İçeriğe Yönlendir

Fiesta Mı Getz Mi?

Ali Cihangiroğlu

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Fiesta, Getz den daha sağlam ve daha iyi bir araçtır yanlız, az kilometre yapmanız ve sürekli şehir içinde sıkışık trafikte kullanmanız sebebiyle dizel araç hem balata yer hemde sık vites değişimi gerektiğinden hemde düşük devirde kullanımda atak olmaması sebebiyle şehir içinde sizi yorar (tabii trafik sıkışıklığı olduğunu farz ettim) sağlamlık olarak Fiesta daha sağlam olduğundan fazla dayanacaktır, ama benim tavsiyem hem şehir içi, hem dur kalklar çok hemde İstanbul gibi bir yerde arabanın canına okunacağı için Getz' i kullanın, tüpte taktırırsınız üstüne, sizi idare eder derim ben. ABS tabi önemli ama şehir içinde okadar önemlide değil, zaten genelde yavaş gideceğiniz ve sıkışık trafikte araç kaymasada zaten direksiyon hakimiyetini kaybetmesen ne olacak, kaçıcak yerin yok bu sebeble anlamıda yok diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Takip mesafeleri iyi ayarlanıp düzgün fren yapılırsa abs ye gerek yok bence ama tabiki bazen olağanüstü durumlar olabiliyor ki abs çok etkili olabiliyor.. Bir de dizeller düşük devirde daha canlı değil mi? Tork yüksek sonuçta. 1.3 getz kullandım, ağır bir araç ve motor ufak. Çok yakar gibime geliyor yoğun trafikte..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Fiesta benim o sınıfta bir türlü ısınamadığım bir araba... Diğer araç dizel Getz olsaydı hiç düşnmeden Getz derdim.

Sizin yapacağınız km belli, diğer araç daha çok kullanılacaksa getz'i alın, yoksa Fiesta'yı. Aynı kilometreyi yapacaksanız gene Fiesta'yı alın :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende öyle dedim Fiesta taş gibidir arıza çıkarmaz, düşük devir olayına gelince tabii güçlü fakat 2000 devirden sonra, habire dur kalk yaptığınızda veya sürekli çok yavaş seyrettiğinizde 1. vites az 2. vites çok geliyor habire debriyaj kullanımı yada 1. viteste yüksek devirde kullanım gerekebiliyor. Ama ben tüp takmıycam rahat oluyim diyorsanız ozaman bende Fiesta derim yakıttada 1.3 getzden daha ekonomik gelicek gibi, 1.3 ufak motor doğru kasa biraz ağır gelir yakıt artar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Zaten ikiside farklı sınıflarda araçlar.Getz uno ların sınıfında bir arac.Sağlamlık açısından fiesta,birazda canınızı düşünün :)

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim

fiesta bence cünkü daha oturaklı duruyor getz o kadar degil bence kullanmadım ama bakınca ole gozukuyor artı dizel olması cok buyuk avantaj cunku depoyu fulledin mi ne zaman benzin aldıgını unutursun getz tup taksan araba ufacık zaten nereye koyucaksın esyalarını?? + fiesta modifeye daha uygun bilmem ilgin varsa abs gelince abs zaten kumda cakılda ve ıslak yolda pek işe yaramıyor + arabayı satarkende fiyatı getz kadarda düşmez ama sen bilirsin yinede

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

euro ncap çarpışma test sonuçları artık itibar görmemeye başladı. zira sanki firmalar test şartlarını ve çarpma açılarını çok iyi bildikleri için testte yıldız almanın yollarını buldular. bir de o test sonuçları sadece çarpışma sonuçlarını içermiyor. mesela emniyet kemer konumu hava yastığı iptali varmı yokmu gibisinden kriterlerle yıldız alınabiliyor ancak gerçek hayattaki kaza sonuçlarını mesleğim icabı çokço gördüğüm için ford gerçekten ama gerçekten sağlam araç.

getz i de fiestayıda kullandım ve gözlemledim:

kaza emniyeti açısından fiesta getz in oldukça önündedir.

benzinli getz inanılmaz fazla yakıyor.

dizel fiesta alt devirlerde elbetteki biraz cansız ama can sıkıcı değil zaten cansızlık ifadesi göreceli olarak üst devirlere nazaran cansız yoksa alt devirlerde (1000-1750) benzinli getzle aynı diyebiliriz.

viyadüklerde yan rüzgarla savrulan bir araçtır getz.

bence fiesta olurdu tercihim.

yakın bir arkadaşım fiesta ile her hafta istanbul tekirdağ yapardı (benzinli hem de) hiçbir sıkıntı yaşamadı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Farklı sınıflarda olmalarının sebebi nedir?

, satış fiyatları açısından da her yönden aynı sınıftki iki araç.

.

satış fiyatları acısından aynı ama fiestanın satışı kat kat daha fazla. neden acaba? Çünki verilen paranın hakkını getz veremiyor ,bazı yönlerden yetersiz güvensiz.

fiesta ile getz kıyaslanmayacak arabalar.Fiesta iç genişlik olarak focus1 iç genişliğine cok cok yakın bir araç. hatta fiestanın ön tarafındaki baş yüksekliği focustan dahada geniş.

birkac sorum olacak sana.

getz fiestadan dahamı sağlam?

getz fiestadan daha uzun ömürlü bir aracmı?

getz fiestadan dahami iyi yol tutuyor?

getz'in iç genişliği ve bagaj hacmi fiestadan dahamı büyük?

getz'in aks tekerlek mesefeleri fiestadan dahamı büyük?

tercih olarak getz daha cok tercih edilen bir aracmı?

Getz fiestadan dahamı pahalıya satılsın?

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

işyerinde anahtarı başkasına vermek zorundaysanız benzinli daha mantıklı. yoksa elbette fiesta.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Bal gibi diyerek ne demek istediniz anlamadım. İkiside süpermini diyerekten aynı kefeye koydunuz.iş sadece sınıfın aynı olmasında ise bu sınıfta en ucuz olanı almak kar mı sizce?

zaten sizin düz kontak araba mantığınızı cok beyeniyorum. ezberci eğitime karşıyız hocam.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Fiesta Getzi ezer, getz bence anca uno ayarında bir araç hem leylek gibi hemde zayıf, bu durumda Fiesta en önde, zaten güvenlik yol tutuş dedinmi bırak getz' i ne yeni corsa yada grande laz burunlu punto yanına yaklaşabilir. :)

Yakında Verve gelicek bakalım ozaman ne diycem yanlız 1.2 motorla gelicek gibi bişeyler duydum hayal kırıklığı yaşadım, olurmu bu yahu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

motor kücük evet,bali turbo beslemeli olsa.zaten hacimler düşmeye başlayıp turbo beslemesi ekleniyor artık.

Vervenin yol tutuşu iyi olacak kanısındayım,aerodinamiğini iyi gördüm,ağırlığını virajlarda lastiklerine tam verecek gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu durumda biz şisip kalıcaz herhalde, şunu biraz geç çıkarsalar yada bizimkine benzese ne olurdu sanki, tamamen farklı olmuş sinir oluyorum bu duruma.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Getz'in oturma pozisyonu güzel ama görüş açıları falan iyi..Fakat tek artı noktası bu sanırım..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
getz'in olduğu her forumda hep bi tartışma çıkıyor :good2:

cevabımı aldım. ben de fiesta diye düşünüyordum zaten. sizin söyledikleriniz de benim düşüncelerimi pekiştirdi. haftasonu arabaya bakmaya gidicem. içine oturunca da kanım ısınırsa FIESTA'dır arkadaşlar.

iki aracın içine bin,hatta binmekle kalma şöyle bir tur at 100 ün üzerine falan cık yol tutuş performanslarını yola yatışlarını gör ozaman bak nası ısıınıyorsun fiestaya, getze bindiğinde bir güvensizlik hissedeceksin..

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

fiestayı da kullandık, getz in hem benzinli hem dizelinide ,neye göre getz i kötülüyorsunuz?

bence tamamen göz zevki bu, getz fiestadan daha şık,içi daha geniş,daha konforlu, iç dizaynı çok daha şık. garanti süresi 5 yıl servisi ford dan ucuz,

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Benim için yol performansı önemli.Vereceğim örnek ile siz bağdaştıramayabilirsiniz belki ama ben bağdaştırıyorum.

Ralli parkurlarında Ford uzun yıllardır kullanılmakta,son yıllardada parkurlarda fiesta ve focus öne cekıyor. TeamRS markanın ralli parkurlarında elde etmiş olduğu tecrübeleri direkt olarak Ford yol otomobillerine aktarmaya devam ediyor.Trafikte hepimizin yaşadığı Ford'un güçlü yol tutuşu buradan geliyor.Özellikle direksiyon tepkileri..Hyundai bunlardan malesef mahrum.İsterdimki oda öyle olsun ama malesef...

İkiside aynı sınıf madem Gets kendini parkurlarda göstersin ozaman, ilk virajda 10 takla atar.Otomobil herkes yapar, tam anlamıyla yapamadıktan sonra,bir yerde eksik olduktan sonra anlamsızlaşıyor.Otomobillerin üzerine sistemleri yerleştirmek cok kolay,Abs esp bilmem ne bunlar sorun değil. yap kasayı doldur, 4 tekerlek tak sal yola gitsin.Sonra süsle püsle satsın 10 yıl sonra kendi kendilerini trafikten men etsinler.

Bir mitsubishi'nin otomobillerinin şuan ülkemizde pek piyasası yok, araba kötümü? asla değil,aksine piyasadaki coğu aractan üstün durumda.

Reklamla onla bunla satılan arabalar benim gözümde araba değil, isterse kainat rekoru kırsın, yok araba alana 10 depo yakıt bizden,yok araba alana ehliyeti bizden ... komik şeyler bunlar ama müşteriyi cekiyorlar,yemlenen sazan hesabı.

Getz lerin en büyük sorunu virajlarda arabanın yana kaymadan direk bir tarafının kalkıp takla atması,yani devriliyor.Yana kaysa yine kurtarılma şansı var ama getz de ağırlık merkezi cok yüksek ve viraja biraz hızlı girdiğinizde yuvarlanabilirsiniz.

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet Ayhan bey arkadaşlar sadece görünüşe bakıyorlarda ondan, getz teknik yetersizliklerle dolu bir araç, bugün servise gittiğimde plaza açılışı için hazırlık vardı patronlarının 2006 model Mustang GT aracını getirmişler indiriyorlardı bu arada altına bakma fırsatımda oldu, aletin ön düzeni resmen focusa benziyordu bu durumda fiesta da işe karıştı çünki aynı ön düzene sahipler, bu neyi gösteriyor, bu güçte olan bir hız canavarı bile aynı ön düzeni kullanıyorsa bizim araçtaki yol tutuş seviyesinin nekadar iyi olduğunu savunmaya gerek yok sanırım, tamam Getz de idare eder ama Fiesta ilede denk tutulmasına karşıyım, bence teknik olarak baya bir sınıf farkı var aralarında.

http://ten.ewzone.com/articleImages/28598.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Mustang ön takım cok benziyor ama ben arka takımı detaylı olarak inceleyebilmiştim,gercekten arka aksamın mantığımı anlayabildikten sonra üstün yol tutuş için yapıldığı anlaşılıyordu.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Ali Bey ve Ayhan;

Hiç Fiesta kullanmamış olsam yazdıklarınızdan Fiesta'yı birşey zannedeceğim. :rtfm: Getz'in sınıfına yakıştıramadınız, gittiniz Mustang sınıfına koydunuz, pes... Kaldı ki Mustang da öyle aman aman bir araba değil ya neyse...

Bu arada eski kasa Accent'in WRC'de yarıştığını da hatırlatırım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...