İçeriğe Yönlendir

LPG Montajında Manifoldun Delinmesi

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

Aracıma lpg taktırma fikrine her geçen gün daha bir ısınıyorum. Ancak plastik olan emme manifoldunun enjektörler için delinecek olması beni geriyor. Aracın orjinalliğini kaybetmesi fikri beni yıkıyor. Emme manifoldunun sıfırı kaç paradır acaba?. Hani işlem hoşuma gitmezse gidip yeni bir tane alıp taktırabilirmiyim? ( Veya çıkması bulunurmu ? )

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Bir ara manifoldu delmeden montaj konusunu duymuştum bir yerlerde ama hangi markaydı hatırlamıyorum.Belki de uydurma haberdir ama bir araştırın.Takmadan önce çok araştırırdım ama artık bu konularla ilgilenmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Berat Gürdeniz
(düzenlendi)

Blok içine kaçarsa o kadar problem olacağını düşünmüyorum...

Esas emme manifoldundan geçip subap kapandığı anda orda takılırsa oraya yapışan çapak (plastik olsa bile) subaplardan birinin tam kapanmamasına neden olur...

Emme subapı tam kapanmadığı için ordan kaçan basınç sıkıştırmayı düşürür, bence bazı LPG li araçlarda çekişin aşırı düşmesi ve manifold patlaması bu yüzünden olabilir...

Komplo teorisi gibi oldu be :nazar:

Bende riskli dedim ve manifoldu sökmedikleri için vazgeçtim

çıktım gittim benzinli benzinli :nazar:

tarihinde Berat G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Sıralı sistemlerde manifolt veya hava filtresi patlamaz.İçerisine parça kaçmasın diyorsanız söktürün dışarıda delsinler.Orjinallik konusu ayrı ama eğer tam orjinal olsun diyorsanız çıkma bir manifolt alıp onu deldirin.Bu arada artık insanlar eskisi gibi tüpsüz değil tüplü araç arıyor hatta sıralı sistemi olan araçların üzerine 100ytl koyuyorlar satarken... :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

bu işlem esnasında(manifoldun delinmesi) özel bir matkap-uç kullanılıyor olabilir mi?

bu kanıya şurdan vardım, lpg takıldığı gün manifoldun üstünde delme işleminden çıktığı anlaşılan plastik parçaları vardı.

demekki parçalar içeri düşmemişti.

may be? :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Alpay Sumer
On 10.10.2007 at 13:48, Aydın Bengü yazdı:

bu işlem esnasında(manifoldun delinmesi) özel bir matkap-uç kullanılıyor olabilir mi?

bu kanıya şurdan vardım, lpg takıldığı gün manifoldun üstünde delme işleminden çıktığı anlaşılan plastik parçaları vardı.

demekki parçalar içeri düşmemişti.

may be? :nazar:

Aynen oyle oluyor.. aracima lpg taktigimda en cok dusunduren noktalardan biriydi iceri capak dusermi diye... yine forum imdadimiza kosmus ters matkap ucuyla acildindan capak dusmez bilgisini almistim..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Zamanında Teleflex taktırırken, manifoldu söküp enjentörleri direk dışarda manifolta takmışlardı. Tabi öyle bir durumda çapak düşme ihtimali kalmıyor temizleniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Blok içine kaçarsa o kadar problem olacağını düşünmüyorum...

Esas emme manifoldundan geçip subap kapandığı anda orda takılırsa oraya yapışan çapak (plastik olsa bile) subaplardan birinin tam kapanmamasına neden olur...

Emme subapı tam kapanmadığı için ordan kaçan basınç sıkıştırmayı düşürür, bence bazı LPG li araçlarda çekişin aşırı düşmesi ve manifold patlaması bu yüzünden olabilir...

Komplo teorisi gibi oldu be default_nazar.gif

Bende riskli dedim ve manifoldu sökmedikleri için vazgeçtim

çıktım gittim benzinli benzinli default_nazar.gif

İçerdeki ısı oraya sıkışan plastiği eritir sıkıntı olmaz. Çünkü içerdeki ısı o kadar fazla ki subap eriyor yeri geldiğinde.

Yorum bağlantısı

Plastik manifoltu dert etmeniz ilginç.
Tampon delinecek dolum ağzı takılacak. Benzin deposu yanına taktırırım dersen benzin dolum ağzı kenarı delinecek.
Regülatör takmak için saç delinecek ya demir kaynatılıp regülatör takılacak.map sensörü bağlantısı için yine manifolt öncesi vakumun olduğu kısım/yer delinecek.
Seçici anahtarı takmak için konsolda yer delinecek.
Yakıt tankı bağlamak için bilek kalınlığında aracın alt arkası delinecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On 17.08.2007 at 12:02, Mustafa Erkan yazdı:

Aracıma lpg taktırma fikrine her geçen gün daha bir ısınıyorum. Ancak plastik olan emme manifoldunun enjektörler için delinecek olması beni geriyor. Aracın orjinalliğini kaybetmesi fikri beni yıkıyor. Emme manifoldunun sıfırı kaç paradır acaba?. Hani işlem hoşuma gitmezse gidip yeni bir tane alıp taktırabilirmiyim? ( Veya çıkması bulunurmu ? )

Pipo denen bı uygulama var. Manifolt delinmeden montaj yapılıyor ama bu seferde benzin enjektör püskürtme geometrisi bozuluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...