İçeriğe Yönlendir

Lpg yerine CNG

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

cng8.jpg

1994 yılından itibaren otomobillerin LPG'ye dönüşümünde yaşanan yoğun ilginin bir benzeri bugünlerde sıkıştırılmış doğalgaz olarak bilinen CNG'de (Compressed Naturel Gas) yaşanıyor. LPG'den yarı yarıya ucuz olan CNG'yi 2010'dan sonra evden doldurmak bile mümkün hale gelecek. CNG, 1600 cc bir otomobilin kilometredeki yakıt maliyetini 70 kuruş düşürüyor. Şu anda İstanbul'da CNG kullanan 20 bine yakın araç olduğu tahmin ediliyor.

ARAÇLARIN DÖNÜŞÜM MALİYET 1000-1.500 YTL

CNG kullanımı için aracınızı bu dönüşümü yapan işyerlerinden birine götürmeniz gerekiyor. Bu işyerlerinde tıpkı LPG tankı taktırır gibi CNG tankı takılıyor. Bunun maliyeti ise 1000-1.500 YTL arasında değişiyor. Özellikle son yıllarda araçlara CNG tesisi kuran işletme sayısında da patlama yaşanıyor. İstanbul'da bu dönüşümleri sağlayan 30'a yakın nokta bulunurken, Türkiye genelinde bu rakam 100'ün üzerinde.

KAZA ANINDA EN GÜVENLİ YAKIT OLARAK BİLİNİYOR

CNG yıllardır ABD, İtalya, Arjantin ve Yeni Zelanda' da kullanılıp, benzine göre daha güvenli yakıt olarak kabul ediliyor. Bunun başında LPG'deki yangın ve patlama tehlikesinin minimum düzeyde olması geliyor. Doğalgaz havadan daha hafif olduğu için bir kaza ya da sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, Benzin vs.) tersine hemen havaya karışıyor ve diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmuyor.

İSTASYONA GİTMEDEN EVDEKİ DO

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

2010 yılındamı kullanabileceğiz cng yi... kullanmakta olduğumuz lpg kitleri cng ye dönüştürülebilecekmi?

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

hayda bende tam lpg taktırmayı düşünüyordum. beklesemmi acaba biraz daha edirnede doğalgaz çalışmaları çok hızlandı.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

LPG kitini Teleflex marka taktırırsanız, birkaç parça değişip cng ile kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

biraz araştırma yaptım ama kullanan birinin yorumlarına ulaşamadım. sanki hayal gibi geldi. beklemek banada daha mantıklı geldi. kullanan tanıdıklarınız varmı. Litre fiyatı 1.13 ytl muazzam bi tasarruf demek.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Depo evde nasıl dolabilir ki. Bir kere CNG sistemlerinin depoları LPG'lerden daha kalın dolayısıyla daha ağır. E bu eve nasıl götürülecek, araba da eve çıkamayacağına göre. :huh:

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

anladığım kadarıyla cng istasyonlarıdnada depo falan yok direk borudan bir aparat yardımıyla arabya doldurulacak osman bey

Yorum bağlantısı
Hayati Ergürbüz

2010 dan sonra zaten hidrojen motorlar çıkacak piyasaya (yani su ile çalışan motorlar) :nazar:

Yorum bağlantısı
Osman Bala
anladığım kadarıyla cng istasyonlarıdnada depo falan yok direk borudan bir aparat yardımıyla arabya doldurulacak osman bey

Ben başka birşey diyorum. :nazar:

Yorum bağlantısı
Hasan Mustafa Öz
(düzenlendi)

biz cng dönüşümu yapıp tasarruf edecez diye beklerken devlet aa ne guzel

vatandas ucuza ulaşim sağlıyor diyecek değil ya basar vergiyi ötv yi kdv yi

normal doğalgaz da nasibini alır .i lpg sektörunde caliştiğim için

inceleme fırsatı buldum sistem iyi guzel ama dolum yerleri yani istasyon

ile ilgili sıkıntı cıkabilir bir de dövletin mevzuat cıkarması lazım yani

bu iş burokrasi yuzunden 4 seneden önce gelmez gelsede yaygınlaşmaz

tarihinde Hasan Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

osman bey yanlış anlamışım kusura bakmayın :nazar:

Yorum bağlantısı
Ozan Baba

Dünyada yakıt çeşitlerinin bu kadar konuşulduğu başka bi ülke yoktur heralde.Ya sorun yakıtın türü değil sorun devletin deli dumrul vergi politikası

Yorum bağlantısı
Hazım Tuzkan
(düzenlendi)

selam arkadaşlar

konu ile ilgili bir makale var isteyen inceleyebilir

saygılar

CNG

tarihinde Haz?m Tuzkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Benim bildiğim Ankarada tek istasyon vardı sonradan açılmadıysa.Araca takılan tanklar büyük fakat tüketim çok makul. Bazı LPG sistemlerinin CNG uyumluluğu var. Ancak vergi politikası bu işte çok önemli...

Yorum bağlantısı
Ozan Baba
Dünyanın en pahallı benzinini kullanan başka ülke yokta ondan ...

Ben de ondan bahsediyorum zaten.Ama çözüm yakıtı türünü değiştirmek değil yakıttan alınan vergilerin dünya normlarına çekilmesi.Yani CNG,LPG hatta yarın yakıt olarak su kullanalım devlet sudan bile ÖTV alacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

devlet vergi almayı kesmeyeceğine göre (su anki ekonomiyle bu imkansız). bizde cng lpg gibi yakıtları kullanıcaz. CNG kullanıcısı hiç rastlamadım hatta ilk bu gün duydum. Kullanan birinden tecrubelerini paylaşsak çok güzel olacak ama forumda kimse kullanmadığı belli. Nerde bu 20.000 kişi?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

CNG işi Türkiye'de şimdilik zor. İl bazında yaygınlaşması lazım. Dökme gaz istasyonları açılmalı ki, CNG'li arabalara binelim. 3-4 ilde olması pek akıl karı değil.Ancak şehir içi binilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Aslında çok ekonomik olduğundan bir de depoları büyük hacimli olduğundan özellikle şehirler arası menzili çok yüksektir tahminen..

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Ankaradaki yeni otobüslerin çoğu cng zaten

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Silecek suyunu doldurmak için silecek deposunu eve mi çıkarıyorsunuz ? :D

Eğer evdeki doğalgazı kullanma gibi bir olay söz konusu olursa ona uygun bir ara depo gibi bişey üretilebilir..Sonuçta mutfaktan yakıt doldurmak kadar zevkli bir şey olmaz herhalde :p

Aha aha aha.

Yorum bağlantısı
Engin Evni

Çok güzel olur ama burası Türkiye Basarlar vergiyi... :)

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Ben 2005 te Brc taktığımda bir kaç parça değişip dönüştürülebileceği söyleniyordu.Tabii bu olması gereken dönüşüm.Sanayideki ustaların kendi dönüşüm sistemlerini üretmeleri de uzun sürmez. :D Ama 2005 te kimse bilmiyordu, 2008 de gündeme geldi, kendisinin gelmesi de artık ne zaman olur meçhul...

Yorum bağlantısı
Taner Akgun
(düzenlendi)

galiba bu 20000 aracın birini buldum hehehe :rolleyes:

cng

tarihinde Taner Akgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...