İçeriğe Yönlendir

Lpg Li Araçta Benzin Pompasının Kapatılması

Mustafa Yılmaz

Recommended Posts

Mustafa Yılmaz
(düzenlendi)

Dün reno servisindeki arkadaşlarıma uğradım. Oto elektirkçi yaman birisi.kendisinin 99 lpg'li meganı var. bana "Abi kafama takıldı araç lpg deyken benzin pompası devamlı olarak benzin pompalamaya devam ediyor. olaki bir kaçak olsa motor alev alacak.Bu nedenle araya sensör koyarak elekriği otomatik olarak kesmek istiyorum dedi."

Piyasada bazı marklar manuel swich koyarak bunu sağlamış ama benzine geçmek için swich'i kullanmak lazım.

bu seçenek şimdilik devre dışı.

* Ben afaki olarak şöyle bir öneri sundum (elektronikçi değilim.) lpg kumanda panelindeki swichi kullan ve araya sensör koy.gazdayken benzin pompasını kapatsın.gaz bittiğinde pompaya elektrik versin otomatik olarak benzine geçsin.

Böyle bir sistemi gerçekleştirmek mümkünmü? Mantiken mümkün gibi görünüyor ama elktronikçi arkadaşlar konuyu fizibilite yaparsa en azından kişisel koruyucu önlem olarak yaptırabiliriz.

* İkinci bir konuda triger kayışının kopması.Gerek kullanım, gerekse malzeme hatasından kaynaklanan kopmalarda sadece kayış değil motor ve diğer donanımda hasar görüyor.

Bunu önlemek için triger muhafazasından bir delik açıp bir hareket sensörü koyup içerden sesli veya ışıklı bir uyarı alırsak marşa boşuna basmak zorunda kalmayız, hasara uğramayız.

Tabiki bunlar çok basit projeler.Şimdi bazı arkadaşlar fordun renonun vs.argesi bunu düşünmezmi diyecekler ama düşündükleri muhakkak fakat yapmazlar.Yaprlarsa para kazanamazlar gibime geliyor.:))))

tarihinde Mustafa Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Triger (sorun çıkarırsa) kayışı genelde ilk marşta değil yolda giderken sorun çıkartır. Ayrıca triger kayışı pek kopmaz triger gergisi (markalarda farklı düzeneklidir) boşalınca kayış boşa çıkıp piston subap birbiri ile yakın akraba olurlar. Zamanında ve ehil personel tarafından değişen kayışlarda ben problem duymadım.

Tabii mekanik bir arıza olur mu olur.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Bu benim de aklıma takılıyordu. Benzin pompası boşu boşuna niye çalışssın ki?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

ama benzin pompası hareketini kam milinden almıyor mu? Nasıl olacak çalışmasını engellemek?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Artık elektikli ve deponın içinde pompalar...

Hem kam milinden de almazdı Cihan yahu... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hem kam milinden de almazdı Cihan yahu... :)

Dolaylı olarak kam milinden alırmış.... Tabi eskiler... Röno-12'ler falan...

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Ne zamandır aklımdaydı. şimdi araya sıkıştırayım yeni konu açmayalım bari.

Lpg de en az ne kadar benzin depoda kalsın ki pompa yanmasın (focus 1 e göre)?

a. kırmızı yanmasın yeter.

b.kırmızı ile çeyrek arası

c. çeyrek

d. çeyreğin biraz üstü

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

yanlış biliyorsam düzeltin

iki adet sviç (lpg selonoid valf) -sıralılarda var mı bilmiyorum- var lpg li araçlarda biri lpg diğeri benzin hattında ve hangsine geçerse onu açıyor

biz lpg yi açtığında pompanın elk. kesecek basit bir düzenek yapacağız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz
Böyle bir düzeneğe gerek yok. Zaten basınç valfi basınç aşırı arttığında benzini geri dönüş hortumu ile depoya gönderiyor. Motorda bir zorlama falan olmuyor yani. Aksine enjektörlerin soğuması için yararlı olduğunu söyleyenler bile var.

:)

focuslarda mevcutmu bu valf ve geri dönüş hortumu?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Utku Çay
yanlış biliyorsam düzeltin

iki adet sviç (lpg selonoid valf) -sıralılarda var mı bilmiyorum- var lpg li araçlarda biri lpg diğeri benzin hattında ve hangsine geçerse onu açıyor

biz lpg yi açtığında pompanın elk. kesecek basit bir düzenek yapacağız.

Muhittin bey benim kine bi tane röle koyuldu. araç lpgye geçince anahtar benzin enjektörlerini kapatıyor. araya bağlanan röle benzin pompasına giden kabloya bağlandı. lpg ye geçince pompa elektriğinin kesilmesi sağlandı. bu şekilde çalışıyor.

ama size yaşadığım bi sorunu yazayım özellikle uzun yolculuklardan sonra arabayı ilk çalıştırdığımda marşa biraz uzun basmak gerekiyor. çünkü pompa çalışmadığı için benzin bi şekilde depoya geri akıyor ve enjektörler benzin bitiyor. bu yüzden araya röle takma işini tavsiye etmiyorum.

bilginize

not: aracım efi motor ve mikserli sistem takılı

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

bende aracamın benzin pompasını kapattırmıştım ancak (doğru yanlış bilmiyorum) beynin bir zaman sonra benzin pompasından çalışma sinyali almayınca motoru stop ettirdiğini öğrendim dolayısıyla şimdi hiç kapatmıyorum.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Muhittin bey benim kine bi tane röle koyuldu. araç lpgye geçince anahtar benzin enjektörlerini kapatıyor. araya bağlanan röle benzin pompasına giden kabloya bağlandı. lpg ye geçince pompa elektriğinin kesilmesi sağlandı. bu şekilde çalışıyor.

ama size yaşadığım bi sorunu yazayım özellikle uzun yolculuklardan sonra arabayı ilk çalıştırdığımda marşa biraz uzun basmak gerekiyor. çünkü pompa çalışmadığı için benzin bi şekilde depoya geri akıyor ve enjektörler benzin bitiyor. bu yüzden araya röle takma işini tavsiye etmiyorum.

bilginize

not: aracım efi motor ve mikserli sistem takılı

Benim İşime Gelmez Aracım Dizel. Ben Sadece Fikirvermesi Açısından YAzmıştım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...