İçeriğe Yönlendir

Araba Hasarı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Kısa bir süre önce otoparkta arabanın sol ön tarafında bir hasar oluştu. Kaskonun hasarsızlığını bozmak gerekiyor. Poliçe vadesi de 10 Ocak'ta doluyor. Poliçe yenilemesini yapana kadar sigorta şirketine birşey bildirilmese ve dolayısı ile de hasarsızlık indiriminden faydalansak ve yeni poliçe üzerinden 1 ay geçtikten sonra da hasar bildiriminde bulunsak bir sorun çıkar mı acaba? Hasarlı bölgede paslanma falan görünmediği sürece exper hasarın 2 ay kadar önce olduğunu tespit edebilir mi?

Beyanla mı yaptıracaksın... Yani rapor falan yok mu... ?

Beyanla yaptıracaksan hasar az ise belki eksper bile gelmez...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Artık beyan içinde karakoldan rapor falan tutturmak gerekiyor galiba yoksa eksper arıza çıkarıyormuş gibi birşeyler duymuştum ...

Bir sorum var:

Bu kasko ne işe yarıyor tam olarak?

Hasarsızlık gitmesin,basamak düşmesin diye hasarı cepten karşıladıktan sonra ne işe yarar ki?

Yok hazine bonosu,likit fon gibi bir yatırım yöntemi de ben mi zırcühela kalmışım?

Eksperler ne diye sorun çıkarıyor?Onun cebinden mi çıkıyor? Ben yılda 1000 lira civarı bi para veriyorsam ve aracıma herhangi bi zarar gelmişse bunu karşılamakla yükümlü olan "firma"* ne diye yan çiziyor?

*Bunun yerine ne yazacağımı bulamadım..

Yorum bağlantısı
Onur Demir

şöyle söyliim benim bildigim kaskodaki aracın bedeli ne gözüküyosa o rakamın %10 u kadar bi hasar cıktıgı zaman hasarsızlık indirimi bozulmuyor. yani en azından benimkinde öyle(ankara sigorta) Güneş sigortaya sordum oda aynısı söyledi.

mesela 17.500ytl arac bedeli. %10= 1.750ytl bu tutarın altındaki hasarlarda bir sonraki sene indirimden yararlanabiliyorsunuz tekrar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eksperler ne diye sorun çıkarıyor?Onun cebinden mi çıkıyor? Ben yılda 1000 lira civarı bi para veriyorsam ve aracıma herhangi bi zarar gelmişse bunu karşılamakla yükümlü olan "firma"* ne diye yan çiziyor?

Sigortadan ödenen hasarların en az % 30-40'ı usulsüz olarak ödeniyor... Daha doğrusu usulsüz olarak talep ediliyor... Aynı Özgür'ün durumunda olduğu gibi..

Eksperler de bu % 40'ı en aza çekmeye çalışıyor...

Doğru olan; Özgür'ün tespit yaptırması ve o tespitle sigortaya müracat etmesi idi...

Ama Özgür yenileyeceği poliçede hasarsızlık indirimi kaybedeceği için bunu şimdi yapmıyor... Poliçesini yeniledikten sonra yapacak...

Dolayısı ile yukarda bahsettiğim % 40'ın içinde yer alacak...

Eğer herkes usulüne uygun hasar talep etse, kimse kimseye kazık atmasa ne eksperlere gerek kalır ne de raporlara ve tutanaklara...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
şöyle söyliim benim bildigim kaskodaki aracın bedeli ne gözüküyosa o rakamın %10 u kadar bi hasar cıktıgı zaman hasarsızlık indirimi bozulmuyor. yani en azından benimkinde öyle(ankara sigorta) Güneş sigortaya sordum oda aynısı söyledi.

mesela 17.500ytl arac bedeli. %10= 1.750ytl bu tutarın altındaki hasarlarda bir sonraki sene indirimden yararlanabiliyorsunuz tekrar

Bu eksta ücret karşılığı alınıyor ve genel bir uygulama değil...

Ama otoparkta sürtme gibi ufak bir temastada polis bekleyecek olsak eminim bazılarımızın hayatı polis beklemekle geçecektir..Zaten beyan usulu bu yüzden var...

Beyanla büyük ihtimal ödenir zaten... Hatta karşılıklı bir çarpışma yoksa yada başka bir yere zarar verme olayı yoksa çoğu hasar beyanla ödenebilir...

Ama

yukarda saydığım sebeplerden dolayı, beyan usulüne şirketler sıcak bakmıyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hatta duyduğum kadarı ile eksperleri denetleyen adamlar bile yolluyorlarmış ...

Eksperler de denetleniyor, olaylar da...

Şüpheli görülen her olay dedektiflerce araştırılıyor... Olay yerine gidiliyor, keşifler yapılıyor, görgü şahidi aranıyor... Ama bunlardan kimsenin haberi olmuyor...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Beyanlı hasarlarda tavsiyem olay yerinde resimleri siz çekin ve gelen ekspere verin. Yani duvar vs sürtünmesi, vurup kaçma vb. gibi olaylarda resimlerle beraber ekspere yardımcı olursanız iş daha kolay yürür. Sonuçta experler de insan ve her gün 10 ayrı olaya bakmaktalar ve onları da gizlice kontrol edenler var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İstisna olan şirketler tabii ki vardır ama genelde hasar ödemelerinde sigorta yaptırdığınıza pişman oluyorsunuz. Hele de acentanız tanıdık ve iyi değilse.

Çok iyi bir noktaya değinmişsin... :lol:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...