İçeriğe Yönlendir

Lpg'nin Ruhsata İşlenmesi

Ozan Baba

Recommended Posts

(düzenlendi)

LPG'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSEDÜRÜ

1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesi alınacak.

2. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 YTL)

3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO(makine mühendisleri odası) ya gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 YTL)

4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5.Şimdi sıra araba muayenesinde... Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 YTL)

7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Sigortacıya da: 10 YTL)

Şu anda elinizde "lpg projesi fatura,garanti belgesi, sızdırmasızlık raporu (ya da ruhsatı),EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor. (Bi 5 ytl verip de, dosya almanıza gerek yok)

8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Emniyet Müdürlğüne gidiyoruz.. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, yeni ruhsatımızı alıyoruz ya da diğer gün..

Toplamda cebinizden, LPG yi ruhsata işletmekle ilgili 197 ytl çıktı....Geçmiş olsun..

ALINTIDIR.... Deejay' e teşekkürler

NOT: Ben 2 gün önce sızdırmazlık raporunu alıp vize ilemlerini yaptığımda yeni bir uygulama başlatmışlardı istasyonda.Bu yeni uygulamaya göre Kızılayın İlk yardım çantasını almanız zorunlu.Ben benim ilk yardım çantam var dedim ama kabul etmediler illa Kızılayın olacakmış.Bunun Fiyatı da 27 YTL.

NOT2:İzmirden yapacak arkadaşlara Narlıdereyi tavsiye ederim.Sızdırmazlık ve vize aynı yerde yapılıyor.BUda zaman dan size kazanç sağlıyor.Benim işim sızdırmazlık+vize toplam 1 saat sürdü.

tarihinde Ozan Baba tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Ankaradaki arkadaşların dikkatine...Muayene istasyonuna gittiğinizde soldaki kuyruğa gireceksiniz..Sağdakine girerseniz, o kadar bekleyip tekrar başa dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Yok ben beklemedim de forumdan bir arkadaş İbrahimdi sanırım beklemişti de ben direk sola girmiştim :)

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

bulunduğumuz ilin plakasını taşiımıyorsa aracımız işlemlerde bir değişiklik oluyor mu acaba?

ben o durumdayımda yardımcı olursanız sevinirim. :)

Yorum bağlantısı

Arabanın devrini takipçi aracılığı ile ayın 15 inde yaptım.Bugün itibari ile hala araç sorgulama sayfasında deviri göremiyorum.Acaba bu durum normal mi yoksa bizim devirde bi problem mi var?

İyice işkillendim :(

Yorum bağlantısı

benim aracın noter devri yapıldı üstündeki plaka

10 balıkesir. ama 06 olacak tüp taktırıp muayeneye girince

plaka kısmına ne yazılacak prosedür nedir

Muayene de plakanın ne olduğu önemli değil.Yani mevcut plakanız yazılır.Siz devri yaptığınızda plaka değişecek ama bildiğiniz gibi muayene plakaya değil araca yapılır.Yani yaptırdığınız muayene plakanız değişse bile geçerli olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Sami Aktaş
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun.Fazlada stres yapmayın, sağlığınız daha önemli...

Aslına bakarsanız bu işi Buca adresi ve telefonu vererek çözebilirdiniz.Ama işgüzar memur size doğrusunu söylemiş.Bunun zaten LPG ile ilgisi yok.Yani ruhsat üzerindeki adresin zaten kanunen sizin bulunduğunuz adresle aynı olması gerekiyor.Yine de sizi uğraştırmayabilirdi.Siz Aliağa ya gidip adres değişikliği yapacağınızı ve LPG işleteceğinizi söyleyip iki işlemi de aynı anda yaptırabilirsiniz.Aliağa Buca'dan ilgili evrağı ister.Faksla hemen de gelebilir.Yoğunluk varsa da bir iki gün bekletirler.Yalnız unutmayın iki işi aynı anda yaptıracağınızı her fırsatta hatırlatın.Bazen memurlar çok ''unutkan'' oluyor.Bir bakarsınız elinizde yeni adresli ve LPG işlenmemiş bir ruhsat bulabilirsiniz.Sonra yeniden ruhsat sayfası değiştirmeniz gerekir hemde parasını isterler :rolleyes: .

tarihinde Sami Akta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kaç gün geçsin..

Evrakları bir iş takipçiye verin aynı memura yollayın halletsin..

Ama cezaya üzüldüm.. Bari 15 gün içinde ödeyin ki indirimli ödeyin..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

valla erdoğan kardeş pişmiş tavuk misali maceraya sürüklenmişsin namuslu bir tc vatandaşı gibi ruhsata lpg işleticem diyerek. geçmiş o lsun. ruhsat işini muameleciye devret kurtul.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu çark her ilde böyle dönüyor..

Tescil bürosuba giren sade vatandaş genelde fırçayı yiyip çıkıyor bu sebeple bidaha oraya gitmeyip muameleci,ye veriyor işi..

Yorum bağlantısı
Barbaros Gökçekurt
(düzenlendi)

merhaba arkadaşlar ben yeniyim urfadan yazıyorum 2001 model bir sedan fcus chiam var buz yeşili lpg taktıracagım geçmiş yazıları inceledim ama maklıma takılan bazı şeylar hala var sıralayacak olursam;

1- en iyi marka hangisi(focus için)

2- kaskoyu yenilemekmi lazım

3- memleket uzak (afyonluyum) izinlerde bagaj çok önemli simit tank attırayım diyorum ama lastiği ne yapacağım? lastiksiz 1350 km git 1350 km gel riskli sanki bide buralarda her adım başı lastikçi yok nedersiniz? ne yapmalıyım

4- ben bir ilçede kalıyorum (ceylanpınar) biraz uzak merkeze (suriye daha yakın 20 m.) urfada bu işi yapanlara nasıl ulaşabilirim. ford servislerinde bu dönüşüm yapılırmı?

5-ne kadar ekonomik olur (ağustost iznimde 9000km yol yaptım benzin canımı bayağı yaktı)?

6- CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER[/size]

tarihinde Barbaros G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1- en iyi marka hangisi(focus için)

2- kaskoyu yenilemekmi lazım

3- memleket uzak (afyonluyum) izinlerde bagaj çok önemli simit tank attırayım diyorum ama lastiği ne yapacağım? lastiksiz 1350 km git 1350 km gel riskli sanki bide buralarda her adım başı lastikçi yok nedersiniz? ne yapmalıyım

4- ben bir ilçede kalıyorum (ceylanpınar) biraz uzak merkeze (suriye daha yakın 20 m.) urfada bu işi yapanlara nasıl ulaşabilirim. ford servislerinde bu dönüşüm yapılırmı?

5-ne kadar ekonomik olur (ağustost iznimde 9000km yol yaptım benzin canımı bayağı yaktı)?

6- CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER[/size]

1-Telefleks ve prins

2-Yenilemek değil de bir zeyil ile lpg'li olduğunun ve lpg değerinin işlenmesi lazım.

3-Bagaj önemliyse simit taktırın.. Bagajdaki koca bir tankın yerini değiştiremezsiniz ama, bir lastiğin istediğiniz yere sıkışırsanız arabanın içine bile alabilirsiniz..

4-Ford servisleri yapmaz..

5-9000 km'de 900 lira tasarruf sağlayabilirdiniz..

6-Önemli değil..

Ben şu şekilde kullanıyorum..

lpg_6.jpg

Yorum bağlantısı
Barbaros Gökçekurt

teşekkür ederim sizingibi bir üstadın cevapları benim için değerlidir

Yorum bağlantısı
Barbaros Gökçekurt

peki üstad kaça malolur bu sistem Allahtan urfada varmış

birde burada herkes atiker diye bi marka söylüyor o nasıl

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Urfa'da hangisi varmış..

Teleflex 1900 prins 2000 lira civarında (peşin)

Atikeri matikeri imkanınız varsa geçin lütfen..

Yorum bağlantısı
Barbaros Gökçekurt

princes var diğeri yok atiker yaramaz yani

Yorum bağlantısı
Barbaros Gökçekurt

bugün akşama kadar lpgci lpgci dolaştım urfadaki prıns bayii bayiliği bırakmış brc takmaya başlamış nereye gittimse ya brc ya voltran yada atiker takıyor ne ecotec nede pırins takanı bulamadım zaten bu işi yapan topu topu 6-7 yer var hepsini dolaştım ve hayal kırıklğıyla eve döndüm ne yapacağımı bilmiyorum üstad sence ne yapayım bana bir fikir ver lütfen bumarkalar nasıl yoksa yolu göze alıp antebemi gitsem? ama antep ceylanpınar otobandan 6- 7 saat sürüyor oadada 1 tane pirins bayii var ama teli cevap vermediğinden ulaşamadım şaştım kaldım saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Brc taktır o zaman.. Ama Brc'nin neyini takacakmış bi öğren bakalım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...