İçeriğe Yönlendir

Turbo (Hortum/Boru)

Nuri Başer

Recommended Posts

Barkın Kayaoğlu

Hidrolik hortumun iki ucu da aynı çapta olur. Fakat redüksiyon ya da rekor kullanarak uç ebatı değiştirilebilir. İsterseniz ebatları belirtin, ben baktırayım.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Hidrolik hortumun iki ucu da aynı çapta olur. Fakat redüksiyon ya da rekor kullanarak uç ebatı değiştirilebilir. İsterseniz ebatları belirtin, ben baktırayım.

Ölçüp yazayım..

bir de kıvrım yerleri nasıl olucak?? kauçuklar orjinal kalıptan kıvrımlı çıktığı için şişince düzelme olmuyor.. düz hortum kıvrılınca basınçla düzleşme eğilimi gösteriyor.. ozaman da çevrdeki metallere temas edip zedeleniyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Özyurt

Şimdi kafama takılan bir nokta var;

Nuri Bey demişsiniz ki "Garantinin bitişinin akabinde yırtıldı benim de hortumum." peki garanti süresi boyunca bu hortumla ilgili bir sorununuz oldu mu acaba ?

Oldu ise veya olmadı ise sebebi ne olabilir ?... :D

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Şimdi kafama takılan bir nokta var;

Nuri Bey demişsiniz ki "Garantinin bitişinin akabinde yırtıldı benim de hortumum." peki garanti süresi boyunca bu hortumla ilgili bir sorununuz oldu mu acaba ?

Oldu ise veya olmadı ise sebebi ne olabilir ?... :D

hayır olmadı.. deformasyon vardı ise de fark edilecek boyutta sorun oluşturmuyordu.. tam anlamıyla yırtılma gerçekleşince gaza basınca rüzgar sesi ve çekiş düşüklüğü ile kendini belli etti.. bence problem kronik ve boru malzemesi yeterli mukavemete sahip değil..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nuri Başer

Arkadaşlar bu aralar hortum işine zaman ayırasım var.. bu proje için gerekli olan 60mm çapında 1-1,5 mm dilim kalınlığı olan metal boruyu nereden temin edebiliriz?? Egzozculardan bulunurmu??

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cengiz Yılmaz

Arkadasım bende tebrik ederim. Özellikle servise gerek duymayıp kendi imkanınızla birazda zaman ayırıp güzel bir iş çıkarmışsınız.

İşlerinizde başarılar dilerim.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Arkadasım bende tebrik ederim. Özellikle servise gerek duymayıp kendi imkanınızla birazda zaman ayırıp güzel bir iş çıkarmışsınız.

İşlerinizde başarılar dilerim.

Teşekkürler Cengiz bey.. biraz ilgi, biraz alet-edevat, biraz da el becerisiyle söküp takılmayacak parça yok..

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Lokman Ceritlioğlu

bende uzun zamandan beri hortum delik biniyormuşum arabaya :) işaretlediğim parçayı değiştirdim bugün, parça orjinal 100 tl ye aldım. fiyat nasıl sizce.

resim Nuriden Çalıntıdır :)

photo0001kzc4.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Cesko
(düzenlendi)

bu aksam arabamda cekis problemi hissetim.. ondan onceki gun tam da bu resimdeki olan plastik parcadan yag fiskiriyordu..

photo0046cg0.jpg

yolda giderken ford servis yazan bi yer gordum.. dedim suna bi baktirayim.. adam cikarti plastik parcayi kucuk bi deformasyon olmustu.. degistirmek istedik ama o parcayi bulamadik.. biraz temizleyip iyce siktim eskisinden iyi oldu deyip gonderdi..

ama bu gece arabamda cekis problemi hissetmeye basladim ki bi anda "engine system fault" yazisi cikti ve "check engin" isigi yanmaya basladi.. uygun bi yerde durup baktim.. ne goreyim ki hortum plastik parcadan hemen hemen tamamile cikmis.. (sanirim usta ordaki vidayi sikmaya unutmus). kendi imkanlarimla yerine taktim ama gozle gozukuyor ki tam yerine girmedi... yarin ustaya gidicem umarim baska bisey de cikmaz orasini haleder diye dusunuyorum.

tarihinde Fatih Cesko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
bu aksam arabamda cekis problemi hissetim.. ondan onceki gun tam da bu resimdeki olan plastik parcadan yag fiskiriyordu..

yolda giderken ford servis yazan bi yer gordum.. dedim suna bi baktirayim.. adam cikarti plastik parcayi kucuk bi deformasyon olmustu.. degistirmek istedik ama o parcayi bulamadik.. biraz temizleyip iyce siktim eskisinden iyi oldu deyip gonderdi..

ama bu gece arabamda cekis problemi hissetmeye basladim ki bi anda "engine system fault" yazisi cikti ve "check engin" isigi yanmaya basladi.. uygun bi yerde durup baktim.. ne goreyim ki hortum plastik parcadan hemen hemen tamamile cikmis.. (sanirim usta ordaki vidayi sikmaya unutmus). kendi imkanlarimla yerine taktim ama gozle gozukuyor ki tam yerine girmedi... yarin ustaya gidicem umarim baska bisey de cikmaz orasini haleder diye dusunuyorum.

Geçmiş olsun.. en güzeli parçayı değiştirmek.. TDCİ lerin intake bağlantıları birkaç söküp takmayla deforme olabilecek kadar kötü.. vidalarını gerekenden biraz fazla torkla sıktığınız anda sıyırıyor..

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko
Turbonun birkaç borusu mevcut..

1-turboyla filtre arası emme hortumu (sensör ve yağ borusu bağlantılı)

2-tubo çıkış ile intercoole arası metal + plastik + lastik hortum serisi

3-intercooler ile motor arası (bende yırtılan hortum) yaklaşık 50 cm lik lastik hortum..

acaba bu parcalar ayri ayri satiliyormu? yoksa bunlari komple mi satin almak gerekiyor

eger alinirsa bana "2-tubo çıkış ile intercoole arası metal + plastik + lastik hortum serisi" nekadara malolur?

cunku benim lastik hortum yirtildi :s bi de plastik parcada kucuk bir deformasyon var

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gürkan Türe

Turbo borusu 2007 ve öncesi focusun kronik problemidir. Eski TDCI arabamın borusu serviste garantiden değişmişti. Yeni nesil boru takıyorlar

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İlker Öztürk
selamlar..

dün itibariyle aracımın motorunda bi problem oluşmuştu ve arama tarama çalışmaları sonucunda turbo hortumunun yırtıldığını öğrendim.. :( sonra hortumu yerinden söküp aynısından bulmak için biraz araştırma yaptım.. sonuçta onurun ve mertin yardımlarıyla orjinal hortumu en ucuz 220 YTL ye buldum.. ve tabikii ALMADIM... çok pahalı geldi.. lastik parçasına 220 ytl vermek akıl işi gelmedi.. e bide serviste yaptırmanın maliyetini siz düşünün..

velhasıl sonra mert bi hortum imalatçısına götürdü, orda aynı boyut ve çaplarda hortum ayarladık.. tamı tamına 15 YTL ye :):D:p sonrası resimlerde..

Mert, Onur, İsmail, Bayram ve Zekeriya kardeşlerime yardımlarından dolayı teşekkürler :p:D

Problem halloldu..

photo0001kzc4.jpg

photo0002edv9.jpg

photo0003nce7.jpg

photo0046cg0.jpg

photo0047tq9.jpg

photo0048wm0.jpg

merhaba nuri bey, benim aractada sizin değiştirdiğiniz horumun alt kısmında yağ kaçağı vardı servise gösterdim,intercooler hotumu değişecek ama cok pahalı bir parça dedi,temizleyip sıkalım,yine yağ kaçağı olursa değiştirmek gerek dedi.

size ücretini-masrafınızı havale yapsam bana şu aldığınız hortumdan gönderebilirmisiniz?

gönderemezseniz,aldığınız yerin adresi varsa ben oradan aldırırım,Bursada galiba,birde bu boruyu focus tdci borusu desek o imalatcı arkadas analrmı?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
merhaba nuri bey, benim aractada sizin değiştirdiğiniz horumun alt kısmında yağ kaçağı vardı servise gösterdim,intercooler hotumu değişecek ama cok pahalı bir parça dedi,temizleyip sıkalım,yine yağ kaçağı olursa değiştirmek gerek dedi.

size ücretini-masrafınızı havale yapsam bana şu aldığınız hortumdan gönderebilirmisiniz?

gönderemezseniz,aldığınız yerin adresi varsa ben oradan aldırırım,Bursada galiba,birde bu boruyu focus tdci borusu desek o imalatcı arkadas analrmı?

İlker bey özel mesaj da attım.. buraya da yazayım bilgilendirme amaçlı.. Aldığım yer anlamaz çünkü onlar farklı çap ve tiplerde sanayi hortumları üretiyorlar.. siz depodan gidip kesim hortumların arasından size uyacak olanı seçiyorsunuz.. yani otomotiv firması değil..

bulunduğunuz şehireki sanayide kauçuk hortum imalatı yapan yerlere bakmanızı tavsiye ederim.. sonuca ulaşamazsanız tekrar görüşelim.. yardımcı olmaya çalışırım..

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk
İlker bey özel mesaj da attım.. buraya da yazayım bilgilendirme amaçlı.. Aldığım yer anlamaz çünkü onlar farklı çap ve tiplerde sanayi hortumları üretiyorlar.. siz depodan gidip kesim hortumların arasından size uyacak olanı seçiyorsunuz.. yani otomotiv firması değil..

bulunduğunuz şehireki sanayide kauçuk hortum imalatı yapan yerlere bakmanızı tavsiye ederim.. sonuca ulaşamazsanız tekrar görüşelim.. yardımcı olmaya çalışırım..

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Aysoylu

Arkadaşlar 2008 focus tdci (64000 km) aracımın turbo borusunda eskiye nazaran daha fazla yağlanma mevcut, neden olabilir, ne yapmalıyım? Aracın çekişinde, hızlanmasında ve yakıt tüketiminde herhangi bir sorun yok. Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Turbo dan sonra çıkan hava borusunda mı yağlanma artmış durumda ?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Tam olarak hangi boru? Resim olsaydı iyi olurdu...

Arkadaşlar 2008 focus tdci (64000 km) aracımın turbo borusunda eskiye nazaran daha fazla yağlanma mevcut, neden olabilir, ne yapmalıyım? Aracın çekişinde, hızlanmasında ve yakıt tüketiminde herhangi bir sorun yok. Cevaplarınız için teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Guest Emre
(düzenlendi)

Turbo borusu patlamaları focus dizellerin kronik sorunudur.ya hava filtresinden turboya giren körüklü boru patlar yada kaputu açınca yarısı demir yarsı lastik hortumdan oluşup aşağı doğru inen hortum patlar...(intercooler a giren diğer borularda patlar ama en çok bunlar patlıyor). eğer yağ kaçağı terletme şeklindeyse sorun yok ama hortumlarda yırtık varsa 1.çekiş düşer 2 .gaza asılıp sol dikiz aynasından bakınca siyah dumanı görürsünüz...

tarihinde Emre tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Turbo borusu patlamaları focus dizellerin kronik sorunudur.ya hava filtresinden turboya giren körüklü boru patlar yada kaputu açınca yarısı demir yarsı lastik hortumdan oluşup aşağı doğru inen hortum patlar...(intercooler a giren diğer borularda patlar ama en çok bunlar patlıyor). eğer yağ kaçağı terletme şeklindeyse sorun yok ama hortumlarda yırtık varsa 1.çekiş düşer 2 .gaza asılıp sol dikiz aynasından bakınca siyah dumanı görürsünüz...

Ooo sizdemi burdaydınız Emre abi :D

Yorum bağlantısı
Murat Aysoylu

Hava filtresiyle turbo arasındaki boru bir kısmı körüklü, bir kısmı düz olan

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...