İçeriğe Yönlendir

Bosch Lpg Bujisi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Sanırım LPG bujisi olarak mondeo,focus,c-max aynı bujileri kullanıyor...Fiestayı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
(düzenlendi)
sizde açabiliyor çünki windowsta ön veriler mevcut.burda paylaştıgınızda tıklayan arkadaşlar açamıyor.bu linki ben konu olarak sunmuştum sizin yaptıgınız gibi yapmıştım sorun çıktı o yüzden düzelttim tekrar.

İş yerindeki bilgisayardan yazdığım için bazı özlelikler Websense ile bloke ediliyor.İmageShack da bloke edildiği için resim yükleyemiyorum.

Ürün şu diyemiyorum.Verdiğim adresten herkes kendi aracına uygun olanı seçebilir diye düşünmüştüm.

Adresi yazarak deneyin.

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum
e bu focus I 1.6 içinde öneriliyor. içkillendim şimdi :lo2:

bu linkten aracınıza uyan ürünü seçebiliyorsunuz. Ben o şekilde ilgili ürüne ulaşmıştım....

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

evet siteye göre doğru ama 1.6 zetec ile 2.0 zetec normalde farklı bujiler kullanıyor. hem cins hem aralık olark diye biliyorum. lpgde aynı bujiyi garipsedim şimdi.

Yorum bağlantısı
evet siteye göre doğru ama 1.6 zetec ile 2.0 zetec normalde farklı bujiler kullanıyor. hem cins hem aralık olark diye biliyorum. lpgde aynı bujiyi garipsedim şimdi.

benim araç mk1 96hb ghia bu siteye göre kombi olarakmı geçiyor yoksa sadece gbp olarakmı burda karıştım.önceden kombi olarak bakmıştım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

2 tip motor gözüküyor mesela sizde. biri 136 lık eski zetec biri yeni zetec 132 ( 130 ps diye geçn focus motoru ile aynı)

Yorum bağlantısı
2 tip motor gözüküyor mesela sizde. biri 136 lık eski zetec biri yeni zetec 132 ( 130 ps diye geçn focus motoru ile aynı)

benim araç ztec ama 100 galiba buna emin degiilim.ruhsata öyle işlemişler.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
onu emmi çağlar abi bilir. :) kodundan modundan :p

katılıyorum aynen.şasi numarasından da görünmüyor ne oldugu üretim ayı ve yılı çıkıyor.

aynı buji kodunu veriyor.her iki modeldede.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
benim araç ztec ama 100 galiba buna emin degiilim.ruhsata öyle işlemişler.

Seninki eski motor 136 beygirlik... Benimki 130 beygir..

Seninki ile benimkinin buji kabloları değişik..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Seninki eski motor 136 beygirlik... Benimki 130 beygir..

Seninki ile benimkinin buji kabloları değişik..

tşk emmi.şaşırdım buna desem inanırsın degilmi.bu beygirde olması iyi buna sevindim valla.ruhsatta 100 okuyunca yakıtım fazla olur diye düşünüyordum araç agırlıgına dayanarak.şu ana kadar olan yakıt sarfiyatında bu küçük ayrıntı kafamda soru işareti idi.buji kablosunun kodunuda ögrenip taktırdıgım bujiler ile kablo uyumunu bilmem lazım.adamlara hatta yaptırdıgım ustayada bilgi konusunda pek güvenim kalmadı gibi ezbere yapılan işler herkesin sorunu benimde.yaşadıgım sorunları biliyorsunuz az çok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Mondeo'nun bujileri farklı. 4 kat pahalı.

Onu biliyoruz ama LPG bujisi olarak aynı olduğunu düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sanki bosch tüm fordlara aynı bujiyi tavsiye etmiş gibi geldi ;)

Yorum bağlantısı
Sanki bosch tüm fordlara aynı bujiyi tavsiye etmiş gibi geldi ;)

+1

kod olarak aynı bujiyi gösteriyor.ya linkte sonrun var yada bosch ortak bir buji uretmiş opele bile aynı kodda buji tavsiyesi yazılmış.sevmedim bu işi ama sonuçlar geldikce olumlu bakılabilir belki.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Kopuz
buji kodu 0 242 236 574 olması lazımdı. siz kendiniz mi sonu 71 ile biteni aldınız gelenler mi öyleydi.

Özür dilerim, yanlış vermişim numarayı. 571 olanı bir arkadaşımın Astrası için almıştık. Haklısınız Focus için sonu 574 ile bitiyor.

Benim aracımda motor tapalarından su alma sorunu vardı. Tapalar bir kere Arkas'ta garanti kapsamında değişti. Üç ay sonra yine su almaya başladı ama bu arada ben de araca lpg taktırdığım için araca el sürmediler. Bir özel serviste tekrar değişti tapalar. Ama bir süre sonra yine su almaya başladı. tapalardan gelen su bujilerin ıslanmasına dolayısıyla da arabanın teklemesine yol açıyordu. Sonunda kapağı kendim söktüm. Tapaların üstünü yüksek ısı silikonu ile sıvadım. Sorun halloldu.

Bunda önce de bujileri değiştirmiştim şu Bosch LPG bujileriyle. Tam ne kadar güzel çalışıyor derken şimdi de birinci viteste kalkarken arabada anlık bir kesiklik olmaya başladı. İkinci ve üçüncü viteste alt devirlerde debriyajı maharetle kullanmak gerekiyor yoksa orda da eğer biraz düşük devirde kalırsa arabada bir kesiklik oluşuyor. Silkeleme değil. Normal devirlerde aracın çekişinde bir sorun yok ve düzgün çalışıyor. Bazen rölantide gaza bastığımda devir ibresi önce hafif bir geri çekilip (aynı zamanda motor hafifçe bir sallandıktan sonra) normale dönüyor.

Aklıma gelen muhtemel sebepler:

• LPG filtresinde tıkanma
    Ateşleme bobini
    Hava filtresi (Yeni değiştirmiştim, acaba motor yeterli havayı alamıyor mu diye aklıma geliyor.)

Fikri olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

Kullanıp memnun kalmayan sorun yaşayan var mı bu lpg bujisini :flowers: şöyle bir yazı var da :p

Sevgili Forum ve Otogaz kullanıcıları,

LPG ve CNG bujileriyle ilgili NGK ve BOSCH firmalarının iddialı oldukları ürünleri büyük ısrarlar sonucu benim de deneme fırsatım oldu, büyük ısrarlar dedim çünkü bu tip, motora sonradan eklenerek birşeyler vaadeden ürünler konusunda önyargılı olduğumu sizlerde önceki yazılarımdan bilirsiniz.

Her iki ürün grubundanda firma stoklarımıza aldık ve bunları Konya'daki Tümosan Lpg'li Traktör Motor geliştirme çalışmamızda denemeye karar verdim. Neden Konya çünkü oradaki deneme motorları dinamometreye bağlı ve güç, tork, özgül yakıt sarfiyatı vs. verileri hassas bir şekilde ölçebiliyoruz.

NGK ve BOSCH bujilerini sırayla denedik. Ayrıntılı verileri www.boraelectronic.com sitemizin "documents" kısmında yakında derleyip yayınlayacağım ancak özet olarak neler gördüğümüzü aktarayım.

Ateşleme voltajları %30 civarında düşüyor. Bu beklediğimizin üzerinde bir rakam. LPG bujilerinde tırnak aralığı biraz daha dar ancak normal bir bujinin tırnak aralığını daraltsak bile bu derece düşüş yakalayamadık. Sanırım ince iridyum orta elektrodun marifeti. Elektrod inceldikçe korona etkisi artıyor ve kıvılcım oluşumu kolaylaşıyor sanırım.

Ateşleme voltajının düşmesi, bobine daha az yük binmesi demektir ki bu da bobin arızalarını önleyen bobin ömrünü uzatan bir durum.

Bu bujilerle her yük durumunda motora 3 - 7 derece daha fazla avans vermek mümkün oldu. Bu da dolaylı yoldan performansın artmasına neden oldu. Tam yük altında tork değerinde eski bujiye göre % 3-4 lük bir iyileşme gördük. Aynı şekilde özgül yakıt sarfiyatında da yaklaşık bu oranlarda bir iyileşme oldu.

Hangi buji iyi derseniz, ikisi de iyi:) ama NGK biraz daha önde:)

tabi satıcıyım dediğinde ????? lar yine çoğaldı :rolleyes:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

denso iridyum bujilerimi taktım ama aracımdaki rolanti sorunu yüzünden tam olarak faydasını görebilmiş degilim.bu sorunu yok edince ortaya çıkacagına eminim.bu şekildede olsa yokuşlarda ciddi fark oldugunu söyleyebilirim kesinlikle bayılmıyor.yokuş ortası gazı bırakıyorum tekrar basıyorum hızlanma gayet iyi.afallama hissetmedim.yanlız bu aldıgım buji kablosunun etkiside olabilir kanısındayım.tel sarım kablo aldım drenç degeri çok düşük.bujilerin faydasını daha net nasıl anlarım bilmiyorum.eski bujilerim dede yokuş testi yaptım şu anki bujilerle arasında ciddi fark yoktu.sanırım biraz km yapınca bujileri söküp kararma varmı diye bakınca ortaya çıkar yanılıyormuyum bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Keşke bu bujilerin negatif yönlerinide araştırarak yazsaydınız. Benzindeki yakıt tüketimi ve performansı berbat. Umarım araştırmanızda aynı bujinin benzin değerlerini baz almadınız.

demiş bir kullanıcı. Bende asıl bunu merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek

Lpg bujisi siparişi verdim...

Bosch ürün kodu 0242240656

iki üç güne gelir heralde... Bakalım takınca neler hissedeceğim :)

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu
(düzenlendi)

Taktım..

Biz bujileri takmaya cesaret edemedik, artık sizin yorumlarınızı bekleyeceğiz.

tarihinde Yakup Kadri KUŞCU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Lpg bujisi siparişi verdim...

Bosch ürün kodu 0242240656

iki üç güne gelir heralde... Bakalım takınca neler hissedeceğim :)

Abi peki ne gibi bir faydası olacağını düşünüyorsun? Ne gibi bir değişiklik olur sence?Paylaşımlarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Gökhan Bilge Aldırmaz

başka bir başlıkta bahsetmiştim bu lpg bujisiyle ilgili yorumumu..çekincesi olan arkadaşlar için tekrar etmekte fayda var..tesadüfen bulup sipariş ettiğim lpg bujisini şiddetle tavsiye ediyorum..düşük devirdeki isteksizlik kayboldu..araç daha bir seri..yakıtı ölçmedim ama yakıtta bir artışın olmadığı kesin..bir buji bu kadar mı farkettiriyor aracı dedirtiyor..bu arada araçtan çıkan eski bujilerde tertemizdi..tamirci abimiz niye değiştiriyosunki bunu der gibi bakmıştı..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben bu bujiyi 30 bin kmdir kullanıyorum, aracında lpg olan herkese tavsiye ederim. Özellikle alt devirlerde canlılık çok güzel. Bu tüketime de yansıyor. İlk çalıştırmada benzinle çalışmada da bir sorun yok. Sıcak havada da kışın soğuklarında da benzinle gezdiğim oldu, sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...