirlandi bilmiyorum. Ben de ise gidip gelirken 10km falan

kullaniyorum. Bu arabalar bu kadar cok yakar mi? Tabi bir de ne kadar sIkIsIk trafikte kullaniyorlar,

nasil kullaniyorlar ona da bagli da, bana yine de cok geldi. Otomatik Astra konusunda bir bilgisi olan

var mi?

Bir de arabanin 60bin agir bakimi yapilmis, yaklasik 1 milyar masraf yapmislar. Dolayisiyla yakin

zamanda bakim olarak buyuk bir masrafi da yok, 45-50bindeki bir arabaya

gore o yonden daha cazip geldi acikcasi. Tek gicigima giden o cizikler oldu. Adam millet killanmasin

diye yaptirmamis, kaskosu da yokmus, oyle kalmis. Bu cizikleri komple parcayi boyamadan yapiyorlar

diye birseyler duymuslar, bir bilgisi olan var mi? Eger yakit tuketimi Megane'dan kotu olmayacaksa

15-16 civarinda temiz bir Astra da iyi bir alternatif gibi duruyor benim icin.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

2001 otomatik edition'a binmiştim 6 ay kadar, yol bilgisayarındaki değeri rahat yakalarsın merak etme ben hiç 11.5 litrenin altına inememiştim.

Yorum bağlantısı
Baris Eker
(düzenlendi)

Otomatik de olsa bu degerler cok yuksek degil mi ya? Alti ustu 1.6 motor.

Duz arabalar 8-9 lt civarinda dolasirken 11.5 cok fazla geldi.

tarihinde Baris Eker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Baris Eker

2001 model otomatik Astra Elegance HB aldim. Beyaz renkli. 71600 km.

Fiyat 17750.

21600'e Megane'i satip bu fiyata bunu almak ne kadar mantikli oldu bunu

zaman gosterecek:)

Tup taktirma niyetim var ama once biraz kullanip arabada bir sorun

olmadigina emin olayim diyorum, haftasonu sehirdisi niyetimiz var

o yuzden de tup olayini aceleye getirmek istemedim.

Bugun Bostanci sanayiye gidip arabanin yagini, filtrelerini degistireyim

istiyorum. Tavsiye edebileceginiz bir ozel Opel servisi var mi?

Yetkili serviste yag ve filtre degisimi icin indirimli 210 YTL fiyat

verdiler, normali 250 imis. Cuuuus dedim. Bostanci'da her markaya bakan

bi yer, 10binlik yag arti filtreler icin 90 YTL malzeme, 30 YTL de iscilik

parasi istedi. 15binlik yag icin ise 20 YTL fark varmis. Yani orada

120-140 arasi birsey diyorlar. Yetkili servise gitmeye pek niyetim yok

da, fiyat olarak bu civarlara yapacak ozel Opel servisi daha iyi olabilir.

Bir de arabanin muayenesi nerdeyse 1.5 sene once bitmis. Ben yaptiracaktim

ama LPG icin tekrar yaptirmamak icin vazgectim. Simdi uzun yolda tutar da

polis cevirirse ne olur? Coluk-cocuklu arabayi baglamaya kalkarlar mi?

Bu isin cezasi nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2001 model bir aracı test edecem diye zaman ve para kaybetmeyin bence tüpü bir an önce taktırın..

Muayeneniz bitik ise v e yakalanırsanız aracın önce bağlanır sonra size 7 günlüğüne yeddi emin sıfatı ile teslim edilir..

Bu süre içinde muayeneyi yaptırıp, aracınızı bağlayan trafiğe bunu ibraz etmeniz gerekiyor.. Diye biliyorum..

Aslında forum polis arkadaşlar var.. ?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.Madem uzun yola gidecekseniz bir an evvel taktırın tüpü ki uzun tolda kendini ödemeye hemen başlasın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...