İçeriğe Yönlendir

Bosch Lpg Bujisi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Bir yerde bi konu okudum boschun lpgli araçlar için bujisi varmış, tırnak aralığı kendinden 0.9 mm. bir ara konuşulmuştu tırnak aralığıyla oynamanın pek fayadaı yok diye esonuç çıkarmuştım. Bunu denesek sorun olur mu :D

Merhabalar.

Neredeyse herkes LPG'li aracında benzin bujisini aynen veya elektrot aralığını daraltarak kullanmaya devam ederken ben aynı hataya düşmeyip, LPG için özel buji araştırayım dedim. Çünkü bu iki yakıt ın yanma karakteristikleri birbirinden çok farklı. Benzin bujisinin aralığını 0.2mm daraltınca olumlu etki almam üzerinde LPG için özel bir buji ile daha da verimli bir sonuç alabileceğimi düşündüm.

Ve araştırmaya başladım. Aracım ford c-max 1.6 16V benzinli. Focus ile aynı motoru kullanıyor.

Birçok LPG'ci ve ford yetkili ve özel servisleri orjinal buji haricinde, yani Fomoco-Motorcraft buji haricinde buji kullanılmamasını, eşdeğer buji bosch dahi olsa kullanılmamasını söylediler. Yalnız bana mantıklı hiçbir açıklama sunamadılar. Fomoco, bosch'dan daha büyük bir buji üreticisi değil sonuçta. Bosch buji ile sorun yaşayacağımı sanmıyordum.

Bosch'un elektronik kataloğuna baktım. Ve yurtdışında aracımın fabrikasyon LPG'li üretileninde çift platinli LPG/CNG bujisi kullanıldığını gördüm. Katalog numarasında bujiyi bulmaya çalıştım ama epey zorlandım. Sonunda Bosch distribütöründen çift platinli, tek tırnaklı, aracıma özel LPG/CNG bujisini temin ettim. Tanesini 4.5 euro +KDV'ye aldım.

Gelelim bujilere;

Önce aracın üstünden çıkan 50bin km'dir LPG ile kullandığım aralığı 1.1mm'den 0.8mm'ye düşürülmüş bujiler;

Görüldüğü gibi 50 bin km'lik buji olmasına ve LPG ile kullanılmasına rağmen hiçbir aşınma, erime, kurum belirtisi göstermiyor. Bu resim öncelikle LPG bujiyi çabuk bitirir, buji elektrodunu eritir diyenlere gelsin. Neden 50 bin km'dir değiştirmiyorum? Çünkü sık sık söküp kontrol etmeme rağmen hiçbir tahribat görmüyordum. Lakin sonuçta bu bujiler benzin bujisi. Aralığını centil ile daraltınca bu sefer de açı bozuluyor. Bana orjinal LPG için üretilmiş bujiler lazımdı.

Derken söktüğüm Fomoco, güya orjinal bujiyi incelerken bir de ne göreyim; Fomoco yazan bujinin metal kısmında Bosch amblemi var;

Herkesin muadil bosch buji olmaz, kesinlikle orjinalini kullan dediği Fomoco da bosch'muş aslında...

Bunu farkettiğim iyi oldu. Artık muadil buji olmaz diyenlere bu resmi gösterebilirim.

Gelelim yeni aldığım çift platinli tek tırnak LPG bujilerine;

Görüldüğü gibi bu bujide aralık kendiliğinden fabrikasyon olarak zaten 0.9mm olarak geliyor. Ve öyle açıda bir bozukluk da yok. Üretim amacı zaten bu, LPG...

Ayrıca resimde de görüldüğü gibi bujinin ateşleme elektrodu da benzin bujisi gibi kalın ve geniş değil, ince ve sivri... Bu da tek noktadan daha iyi ateşleme demek oluyor.

Gelelim verilere;

Bujileri değiştirmeden önce OBD'den ateşleme avansını kontrol ettim. Rölantide avans elektrot aralığı düşürülmüş benzin bujisi ile 12-15 civarında gezerken, yeni LPG bujisi ile avans 5-8 civarına düştü.

Ayrıca düşük devirlerde araç çok daha yumuşak hızlanıyor. 5.viteste 1000 devir civarında bile gazı kökleseniz dahi vuruntu oluşmuyor. Vites düşmeye erindiğiniz durumlarda motor rahatsız etmeden devirleniyor.

Performansta bariz bir fark görmek için tek başına buji değiştirmek tabi ki yeterli değil. Ancak alt devirlerdeki bu toparlama dahi bence yeterli.

Düzgün ateşleme demek tabi ki daha verimli yanma demek. Bu da yakıt tasarrufu demek. Bir oran veremem. Ama tasarruf sağlayacağı mutlak.

Bir diğer nokta ise, elektrot aralığı düşürülmüş benzin bujisinde araç LPG'de normal çalışmasına rağmen motor ısınana kadar benzinde çalıştığı sırada benzini çiğ atıyordu. Çünkü kıvılcım boyu yetmiyordu. Fakat üretim aşamasında 0.9mm'ye göre ayarlanmış ve ince sivri elektrot ile desteklenmiş bu LPG bujisi ile araç ilk çalışmada benzinde de çiğ yakıt atmıyor.

Sonuç olarak;

Aracınıza uygun bir LPG/CNG bujisi varsa muhakkak kullanın.

Uygun Bosch buji için;

http://ecat-online.bosch.de/toc/enter?COUN...amp;LANGUAGE=TR

Burada aracınızı ve motoru seçerek ateşleme kısmından bujiyi seçin. Varsa aracınıza özel LPG bujisi görünecektir.

64_large.qvga.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Bengü

Be netten aldığım resimdeki bosch marka LPG bujisini bugün taktım, ilk izlenimlerim olumlu diyebilirim.

daha sonra ayrıntıları yazarım :wub:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fark olarak ne hissettiniz? Bende düşünüyorum ama benzinde kullanırken sorun yaratır mı o kafama takıldı.

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

% 5 net tasarruf elde ettim( aynı yol+araç+şoför ile 8 L/ 100 km den 7.6 L/100 km ye düştü),

çekişteki ataklık için bişey diyemeyecem, belki psikolojiktir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

O site de 50 tane aynı buji den var...Hepside LPG/CNG diyor.İşin içinden çıkması birazcık zor gibi :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yok dh de parça nosunu felan verdiler

benim eklediğim linktede parça numarsını buluyoruz :yes: da kullanıcıdan sormak lazım.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

benim 3 ay önce taktırdıgım motorcraftın lpg ye uyumlu modeli diye satılanlardandı.şu ana kadra sorun yok ama yakıt sarfiyatına katkısı nedir bilmiyorum.fazlamı yaktırır azmı.aracım şu an fazlaca yakıt sarfiyatını seviyor bu alışkanlıgını bi şekilde bozucam ama dur bakalım.

bosh sitesinde araca göre lpg buji kodu seçilebiliyor işte benim araca uygun buji.ve link.bu linkte her araca göre her türlü bosch parçalarını kodlaması mevcut hoşuma gitti.

http://ecat-online.bosch.de/toc/tr/0000eOc...ndexFramesetJsp

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Kopuz
(düzenlendi)

Bosch'un LPG bujilerinden yaklaşık 25 gün önce alıp taktım. Özellikle alt devirlerde gaza yüklenince zaman zaman oluşan hafif silkelemeler tamamen ortadan kalktı, araç daha dengeli ve düzenli çalışmaya başladı. Ben kişisel olarak tavsiye ederim bu bujileri.

Kullandığım bujiler 0242236571 no'lu aşağıda linkini verdiğim bujiler. (Zannediyorum Focus I için de aynı bujiler kullanılıyor.)

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236571,PR-59.html

Benzindeki çalışmaya herhangi bir olumsuz etkisini görmedim. Ayrıca Aygaz konusunda da hemfikirim.

Saygılar.

tarihinde Engin Kopuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bosch'un LPG bujilerinden yaklaşık 25 gün önce alıp taktım. Özellikle alt devirlerde gaza yüklenince zaman zaman oluşan hafif silkelemeler tamamen ortadan kalktı, araç daha dengeli ve düzenli çalışmaya başladı. Ben kişisel olarak tavsiye ederim bu bujileri.

Kullandığım bujiler 0242236571 no'lu aşağıda linkini verdiğim bujiler. (Zannediyorum Focus I için de aynı bujiler kullanılıyor.)

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236571,PR-59.html

Benzindeki çalışmaya herhangi bir olumsuz etkisini görmedim. Ayrıca Aygaz konusunda da hemfikirim.

Saygılar.

buji kodu 0 242 236 574 olması lazımdı. siz kendiniz mi sonu 71 ile biteni aldınız gelenler mi öyleydi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bosch un 4 tırnaklı (bosch super 4 diye geçiyor) bujisi varmış.Acaba 4 tırnaklı buji LPG için daha iyi bir performans sunarmı.Özellikle ani hızlanmalarda araçta oluşabilen hafif silkelemenin önüne geçer mi?

Son olarakta bu bujiler 2003 Focusa (1.6) olurmu?

Eski bir konu ama yazmakta fayda var...Okuduğum kadarıyla 4 tırnaklı bujiler LPg de özellikle tercih edilmiyor.LPG takılınca 4 tırnaklı bujiniz varsa tek tırnaklı ile değişin deniliyor.Zaten BOSH un LPG için çıkarttığı bujilerde de dört tırnaklı buji yok.

Numara eksik. Bizde tel no'ları 7 haneli olur. :lol2:

Demek ki Antalya da öyle :blink:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bende alıp almamakta haeln kararsızım bu bujilerden. alanlar memnunum diyor da araba memnun mu :) benzin kullanımında ne oluyo söyleyen yok :)

Yorum bağlantısı
bende alıp almamakta haeln kararsızım bu bujilerden. alanlar memnunum diyor da araba memnun mu :p benzin kullanımında ne oluyo söyleyen yok :(

bendekide motorcraftın gaza uyumlu tipi diye almıştım.kutuyuda almadım aksilik gibi sökmedende koduna bakıp ne oldugunu anlayamam.merakte ettim hani.

aslında iyi olur tüketimde ne gibi degişiklik farkı oluyor diye.yada olmuyor.motora etkisi oldugu açık.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
bende alıp almamakta haeln kararsızım bu bujilerden. alanlar memnunum diyor da araba memnun mu :p benzin kullanımında ne oluyo söyleyen yok :(

Aleyhte olarak biraz benzinde performans düşüklüğü varmış.Ancak çiğ olarak falan da atmıyormuş.Bence LPG için uyumlu buji mantıklı geliyor.Aralık önemli.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
bu site aradıgınız ürünü bulupta linkini kopyaladıktan sonra diger kullanıcılarda açılmıyor.arama bölümünü linkiyle giriliyor.sayfa açıkken print te basın masaüstü resmini çekip paintte uygulayın ekleyin.

Ben tıkladım açıldı.

Açılan sayfada araç seçiminden devam edin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

alt devirde canlanma , dip pedalda kesiklikte iyileşme faln diye yorumlar var :( birisi lft değerininde oynama yaptı iyi diyor ama lft değerinini oynaklığı iyiye işaret değil diyorlar. 50 lirayı feda edip alacam almasına ama zarar verip vermediğini kontrol için ya da işe yarayıp yarmadığını öğrenmek için test edecek usta lazım :p

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

önümüzdeki hafta içi buji kablosu,bosch buji ve hego siparişini verecem. kaybolan 1-2 beygiri arayacam bir nevi :p

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

On gün önce bende bujilerimi değiştirdim. (LPG li araçlar için Bosch un ürettiği yeni bujiler ile)

ürün şudur

Öyle aman aman bir artı çekiş gücü vs hissetmedim. Muhtemelen eski bujilerim fazla yıpranmamıştı....

Yorum bağlantısı
Ben tıkladım açıldı.

Açılan sayfada araç seçiminden devam edin.

sizde açabiliyor çünki windowsta ön veriler mevcut.burda paylaştıgınızda tıklayan arkadaşlar açamıyor.bu linki ben konu olarak sunmuştum sizin yaptıgınız gibi yapmıştım sorun çıktı o yüzden düzelttim tekrar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On gün önce bende bujilerimi değiştirdim. (LPG li araçlar için Bosch un ürettiği yeni bujiler ile)

ürün şudur

Öyle aman aman bir artı çekiş gücü vs hissetmedim. Muhtemelen eski bujilerim fazla yıpranmamıştı....

e bu focus I 1.6 içinde öneriliyor. içkillendim şimdi :lo2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...