İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

Karani Gülistan
aldıgımda uzerındeydi. iptali için ruhsat yenılemek gerekıyor bende bıraktım . bebelerle piknıge gıttık pazar gunu, çatalca tarafına bı deneyeyım dedım valla hıçte fena degılmiş:rolleyes:

forumun efsane arabası oldu v8...geriden geriye bende gıptayla bakıyor ve v8 in geçirdiği aşamaları takip ediyorum.keyifli sürüşler :lol2:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan

Filtreler ve enjektör tamir takımları değişti.Sonuç: 30 lt.LPG şehiriçi 265 km.Öncesinde 240-250 km. idi.Menzil artışı az olsada performans çoook arttı.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Karani Bey bu değerler muhteşem kıskandım valla. Sizin aracın yarı ağırlığında KA'm ile şehir dışı 90 km'yi geçmeden 5.5 lt yakıyorum. Motorumda sizinkinin yarısı kadar :lol2: Helal olsun demek ki büyük motordan korkmamak lazım vergi hariç :rolleyes:

v6 mondeo bendeki 3. v6 oldu..diğerleri düz -v6 değil-3000 cc 77 coupe granada ve 74 bmv idi.özellikle 3000 lik granada beni yakıt yönünden üzmedi.o zamanlar -16 yıl önce-keyifle kullandığım bir araçtı.uzun yola çıkacağım zaman yeni doğana binmez granadayı yola sürerdim.Esasen v6 mondeonun yakıt tüketimi benide şaşırttı.90-100 km lik seyir hızında (hatta zaman zaman deneme maksatlı süratte yaptım) 6lt/100 km yi geçmeyeceğini ispatladı.Ama bu güzellikler için özellikle Çağlar beyi tebrik etmek gerekir diye düşünüyorum.Teknik bakımların zamanında yapılması,özenli kullanılması vs.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

esas konu lpg uygulamaları..ben kendi açımdan lpg ye nasıl bakayım diye düşündüm..yılda yaklaşık 2500-3000 km yol yaparım..prince-teleflex gibi hollanda malı pahalı kitlerden dönüşüm yaptırsam -ustanın,uyumun ve gerekli herşeyin ideal olduğunu varsayarak- lpg kendini 8-10 yılda amorti edecek.motordaki olası yıpranma,tesisat bozukluğu,ecu-sensör ayarları da işin başka bir yönü.şu anda yarım marşta çalışan ve her yönüyle mükemmel durumda olan v6 nın mırıltısına kıyamam.sonuç..lpg dönüşümü yaptıran kardeşlerime kazasız-problemsiz keyifli sürüşler..bana gelince temiz 95 oktan benzinle yola devam..

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci
(düzenlendi)
esas konu lpg uygulamaları..ben kendi açımdan lpg ye nasıl bakayım diye düşündüm..yılda yaklaşık 2500-3000 km yol yaparım..prince-teleflex gibi hollanda malı pahalı kitlerden dönüşüm yaptırsam -ustanın,uyumun ve gerekli herşeyin ideal olduğunu varsayarak- lpg kendini 8-10 yılda amorti edecek.motordaki olası yıpranma,tesisat bozukluğu,ecu-sensör ayarları da işin başka bir yönü.şu anda yarım marşta çalışan ve her yönüyle mükemmel durumda olan v6 nın mırıltısına kıyamam.sonuç..lpg dönüşümü yaptıran kardeşlerime kazasız-problemsiz keyifli sürüşler..bana gelince temiz 95 oktan benzinle yola devam..

düşüncelerinize katılıyorum. aslında araçlar üretilirken lpg ye uygun üretilseler ve piyasaya çıksalar bu problemler yaşanmaz diye düşünüyorum. kullandığımız araçların mühendislik ayarları benzine göre yapıldığından lpg de sorun çıkarmaya daha yatkın oluyorlar. Bir ara bende düşündüm lpg taktırmayı. yılda ortalama 20.000 km yapıyorum fakat araştırdığım kadarıyla kendini amorti etmesini bir yana bırakıp arıza yaşayanları gördükçe ve okudukça gözüm korktu desem yeridir. bunun yerine buji ve filtrelerimi yağımı zamanında hatta biraz daha önce değiştirerek az da olsa tasarruf yaptığımı ve arızadan uzak durabildiğimi söyleyebilirim. bende lpg li arkadaşlarıma problemsiz sürüşler dilerim.

saygılarımla...

tarihinde Emre Gizlenci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
düşüncelerinize katılıyorum. aslında araçlar üretilirken lpg ye uygun üretilseler ve piyasaya çıksalar bu problemler yaşanmaz diye düşünüyorum. kullandığımız araçların mühendislik ayarları benzine göre yapıldığından lpg de sorun çıkarmaya daha yatkın oluyorlar. Bir ara bende düşündüm lpg taktırmayı. yılda ortalama 20.000 km yapıyorum fakat araştırdığım kadarıyla kendini amorti etmesini bir yana bırakıp arıza yaşayanları gördükçe ve okudukça gözüm korktu desem yeridir. bunun yerine buji ve filtrelerimi yağımı zamanında hatta biraz daha önce değiştirerek az da olsa tasarruf yaptığımı ve arızadan uzak durabildiğimi söyleyebilirim. bende lpg li arkadaşlarıma problemsiz sürüşler dilerim.

saygılarımla...

En güzelini yapıyorsunuz .Mekanik ve elektrik-elektronik aksamı oynanmamış düzgün mondeolar beklentilerin çoğuna olumlu cevap verebilen kaliteli araçlar.Açıkçası ben 10 yaş civarındaki her yönüyle temiz bir mondeoyu 20-25000 tl fiyat aralığındaki birçok sıfır(pekbidolu focus dışında) arabaya tercih ediyorum.Geçen gün emekli bir komiser arkadaşımın aldığı 2005 model mareayı araçlarımzı yanyana getirerek inceleme fırsatımız oldu.netice:Ne yazık ki elma ve armut aynı kefede tartılamıyor.(bu ifade arkadaşıma ait)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Malik Dağlı

benim mondeo 97 ghia 51 tl lik gazla 305 km uzun yol + şehir içi

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
benim mondeo 97 ghia 51 tl lik gazla 305 km uzun yol + şehir içi

Fazla yakmış sanki.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Carbon clean, gaz kelebeği+manifold temizliği, buji değişimi sonrası 3 adet 50_Tl'lik dolumla ortalama (1.55 liradan 32.26 litre) 335'er km. yol gittim.

Kilometrede yaklaşık 15 kuruş, temizlik öncesi 20 kuruş altına çoğu aman inemiyordum.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Eskişehir çıkışında yol bilgisayarında 20km kaldı ikazı vardı.80 tl ik yakıt aldım,klima açık durumda 405 km gelince tekrar 20 km yol ikazını gördüm.V6 eseste 9 gün gezdi ama pek gören olmamış gibi:)

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Ahh biliyordum böyle birşey olduğunu biliyordummm.

Eskişehir'de V6 yok ve ben senin aracını gördüm park halinde Cengiz Topel Caddesi'nde yanılmıyorsam. (Spoiler olayı)

Keşke dursaymışım, plakandan anlardım.

Abi insan haber verir, 9 gün dilekolay.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Ahh biliyordum böyle birşey olduğunu biliyordummm.

Eskişehir'de V6 yok ve ben senin aracını gördüm park halinde Cengiz Topel Caddesi'nde yanılmıyorsam. (Spoiler olayı)

Keşke dursaymışım, plakandan anlardım.

Abi insan haber verir, 9 gün dilekolay.

Yakında nasip olursa gene geleceğim Sezgin kardeş.Birer kahve içecek vaktimiz mutlaka olur ;)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Malik Dağlı

Aracımın motor aksamı yenilenmiş tamamı uzun yol 32 lt ile 355 km gidiyor. Aracım 97 mondeo ghia.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emrah Gökgöl

yenı uzun yoldan geldım 1500 km kadar yol yaptım degerlerı verıyorum bana cok fazla geldı sankı.

bu arada aracım glx otomatik ve yola cıkmadan once yenı ayar yaptırdım ve yola öyle çıktım.

hep gazı sonuna kadar bıtırıp hatta uc bes kere daha gaza alarak deponun dıbıne kadar somurup oyle gaz alırım.

aşağıdaki ölçümlerin tamamında klima açıktır şehir dısı kullanım süratide 90-120 arası genellıkle 100-90 arası

şehir içi kullanımlarımdada çok dur kalklı değildir. aşağıdakı degerlerde şehir içi bir kez 330 gıttım genelde 270-280 arası bitiyor.

43 litre lpg (70 ytl)---------300 km---ş.içi shell---------------------------233 kr/km

43 litre lpg (70 ytl)---------270 km---ş.içi shell---------------------------259 kr/km

43 litre lpg (70 ytl)---------420 km---ş.dışı markasını bilmiyorum-------166 kr/km (hayretler ıcındeyım 1 kere bu kadar uzun gıttı)

43 litre lpg (70 ytl)---------325 km---ş.dışı opet---------------------------215 kr/km

bu arada 4 depo falan gıttım neden ş içi ve dışı arasında çok km farkı olmuyor bir kez oldu onada cok sastım onunda markasını hatırlamıyorum

değerlere göre ne yapayım dersiniz bı yanlıslık varmı yoksa öp başına koy cinsinden mı değerler. benim 70-75 ytl ile yaptığım bu km leri arkadaşlarım 1.6 marea otomatık ve 1.6 laguna düz vitesle 50 milyona yapıyorlar (ş.içi)

yardımcı olursanız çok sevinirım yoksa mondim için hiç iyi şeyler düşünmüyorum

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

900 km şehir dışı 62 lt 97 oktan benzin ile klima durumu %70 de açık ortalama fiyatı 190 TL

Geçen sene eski lastikler ve carbon clean yapılmadan önce 750-800 km gidiyordum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
43 litre lpg (70 ytl)---------300 km---ş.içi shell---------------------------233 kr/km

43 litre lpg (70 ytl)---------270 km---ş.içi shell---------------------------259 kr/km

43 litre lpg (70 ytl)---------420 km---ş.dışı markasını bilmiyorum-------166 kr/km (hayretler ıcındeyım 1 kere bu kadar uzun gıttı)

43 litre lpg (70 ytl)---------325 km---ş.dışı opet---------------------------215 kr/km

Çok fazla

48 litre lpg ile şehir içi minimum 500 uzun yolda 600 km yol yapıyorum..

Otomatik mi. ?

Yorum bağlantısı
Emrah Gökgöl
Çok fazla

48 litre lpg ile şehir içi minimum 500 uzun yolda 600 km yol yapıyorum..

Otomatik mi. ?

evet otomatik banada baya bı cok geldı aracımında bakımları tamdır gerçi ama atikerin sıralı sistem lpg sıstemı takılı aracta. şehır ıcınde zorla 300 km gıdıyorum cogunluklada gıtmıyor bu 300 km yı cevre yolunu kullanırsam yapabılıyorum.

hata nerde olabılır 1 herhangı bır öngörünüz varmı acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik tecrübeniz nasıl.. ?

Ne kadar süredir otomatik kullanıyorsunuz.. ?

Araç ne kadar süredir sizde.. ?

Benzinle tüketim hesabı yaptınız mı hiç ?

Özellikle uzun yolsa otomatik araçla benden az yakıyor olmanız lazım...

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
evet otomatik banada baya bı cok geldı aracımında bakımları tamdır gerçi ama atikerin sıralı sistem lpg sıstemı takılı aracta. şehır ıcınde zorla 300 km gıdıyorum cogunluklada gıtmıyor bu 300 km yı cevre yolunu kullanırsam yapabılıyorum.

hata nerde olabılır 1 herhangı bır öngörünüz varmı acaba

Aynı sorun bende de var 30 lt ile ancak 200-210 km gidebiliyorum şehir içi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynı sorun bende de var 30 lt ile ancak 200-210 km gidebiliyorum şehir içi.

Ben bir arabanın bu kadar çok yakacağına inanamıyorum.. Bu otomatik kesin iyi bişey değil.. :)

Yorum bağlantısı
Emrah Gökgöl

arac 4 aydır bende ama aracx abımın aracıydı daha oncedende kullanırdım

otomatık tecrubemden kastınız vites değişimleri ise otomatik olarak gecırmesını beklemem kendım gecırttırırım

aracın bakımları falanda tam hatta lpg filtresi falan yeni değişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emrah Bey, i, ö, ü, ç gibi harfleri bu forumda kullanmak zorundasınız..

Soyadınız da Gökgöl olarak düzelteceğim.. Bilginiz olsun..

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Mehmet bey ben çok sakin kullanırım arabayı.Vites boşta iken rölanti 600-700 devirde seyrediyor.R`ye veya D`ye atıca 550-600 devire düşüyor bu da araba da titremeye neden oluyor.Götürdüğüm 2 usta da normal diyor,ama bence bir sorun var ve ben kafayı buna taktım,yalnız nasıl çözülecek bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Emrah Bey, i, ö, ü, ç gibi harfleri bu forumda kullanmak zorundasınız..

Soyadınız da Gökgöl olarak düzelteceğim.. Bilginiz olsun..

Tebrik etmeden geçemedim..Dilimize gereken özeni gösterdiğiniz için :rolleyes: ...

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Mehmet bey ben çok sakin kullanırım arabayı.Vites boşta iken rölanti 600-700 devirde seyrediyor.R`ye veya D`ye atıca 550-600 devire düşüyor bu da araba da titremeye neden oluyor.Götürdüğüm 2 usta da normal diyor,ama bence bir sorun var ve ben kafayı buna taktım,yalnız nasıl çözülecek bilmiyorum.

Benim v6 da vites boşta iken rölanti 750 rpm civarında duruyor, D ve R ye atınca değişmiyor.Şanzumanlarımız aynı olduğu için -dc4e- bilgilendireyim istedim.2 Gün önce Beyşehir-Isparta-Denizli güzergahını kullanarak 130 tl lik benzinle İzmire geldim.Yaklaşık 600 km.Mondeo bagaj dahil full doluydu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...