İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Mehmet bey ben çok sakin kullanırım arabayı.Vites boşta iken rölanti 600-700 devirde seyrediyor.R`ye veya D`ye atıca 550-600 devire düşüyor bu da araba da titremeye neden oluyor.Götürdüğüm 2 usta da normal diyor,ama bence bir sorun var ve ben kafayı buna taktım,yalnız nasıl çözülecek bilmiyorum.

Hep tırsmışımdır bu otomatikten...

Tork konvertörü sebep oluyordur... Ama ecunun bunu anlayıp rolantiyi yükseltmesi gerekir..

2 Gün önce Beyşehir-Isparta-Denizli güzergahını kullanarak 130 tl lik benzinle İzmire geldim.Yaklaşık 600 km.Mondeo bagaj dahil full doluydu.

En son 75 liralık lpg almıştım... Tamamen şehir içi olmak üzere 554 km'de bitti..

(Bu arada illaki birazda benzin yakmıştır, Ortağımın hesaplamalarına göre şehir içinde ortalama 100 km'de 2 litre de benzin yakıyormuşuz, O hesaplar böyle şeyleri)

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Hep tırsmışımdır bu otomatikten...

Senin bu tırsmaların yüzünden yakında bizde tırsacağız gibi otomatikten yahu :lol2:

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
(düzenlendi)
En son 75 liralık lpg almıştım... Tamamen şehir içi olmak üzere 554 km'de bitti..

(Bu arada illaki birazda benzin yakmıştır, Ortağımın hesaplamalarına göre şehir içinde ortalama 100 km'de 2 litre de benzin yakıyormuşuz, O hesaplar böyle şeyleri)

Sizin orada lpg 1 lira civarında galiba.

tarihinde ? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ocak ayında aldığım ve lpg taktırdığım aracımın verileri(veriler lpg montajından sonraki dönemi kapsıyor, gerçi aracı alıp İstanbul'dan getirdikten 250 km sonra lpg takıldı):

Yapılan toplam yol : 8477 km (Bunun yaklaşık 100 km'si tamamen benzinledir.)

Alınan toplam lpg : 765.44 litre (1257.98 tl)

Alınan toplam benzin: 63,01 litre (190 tl) (depo şu an çeyrek ve yarım arasında, çeyreğe düştümü 30 tl

benzin alırım)

Ortalama tüketim

lpg 9,03 litre/100 km

benzin 0,74 litre/100 km

lpg+benzin 17,08 krş/km (ödediğim para/yol)

sadece lpg 14,84 krş/km (lpg için ödediğim para/yol)

sadece lpg 14,90 krş/km (ortalama lpg tüketimine göre lpg'yi en son aldığım fiyattan

yapılan hesap. lpg kayseri 1,65 tl/litre)

Son 4-5 depodur Kayseri yeni çevre yoldan (kuzey çevre yolu) 130+ hızlarda Beyazşehir-Organize (33 km) yapıyorum. Çevre yoldan çıktığım yerlerde de sakin denilmeyecek şekilde (tüketim hesabı için deneme amaçlı) kullanıyorum. Klimayı açıyorum ama öyle 18 derece falan değil. 24 derecede ve fanı kısarak. Yoksa çarpıyor.

Bu halde son 3 depo ortalamam 8,5 litre lpg/100 km=14 krş/km

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu halde son 3 depo ortalamam 8,5 litre lpg/100 km=14 krş/km

Çok güzel.. Güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Emrah Gökgöl

yav bı ben yaktıramadım böyle yav nasıl beceriyorsunuz anlayamıyorum

bide bi sistem adı söylüyordunuz o nedir bi lpg sistemi markasımı acaba

Yorum bağlantısı
Emrah Gökgöl

Telefleks galiba nedir bu özelliği nedir benim sistem atiker acaba ondanmı çok yakıyordur

bide duyduğuma göre ince yanak lastik ve büyük jant olmasıda yakıtı arttırır diyorlar siz ne dersiniz alakası olabilirmi bende 16 " jant ve ınce yanak lastik var

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Telefleks galiba nedir bu özelliği nedir benim sistem atiker acaba ondanmı çok yakıyordur

bide duyduğuma göre ince yanak lastik ve büyük jant olmasıda yakıtı arttırır diyorlar siz ne dersiniz alakası olabilirmi bende 16 " jant ve ınce yanak lastik var

Teleflex dünyadaki en kaliteli kitlerden birisi.. Hollanda malı..

Tüm parçaları orjinal Teleflex..

Tesisata en az zarar verilen kitlerden birisi..

Enjektörleri emme manifoltuna takılır.. Arada hortumlar olmaz.. Kendi map sensörü vardır..

Enjektörleri harbi enjektördür.. Subap değildir..

İyi ustasına denk geldiğinizde aracınız benzinli halinden daha iyi olur..

İnce yanak büyük lastikten ziyade, lastiğin çapı ve iz genişliği önemlidir..

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Bizimkide teleflex ama sanırım çakma.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
çok hesapçı gördüm seni :)

Devir hesap devri. Fiyat/performasa bakmak lazım. Bu aracı alırken, yakıtı çok, parçası pahalı, yok vergisi gibi dünyanın şeyini söylediler. Önerdikleri araçlar 14-15 binlere clio, accent ve 92-98 corolla gibi araçlardı. 15 bini clio'ya vereceğime mondiye 10 bin veririrm, 5 bini de paşa paşa biner, yakıta veririm. Km'de clio'dan 5 krş fazla yaksa 5 bin için 100.000 km yapmam gerekir.

Bu arada araçta brc my 07 var. 2-a'dakilerle maille takılacak parça bilgisi sormuştum, regülator 1500 mbar olacak demişlerdi ama takan yer 1500 mbar'da tüketim artar, 1200 mbar takalım dediler, farkeder mi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Benim mondeo uzun yolda ortalama 9 litre lpg yaktı... Kaç km hız ile gittiğimi, sakin gittiğim zamanlarda hızı kaça sabitlediğimi, maksimum kaç km hız gördüğümü sormayın.. Yazmam... :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Benim mondeo uzun yolda ortalama 9 litre lpg yaktı... Kaç km hız ile gittiğimi, sakin gittiğim zamanlarda hızı kaça sabitlediğimi, maksimum kaç km hız gördüğümü sormayın.. Yazmam... :)

:rolleyes: ben az çok tahin ediyorum. araç son vitesde devir kesti mi :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
:rolleyes: ben az çok tahin ediyorum. araç son vitesde devir kesti mi :)

Yok canım.. ona yetişemez... Sonuçta tırt bir 130 hp motor bu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Benim mondeo uzun yolda ortalama 9 litre lpg yaktı... Kaç km hız ile gittiğimi, sakin gittiğim zamanlarda hızı kaça sabitlediğimi, maksimum kaç km hız gördüğümü sormayın.. Yazmam... :rolleyes:

:)

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

başka konuya yazmıştım buraya da yazayım benimki 232 km yolu 36tl ye aldı .. sürat maksimum 110 ortalama 95 gibi buda 15.5 kuruş gibi rakama denk geliyor herhalde

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

yol bilgisayarına baktığım zaman hızı 90- 100 arasına sabitlediğim zaman 5 litre

100-110 arası sabitlediğim zaman 6 litre gösteriyordu

sanırsam düz yolda sizde o zaman 130 140 belki biraz dafazla yapmışsınızdır diye düşünebildim... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sanırsam düz yolda sizde o zaman 130 140 belki biraz dafazla yapmışsınızdır diye düşünebildim... :blush:

Haklısın, sakin kullanımda 140'a sabitlemiştim..

(140'a sabitlediğimde gerçek hız 131 oluyor.. buda otoyolda hız sınırları dahilinde)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Dönüşte çok sakin bir kullanımla inanılmaz bir rakam yaktı.

Ortak, benzinle de deniyeceğim bakalım ne olacak dediğini hatırlıyorum.Lpg ile giderkenkideğeri geçebildin mi?

Ama kesinlikle rakam teleffuz etmiycem ... :blush:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dönüşte çok sakin bir kullanımla inanılmaz bir rakam yaktı.

Ortak, benzinle de deniyeceğim bakalım ne olacak dediğini hatırlıyorum.Lpg ile giderkenkideğeri geçebildin mi?

Ama kesinlikle rakam teleffuz etmiycem ... :blush:

Yok abi.. Biliyorsun Yaşar Usta ile beraberdik biz.. Yaşar Usta, dönüşte otoyolda uyumadı.. onun için o denemeyi yapamdım. :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hadi hadiiii :blush: :lol2: :lol2:

Bahsettiği deneme tüketim değildi Hakan.. Asla öyle bir deneme yapmam, parayı sokakta toplamıyorum.. Umrumda değil benzine ne kadar yaktığı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O denemenin ne olduğunu iyi biliyorum. Ben de yanındaydım. 7'nin 6 katının 5 katını bile aşarım diyordun :blush:

Hımm. bildiğini bilmiyordum..

8 yemek 2 kahvaltı ve 2 otopark giriş ücretini rahat görüyor lpg'de..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...