İçeriğe Yönlendir

Connect - Yakıt Tüketimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Ömer Yüce

Arkadaşlar ben bu aracı almadan önce altımda kapalı kasa opel combo 1.7 cdti 100 beygirliği vardı. Ve şehir içi ortalama yaklaşık 15 ila 20 kuruş yakıyodu. 20 kuruşuda klima çıkken veya yüklü haliyele görüyodu. Şimdi connect aldım 125 liralık depoyla tam 510 km gidebildi. Bu normal mi sizce yoksa araç daha yeni diye mi bu kadar yakıyo. Bana biraz değilde baya bi çok geldi gibime geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar ben bu aracı almadan önce altımda kapalı kasa opel combo 1.7 cdti 100 beygirliği vardı. Ve şehir içi ortalama yaklaşık 15 ila 20 kuruş yakıyodu.

Sene kaçtı.. Mazot kaç liraydı.. Hangi ilden aldın. İstanbuldan alıyorsan anadoludan mı Avrupadan mı.. Euro mu alıyordun normal mazot mu.. gibi sorularla karşılaşmamak için;

Arkadaşlar yakıt tüketimi bilgisi veriken lütfen litre konuşalım..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ömer Yüce
Sene kaçtı.. Mazot kaç liraydı.. Hangi ilden aldın. İstanbuldan alıyorsan anadoludan mı Avrupadan mı.. Euro mu alıyordun normal mazot mu.. gibi sorularla karşılaşmamak için;

Arkadaşlar yakıt tüketimi bilgisi veriken lütfen litre konuşalım..

ya mehmet abi şimdi ince ayrıntıları geçelim sence çok mu az mı onu söyle bana şimdiden söyliyim euro alıyodum senesi önemli değil son 3 ay içinde diyelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ya mehmet abi şimdi ince ayrıntıları geçelim sence çok mu az mı onu söyle bana şimdiden söyliyim euro alıyodum senesi önemli değil son 3 ay içinde diyelim

75 lik connect ile şehir içinde de uzun yolda da 7-7,5 litre yakıyordum ben..

Daha aşağısını yakamazsın gibime geliyor..

Ya Ömer mazotun fiyatını bilmiyorum.. Bu sebeple sana ancak bu kadar bilgi verebilirim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

abi bi daha bilmediğin konularda yorum yapma bana :) Ya şimdi bana mı çok geliyo yoksa yüksek motor ve yüksek beygirlik bi araç kullanıyorum diye bana psikolojik olarak fazla mı yakuyor hissi geliyor bi türlü anlayamadım.

Bu haftasonu yine fulledim istanbuldan ereğliye geçicektim. eyse giderken ortalam 120 km hızla bazen en fazla 130km bazende 100 - 90 km arası kullandım. Uzun yolda ne kadar yakacak diye hesaplıcaktım. Taki bayramın son günü çıktık yağmurda var biraz daha yavaş gidiyodum. Ama bayram trafiğini hiç hesaba katmaddım istanbula taaaaaa 200 km kala trafiğe yakalandım :) o yüzden bi daha benzin koyduk. Ama şu kadarını söyliyim. Mazatu doldurdum ereğliye kadar tam yarı depoya geldiğinde 370 km yol yapmışım. sanki bi normallik var gibi ama ben hala bi fazla yakıyo hissindeyim. Ya da çok yakıyo psikolojisindeyim. Biri bana bi psikolog önersin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ya da çok yakıyo psikolojisindeyim. Biri bana bi psikolog önersin...

Donanım haberde bitane vardı.. Mertol iyi tanır kendisini.. Ondan icazet al :)

Yalnız sende önce mazotun fiyatını öğren gelde hesaplayalım ne yakmışın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

omer 1500 km den sonra duser o yakıt merak etme!!! 200 yakacak arac(asagı yukarı)

rodajdasın sen sımdıde ondan...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

nıye kı?? rodaj yok mu artık?bence yenı olan herseyın bı rodajı vardır! :)

hem olmasa bıle o km.lerden sonra yakıt normale donuyor....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

tabı ıcıne edıcez arabanın onlarda sofor hatası deyıp yaslanacaklar musterıye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

oyle ama daha bakım km'sı gelmedı!!

ne yazık kı az kaldı,4000 km falan sonra gorusecegız bakalım neler olacak???

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

çok teşekkür ederim dikkate alacam zaten etkisi olduğunu daha öncede birinden duymuştum ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Melih Mütevellioğlu

Yakıt ekonomisi için önemli olan ilk şey yakıtın kalitesi.Sonra da sırasıyla motorun teknolojisi,hava filitresi temizliği,motor yağı kalitesi ve kullanım şekli geliyor.Connect'lerin tümünün hava filitre elemanları motor kapasitesine göre oldukça küçük.Hava emişi fazla olduğundan çok kısa zamanda kirleniyor.Büyük şehirlerin hava kirliliği malum.Tavsiyem en geç 3000 km'de değiştirmeniz.Aracı satın aldığımda (2004)eurodiesel yalnızca Total'de satıldığı için ben de buradan alıyordum.Daha sonra diğer firmalar da bu yakıtı satmaya başlayınca ben de Opet'ten kullanmaya başladım.Forumdaki yakıtla ilgili bir yazıdan sonra tekrar Total'i denedim bariz fark var.Motor sesi azaldı çekiş arttı.Bunu Opet'e de yazacağım.Bir de yakıt borusu üzerine takılan güçlendirilmiş mıknatıslı tasarruf cihazı kullanıyorum.Bunun da oldukça faydasını gördüm.75'lik Connect'imde şehir içi 6.9 lt,şehir dışında 5.4 lt sarfiyatım var.Sürat ise 90-110 km arası.3000 dv de vites değiştiririm,2000 dv de seyrederim.Rampalarda gerekli vites değişimlerini yaparım araca asla avans vurdurmam.(Büyük vites-düşük devir-düşük hız)Bu unsurların hepsini de göz ardı etsek aracınızın sarfiyatı normal değil.Yakıt deposu,yakıt yolları,filitre enjektör bağlantıları,hava filitresi,yakıt göstergesi ve enjektörler kontrol edilmeli.Yakıt aldığınız istasyonun pompasında da problem olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Harun Irmak

Merhaba sevgili forum sakinleri.Aracımı alalı 1 ay oldu 1700 km de aracım istanbulda ikamet etmekteyim benim kafama takılan soru şu 3-4 depodur takip ediyorum ve ilk depom da 0,29 krş yaktı arabam sonraki depolarda ise 0,33 civarı bu miktar düşecekmi düşerse nezaman düşecek ve yaklaşık nekadar yakacak işim gereği günde 20 den fazla motoru durdurup çalıştırıyorum kısa mesafeler içerisinde geziyorum.Birde taransit 330 combi van aracım var o bile 0,27 krş yakıyo :rolleyes: ne olur birileri bu yakıtın azalacağını söylesin.Cevaplarınız için şimdiden teşlekkür ederim hayırlı kazasız günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Murat Aydın

yakın düşmesi. özellikle bu fiyatlarda iken zor. benimki 90 lık connect alalı bir yıl oldu bakımınıda yaptırdım. hemen hemen her depo da fiyat olarak ölçüyorum. 250ykrş. tan aşagı düşmüyor kısa mesafeli kullanıyorum. ancak bizim buralar ist. göre daha soguk seninki nin yakıtıda 250 civarında olması gerekirdi . diye düşünüyorum. bu arada banada bakıma girdikten sonra düşer demişlerdi inanma:)

güle güle kullan aracını.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

harun bey

aracınız çok yeni, motor rodajı motor içinde hareket eden parçaların birbirine alışması en az 10000 km dir

bu zaman içinde en az % 10 fazla yakıt harcarsınız.

benim connect şu anda şehir dışında 120 km/s aşmadığım sürece 6.5 lt , şehir içi 8.5 lt civarıdır.

diesel motorlar yapı gereği uzun yol makinalarıdır, motorsuyu sıcaklığının normal seviyede olması motorunuzun tam verimli olduğu anlamına gelmez, sürekli dur kalk ve kaldıki stop edip çalıştırma durumlarında tüketim çok daha fazla olacaktır.

en ekonomik ticari araç kangoo dur,

gülü seven dikenine katlanır :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

erdal beyle aynı yakıtı yakıyorum bende! ancak sehır ıcı bol dur kalklı ve stop startlı işler icin yapılacak en kotu secım 110'luk connect! keske 75'lık glx modelı olsaydı demeden edemıyor ınsan!!

Yorum bağlantısı
Aziz Karabay

bende 110 glx var 15000 bakım soktum cıktıktan sonra anormal çok yakmaya başladı 320-340 ykr yakıyor km de anlamadım gıttım.bakımdan önce 220-240 ykr yakıyordu.

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

valla benim işimde de dur kalk ve trafik yoğunlugu olan yerlerde geziyorum dolayısıyla sarfiyatı arttırıyor bu ara havalar ii gidio simdi baktım tam yarım depo gösteriyorken 335 km yapmısım bakalım depo sonuna kadar menzili kac yapacagım

Yorum bağlantısı
Harun Irmak
(düzenlendi)

Bugün yine mazot aldım 51 lt yakıt aldı aracım yaptığım km ye baktığımda 450 yi gösteriyordu yani buda 11 lt den fazla yaktığını gösterir.Aklım karıştı ama yapacak birşey yok bekleyip görücez bakalım ne olacak ama şu anda 11 lt yakan araç 7-8 lere düşmesi hayal gibi gelmeye başladı :)

tarihinde Harun Irmak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

basta benimde 10 lt civarındaydı 2007 aralık ayında ama sonra motor kurum bağlamaya baslayınca yakıt da azaldı ama 11 lere hiç çıkmadı

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz
(düzenlendi)

valla suan hesaplamalari www.spritmonitor.de yapiyor tabii bu ekonomik kullanim sartlarinda max.2500 devir genelde 2000 devirde vites degisimi yaparak son depo mazotu 613km kullanmisim 48.5 lt de mazot almisim birde su varki artik mazotu BP den aliyorum

valla nurol bey zaten aracin max tork devirleri belli ona gore kullaninca oluyor tabii suan en son gelen mazot zammiyla 2.77 oldu galiba euro dizel 0.219 ykr/km cikiyor

http://arabam.milliyet.com.tr/tuketimhasap.asp buda hesaplama modulu bilgileri verdim sizde bakin bii

tarihinde Erdal Kopmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kamyonet için normal bence...

Kamyonlar 35/100 km litreye kadar çıkıyor... :lol2:

Şaka bir yana...

Siz araca alıştıkça düşeceğini zannediyorum...

Uzun süre 75'lik Connect kullandım... 7 litre civarında yaktırırdım...

Kısa bir süre 90'lık connect kullandım... O'da 7 litre civarında yakardı...

110'luk hiç kullanmadım... onunda bu civarlarda yakacağını zannediyorum...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...