İçeriğe Yönlendir

Brc; Sorunlar, Yorumlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

"Fast'larda, 8-9 yerden ayar yapmak mümkünmüş, Ancak 24'lerde fazla ayar yapmak mümkün değilmiş.. Otomobilin Ecusuna göre çalışıyormuş.."

Yorumlarından yola çıkarak yazdım dı..

Haa yanlış anlama dezavantaj olarak yazmadım bunu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

Mehmet abi sanki bu kiti söktürüp diğerini taktırırsan araba daha çok yakacakmış gibi içimde bir his var. Ama bence doğru olan söktürmek. 6 silindire göre tasarlanmış birşey her nekadar uyumlu da olsa bir yerden patlak verir diye düşünüyorum.

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

6 silindire göre tasarlanmış birşey her nekadar uyumlu da olsa bir yerden patlak verir diye düşünüyorum.

6 Silindire göre tasarlandığını kim söylediki Memet..

Artık her şey elektronik.. Araç 6 silindir diyorsun Ecu ona çalışıyor, 4 silindir diyorsun ona göre çalışıyor..

Benimkinde boşta duran 2 tane enjektör falan yok.. Veya boşta sallanan kablolar falan yok merak etme..

Benim bu sistemdeki tek dezavantajım: Sistemi yaptırdığım bayiye bağlı kalacak olmam.. Onun dışında bir olumsuzluk olacağını düşünmüyorum..

Ecu hariç diğer tüm parçalar Seq. 24 ile aynı zaten..

Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

6 Silindire göre tasarlandığını kim söylediki Memet..

Artık her şey elektronik.. Araç 6 silindir diyorsun Ecu ona çalışıyor, 4 silindir diyorsun ona göre çalışıyor..

Benimkinde boşta duran 2 tane enjektör falan yok.. Veya boşta sallanan kablolar falan yok merak etme..

Benim bu sistemdeki tek dezavantajım: Sistemi yaptırdığım bayiye bağlı kalacak olmam.. Onun dışında bir olumsuzluk olacağını düşünmüyorum..

Ecu hariç diğer tüm parçalar Seq. 24 ile aynı zaten..

Abi fast ile 24 arasında parçalar farklı.

En başta 24 te map sensörü yok, sonra enjektörlerin bağlı olduğu dağıtıcı farklı, sonra gazı kesen ventilin şekli değişik, ha bi de ecu değişik

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Parçalar aynıdan kastım, Benzerlik gösteren sistem yapısıydı.. Ecu hariçten kastımda ecunun şekli değil, çalışma prensibiydi.. Map sensörü zaten konuşulmuştu yukarda..

Hayırlı işler..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek

Ben tüpü taktırdığımda ne seq24'ü ne fast'ı tanıyordum.. Takıldıktan sonra benimkinin fast olduğunu öğrendim..

2A'yı aradım.. 2A bana bu fastı öyle bir kötüledi ve karaladı ki.. İşte o anda bu işte bi kıllık olduğunu anladım ve araştırmaya başladım.

Araştırmalarım sonucu fast'ın 24'e göre üstün yanlarını da 24'ün fasta göre üstün yanlarını da öğrendim..

Kısaca:

Fast; 24'e göre montajı biraz daha zahmetli, ayarı biraz daha zor bir sistem. Ancak her türlü ayarı yapmak hatta benzinden daha performanslı hale getirmek mümkün aracı.. Ayrıca fast hem 4 hem 6 silindirli araçlara takılabiliyor..

24; Montajında fasta göre daha az kablo kesiliyor ve tamamen aracın ecusundan aldığı verilerle çalışıyor.

Benim övgüm her geçen gün artıyor çünkü; Şeytan kulağına kurşun 16 bin km'dir kullanıyor olmama rağmen en ufak bir sorun bile yaşamadım..

Aracım lpg'demi benzindemi bilemiyorum..

2 gün önce tüpüm bitti baktım ötüp duruyor ötmesin diye benzine almıştım.. Gittim tüp aldım, anahtarı tekrar lpg'ye çevirmeyi unutmuşum 2 gündür benzinle kullanıyormuşum arabayı, sabah gözüm benzin göstergesine takıldı, baktım hızla düşmüş, farkettim ki benzinle geziyormuşum... Sanki yanan benzin değil içimdi..

Yani bu derece farketmiyorum benzini tüpü..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Fast serisi, sequent 24 ve 56 serisinden daha önce çıkan bir model.Sequent 24 de ayarlar o kadar ince değil ancak sequent 56 da her türlü programlama yapılabiliyor.Aynı fast gibi yani.Aslında sequent 56 5-6-8 silindirli araçlar için olmasına karşın tek rail kullanılarak 4 silindirli araçlara sorunsuz montaj yapılabiliyor ve fast'in ayar üstünlüklerini 4 silindirli aracınızda seq56 ile kullanabiliyorsunuz.Bu durumda 56 ile fast arasında ne fark diyeceksiniz,o da sanırım yazılım ve ecu farkı.Ben de sequent 56 kullanıyorum şu an ve tüp ya da benin arasındaki farkı Mehmet abi gibi anlayamıyorum.Hatta acaba tüptemi diye ara sıra lambaya bakıyorum ve yeşili görünce rahatlıyorum..2a firması fast modelinin ithalatını durdurmuş ancak 10 yıl süre ile destek vereceklerini söylüyorlardı.

tarihinde Cihan Yeti?ken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

- BRC takılan araçta şıkırtı olduğunu birkaç usta söyledi. (Yukarıdaki madde ile ilgisi var mıdır acaba?? )

Bir tane LPG firma sahibi (kartvizitinde Mak.Müh. yazıyor) , bu şıkırtının kullanılan enjektör takımının metal olmasından kaynaklanğını, bu yüzden dizel gibi ses yaptığını, ROMANO marka kitte ise bu parçalar plastik olduğu için bu sesin duyulmadığını söyledi. (Doğru mudur acaba?? Mak.Mühendisi arkadaşların yorumunu beklerim)

Evet şıkırtı yapıyor ama bunu sadece rolantide beklerken duyuyorsunuz.o da camınız açıksa ve kulağınızı motora doğru çeviriseniz.BRC için çok da endişelenmenize gerek yok.İstanbuldaki bir 2a bayisine gidip taktırabilirsiniz.2a nın forumlarında da sorsanız benim ford marka aracım var hangi servis diye, hemen cevaplıyorlar zaten ve en ufak bir problemde arkasında duruyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektörlerin sesli çalıştığı doğrudur ama ben o sesi sadece kaput açıkken duyabiliyorum..

Ayrıca;

2A'nın çoğu parçayı Türkiye'de ürettiği veya ürettirdiği gibi bir duyumda ben almıştım..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Ben LPG dönüşümü yaptırırken gittiğim serivisin elinde kit yoktu ve kargo bekliyorlardı.Büyük sayılabilecek kutularca kitler servise geldi.Hepsinin üstünde BRC yazıyordu ve hepsi ayrı ayrı paketliydi.Gümrükten yeni çektiklerini söylediler.Tabi bu tip ambalajlamalar yapılabilecek şeyler ama bana gerçekten yurtdışından gelmiş izlemnimi vermişti..

Cihan Bey, size bir GARANTİ BALGESİ verildi mi? Bildiğimiz, kitapçık şeklinde. İçinde yetkili servis listesinin olduğu, garanti şartlarının olduğu, periyodik bakım için kaşelenecek kutucukların olduğu (otomobil servis/garanti belgesi tarzında) ?

Evet garanti belgesi verdiler.Size kim söylemişse bence kendi kitini satmak için bahanede bulunmuş.Hatta şu an önümde 2a mühendislik adına sanayi ve ticaret bakanlığının garanti belgesi. 2 yıl veya 100.000 km garantisi var.Garanti için de tüm 2a mühendislik yetkili servislerinin bakacağını yazıyor..ayrıca takılan her parçanın seri numarası da ayrı ayrı yazıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihan distribitör 2A ise senin tüpçü nasıl oluyorda gümrükten çekiyor o malı..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Cihan distribitör 2A ise senin tüpçü nasıl oluyorda gümrükten çekiyor o malı..

2a çekip benim iç anadolu bölge bayisi olan tüpçüye gönderiyor abi..Cümleyi yanlış kurmuşum anlatım hatası olmuş..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2a çekip benim iç anadolu bölge bayisi olan tüpçüye gönderiyor abi..Cümleyi yanlış kurmuşum anlatım hatası olmuş..

Tamam, olması gereken bu çünkü..

Ya arkadaşlar kafanızı boşa karıştırmayın.. Bir kit yerli olsa nolur yabancı olsa nolur.. Kendini ispat etmiş bir kit sonuçta..

Diğer markalarda da çok fazla bir sorun yaşayan yok.. Yaşanan sorunlar hep işçilik ve montaj sorunları..

Bana bir garanti belgesi vermişlerdi, verdikleri gün kaybettim..

Tekrar çıkarmalarını istedim; Abi napacan, bişey olursa nasıl olsa gelip bize ekşirsin sen, bizde nasıl olsa sözümüzde dururuz dediler..

Bende iyi o zaman dedim ve çıktım.. 15 ay oldu.. 9 ay sonrada garantisi bitiyor zaten..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Evet her bayii/servis kendi distribütörünün ürünlerine bakar.Garanti süreçleri her ürün için bu şekilde işler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şöyle birşey olabilir belki:

2A bayilerinin taktıklarına TURİTAL bayileri bakmıyordur.

Yani herkes kendi distribütörlüğünden sorumludur. :B)

Yalnız Bu TURITAL olayını bence henüz netleştiremedik..

Bu Fast'lar Türkiyeye bir şekilde giriyor, yani bunlar TR üretimi olamaz.. Ama BRC'nin sitesine göre de TR'ye 2A'dan başka BRC sokacak yetkili yok..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Bence KME taktıkları kişileri arayıp sorun gerçekten de memnunlar mı.Bir servis hakkında en iyi bilgi alınabilecek kişiler onların referanslarıdır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey, buna göre şu sonucu çıkarabilir miyiz (çıkaralım mı :B) )

Bahsttiğim kişi KME diye bir kitten daha bahsetti. En hesaplısı da oydu. Ondan da hiç şikayet almamış.

Adamın yeri de donanımlı, büyük bir yer. 1 usta 1 çırak tarzı bir yer değil.

Bahseetiğiniz anlamda, "bu adamlar temiz iş yapıyor ise KME de olsa farketmez" mi ??

Sedat Bey, ben bir yıldır aynı sizin dediğiniz ifadeyi kullanıyorum..

Tüp işinde aslolan Usta ve işçiliğidir.. Yaşadığımız gördüğümüz olaylar hep bu sonucu doğuruyor..

Benim tüpçü de KME'den bahsetmeye başladı uzun süredir ve kendileri BRC bayisi.. 1150 lira gibi bir fiyat çekiyor..

Ama görmedim, incelemedim.. Taktıranlarla da bir sohbetim olmadı..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Valla bence memnun olmayan bir müşteriyi örgütlemek çok zor :) Kendisinden direk isteyin hatta aralarından rastgele siz seçin o görmesin :B) Şaka bir yana gerçekten işçilik çok önemli..Geçenlerde lpg dönüşümü yapan bir yer arabanın motorunu patlatmıştı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış anlaşılmasın.. : Gidipte kopya bir kit de seçilmemeli ama, Aynen şu ifadeyi kullanırım ben;

Çevrenize sorun, en çok kim işaret ediliyorsa, en çok tüpü kim takıyorsa ona taktırın demişimdir hep..

Bana 1250 fiyat çektiler.

Bizimkide 1250 diyormuş.. 1150'ye bana bırakmıştı..
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Memnun olmayan müşteriyi örgütleyemez de, hiç müşterisi bile olmayan bi yandaşını gayet güzel "memnun müşteri" olarak örgütleyebilir. :B)

Ben nereden bilicem ki

Dediğim gibi yaparsınız siz de.Faturaların arasından seçersiniz. Ya da en iyisi Mehmet abinin yöntem bence..Kim en çok ne takıyosa ve ford konusunda kim en tecrübeliyse gidin taktırın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biz aynı anda 3 focusa taktırdık..

ilk ikisinde (2000,2001) hiç sorun yaşamadık, 3. focus (2005) yolda gelirken arıza lambası yanmış, hemen tüpçüyü aramış, tüpçüde gitme geri dön demiş..

Arkadaş geri gitmiş lambayı söndürmüşler bir dahada yanmadı ve üçüde 15 aydır tüplü..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...