İçeriğe Yönlendir

LPG montajı ve sonrasında nelere dikkat etmeli?

Muharrem Onur

Recommended Posts

Muharrem Onur
(düzenlendi)

Merhaba.

Kısa bir süre içinde aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum . Bu lpg takılırken bizler nelere dikkat etmeliyiz . Marka önemli bir konu evet ama usta daha önemli ( bu arada ben platinca marka düşünüyorum ). İlk başta bu araştırmayı yapacağız amenna ama adamla anlaştıktan sonra takılma işlemi sırasında bizlerin dikkat edeceği hususlar nelerdir. Mesela aracın başında sürekli durmalı mıyız , yoksa ustaya olan güvenden gereği ' önce Allaha sonra sana emanet ustam ' deyip teslim edip gitmeli miyiz ? . Eğer aracın başında durmamız gerekirse neleri kontrol etmeliyiz . Bunun bir takılma saati varmıdır ( ortalama 5- 7 saat arası deniyor) . Takılan tank nasıl olmalıdır . Takıldıktan sonra lpg 'nin periyodik bakımında sadece hava filtresi mi değiştirilir?

tarihinde Osman Bala tarafından düzenlendi
Font d
Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

muharrem bey ben bugüne kadar 6 aracıma sıralı lpg taktırdım içlerindeki en sorunsuzu ve sorun çıktığında en çabuk giderilen ve takıldığımda arıza lambası yakmayan bir atikeri gördüm yetkili bir atiker bayisine taktırın derim aracın başında durmayın neden derseniz aracı deldiklerinde içiniz sızlar.tankıda simit taktırın istepmenin yerine lastiğide dik koyuyorlar. ustaya aracı verirken test sürüşüne çıkın nedenmi takıldığında bir sorun çıktığında bu geldiğindede vardı demesin diye allah kolaylık versin size şimdiden

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
muharrem bey ben bugüne kadar 6 aracıma sıralı lpg taktırdım içlerindeki en sorunsuzu ve sorun çıktığında en çabuk giderilen ve takıldığımda arıza lambası yakmayan bir atikeri gördüm yetkili bir atiker bayisine taktırın derim aracın başında durmayın neden derseniz aracı deldiklerinde içiniz sızlar.tankıda simit taktırın istepmenin yerine lastiğide dik koyuyorlar. ustaya aracı verirken test sürüşüne çıkın nedenmi takıldığında bir sorun çıktığında bu geldiğindede vardı demesin diye allah kolaylık versin size şimdiden

Araçla dolaşmak güzel fikir gerçekten Aytaç Bey , teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel
(düzenlendi)

Benim canım bunu yapmadığım için yandı, sizinki de yanmasın diye söyledim.

tarihinde Kemal Murat ?nce tarafından düzenlendi
L
Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

araçla hareket halinde testten sonra, park halinde motor çalışırken boş viteste benzin-gaz,gaz-benzin geçişlerinin yapın problemsiz ise güle güle binin artık.

Yorum bağlantısı
Uğur Çelik

Aracınız mondeo zaten bagajınız oldukça büyük simiti tavsiye etmem.Lpg tankını büyük alın.Bende takılı çok memnunum

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
(düzenlendi)

Kısmet olursa yarın sabahtan taktırmaya gidecem . Şaşmaz da günotogazda ya platinca ya da atiker marka taktıracam ( henüz karar veremedim) . İnşallah memnun kalırım . Yalnız forumda lpg kullanan çoğu kişiden henüz yeterli bilgi alamadım . Bu arada lpg taktırmadan önce yapılması gereken bir bakım var mı . Gerçi sabahtan halil ustaya bir uğramayı düşünüyorum ama ?

tarihinde Muharrem Onur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Onur

Doğrudur Galip bey . Ama lpg montajı sırasında ne yapılması konusunda çok fazla bilgi bulamadım sizlerin yazdığı dışında. Herhalde dikkat etmem gereken sadece bir kaç nokta var o kadar .

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Mutlaka manifold sökülüp mü montaj yapılmalı..Benim görüştüğüm ustaların hiç biri manifoldu sökmeye yanaşmadı..Buna çok dikkat etmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Benim stepneyi indirirken küçük çırak kaldıramamış olacak ki sürüklemiş o da tamponun üstünü sıyırmıştı.(bagajdan aşağı çekerken).Ona dikkat et derim :lol: .Bir de lpg dolum ağzı(tam adının bilmiyorum) için tamponu deldirme derim .

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur

Arkadaşlar artık kabul etmem gerekir ki ben de lpg'liyim . Bugün Platincayı taktım . Marka hk. olumlu ya da olumsuz bilgileri paylaşacağım sizlerle. Omarka için kendimi kobay olarak kullandım . Bakalım 11 yıldır benzinle çalışan araç naıl tepki verecek . Yalnız eve gelene kadar geçen sürede yol bilgisayardan benzinin de sürekli azaldığını gördüm . Servise telefon açınca onu dikkate alma o tekerleğin dönmesine bağlı olarak yansıtma yapıyor dedi . Yalnız bana pek mantıklı gelmedi . Yol bilgisayarı olupta lpg kullanan arkadaşlar bilgilendirme yapabilirlerse sevinirim .

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Hayırlı olsun Muharrem bey, umarım memnun kalırsınız :)

inşallah galip bey . sağolun .

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur

990 ytl'ye 5 taksit 'e mal oldu . çekişte % 10 kadar bir düşüklük var. plantincanın orjinalinden çıkan enjektör memeleri 1.4 ve 1.6 motorlar için olan 1.5 mm olandandı . usta araba 2000 motor olduğu için 1.8 'lik taktı . ama oda yetersizmiş . onu 2.0 la değiştirirse o çekişten düşme olayı düzelecekmiş . bakalım yarın bir daha gidecem . Yalnız yol bilgisayarı olayı hala kafama takılı durumda .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarını kafaya takmayın...

Benzin az ise bu düşme devam eder eksiye bile geçebilir... Benzin alınca düzelir...

Benzin çok ise.. kendi kendine düşer kalkar oynar durur...

Yani aracınız benzin yakmıyor... Dert etmeyin..

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Hayırlı olsun.Fiyat gayet uygunmuş.

Bu platinca ne malı acep,italyan mı ?

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Hayırlı olsun.Fiyat gayet uygunmuş.

Bu platinca ne malı acep,italyan mı ?

Doğrudur italyan marka.

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
(düzenlendi)

Eyvallah.

tarihinde Kemal Murat ?nce tarafından düzenlendi
L
Yorum bağlantısı
Murat Keskinoğlu

hayırlı olsun muharrem bey. umarım sorunsuz binersiniz. bu arada normal lpg sistemi sıralıya çevrilirmi kaça malolur ve acaba hangi parçalar değişir bilen varmı .?

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Hatırlı olsun artık mondeonuz tadından yenmez oldu.

valla dadına bakmak için yarın kısmet olursa bi kayseri yapıp gelecem . ondan sonrada bu platinca kimdir ne yakar ne yakmaz daha güzel ifade edecem sanırım .

Yorum bağlantısı
Engin Evni

hayırlı olsun bende bir ay önce taktırdım landi renzo, performans kaybı çok az oldu. Oda 1.viteste kalkışta hissediliyor. Hem 2.0 motor hemde 8,6lt(mogaz)/100km nazar değmesin...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdal Yılmaz

Atiker taktırıp da başı ağrımayan duymadım hiç.Haydi hayırlısı...Güle gğle kullanın.

saygılar

Yorum bağlantısı
Hüseyin Arıcı
Atiker taktırıp da başı ağrımayan duymadım hiç.Haydi hayırlısı...Güle gğle kullanın.

saygılar

Ben de aracıma Atiker taktırdım. Çok sorunsuz şu anda. Benzin-gaz geçişleri de mükemmel hiç farketmiyorsunuz. Çekişte de ne değişti anlayamadım henüz. Bagaja da ince bir tank yerleştirdiler hiç yer kaplamıyor. Tankın dışı da aracın döşeme renginde bir malzeme ile kaplı. Bagajda tank fark edilmiyor bile. 35 lire falan alıyor tank. Açıkcası ben memnunum. Tabi ki sistemi takan usta da çok önemli. Arıza lambası falan da yanmıyor. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...