İçeriğe Yönlendir

Atiker; Sorunlar, Yorumlar

Ali Tütün

Recommended Posts

Uğur Çınar

Arkadaşlar geçen hafta perşembe günü atiker fast taktırdım, yalnız ilginç bir durum var. Dört gün oldu tüp takalı ve benzin tüketimi hala aynı.yani aracım hala benzin yakıyor. Ustayı arayıp sormadım, bakalım ne diyecek.

derece düşürtun sıkıntı kaybolur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

derece düşürtun sıkıntı kaybolur

Sağolun hocam, sadece bu cümle ile anlar mı usta ?
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Sağolun hocam, sadece bu cümle ile anlar mı usta ?

garipce bakar siz gaza geç geçiyo deyin yeter :D 

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

garipce bakar siz gaza geç geçiyo deyin yeter :D

Ama olay gaza geç gelme değil ki üstad, kontrol ediyorum. Araç çalışınca bekliyorum, gaza geçince yoksa çıkıyorum. Dün 60km yaptım, ibrenin indiğini gözle görüyorum [emoji17]
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Ama olay gaza geç gelme değil ki üstad, kontrol ediyorum. Araç çalışınca bekliyorum, gaza geçince yoksa çıkıyorum. Dün 60km yaptım, ibrenin indiğini gözle görüyorum [emoji17]

Gaz dayken dusuyorsa ya pompaya kesici koyulacak yada bazi sistemlerde belli bi devir bandini gecince benzinde yakiyor o sistem kapanacak
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Bir hatırlatma yapayım bu noktada: LPG dönüşüm sistemi uygulanan araçlarda benzin pompası devresinin kesilmesi tavsiye edilmez. Çünkü tanktaki LPG'nin tükenmesi ya da LPG sisteminin tıkanması gibi durumlarda aracın sorunsuz ve hızlı bir şekilde benzine geçerek seyrine devam etmesi emniyet açısından büyük önem arz etmektedir. Emniyeti bir kesiciye feda etmek doğru bir yaklaşım olmaz...

Aracın LPG ile aynı zamanda benzin harcamasına ise bir yorum yapamıyorum. Yetkili serviste arıza tespiti yapılması faydalı olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bir hatırlatma yapayım bu noktada: LPG dönüşüm sistemi uygulanan araçlarda benzin pompası devresinin kesilmesi tavsiye edilmez. Çünkü tanktaki LPG'nin tükenmesi ya da LPG sisteminin tıkanması gibi durumlarda aracın sorunsuz ve hızlı bir şekilde benzine geçerek seyrine devam etmesi emniyet açısından büyük önem arz etmektedir. Emniyeti bir kesiciye feda etmek doğru bir yaklaşım olmaz...

Aracın LPG ile aynı zamanda benzin harcamasına ise bir yorum yapamıyorum. Yetkili serviste arıza tespiti yapılması faydalı olur...

Baris bey bir hatirlatma yapiyim benzin pompasinin calismasini durdurmak icin takilan role tupun icindeki gazin bitmesiyle uyari verir vermez devreden cikiyor yani herhangi bir tehlike olusturmuyor
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Yorumlar için teşekkür ediyorum, ustayı aradım. Bana gülerek şöyle dedi; bilgisayarlı bazı arabalar, araç gaz yakarken sanki benzin gitti gibi görüyor ve bilgisayarlı olarak tüketimi mevcut depodan düşüyor. Sen bi otuz kiralık benzin koy bak ibrene, beni sonra ara dedi.

Akşam eve gidince deneyeceğim, ilginç ama belki diyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Baris bey bir hatirlatma yapiyim benzin pompasinin calismasini durdurmak icin takilan role tupun icindeki gazin bitmesiyle uyari verir vermez devreden cikiyor yani herhangi bir tehlike olusturmuyor

Sisteme dahil edeceğiniz her yeni eleman, yeni bir arıza sebebidir. Hele ki, sonradan tasarlanmış bir dönüşümle donatılmış araçta, yakıt değişimi esnasında oluşacak tıkanma/ya da gecikmenin yaratabileceği riskler de ortadayken...

"Tüpün içindeki gazın bitmesiyle, uyarı verir vermez devreden çıkıyor." Ya çıkmazsa... Hepsi hepsi bir parçadan söz ediyoruz, haliyle arıza yapacaktır. Lakin arızaya geçtiğinde yaratacağı sıkıntıları gidermek ne kadar mümkün olacaktır?

Emniyet söz konusu olduğunda soru işaretlerine yer vermemek gerekir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Sisteme dahil edeceğiniz her yeni eleman, yeni bir arıza sebebidir. Hele ki, sonradan tasarlanmış bir dönüşümle donatılmış araçta, yakıt değişimi esnasında oluşacak tıkanma/ya da gecikmenin yaratabileceği riskler de ortadayken...

"Tüpün içindeki gazın bitmesiyle, uyarı verir vermez devreden çıkıyor." Ya çıkmazsa... Hepsi hepsi bir parçadan söz ediyoruz, haliyle arıza yapacaktır. Lakin arızaya geçtiğinde yaratacağı sıkıntıları gidermek ne kadar mümkün olacaktır?

Emniyet söz konusu olduğunda soru işaretlerine yer vermemek gerekir...

Baris bey arabada sonucta bir cuval civata heran hersey sorun verebilir siz hic benzin var diye guvenip lpgde giderken bosa calisan pompanin arizalanip hic benzinle dahi calismadigina rastladinizmi ben cok gordum duydum bu roleler tehlikeli olsa lgp takanlar takmaz onermezler role takmadiginiz her arac birgun pompa bozar ona bakarsak kontagi cevirdigimizde gaz kacagi var ise kontaktan kivilcim alip patlarsa bu var sayimlarla korkularla gun gecmez role faydasi vardir zarari yoktur yinede karariniza ve iddialariniza saygi duyuyorum ama roleden sizin bahsettiniz sorunla karsilasandan cok pompa degistiren gorup duyoruz.
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

"Araba da sonuçta bir çuval civatadır" türlü bir bakış bir kaç farkli disiplinin bir araya geldiği koca bir mühendislik çalışmasını hiçetmektir. Civata deyip geçmeyin; kendine özgü yük ve emniyet hesabı olan bir makina elemanıdır.

Pompa-Role ilişkisindeki sıkıntıyı dilimmesleki bilgim doğrultusunda dilim döndüğünce ifade ettim. Sonrasında dikkate alıp almamak kişilere kalmış...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

"Araba da sonuçta bir çuval civatadır" türlü bir bakış bir kaç farkli disiplinin bir araya geldiği koca bir mühendislik çalışmasını hiçetmektir. Civata deyip geçmeyin; kendine özgü yük ve emniyet hesabı olan bir makina elemanıdır.

Pompa-Role ilişkisindeki sıkıntıyı dilimmesleki bilgim doğrultusunda dilim döndüğünce ifade ettim. Sonrasında dikkate alıp almamak kişilere kalmış...

Neden bir korumaya geçtiniz anlamış değilim tamam haklısınız siz süpersiniz kimse bilmez siz bilirsiniz tebrik ederim ayrıca o bir tabirdir hiçlemek değildir allah yapısı değildir kulların yani mühendislerin yada başka kişilerin yaptığı bir demir parçasıdır büyüklerimden geçmişten duyduğum bir sözdür bir cuval civata neyse bu arada unutmayın ki roleyi yapanda çoban değildir.

tarihinde Yasin Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Neden bir korumaya geçtiniz anlamış değilim tamam haklısınız siz süpersiniz kimse bilmez siz bilirsiniz tebrik ederim ayrıca o bir tabirdir hiçlemek değildir allah yapısı değildir kulların yani mühendislerin yada başka kişilerin yaptığı bir demir parçasıdır büyüklerimden geçmişten duyduğum bir sözdür bir cuval civata neyse bu arada unutmayın ki roleyi yapanda çoban değildir.

Babamda cok soyler 'oglum ikinci el arac bir cuval civatadir, sakin guvenip hiz yapma'

'bir cuval civata' tabiri bir muhendislik harikasini hic etmek degil, adi uzerinde tabirdir.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Eren

Merhaba. Tekleme problemi! Benzinde yok; LPGde var. :

LPG bujisi aldım, her zaman kullandığım gaz varken çekiş süperdi. Gaz bitti daha fazla kilometre gider belki diye başka bir yerden gaz aldım. Tam depo gaz aldım. İçine hava mı karıştı su mu karıştı yoksa çok pis yakıt mıydı bilmem, araç tekliyor sürekli. Gaz yemiyor ve tuhaf bir ses geliyor motor civarından tak tak diye. Sanki LPG yemeyince anlık benzine geçiyor gibi sert bir ses ve ani tekleme. Araca gaz verince seyir halindeyken sürekli tekliyor ve bir ses çıkıyor TAK TAK diye güçlü metalik bir ses. Çok az gaz verirsem teklemiyor ama o zaman da araba gitmiyor. Ustalar gaz bitsin bi bakalım diyor. Gaz da bitmiyor bir türlü. Fazla kilometre yapıyor ama tekleyerek :)

Rolantide sıkıntı yok sesler normal. Enjektörleri kontrol ettim hepsi sağlam gibi duruyor.

LPG filtresi bunu yapar mı? Yoksa regülatör arızası mıdır ?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ümit Özdenk

Merhaba. Tekleme problemi! Benzinde yok; LPGde var. :

LPG bujisi aldım, her zaman kullandığım gaz varken çekiş süperdi. Gaz bitti daha fazla kilometre gider belki diye başka bir yerden gaz aldım. Tam depo gaz aldım. İçine hava mı karıştı su mu karıştı yoksa çok pis yakıt mıydı bilmem, araç tekliyor sürekli. Gaz yemiyor ve tuhaf bir ses geliyor motor civarından tak tak diye. Sanki LPG yemeyince anlık benzine geçiyor gibi sert bir ses ve ani tekleme. Araca gaz verince seyir halindeyken sürekli tekliyor ve bir ses çıkıyor TAK TAK diye güçlü metalik bir ses. Çok az gaz verirsem teklemiyor ama o zaman da araba gitmiyor. Ustalar gaz bitsin bi bakalım diyor. Gaz da bitmiyor bir türlü. Fazla kilometre yapıyor ama tekleyerek :)

Rolantide sıkıntı yok sesler normal. Enjektörleri kontrol ettim hepsi sağlam gibi duruyor.

LPG filtresi bunu yapar mı? Yoksa regülatör arızası mıdır ?

O ses regülatörden geliyordur, lokloklok diye ses varsa gaz basıncını regülatörden 0.10 0.15 artırmalı ve araca tekrar kalibrasyon yapılmalıdır. LPG kitinde OBD2 özelliği yoksa gaz almış olduğun firmayı değiştirmemende fayda var.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Selim Kılınç

Lpg demek ekonomi demekse; 2.500 veya üzeri bir set taktırmanın mantığı nedir?

Atiker yerli en güçlü firma en uygunu da nitekim budur. Yüksek meblağ farkına da benzinizide yarım depoya ayarlayın lpgnizide fulleyin iki seneye yakında bedavadan binersiniz yaklaşık 10 senede bişey olmaz korkmayın zaten son düzenlemelere göre lpg kazanları artık 15 senede bir değişecek.

Son karar sizin.

ENjektör bakım kalibrasyon işiyle uğraştığım için şunu da belirtmek isterim enjektör nozzle larınızı 2.0mm den az olmamasına dikkat edin aracınız 2.0 motor kaç beygir bilmiyorum 130bg kadar ideal aralıktır.

Hayırlı olsun Atiker GOLD'unuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Volkan Metli

Bi kac gundur lpgde giderken debriyaja basip frene basinca stop ediyor. Soguk sicak fark etmiyor. Bugun 4 kere etti. Ne olabilir? Benzinde sorun yok

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gencay Bengli

Bi kac gundur lpgde giderken debriyaja basip frene basinca stop ediyor. Soguk sicak fark etmiyor. Bugun 4 kere etti. Ne olabilir? Benzinde sorun yok

Öncelikle Gaz ayarını kontrol ettirmende fayda var. Eğer her zaman gittiğin bir yer varsa bu sefer başka bir yere götür. Yeniden bir gaz ayarı yapılsın.  Filtreler tıkanmış olabilir . Uzun süre katkısız gaz alıp da sonradan katkılı gaz alırsan da filtreler tıkanabilir düşük devirlerde Stop etme ve performans düşüklüğünü gözlemleyebilirsin.

Regülatörde problem olabilir. olabilir ,

Enjektörler tıkanmış olabilir. 

Aklıma gelenler bunlar.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Duru
On 26.10.2016 at 13:58, Ferhat Ulus yazdı:

ford mondeo 2001 ov trend x 233.000 km araca atiker gold önerir misiniz?

ferhat bey o araçla 233 bin km lpgsiz nasıl yapılmış şaşırdım:) fiesta 1.4 2012 aracıma lpg için bayağı bi araştırma yaptım selim arkadaşın dediği gibi amaç ekonomi ise motorunuzu destekleyen her kit iyi bir usta ile kullanılabilir. Atiker taktirmaya karar verdim ve izmir ege bölge dist.lugunde taktirmaya gittim. Gold var grand var dedi ne farkı var dedim aynı dedi. Mantıksız geldi aynı olması. Sonrada çıkan ürünlerin bi öncekinden daha tecrübeli bir mühendislik ürünü olduğu nu varsayarak grand taktırdım. Sanırım enjektörler romano imiş. 1 ayı 1250 kmyi geçti şuan sorun yok çok şükür. Umarım böyle olur. Hep. 

Yorum bağlantısı
Misafir
3 saat önce, Fatih Duru yazdı:

ferhat bey o araçla 233 bin km lpgsiz nasıl yapılmış şaşırdım:) fiesta 1.4 2012 aracıma lpg için bayağı bi araştırma yaptım selim arkadaşın dediği gibi amaç ekonomi ise motorunuzu destekleyen her kit iyi bir usta ile kullanılabilir. Atiker taktirmaya karar verdim ve izmir ege bölge dist.lugunde taktirmaya gittim. Gold var grand var dedi ne farkı var dedim aynı dedi. Mantıksız geldi aynı olması. Sonrada çıkan ürünlerin bi öncekinden daha tecrübeli bir mühendislik ürünü olduğu nu varsayarak grand taktırdım. Sanırım enjektörler romano imiş. 1 ayı 1250 kmyi geçti şuan sorun yok çok şükür. Umarım böyle olur. Hep. 

yanlış anlaşıldı galiba. üzerinde 10 yıllık zavolli marka lpg kiti vardı zaten. ben tamamen yeniledim sistemi. atiker gold taktırdım. çok da memnunum şu an.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
On 26.10.2016 at 13:58, Ferhat Ulus yazdı:

ford mondeo 2001 ov trend x 233.000 km araca atiker gold önerir misiniz?

8 saat önce, Ferhat Ulus yazdı:

yanlış anlaşıldı galiba. üzerinde 10 yıllık zavolli marka lpg kiti vardı zaten. ben tamamen yeniledim sistemi. atiker gold taktırdım. çok da memnunum şu an.

Tamam şimdi oldu. En mantiklisi :) konforlu ve ekonomik sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arif Aykın

02.01.2017 tarihinde atiker microfast simit tüp lpg sisteme geçiş yaptım 137.950 km de ilk 300 km de motor arıza lambası yaktı 2 defa ve her ikisinde de yakar yakmaz gittim bank 1 fakir karışım verdiği bildirildi ayar yapıldı son yapılan ayar sonrası 600 km daha yol yaptım şimdiye kadar bir problem olmadı zaten olursa gold sisteme dönüşüm yapacaklar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Derviş Dursun

Abiler arkadaşlar, benim 98 mondide dün şöyle bir sorun meydana geldi. Gazım biti ve 50 tl lik gaz aldım, yaklaşık 17 küsür litre. Çalıştırdım çıktım yola sonra sinyal vermeye başladı gaz bitmiş gibi. Benzine geçti, sonra tekrar düğmeye basıp gaza geçirdim 2 3 saniye sonra yine aynı hatayı verdi. Tekrar düğmeye bastım gaza geçti ve sorun tekrarlamadı. Bunu daha önce birkaç kez yapmıştı. Filtre yeni, lpg yi sürekli total shell ve po dan alırım. Kit Atiker. Sorun sanki başladı ve yavaş yavaş ilerleyecek gibi. Deneyimlerinize sığınarak sorun ne olabilir diye sormak istedim. Teşekkür ederim şimdiden.

Yorum bağlantısı
Abiler arkadaşlar, benim 98 mondide dün şöyle bir sorun meydana geldi. Gazım biti ve 50 tl lik gaz aldım, yaklaşık 17 küsür litre. Çalıştırdım çıktım yola sonra sinyal vermeye başladı gaz bitmiş gibi. Benzine geçti, sonra tekrar düğmeye basıp gaza geçirdim 2 3 saniye sonra yine aynı hatayı verdi. Tekrar düğmeye bastım gaza geçti ve sorun tekrarlamadı. Bunu daha önce birkaç kez yapmıştı. Filtre yeni, lpg yi sürekli total shell ve po dan alırım. Kit Atiker. Sorun sanki başladı ve yavaş yavaş ilerleyecek gibi. Deneyimlerinize sığınarak sorun ne olabilir diye sormak istedim. Teşekkür ederim şimdiden.

Aynısı eski aracımda olmuştu. O da atiker AKL idi. ECU bozulmuş garantiden değişmişti
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...