İçeriğe Yönlendir

Varyat&#246r nedir?

Fırat Bozkurt

Recommended Posts

Fırat Bozkurt

İyi akşamlar herkese;

Amcamın 2000 model alfa 166 2.0 t.spark aracı var geçen gün lazım oldu biraz kullanma fırsatım oldu ancak motordan garip bir uğultu geliyordu, varyatörden olduğunu söylediler.Nedir bu varyatör? Ne işe yarar? Bizim arabalarda da var mıdır yoksa alfalara özel bi parça mı bu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Stop ettikten sonra yağın kartere inmesini önleyen bir parça diye biliyorum ben...

Bizim arabalarda duymadım hiç..

Yorum bağlantısı
Kerem Arıkantürk

Yağ basıncıyla çalışan ve belli bir devirde sübap zamanlamasını kaydırarak verimi arttırmaya yarayan bir parça... Çift eksantrikli alfa motorlarında bildiğim kadarıyla sıklıkla sorun çıkarıyor...

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

TS Alfa motorlarında oluyor, ne işe yaradığını bilmiyorum ama sık sık değiştirildiğini biliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Bulut
Yağ basıncıyla çalışan ve belli bir devirde sübap zamanlamasını kaydırarak verimi arttırmaya yarayan bir parça... Çift eksantrikli alfa motorlarında bildiğim kadarıyla sıklıkla sorun çıkarıyor...

+1

Değişken subap zamanlaması ile ilgili bir parça. Motoru stop ettikten sonra bu parçanın içindeki yağ da kartere süzülüyor. Motor tekrar çalıştığında yağ varyatöre gelene kadar geçen zaman içinde, varyatör yağsız olarak çalışıyor. Bu nedenle, bir süre sonra bozuluyor. 2005 sonrası modellerde varyatördeki yağın kartere süzülmesini önlemek için bir check valve koydular.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...