İçeriğe Yönlendir

(1.6 Avensis Elegant, 2.0 Mondeo Trend)

Ali Nail Özdemir

Recommended Posts

Okyay Pay
(düzenlendi)
Abi senin gördüğün mondi tdci pert felan mıydı? :(

ford dizelle işim olmaz Cihan

o zaman ben bunu çıkardım:

Civic>Mondeo>Avensis>C4 Sedan :kafa:

doğrumudur?

soru ne ?

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okyay Pay

mondeo yerine civic tercih etmedimki ben , civic tek seçenekti .

aynı donanımda mondi 58 - 60 ı buluyodu (1.6 ve düz vites, otomatik olursa 70 civarı ve dizel olmak zorunda)

60 lira olan arabayla 41 lira olan arasındaki seçime seçim denmez sanırım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çin malı dijital kol saatlerindeki ekranlardan var sadece...

Bide kol koparıp, boyun kırabiliyor :kafa:

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
(düzenlendi)
Senin arabanda mondeoda olmayan ne var merak ettim şimdi. Otomatik vites dışında eksiği var fazlası yok.

sunroof mesela

kaç para vermen gerekiyodu sadece sunroof için Mertol efendi ?

eksiği yok demedikki

istediğim donanımın olması için ciddi fark vermem gerekiyordu dedim

anlaşılmayacak ne var?

Çin malı dijital kol saatlerindeki ekranlardan var sadece...

Bide kol koparıp, boyun kırabiliyor :kafa:

hee Mehmet abi heee

çin malı

572006113440.JPG

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okyay Pay

şimdi aklıma geldi

sende cruise de yok

hatta mp3 playerde yok

6 yıl garantide yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kelebek camlar Anadollardaki gibi açılabiliyor mu Okyay...

Şaka şaka ateşlenme hemen.. :kafa:

bana da 2003-2004 falan bulda alalım bitane...

şimdi aklıma geldi

sende cruise de yok

hatta mp3 playerde yok

6 yıl garantide yok

Büyük konuşma Sony mp3 player var...

Hatta vakit bulabilse cruise controlü de olabilirdi..

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

hayır yok

o tit. donanımında , trend de yok

hele sana su yok :kafa:

sedan mı hb mi :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
hayır yok

o tit. donanımında , trend de yok

hele sana su yok :(

sedan mı hb mi :(

Var diyorsam bi bildiğim var...

Sedan, sunroflu, manuel.. :kafa:

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

sonradan takılanlar sayılıyosa bende tüp de yok abi :kafa:

sunroof lu oldumu iş değişir o paralara bulabilecekmiyiz bakalım

online olsana sen.

Yorum bağlantısı

Civic aslında biraz klasman dışı bir araç. Mondeo ve Avensis'in alt sınıfı olmasına rağmen zengin donanımı ve üstün özellikleri ile üst sınıftaki rakiplerine yaklaşan bir araç.

Amcamın yeni almış olduğu düz vites yeni civic'i kısa bir süre test etme imkanım oldu. Bir kere araç sıradışı. Marjinalliği sevenler için birebir. Normalden küçük olan sportif delikli üç kollu direksiyon simidi aracın kontrolünü mükemmel sağlıyor. Hız göstergesi ve benzin seviye, motor ısısı göstergeleri öyle bir konumlandırılmış ki tam gözünün içine bakıyor ama dikkat dağıtmıyor. Her yerinde dijitalliğin uç noktasını sergileyen bu araçta dijital klima bir o kadar gösterişsiz ve küçük. Alman arabalarında özellikle pasatta düğmelerle süslenip acayip elektronik havası veren sonuçta bildiğimiz klima olan gösterge paneli civic'te japon tasarımına kurban gitmiş. Sürüş olarak ise sportfilik akan araç sert ve kemikli vites yapısı ile beni şaşırttı. Ben yağ gibi geçen vitesler bekliyordum ancak beklediğim gibi çıkmadı. Süspansiyonlarda oldukça sert ancak, yol tutuş adına artık yumuşak süspansiyonlu yaylana yaylana giden araba da kalmadı zaten. Düşük devirlerde hızlanmayacak gibi giden civic 2500 devirden sonra sürücüsünü koltuğa yapıştıracak gücü 2 ve 3. viteste verebiliyor. 100 km hıza çıkmak ölçmedim ama çok uzun zaman almadı. Arkada düz taban olması aracın içini çok rahatlatmıştı. Döşemeler de çok kaliteli idi. Bagajını görmedim.

2006 Toyota Avensis 1,6 elegantı ise ablamlar kullanmakta ve benimde çok sık olmasa da ara ara kulandığım zamanlar oluyor. Bir kere bu sınıfta bir araç bu kadar mı narin olur? Gaza basıyorsun tüy gibi. Fren keza aynı. Vitesler sanki yok, daha debriyaja bastın mı vites sanki kendi yola giriyor, parmakla itmek yeterli. Bir de debriyaja bastın mı devir önce belli bir yerde kalıyor, sonra düşüyor. Araba avrupayı gezdi geldi 35.000km'de içinde tıkırtı ses hiç bir şey yok. Rutin bakımlar harici servise gitmedi. Donanım da çift yönlü klima ve oldukça güzel ses veren müzk sistemi bile var. Yol bilgisayarı arabanın dışından bile okunacak büyüklükte, biraz abartı. Göstergeler güneş altında görünebilcek şekilde aydınlatılmış, ismini unuttum şimdi. Direksiyon çok ama çok yumuşak. Bir de dikkatimi çeken büyük sayılabilecek bir kasası olan avensisi tam tur oldukça makul bir çapta döndürebiliyor, manevra kabiliyeti çok yüksek. Motor uzun yolda biraz zayıf kalıyor, aslında zayıf değil de şunun 2000 motoru kimbilir nasıldır dedirtiyor insana. Ancak iç döşemesini çok sevmedim ben. Deri olanlar çok güzel duruyor.

2001 ve sonrası kasa mondeo kullanmadığım için yazamıyorum ancak benim mondeoya göre kıyaslarsam honda ve avensis mondeoya göre çok yumuşak araçlar. Ben kendi aracımın sürerken çok keyif alıyorum. 2000 motor ayrı bir zevk. Güç kontolü bende gibi. Bir rampayı vites düşürmek yerine aynı hızda hızlanarak çıkmak çok keyifli. Hondanın 2000 motoru olmadığı için bir şey diyemem ancak avensis'in 2000 motoru da muhakkak çok keyif vericidir.

Sonuçta; yüksek modellerde motor hacmi büyüdükçe artan vergi oranları, gene büyük motorun şehir içi kullanımlarda yüksek yakıt tüketimleri, kullanıcıyı 1600 motor hacimli araçlara itiyor. Ancak bu arada vergisi az olsun, az yaksın derken, güvenlik önlemleri, sürüş keyfi, donanım, gibi ön planda tutulması gereken özellikler geri plana atılıyor. İşte burada avensis, laguna, volvo s40 gibi asıl motor hacmi 2000 cc olan araçlar 1600 motorları ve yüksek donanım seviyeleri ile bilinçli tüketicinin imdadına yetişiyorlar. Taviz vermiyen mondeo, accord gibi araçlar cebinde fazla parası olmayan sürücülerin içinde ya uhte olarak kalıyor ya da 7-8 yaşına gelince tercih sebebi oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...