İçeriğe Yönlendir

Yeni kasa mondeo 33.000 ytl ye alınabilir(mi)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Şimdi VERGİ mevzuatını çok iyi bilen arkadaşlar yardımcı olursa ilginç bir konu var. Bu hususu bikaç yerden araştırdım ama araba işini hobi sayan ve vergi mevzuatını yutmuş birini bulamadım. Mesela yeni kasa mondeo vergi öncesi fiyatı 33.000 ytl. bu aracı trafiğe çıkarmayacak biriyim diyelim manyaım ne biliiimm sadece şunu soruyorum:

aracı sadece kdv ile vergilendirip adıma fatura kestirip alamazmıyım???

Benim bilgi dağarcığımdaki emsal şudur: Diyelim ford bayiisiniz Ford otomotivten araçlar geliyor ve sizde müşteriye satmak için showrooma koyuyorsunuz. bunu hepimiz bilyoruz sadece düşünün diyorum. bu araçlar ford bayine faturalanırken sadece kdv kesiliyor ve araç müşteiriye satılırken diğer ötv harç tescil cart curt kesilerek fiyat 49.000 e çıkıyor.

Ben diyorumki bende kendi şahsi otoparkıma koyucam al paranı kes kdv li faturanı ve bana teslim et. mevzuat buna müsaitmidir ne dersiniz???

Bu sorumun arkasında muazzam bi proje var bunu şimdilik anlatamıyorum takdir edersinizki ticari sır kalsın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ÖTV teslimde doğar, yani trafiğe çıkışta değil.. Fatura kesliyorsa iş bitmiş ÖTV doğmuştur.. (bence)

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

ÖTV teslimde doğar, yani trafiğe çıkışta değil.. Fatura kesliyorsa iş bitmiş ÖTV doğmuştur.. (bence)

+1907

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

BEDAVA

Bedava yaşıyoruz, bedava;

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Yağmur çamur bedava;

Otomobillerin dışı,

Sinemaların kapısı,

Camekanlar bedava;

Peynir ekmek değil ama

Acı su bedava;

Kelle fiyatına hürriyet,

Esirlik bedava;

Bedava yaşıyoruz, bedava.

Orhan VELİ

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Bence tam tersi. Al sana adalet. Benim gücün ancak küçük arabaya yetiyor. Benden az vergi alınıyor. O adamın ise (sensin biliyorum) gücü büyük arabaya yetiyor. Ondan orantılı olarak daha fazla vergi alınıyor. Bu ise Anayasa'nın 73. maddesine uygun. Vergi sadece devletin giderlerini karşılamak için alınmaz. Sosyal ve ekonomik amaçları da vardır.

Eğer adalet sağlanacaksa oran sabit olmalı ucuz araba alan az, pahalı araba alan çok vergi öder zaten. Ama matrah artarken aynı zamanda oran da artarsa iş yatlardaki duruma döner. Malum, yatların MTVsi o kadar yüksek ki ortada bir tane bile Türk bandıralı yat yok...

Ben son zamanlarda çok Amerikan plakalı Navigator falan görmeye başladım. Hadi Alman-Hollanda plakalıyı anladık, adam Amerika'dan jipiyle gelmedi ya...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

valla amerkiya araba kargosu 1000 usd hesapla 6 ayda bir git gel yapsan bile bedavaya geliyor. navigator amerikada yanlış bilmiyorsam 20000 30000 dolar falan. navigator bu dev!!!

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Sırf MTV yüzünden bandıra değiştirilmez. Onun başka nedenleri vardır.

Deniz taşıtlarında çok astronomik MTV'ler var, bu nedenle Türk bandıralı olmuyor. Merak eden araştırsın, Rahmi Koç'un Nazenin'i ne bandıralı?

Diğer konu; yabancı plakalı bir aracı 6 ayda bir kapıkuleden çıkarsak bir sorun olmaz diye biliyorum...

Peki bu Mondeo, satış fiyatının ya da vergilendirmenin düşük olduğu bir ülkeden alınsa, plakasız olarak getirilse; girerken mutlaka gümrük vergisi ödenir mi?

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
(düzenlendi)

Bence tam tersi. Al sana adalet. Benim gücün ancak küçük arabaya yetiyor. Benden az vergi alınıyor. O adamın ise (sensin biliyorum) gücü büyük arabaya yetiyor. Ondan orantılı olarak daha fazla vergi alınıyor. Bu ise Anayasa'nın 73. maddesine uygun. Vergi sadece devletin giderlerini karşılamak için alınmaz. Sosyal ve ekonomik amaçları da vardır.

Peki 83900 YTL liste fiyatı olan Mazda rx-8'in sahibi yıllık 524 ytl MTV öderken, ben kasko değeri 27700 YTL olan 2004 mondeo için niye yıllık 1117 ytl MTV ödüyorum. Neresi adaletli bunun? Motor hacmine göre vergilendirme yapılması kadar saçma bişey yok. MTV madem ki servet üzerinden alınan bir vergidir, arabanın değerini motor hacmi mi belirliyor. Vadesindeki kasko değeri üzerinden belli bir oranda (%3-%5 gibi) almak daha makul bir çözüm gibi geliyor bana.

tarihinde Erhan Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yinede 2.5 lt mondeo ile ferrarinin bir benzerliği çıkıyor en azından tabii vergi öderken. (bi de sıkışık trafikde ferrari ile oynarken adam aynası çizilcek die gazlıyamıyo da)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Öz

Ama Turkiye de uretilip yurtdisina satilan araclardan bu vergiler alinmiyor bildigim kadariyla, yani Turkiye de daha fazla fabrika acilmasini veya acilmamasini etkilemez sanirim.

Zaten Turkiye pazarinin da alabilecegi arac adedi belli..

Bence otomobildeki vergiler su andakinin yarisina dusse, araba satisi patlar ve bu aciklar cok daha artar..

Ayrica konu basligindaki gibi vergisiz arac almak mumkun olsa once Unakitan alirdi :)

Yorum bağlantısı
  • 14 yıl sonra...
Çağlar Bayur

araba, basit bir mamül olarak satın alınamıyormuş zamanında uğraşmıştım, yemedi :) sonra yolunu bulanlar şöyle yapıyormuş: buzdolabı olarak ithel etmişler onlar da yakalandı 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende başlık yanlış yazılmış herhalde USD olarak düzelteyim diye girdim konuya 😅

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
araba, basit bir mamül olarak satın alınamıyormuş zamanında uğraşmıştım, yemedi [emoji4] sonra yolunu bulanlar şöyle yapıyormuş: buzdolabı olarak ithel etmişler onlar da yakalandı 

Şimdi moda traktör.
Mesela s4 traktör olarak girebilirdi ülkeye.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Selçuk Bakış yazdı:

Bende başlık yanlış yazılmış herhalde USD olarak düzelteyim diye girdim konuya 😅

Çağlar abinin üyeliğinin 15. yılını kutluyoruz :D

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...