İçeriğe Yönlendir

Bosch Lpg Bujisi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
Ünal Doğar

Arkadaşlar benim bobin geçenlerde değişti.Araçta 4 aydır sarsıntılı çalışma vardı, bobin gidiciydi yani, arkadaşı KPSS'ye götürürken dur kalk sırasında patırdama oldu daha sonra arıza ışığı yandı.Bobin olduğunu hemen anladım ve ateşleme sistemini komple ustaya değiştirttim, orjinal bujilere döndüm.Patırdama hemen kesti.Pişmanlığım keşke lpg bujisini taktıktan sonra tekrar kalibrasyon yapsaydım.Bazı arkadaşlar alakasız olduğunu düşünebilirler bu kanıya şurdan vardım. Bobin değişim sonrası (motocraft 70tl) lpg de rolantide sıkıntı vardı.Yaptığım kalibrasyon sonucunda sıkıntı ortadan kalktı.Bujilerin inanın ki tadı damağımda kaldı performansları gerçekten iyiydi, tekrar taktırmaya cesaret edemedim.Bujilerde çatlak da yokmuş çıkınca gördüm yağımsı bir madde vardı üzerinde.

Nedenini bilmiyorum ama arkadaşlara tavsiyem ateşleme sistemi değişikliği yaparlarsa buji, kablo, bobin akü kutup başlarını söküp kalibrasyon yaptırmaları.Bu uyumsuzluğun nedeni ateşleme sistemi elemanlarının çakmasının çok olması da olabilir.Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.Birde ustam focuslar orjinal dışında bujiyi pek sevmez dediler.Bu arada bujileri de satmayı düşünüyorum 1250 km yol yaptılar, 2,5 ay kullandım.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

bujileri değiştim alt devirlerde canlanma, daha torklu sürüş,   düşük devirde  üst viteste gitme isteği ( otomatik vites için iyi bir şeydir )  anlık tüketimde bi miktar düşme var gibi yine.

tabi bu bujiler  lpg bujisi değil :p orjinal motocraft :p

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Rifat Gelve
(düzenlendi)

Lpg'ye çok hızlı geçiyor zaten... benzin ile bir kavşak geçiyorum, aldım deneyeceğim.. stop etme sorunu falan yaşamam inşallah...

Mehmet bey bu konuyu okurken dikkatimi çekti de o yüzden soruyorum. ben sabahları benzinden lpg ye geçmeden hareket etmiyorum. 1-2 dk.motor hem biraz ısınsın diyorum hem de lpg ye sanki daha çabuk geçiyor gibi geliyor dolayısıyla pahalı olan benzini daha az kullanmış oluyoruz. sizce hangisi daha doğru olur.benzinle biraz gitmek mi yoksa lpg ye geçtikten sonra mı hareket etmek?

kusura bakmayın şimdiden çok teşekkür ederim.

tarihinde Rifat Gelve tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Yürümek daha mantıklı.. 

hangi açıdan biraz açıklar mısınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Beklerken benzini boştan yere yakıyorsun.. O benzin ile en az 1 km gidersin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Taner Kadak

Bende aracıma LPG taktırdıktan yaklaşık 1000km sonra BOSH LPG bujilerınden aldım. Açıkcası LPG de bir fark göremedım ama yinede kullanmaya devam ettim.  Havalar nekadar soguk olsada Prinste LPG ye geçiş süresi çok az kısa hatta yaz aylarına göre kışında neredeyse aynı sürede geçiyor fakat son günlerde havalar soğuyunca benzine geçene kadar, ilk çalıştırmada aşırı benzin sarfiyatı olmaya başladı. Aracı sabah ilk çalıştırdığımda çiğ benzin kokusu geliyordu.

Bugun yine bir deneme yaptım. Aracı çalıştırdım ve olduğu yerde  gaz verip bıraktım ve farkettim ki WRC arabaları gibi egzosta patlama oluyor :) bende benzin bujilerini geri taktım egzosta patlama olmuyor şuan. Benzin sarfiyatıda düşecektir kesin.

Bu bujilerin gerçekten LPG de faydası var mı emin değilim ama benzinde kullanımı kesinlikle kötü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bende aracıma LPG taktırdıktan yaklaşık 1000km sonra BOSH LPG bujilerınden aldım. Açıkcası LPG de bir fark göremedım ama yinede kullanmaya devam ettim. Havalar nekadar soguk olsada Prinste LPG ye geçiş süresi çok az kısa hatta yaz aylarına göre kışında neredeyse aynı sürede geçiyor fakat son günlerde havalar soğuyunca benzine geçene kadar, ilk çalıştırmada aşırı benzin sarfiyatı olmaya başladı. Aracı sabah ilk çalıştırdığımda çiğ benzin kokusu geliyordu.

Bugun yine bir deneme yaptım. Aracı çalıştırdım ve olduğu yerde gaz verip bıraktım ve farkettim ki WRC arabaları gibi egzosta patlama oluyor :) bende benzin bujilerini geri taktım egzosta patlama olmuyor şuan. Benzin sarfiyatıda düşecektir kesin.

Bu bujilerin gerçekten LPG de faydası var mı emin değilim ama benzinde kullanımı kesinlikle kötü.

LPG bujisinin Tırnak Aralığı 1/2 kadar daha az nerdeyse. Bu Yüzden LPG de düşük devirde performans artışı oluyor.

Benzine geç geçmesinin buji ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

LPG Geçme motor ısısına bağlı. Havalar soğudu için LPG geçiş süresi uzar ve benzin sarfiyatı artar.

Ateşleme LPG göre olduğu için benzin Çiğ atabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

LPG bujisinin Tırnak Aralığı 1/2 kadar daha az nerdeyse. Bu Yüzden LPG de düşük devirde performans artışı oluyor.

Benzine geç geçmesinin buji ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

LPG Geçme motor ısısına bağlı. Havalar soğudu için LPG geçiş süresi uzar ve benzin sarfiyatı artar.

Ateşleme LPG göre olduğu için benzin Çiğ atabilir.

Benim LPG ye geçmeyle ilgili bir sıkıntım yok zaten.  Arac ilk çalıştırmada benzinle çalıştığı için ve havalarda soğuk olduğu için bu LPG bujileri yüzünden LPG ye geçene kadar çok aşırı benzin tüketiyor. 

Ayrıca bu bujiler benim araba alt devirlerde torka bi etkisi olmuyor. Benzin bujisindede gayet iyi gidiyor LPG ile. Bilmediğim başka etkisi varmı bilmiyorum ama gereksiz yere su gibi benzin yaksın istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim LPG ye geçmeyle ilgili bir sıkıntım yok zaten. Arac ilk çalıştırmada benzinle çalıştığı için ve havalarda soğuk olduğu için bu LPG bujileri yüzünden LPG ye geçene kadar çok aşırı benzin tüketiyor.

Ayrıca bu bujiler benim araba alt devirlerde torka bi etkisi olmuyor. Benzin bujisindede gayet iyi gidiyor LPG ile. Bilmediğim başka etkisi varmı bilmiyorum ama gereksiz yere su gibi benzin yaksın istemiyorum.

Mehmet bey ben uzun süre kullandım. Hatta 40 bin km kadar kullandım ( 2 takım) Benzin sarfiyatındaki değişikliği farketmedim.

Düşük devirlerde kesinlikle ciddi fark oldu.

Şu anda üzerinde orijinal buji var. Bir sorunun kaynağına odaklanmak için taktırdık. Ama en kısa sürede Bosch LPG bujisi takacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Araçtan araca fark ediyor olabilir. Hatta LPG kitiylede alakası olabiilir. Ek olarak benim aracımda VANOS sistemi var. Düşük devirlerde emme valflerinin açık kalma sürelerini ayarlıyor ve tork artışı oluyor. Bundan dolayıda düşük devirlerde sıkıntı yaşamıyor olabilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mehmet bey ben uzun süre kullandım. Hatta 40 bin km kadar kullandım ( 2 takım) Benzin sarfiyatındaki değişikliği farketmedim.

Düşük devirlerde kesinlikle ciddi fark oldu.

Şu anda üzerinde orijinal buji var. Bir sorunun kaynağına odaklanmak için taktırdık. Ama en kısa sürede Bosch LPG bujisi takacağım.

bence orjinalinden şaşma, boşuna para verme, sonra demedi deme. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bence orjinalinden şaşma, boşuna para verme, sonra demedi deme. :)

40 bin km kullandım abi.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben 60 binden fazla kullandım, ikinci takım 30 binden fazla oldu, hiç bir sıkıntısını görmedim. 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Karahan

bosch lpg bujisini ankarada nerden temin edebilirim ya da internetten almak istersem hangi siteyi tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı

bosch lpg bujisini ankarada nerden temin edebilirim ya da internetten almak istersem hangi siteyi tavsiye edersiniz?

Balgatta, Procar Bosch servis var.

220 12 24 telefon.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

220 12 24 telefon.

teşekkür ederim yarın bi arayıp sorayım uygun bıji var mı ve fiyatı ne kadar mış 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

220 12 24 telefon.

Hakan Bey, Procar bosch servisini aradım aracıma uygun buji olmadığını söyledi. farklı bir yer ya da internet sitesi tavsiye edebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Süleyman Arslan
(düzenlendi)

Merhabalar,

2008 model focus Tİ-VCT 1.6  115hp LPG'li aracıma orjinal motorcraft buji yerine patinium olan motorcraft marka buji takmak uygun olurmu?

Aracım platinium bujiye uygunmu desteklermi acaba?

Platinium buji takılmasının araca herhangi bir faydası ya da zararı olurmu?

tarihinde Süleyman Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Arslan

Platinium bujilerin normal bujilere göre daha fazla elektirik akımı ile çalıştıklarını bu nedenle araca takıldığında sistem ihtiyaç duyulan elektiriği gönderemeyeceği için platinium bujinin normal bujiden farkı kalmayacağını ilave olarak aracın beynine ve elektirik aksamına zarar verebileceğini gittiğim usta söyledi. Bu bilgi doğrumudur acaba?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Platinium bujilerin normal bujilere göre daha fazla elektirik akımı ile çalıştıklarını bu nedenle araca takıldığında sistem ihtiyaç duyulan elektiriği gönderemeyeceği için platinium bujinin normal bujiden farkı kalmayacağını ilave olarak aracın beynine ve elektirik aksamına zarar verebileceğini gittiğim usta söyledi. Bu bilgi doğrumudur acaba?

forumda çok var lpg bujisi kullanan arkadaşlar,ben mondeo yu 45 km lpg de kullandım orjinal bujisi ile hiç sorun yaşamadım, bence orjinal buji den şaşmayın derim. tarihinde Süleyman Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Arslan

Özer bey yanlış anlaşılma olmuş benim sormak istediğim lpg bujisi değildi Platinum bujiler hakkındaydı.

Yorum bağlantısı

Özer bey yanlış anlaşılma olmuş benim sormak istediğim lpg bujisi değildi Platinum bujiler hakkındaydı.

pardon yanlış oldu, siz genede orjinalden şaşmayın. [emoji5]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...