İçeriğe Yönlendir

Tomasetto Achille; Sorunlar, Yorumlar

Guest Ak?n Atakan

Recommended Posts

Guest Ak?n Atakan
(düzenlendi)

imgp0977ta8.jpg

imgp0980gf1.jpg

imgp0981uz4.jpg

imgp0979bn5.jpg

imgp0973ho1.jpg

imgp0975za4.jpg

imgp0976jb6.jpg

Selamlar, montaj resimlerini ekledim..Resimler hakkında olumlu olumsuz görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim..

tarihinde Ak?n Atakan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Sözüm tüpcüye...

Adam bi yıkar şu motoru... :lol:

Bi kısmı ağaç gölgesi abi onların.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

şimdi depo 68 ytl doluyor demişsiniz kaç km yol gidiyorsunuz?

haftada 50 60 ytl benzine gitmeye başladı kafamda bir sürü soru işareti :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Yeni takılan parçalara gölge düşmemiş. .:lol:

O yeni parçalara gölge düşmez inşallah..:lol: Kalibrasyon iyi görünüyor şimdilik..50 km daha yaptım klima açık kapalı performansta pek hissedilir bir düşüş yok ama 5.vites 3000 devirde eskiden 120 yi bulan ibre şimdi 115 de kalıyor..2. viteste klima açık ve kapalı 100 e kadar çıkıyor..Euro gaz kullanırsam bir değişiklik hisseder miyim bilmiyorum kullandığım normal gazmış..Yüksek devirde benzine geçme yok, ışıklarda stop etme yok, rölanti normal, arıza ışığı da yanmadı şükür..Eskiden korka korka basardım gaza şimdi daha rahatım ama kesin veriler için biraz daha gezmem gerek sanırım..

şimdi depo 68 ytl doluyor demişsiniz kaç km yol gidiyorsunuz?

haftada 50 60 ytl benzine gitmeye başladı kafamda bir sürü soru işareti :rolleyes:

Daha ölçüm yapmadım hiç bu ilk depom..Ne kadar gider fazla mı yakarım az mı yakarım hiç bir fikrim yok..Haftada 50-60 çok para..Lpg ye geçin derim ben..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

peki depo stepne yerine sorunsuz oturuyor mu?

birde depo kapağını nereye koydular tam anlamadım, bunun için aracın şasine delik açıyorlar mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Aracın belli devirdeki hızı dişli ve tekerlek oranıyla sabittir. Yani 3000d/d ile 120 yerine 115 yapman için son dişli yada şanzıman 5. dişliyi büyültmen yada lastiği küçültmen gerek. Sen bir lastik havalarına bak bence bu olayın gazla torkla alakası yok :rolleyes:

+1

Psikolojiktir belkide :lol:

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

45 lik stepne yerine gayet rahat oturdu ve ustunu kapattığım zaman herhangi bir şişkinlik,kabartı filan olmadı..Dolum ağzı en altta tamponun köşesinde ve gizli görünmüyor..Eğer silindir taktırsaydım dolum ağzını benzin deposundan çıkaracaklardı..Nasıl yapıyorlar biliyorum ama yan taraftan delip depo ağzından çıkaracaklardı sanırım.Bana dolum ağzını nereye koyalım dediler..Ben de hangi alternatifler var dedim..Ya tamponu deleceğiz ya da alttan delik açacağız başka türlü olmaz dediler..Delinen yer şase ben buna itiraz ettim ama sonradan bir zararı olmayacağı kanısına vardım..

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Arkadaşlar sizin arabalarınızda şaze yok ki delinsin kaportayı deliyorlar sadece onun arabaya bir zararı yok yanlız bir eliniz vardığında deline yerin iç yüzeyini rötuş boyası ile geçerseniz ileride paslanma yapmaz.

En son resimdeki yer saşe değil mi?..Sadece buradan dolum ağzını sabitleyecek vidalar için deldiler..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

peki şimdi dolum ağzını çıkartmak için kaportayı deldiler birde motora gazı göndermek için başka nerelerden deldiler?

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Stepnenin altını deliyorlar ki orada da delinecek yer hazır,iki yuvarlak yer var.. sanırım su tahliye bölmesi onlar..Ordan aldıkları gazı doğrudan motora götürdüler bir yer delinmedi..Sadece benzin gaz göstergesinin olduğu yer için plastiği deldiler..Manifolttan başka malzemeyi motor bölmesine asmak için yerler..Delinen yerler önemsiz hiç dert edilecek yerler değil..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

peki bu manifoldu delmeden araya takılan kit vardı onun markasını bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Motora WD40 şart...

Abi bu ne ya masraf kokusu geliyor burdan kolanyalı medille silsek olmaz mı.. :) Ucuza halledemeyiz mi yani bir şekilde.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
wd40 kolonyalı mendilden bile ucuz ve en az su kadar faydalı birşey

Bir nevi serum... Hatta antibiyotik...

Her derde deva..

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

ne zamandır motoru temizletecem wd-40 adını duydum da uygulamasını ben yapabilir miyim bilmem.. ben motora daha su koymasını bilmiyorum.. :)

Nasıl yapılacağını bilen varsa bi zahmet reçeteyi de sunarsa pek müteşekkir olurum.. :)

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Enjektör değil valf onlar.. Kalibrasyon sorununuz kolay kolay olmaz. Tüketim değerlerinizi kontrol edin, yüksek devirlerde benzine geçme yapacakmı onu kontrol edin...

Şu ana kadar bir sorun yok umarım olmaz da..Arabayı çalıştırdıktan 15 saniye sonra lpg ye geçiyor.Geçiş sıcaklığı 30 dereceye ayarlı..İbreyi bir iki defa kesiciye kadar zorladım,yüksek devirlerde benzine geçmiyor..Bir de tüketim normal çıkarsa

tam güzel olacak..

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Selamlar korktuğum başma geliyor sanırım..Bugun depoyu yeniden doldurdum opetten euro gaz aldım bu defa..Toplam 12.4 lt gaz aldı..23.5 ytl ödedim..Yaptığım km 72.5 benzin hariç..Km de 325 yakmış araba..Benzini de sayarsak daha da fazla eder bu rakam..Ben hayatımda benzinle bu kadar yakmadım..Ortalamam en fazla 260 performanslı kullandığım zaman 280 olurdu..Yarın sabah erkenden tüpçüye gideceğim..Moralim bozuldu yine...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüpü bitirmeden ölçüm yapamazsınız...

Yaptığınız ölçüm sistemi yanlıştır...

İlk dolum yaptığınız istasyondan tekrar ara dolum yapsanız belki bişeyler ifade ederdi..

Çünkü.. İstasyonların basınçları farklı...

İstasyonun biri 10 bar ile basarken bir diğeri 15 bar ile basabiliyor ülkemizde...

En güzel ölçüm metodu şudur:

Gaz bitecek.. ya depoyu doldurup yada kısmi bir gaz alıp o gaz bitene kadar gezeceksiniz..

Gaz bittiği anda kilometreye bakıp, aldığınız gazla ne kadar yol gitmişsiniz hesabını yapacaksınız...

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Ben benzinde hep böyle ölçüm yapardım ama gazda farklı sanırım..O zaman bir 50-100 km daha gidip tekrar opetten aynı yerden gaz alırsam gerçek değere ulaşırım sanırım değil mi? Ya da hiç doldurmayıp benzine geçene kadar ki km yi bi yere not edip daha sonra hesap yapmalıyım...

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Özellikle istasyonda dolum yaparken başında bekledim ilk ses gelince gazı kes dedim ama doldukça doldu..Şamandıra mı bozuk acaba? Normalde yüzde 20 ye gelince otomatik atması gerekmiyor mu? Normalde performanslı kullandığımı da göz önüne alırsam en fazla 10-11 lt yakmam gerekiyordu..Bu ölçümle 100 km de 16.5 lt gaz yakmış oluyorum..İlk dolum da tank 36.5 lt aldı..İkinci dolumda 42-3 lt almış olması gerek ki 45 lt hacmi olan bir depo 42 lt alır mı ki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tırt'a da güvenmeyin.. tüp bu bazen tırtlar bazen tırtlamaz... Mesela benimki hiç tırtlamıyor... :nazar:

En iyisi bitirme testi..

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Korkunun büyük kralı benim focusumda da zuhur etti..Motor arıza lambası yandı..Usta ayara baktı fakir karışım yazıyordu.. Yeniden kalibrasyon yapıp egsozdan emisyon değerlerine baktı, zenginleştirdi biraz fakat yine yanar dedi..Bir depoyu bitir gel enjektörler(valfler) alışsın araba iyice tüpe uyum sağlasın filan sonra yine ayar yaparız bir daha yanmaz dedi..Tüpü söktürme ya da başka bir markayla değiştirme alternatifim de var..İstersen tartarini takabiliriz diyor..

Ne yapayım söktüreyim mi sizce..? Elimde kesin bir veri yok ama zaten çok yaktığından şikayetçiydim şimdi gaz daha da açıldı, bu sefer 400 bin yakar herhalde km de..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...