İçeriğe Yönlendir

Turbo (Hortum/Boru)

Nuri Başer

Recommended Posts

Buğra Kaya

sorun çözüldü hortum değişti yapıştırıyor koltuğa :)

hocam kaça değiştirdin hortumu benim de hortum yırtılmış sadece Alllahtan 

orjinal olmayan hortum için 60 TL istiyorlar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sanıyorum ki forumda yan sanayi hortumu kullanıp memnun olmayanlar vardı bir süre sonra. Yeni orjinal hortumların farklı destek noktaları vardı diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Buğra Kaya

Sanıyorum ki forumda yan sanayi hortumu kullanıp memnun olmayanlar vardı bir süre sonra. Yeni orjinal hortumların farklı destek noktaları vardı diye hatırlıyorum.

kararsız kaldım ben de orjinali 160 lira, yan sanayi 60 lira,

Alt tarafı hortum diye orjinal almaya gerek yok diye düşünüyorum ama kısa süre sonra patlayacaksa orjinal almakta fayda var

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

yan sanayi ve orjinali tıpa tıp aynısı.hatta yan sanayisi daha sert telleri falan görünüyor.sadece kelepeleri uymuyor onlar değişti 65 hortum 10 lirada kelepçelere verdim işçilik dahil 125 lira

Yorum bağlantısı
Buğra Kaya

hortumun orjinal olanını 120ye aldım bugün 20 tl de işçilik verdim.

Aynı sorun başına gelecek olanlar için bilgi olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Semih Baygın

Selamlar..

bugün akşam işten eve gelirken farkettim.. motor cansız.. sanki turbosuz çalışıyor.. akselerasyon çok kötü.. 2.viteste zıplayan araba kağnı gibi.. belirli bir devirden sonra (3. ve 4. viteste 3000 devirden sonra) motordan üfleme (rüzgar sesi gibi) sesi geliyor.. acep nedir bunun derdi.. çok canım sıkıldı.. turbo borusundan şüphelendim ama.. yardımlarınızı bekliyorum..

Benim arabamda da egzosdan siyah duman çıkıyordu ve çekişi çok kötüydü. Katkı koymuştum mazota onun yaptığını düşünüyordum ustaya gittim. Kaputu bir açtık hertaraf yağ içinde. Sonra baktık ki turbo hortumu patlamış. Orjinaline 225 tl dedi, yan sanayi 70 tl idi. Ben yan sanayi taktırdım. şap diyede oturdu yerine sıkıntısız kullanıyorum 2 aydır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Özcan2

Merhabalar, 2008 Focus Collection Dizel aracım var. yaklaşık bir aydır turboyla ilgili bir sorun yaşıyorum. Sanki turbo devreye girmiyormuş gibi oluyor. Araç 2000 devre kadar normal çalışıyor. 2000 ile 3000 devre arasında gaz ani bir şekilde yükseliyor ve hızda öyle büyük bir artış olmuyor. Ben Kilis'te öğretmenim ve memlekette turbodan anlayan usta sayısı neredeyse yok. Acaba sorunum nedir? Bir de Gaziantep'te bildiğiniz sağlam güvenilir bir turbo tamircisi var mı??? Bu konularda beni aydınlatırsanız çook sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Devir artıyor hız artmıyorsa bu turbo değil baskı balata sıkıntısı sanki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ismail ersin ozdemir

Selamlar..

bugün akşam işten eve gelirken farkettim.. motor cansız.. sanki turbosuz çalışıyor.. akselerasyon çok kötü.. 2.viteste zıplayan araba kağnı gibi.. belirli bir devirden sonra (3. ve 4. viteste 3000 devirden sonra) motordan üfleme (rüzgar sesi gibi) sesi geliyor.. acep nedir bunun derdi.. çok canım sıkıldı.. turbo borusundan şüphelendim ama.. yardımlarınızı bekliyorum..

Aynısının tıpkısı bizim focus da vardı turbo hortumu patlamış ücretini tam hatırlamıyorum ama biriz iyi bir fiyattı. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Sonata

Focus 2 lerde turbo hortumunun bağlandığı demir borunun kaportaya sabitlenen demir çıkıntısı zamanla oluşan motordaki vibrasyona bağlı olarak kırılıyor hava ve yağ kaçırıyor.

Demir boru Değişimi 2010 yılında 450 tl felandı ama uygun şekilde kaynakla kırık yer onarılabiliyor ve eskisinden sağlam oluyor bir kontrol ettirin hortumlar ve turbo aksamı boruları üzerinde yağ birikintisi varmı varsa kesinlikle sorun bundandır. Yoksa detaylı araştırmak lazım.

Geçmiş olsun.

Forumda bir arkadaş fotoğraflayıp yapılan kaynağı anlatmıştı şu an mobildeyim link bulamadım.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...

Aynı sorunu bende yaşadım. Kaynattık bakalım ne kadar idare edicek. Hazır kaynak felan yaptırmışken onu da siyahtan aytozu gri rengine çevirttim  :biggrin:  Hem çok güzel oldu hem de yag kaçağı olması durumunda yağı hemen belli eder diye düşündüm. Tavsiye ederim ;)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre Şimşek

Ben ilk defa dizel bir araç sahibi oldum, alırken akrabama güvenerek aldım, o da 3 ay önce yetkili serviste gerekli bütün bakımlarını yaptırdığını söylemişti.

Yani benim için kaputun altı şu an tam bir muamma. Sattığım 206'nın içini dışını öğrenmiştim. Bunda bilgi sahibi olmayınca tedirgin olmaya başladım. 

Turbo gecikmesi vs yeni tanışıyorum ama bilinçsiz bir kullanıcı da değilim şükür. Çalıştırdıktan min 30 sn sonra hareket eder, yoğun kullanımdan sonra en az 1 dakika bekler öyle istop ederim. Kitapçıkta yazan "istop ederken gaza basmayın" uyarısına da uyuyorum. Fakat buradaki "üfleme sesi" "turbo sesi" sorunlarınız beni de tedirgin etti.

Öncelikle şunu sormak istiyorum: En çok itme kuvvetini kaç bin devirlerde alıyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Öncelikle şunu sormak istiyorum: En çok itme kuvvetini kaç bin devirlerde alıyorsunuz? 

1500 devirden sonra sürekli bir itme kuvveti hissedilir ta ki devir kesiciye kadar... Turbo ses yaparsa duvar kenarından falan giderken yoğun bir uğultu duyarsınız, ilerleyen zamanlarda arabanın altında plastik bir kova kalmış gibi ses çıkarır eğer turbo milini kesmezse.. Bazı ticari araçlar geçerken kulak tırmalayan sesler duyulur işte o sesler ölmüş turbonun sesidir... Hortum çatlarsa bariz çekiş düşüşü olacağı için onu da fark edersiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Açıklamanız için teşekkürler, beni bir nebze olsun rahatlattı aslında...

1500 devirden 2500 devire kadar müthiş, 2500-3000'den sonra biraz daha düşük bir itiş gücü var arabada. Torkun devir yükseldikçe azalması normal midir? Ben benzinlide tam tersini yaşıyor olduğum için tedirgin oldum, bu birincisiydi.

Bugün bir defa rolantide yokladım duvar dibinde, Sadece ilk basarken güzel bir turbo sesi duydum sonra devir yükseldikçe motorun sesinin içinde kayboldu.

Beni diğer korkutan ise buradaki üfleme sesi yorumları oldu. Uzun yolda gelirken 1500-2000'li devirlerde gaza bastıkça yine sağlam bir torkla beraber rüzgar sesi gibi bir ses duymuştum, ama teyibi vs kapatıp pür dikkat dinlerken duyuyordum. Bu üfleme sesi bahsedilen turbonun bozulduğunun habercisi olan üfleme sesi olabilir mi ki? Bu da ikinci korkum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Açıklamanız için teşekkürler, beni bir nebze olsun rahatlattı aslında...

1500 devirden 2500 devire kadar müthiş, 2500-3000'den sonra biraz daha düşük bir itiş gücü var arabada. Torkun devir yükseldikçe azalması normal midir? Ben benzinlide tam tersini yaşıyor olduğum için tedirgin oldum, bu birincisiydi.

Bugün bir defa rolantide yokladım duvar dibinde, Sadece ilk basarken güzel bir turbo sesi duydum sonra devir yükseldikçe motorun sesinin içinde kayboldu.

Beni diğer korkutan ise buradaki üfleme sesi yorumları oldu. Uzun yolda gelirken 1500-2000'li devirlerde gaza bastıkça yine sağlam bir torkla beraber rüzgar sesi gibi bir ses duymuştum, ama teyibi vs kapatıp pür dikkat dinlerken duyuyordum. Bu üfleme sesi bahsedilen turbonun bozulduğunun habercisi olan üfleme sesi olabilir mi ki? Bu da ikinci korkum.

Dizelde tork olayı aynen dediğini gibidir. Devir yükseldikçe bir noktadan sonra tork gücünü yitirir.

Turbo sesi için, motor sesinin içinde kaybolmayacak bir ıslık sesi duyduğunuzda korkunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba.Benim focus 90 ps 2011 tdci 180.000 de resimdeki turuncu yuvarlak içine aldığım kısmın arka tarafına yağ atmış biraz.Burada bulunan oring değişmesine rağmen ikinci defa yine yağlanmış.Ancak bu resmi bulabildim.Birebir benzemese de hemen hemen aynı.Bu konuda ne yapabilirim?Vyamvj.jpg

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
sedat udmir

Öncelikle Merhabalar:)

2012 Eylül ayında 28.500 TL para vererek 2006 model focus tdci ghia 127.000 km de arabayı aldım. Şu an 153.300 km de. 2014 Mayıs ayına kadar herşey iyiydi hele hele renault an sonra bu arabaya binince yani performans olarak çok sevdim. Sonra benim arabamla babam kaza yaptı önden ön kaporta, sol çamurluk , farlar ve birde direksiyon yağının olduğu kutu hasar gördü. Direksiyon yağının olduğu kutuyu adam tamir etti. o gün başımı ağrıtmadı. Neyse o gün 2.000 tl ye özel bir yere yaptırdım. Daha sonra 2014 ün eylül ayında tatile gittim marmaris'e , Marmariste'de direksiyon pompası bozulmuş direksiyon dönmüyor. Daha sonra herşey dahil fiyatıyla 1.500 tl ye değiştirdim  Daha sonra 4 lastikte kabaklaştı 4 ünü birden 600 tl ye değiştirdim. bir ay önce çok sevdiğim focusum çekmemeye başladı. ıslık sesi gelmeye başladı motordan turbo bozulmuş. Sonra Carett marka turbo aldım 1.050 tl ye , turbo bozuldumu yağ ve filtre değişimi olması gerekiyormuş bu değişimler ve işçilik 1.500 tl tuttu derken, Korkumdan triger setini de değiştirdim. Dün benim aracın turbosu yine bozuldu. bugün çıkacak ne kadar tutar bilmiyorum yine 1.500 tl civarı tutar gibi.

Açıkçası artık focus beni soğuttu kendinden bir daha da ford araba almam, bu arabayı da satmak istiyorum sanayiden hemen sonra benzinli araba alacağım. Bir ay içinde iki kere turbo bozulur mu ya şansım çok kötü :(

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1 aylık Turbo bozulur mu, ürün yada işlem hatası vardır kesin.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Öncelikle Merhabalar:)

2012 Eylül ayında 28.500 TL para vererek 2006 model focus tdci ghia 127.000 km de arabayı aldım. Şu an 153.300 km de. 2014 Mayıs ayına kadar herşey iyiydi hele hele renault an sonra bu arabaya binince yani performans olarak çok sevdim. Sonra benim arabamla babam kaza yaptı önden ön kaporta, sol çamurluk , farlar ve birde direksiyon yağının olduğu kutu hasar gördü. Direksiyon yağının olduğu kutuyu adam tamir etti. o gün başımı ağrıtmadı. Neyse o gün 2.000 tl ye özel bir yere yaptırdım. Daha sonra 2014 ün eylül ayında tatile gittim marmaris'e , Marmariste'de direksiyon pompası bozulmuş direksiyon dönmüyor. Daha sonra herşey dahil fiyatıyla 1.500 tl ye değiştirdim Daha sonra 4 lastikte kabaklaştı 4 ünü birden 600 tl ye değiştirdim. bir ay önce çok sevdiğim focusum çekmemeye başladı. ıslık sesi gelmeye başladı motordan turbo bozulmuş. Sonra Carett marka turbo aldım 1.050 tl ye , turbo bozuldumu yağ ve filtre değişimi olması gerekiyormuş bu değişimler ve işçilik 1.500 tl tuttu derken, Korkumdan triger setini de değiştirdim. Dün benim aracın turbosu yine bozuldu. bugün çıkacak ne kadar tutar bilmiyorum yine 1.500 tl civarı tutar gibi.

Açıkçası artık focus beni soğuttu kendinden bir daha da ford araba almam, bu arabayı da satmak istiyorum sanayiden hemen sonra benzinli araba alacağım. Bir ay içinde iki kere turbo bozulur mu ya şansım çok kötü :(

Aldığınız turbonun garantisi vardır. Ancak turboyu bozan bir sebep ver gibi duruyor araçta. Yani sonuç kısmına el atılmış ama sebebi irdelenmemiş gibi. Sizin bir suçunuz yok tabi ki. Dizelin ağır masraf kısmı zaten bu parçalar. Maalesef dizelin ekonomisi çom km'yi kısa sürede yapanlar için geçerli oluyor. Bakım zamanı geldiğinde geciktirilen ya da orjinal parça kullanılmayan durumların genelde ikinci el kullanıcılarına sirayet etmesi de tesadüfi değil, bu ağır bakım masraflarının bir nevi halefe rücu ettirilmesi.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
sedat udmir

Aldığınız turbonun garantisi vardır. Ancak turboyu bozan bir sebep ver gibi duruyor araçta. Yani sonuç kısmına el atılmış ama sebebi irdelenmemiş gibi. Sizin bir suçunuz yok tabi ki. Dizelin ağır masraf kısmı zaten bu parçalar. Maalesef dizelin ekonomisi çom km'yi kısa sürede yapanlar için geçerli oluyor. Bakım zamanı geldiğinde geciktirilen ya da orjinal parça kullanılmayan durumların genelde ikinci el kullanıcılarına sirayet etmesi de tesadüfi değil, bu ağır bakım masraflarının bir nevi halefe rücu ettirilmesi.

Saygılarımla.

Cumartesi günü aldım arabamı. İlk turbo bozulduğunda (turbo bozulduğunu anlamamıştım) arabada zor gidiyordu korkumdan ilk gelen yere bırakmıştım arabamı. Orası bana 5 saatte teslim etmişti arabayı. Şimdi fordun özel servisine götürdüm 4.gün verdiler bana arabayı. Turbomun 1 ayda bozulmasının nedeni yüzde 20 civarında yağlama yapıyormuş. Tam yağlama yapmadığı için turbo yine bozulmuş. Şimdiki götürdüğüm yer turbo borusunu da değiştirdi. İlk götürdüğüm usta salla pati iş yapmış direk turboyu takmış geçmiş. Önceki ustayı aradım böyle böyle dedim adam hikaye anlatmaya devam etti. Bende dedim hakkımı helal etmiyorum sana inşallah bir yerinden çıkar dedim bu seferde aldığı işçilik parasını teklif etti. Bende kabul etmedim. Sonuç olarak bir ay önce triger seti ve turboyla beraber bu adama 1.700 tl para vermiştim. Cumartesi günü de turbo, turbo borusu, yağ ve filtre değişimi 1.460 tl ödedim. Her ay maaşımı yiyor ford focus arabam :) 3 ay önce 10.000 km bakımı yağ değişimi yaptıydım. Bilseydim yapmazdım bir ay sonra turbo bozuldu yine yağ değişti , iki ay sonra turbo bozuldu yine yağ değişti. Soranlara her ay 10.000 km bakımını yaptırıyorum diyorum :) Neyse arabayı aldıktan sonra tabiki yine eskisi gibi uçmaya başladı. İnşallah 3.cüye turbom bozulmaz artık hayırlı günler herkese

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özcan Teker

Arkadaşlar merhaba.Benim focus 90 ps 2011 tdci 180.000 de resimdeki turuncu yuvarlak içine aldığım kısmın arka tarafına yağ atmış biraz.Burada bulunan oring değişmesine rağmen ikinci defa yine yağlanmış.Ancak bu resmi bulabildim.Birebir benzemese de hemen hemen aynı.Bu konuda ne yapabilirim?

Bendede aynı sorun var ancak bendeki intercooler dan gelen plastik hortumun bağlandığı bu parça kelepçenin fazla sıkılmasından çatlamış ve küçük bir parça kırılmış kuvvetli plastik yapıştırıcısıyla yapıştırdım mukavemet sağladım ama boş kelepçeyi sıkarken yıne çatırtı sesi duyuyosunuz ve herşey başa dönüyor,

gittiğim özel servisler bu parçayı bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. tuhaftır kimse parçanın adını tam olarak bilmiyor, kimi boğaz kelebeği diyor kimi hava akış valfi diyor tuhaf tuhaf şeyler söyleyenlerde var. bilen varsa lütfen adını söyleyebilir mi.

q38NBq.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
mehmet şahin2
(düzenlendi)

ClHdCsp.jpg

Yeni boruzede olarak aranızdayım,yarın ameliyat günü...

tarihinde mehmet şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
mehmet şahin2

Evet arkadaşlar,intercooler hortumunu değiştirdim,90 TL(60+30)ye mal oldu.Yalnız orijinal boruyla yan sanayi arasında kalınlık farkı var,yan sanayi bir hayli ince,ama orijinalini de gördük yani,o da tırt.En azından bunu denemiş olurum.İlk dizel aracım olduğu için kaputun altında yatan aslanı fark edememişim,meğer tek bacağı kırık gibiymiş.Torku asıl şimdi hissettim.Ama şimdi de yine yarılırsa endişesi var,bakalım yine yırtılırsa yol göstermesi açısından yazarım buraya.Herkese iyi sürüşler.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

O boru belki arabanın can damarlarından biridir, bu tür pahalı parçaların parçalarını hatta contalarını dahi hafife almayın. Ben serviste sadece turbo ve enjektör contalarına verdim 80 lira, sattığım Focus'a. 270 yerine 70 vermenin daha sonra 1500 liralık maliyeti olabiliyor.

Bir de turbo bozulmuş deyip atmak da akıllıca gelmiyor bana, turboyu tamir de edebiliyorlar sanırsam. Yine Focus almayı düşünüyorum, inşallah benzer sorunlarla karşılaşmam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...