İçeriğe Yönlendir

En pahalı benzin Türkiye'de

Amaç Keskin

Recommended Posts

Amaç Keskin

En pahalı benzin Türkiye'de

Azerbaycan'ın APA Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, dünya piyasalarında petrol fiyatlarının yükselmesi, petrol ürünlerinin de fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Ajansın yaptığı araştırmaya göre dünyada en yüksek benzin fiyatı Türkiye'de ve en ucuz benzin fiyatı ise İran'dadır. Buna göre Türkiye'deki benzin fiyatı 1 litre için ortalama 2,92 dolar olarak kaydedilirken, bu fiyatın İran'da sadece 0,11 dolar olduğu belirtildi. Petrol üreticisi Azerbaycan'da ise 1 litre benzinin ortalama fiyatının 0,67 dolar civarında olduğu ifade edildi.

Öte yandan geçtiğimiz ayda dünyanın birçok ülkesinde benzin fiyatlarının keskin yükseldiği bildirildi. Buna göre dünyada en çok petrol işleme kapasitesine sahip Çin'de benzin fiyatının geçtiğimiz ay yüzde 18 arttığı belirtilirken, bu fiyat artışının Hindistan'da yüzde 11 ve Vietnam'da yüzde 31 olduğu kaydedildi.

Ülkelerdeki 1 litre benzin fiyatı:

Türkiye: 2,92 dolar

Norveç: 2,45 dolar

Avrupa Birliği: 2,33 dolar

Japonya: 1,72 dolar

Avustralya: 1,70 dolar

Singapur: 1,63 dolar

Brezilya: 1,56 dolar

Güney Afrika Cumhuriyeti: 1,41 dolar

Vietnam: 1,15 dolar

ABD: 1,07 dolar

Hindistan: 1,07 dolar

Rusya: 0,99 dolar

Çin: 0,86 dolar

Malezya: 0,83 dolar

Meksika: 0,71 dolar

Azerbaycan: 0,67 dolar

Endonezya: 0,65 dolar

Suudi Arabistan: 0,12 dolar

İran: 0,11 dolar

Zaman

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay

Yakında bende benzini batum dan almaya başlayacağım. zira benzin 1.40 ytl orada

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Gelirden (kurumlar dahil ) vergi alamayan ve muhtemelen almaya da niyeti olmayan devlet, çeşitli isimler altında tüketim vergilerine dayanarak vergi toplamayı seçerse olacağı bu. Sonuç itibariyla, örneğin Mustafa Koç ya da herhangi bir başka zengin vatandaş,onlara nazaran oldukça alt düzeydeki gelire sahip olmama rağmen benzini benimle aynı fiyata alıyor. Dolayısıyla 1 litre benzinde (diğer akaryakıtlar için de bu geçerli) aynı vergiyi veriyoruz.

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

devlet, millet için çalışacağına; millet devlet için çalışıyor.ben bunu bi türlü anlayamıyorum. türkmenistan da benzinin bedava olduğunu biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülke ile dünyanın en ucuz yakıtını kullanan ülkenin komşu ülkeler olduğuna inanamıyorum! :)

İnanın. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
E hani "komşuda pişer bize de düşer" diye bir atasözümüz vardı. :)

O ataların zamanındaydı... :)

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Fiyatlarımız Avrupaya yakın.Ama Sefa abinin dediği gibi komşuda petrolün bu kadar ucuz olması ve bizim rezervimizin olduğunu bile bile çıkaramamamız adamın canını sıkıyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu
(düzenlendi)
Rezerv var. Ama çıkarmak pahalı. Şu anda yavaş yavaş çıkarmaya başladık. Çünkü artık yurtdışından almaktan daha ucuza gelmeye başladı. ABD bile kendi rezervlerinden derinde olanları çıkarmıyor.

Bu işin kaymağını biz yiyebilecekmiyiz abi yoksa torunlarmı anca yer?

tarihinde Sinan Uzundumlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Rezervin ömrü 50 yıl diyorlar ama ne derece doğru bilemiyorum.

Petrolünde elbet bi alternatifi çıkar tükendiğinde.

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

bir ara biodizel furyası oldu ( öhöm öhöm, ülkemizin biodizel kullanan ilk şoförleridenim, 2000 yılında 1 yıl denendi benim araçta) , saçmaydı, neden??? yağ açığımız var, mazotu 50 kuruşa alıyoruz, koyma vergiyi olsun bitsin, milleti kanola diye gaza getirdiler, hep mağdur halk . arkadaşlarım tekirdağda apartmanın altında doğal gaz buldular, çıkarıp apartmanın ısıtmasında kulanmay akalktılar, 2 hafta kışın ortasında ortalık cehennem gibi oldu, derken birieri çıktı geldi, fransız firmasının yetkilileri olduklarını söylediler, kullanmayın kardeşim toprak altı rezervleri bizim dediler, avukatları vanayı mühürledi gitti ...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Japonya'da 1,72 dolar.Hadi bizde yok onlarda varmı?Bizim nakliye masrafımız yok.En kalitesiz ve en ucuz acı petrol diye adlandırılan petrolü alıyoruz.Ancak bir de şu var.Rahmetli Barış Manço giderdi Japonya'ya.Karpuzu dilimle satıyorlar ve çok pahalı.Hatırlarsınız Tokya camisinin imamı beni geri alın bura çok pahalı dedi de,adamın maaşını 10.000 dolarlar seviyesine getirmişlerdi.Uzun lafın kısası her ülke farklıdır.Gelir vergini tam vermezsen dolaylı vergini çok verirsin.Kim düzeltecek,tabiki devlet.

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Rezervin ömrü 50 yıl diyorlar ama ne derece doğru bilemiyorum.

Petrolünde elbet bi alternatifi çıkar tükendiğinde.

daha da düşük, güncel rakam 33 yıl ve kesin

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
Fiyatlarımız Avrupaya yakın.Ama Sefa abinin dediği gibi komşuda petrolün bu kadar ucuz olması ve bizim rezervimizin olduğunu bile bile çıkaramamamız adamın canını sıkıyor.

bir jeolog olarak cevap veriyorum.

petrolün varili 25 dolar seviyelerinde iken, Türkiye deki kaynakları çıkarmak ekonomik değildi. Artı daha derinlerde olduğu için, bunu çıkarak teknolojimiz yoktu. olanlarda vermiyor zaten. ama şimdi 130 dolar sevilerine çıkan petrolü şimdi çıkarmak ekonomik oldu. şu anda doğu karadeniz bölgesinde arama faaliyetleri devam ediyor. şöle bir karadeniz haritasını gözünüzün önüne getirin. hazar bölgesi ile romanya arasında uzanan hatta (denizde), özellikle doğu karadeniz bölümünde zengin yataklar olduğu düşünülüyor. zaten sondaj çalışmalarıda işin son evresidir. çünkü oldukça maliyetlidir. 2000 li yıllar da 2500 m lik kuyunun maliyeti yaklaşık 50 milyon dolar civarında idi.

ayrıca suriye sınırı da mayınlardan temizlenirse, burada da ciddi üretimler olacak.

birde kıbrıs ın doğusu ile suriye nin batısı arasında da zengin yataklar olduğu düşünülüyor. kıbrıs ın doğusunda yeralan maraş bölgesinde (ki burası türk vakıflarına ait), ingiliz ve amerikalıların konuşlandığı bir havaalanı var. güya bu sahanın kontrolünü ellerinde tutuyorlar.

arkadaşlar birde "Rothschild ailesi" ni geçmişini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

bu kadar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bir varil petrolün maliyeti 6 dolar. Doğrumu duymuşum?

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
(düzenlendi)
Bir varil petrolün maliyeti 6 dolar. Doğrumu duymuşum?

Şu anda maliyetler kunusunda bir bilgim yok. ama araştırıp size bilgi verebilirim. üstelik petrol çıkarılan sahalarda maliyetler birbirinden farklıdır. derinlik, nakliye v.s. bir araştırayım bakalım.

eveeet. biraz inceledim. 2007 yılı itibariyle dünya ortlaması 7-8 dolar civarı imiş. ancak ırak petrollerinin maliyeti ise 2.5 dolar (2007 yılı için) civarındaymış. tabii bunun üzerine rafinaj, nakliye vs maliyetleri eklemek lazım.

tarihinde Aydan Tambay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ozan Baba
Gelirden (kurumlar dahil ) vergi alamayan ve muhtemelen almaya da niyeti olmayan devlet, çeşitli isimler altında tüketim vergilerine dayanarak vergi toplamayı seçerse olacağı bu. Sonuç itibariyla, örneğin Mustafa Koç ya da herhangi bir başka zengin vatandaş,onlara nazaran oldukça alt düzeydeki gelire sahip olmama rağmen benzini benimle aynı fiyata alıyor. Dolayısıyla 1 litre benzinde (diğer akaryakıtlar için de bu geçerli) aynı vergiyi veriyoruz.

Mevzu bu

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Hayırdır Ayhan petrol işinemi giriyorsun .

Fiesta'yı çektiği garajın altından petrol çıkar belki...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Hayırdır Ayhan petrol işinemi giriyorsun .

Biz petrole giremeyizde petrol bize fena giriyor :)

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Biz petrole giremeyizde petrol bize fena giriyor :)

şimdi siz böyle deyince aklıma ajda pekkan geldi, ne oldu ona, ortalarda yok

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
şimdi siz böyle deyince aklıma ajda pekkan geldi, ne oldu ona, ortalarda yok

Ajda bile kurtaramaz bizi :)

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Evdeymiş, şimdi aradım.

aziz üstel de oradaysa rahatsız etmeseydiniz, belgesel çekimi olabilir, amaan neredeyse nerede, benim favorim ayşegül aldinç zaten

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...