İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Kapı içi Hoparlörleri

Levent Altuntaş

Recommended Posts

Levent Altuntaş

Herkese merhaba.. 1999 ghıa aldım.. Bu ikincisi... Kapı içlerine 5x7 ve türkiyede pek bulunmayan kolonlar olduğunu biliyorum... Ben yurtdışından getirteceğim. Ama daha önce getirten varsa marka model paylaşmak isterim.. Daha önceki arabamdan hatırladığım kadarı ile yükseklik 6 cm geçmemeli ve 2 yollu 5x7 kolon lazım.. Orjinalinin bozmadan takan varmı... Teybin yerine double dın alıp memnun kalan varmı.. Double dın ler oraya sığıyormu...yardımcı olursanız çok sevinirim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aracınız hayırlı olsun resimlerini de görmekten mutluluk duyarız. 5x7 lik hoparlör takmanız gerekiyor, veya mdf kasnak yaptırıp 16 cm yuvarlak da takabilirsiniz. Double Dınler yuvaya tam oturuyor. Forumda küçük harf tercih ediyoruz bilginize.

Bu linkte benim basitçe yaptığım bir montaj da var. İlgili bölümde başka modeller için de ayrıca birçok değişik örnekler var.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...=169176&hl=

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Ankara ysa bende yardımcı olabilirim . 5x7 den bol ne var =)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlar 6x9 arkalara bence rahat sığar sen ne diyorsun... (Biraz yükseltmek kaydıyla )

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

6x9 lar ön kapıya daha rahat monte edilir, tabiki altına mdf yapılarak ki yakın zamanda çalışmam olacak hatta forumdan isteyenlere de malzeme sağlanabilir. Arka kapılarda, elciği tutan metal yüzünden 6x9 u oturtmak biraz daha zahmetli.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
6x9 lar ön kapıya daha rahat monte edilir, tabiki altına mdf yapılarak ki yakın zamanda çalışmam olacak hatta forumdan isteyenlere de malzeme sağlanabilir. Arka kapılarda, elciği tutan metal yüzünden 6x9 u oturtmak biraz daha zahmetli.

Ben yuvalarak takmak istiyorum cağlar abi...Benimde şişme pandizot yapımım başlıyor focusa mid takımı için :p Balkonda malzemeler hazır hafta sonu başlayıp bitirip deri kaplıcam :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bir çift 6x9 alıp arkalara uğraşacağım Usta... Arkalarda ciddi ihtiyaç varmış gibi geliyor bana...

Gerekirse biraz keser birçerim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yapacaksan bol resim isteriz unutma.

Aracın kapı sacını kesmek en iyi çözüm gibi ama ben kesmem o yarı konu. Arka kapıda 6x9 ların mıknatısı içinde, cam ile arada bolca mesafe var o da sorun değil yani. Arka kapıda L şeklindeki Metal parçayı çıkartıp, hoparlörü takıp, metalin köşesini biraz taşladın mı mis gibi olur. Kapıyı kesmeden de mdf den bir kasnak yapıp, hoparlörün arka kısmı için taşlama makinasında eğim vermek gerekiyor. 2 yllu 5x7 lere o paraları vermek bana mantıklı gelmiyor aslında tüm olay bu, 6x9 lardaki bası da alman mümkün değil.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir

2 yollu 5x7'lerden çok temiz ses almak maalesef pek mümkün değil. JBL kullanıyorum arka kapılarda, ses orjinal kolonlara göre güze ancak bariz boğuk. Ön kapılarda ise 2 yollu 16cm'lik yuvarlak kasnak yardımı ile takılmış pioneer'lar var ses çok daha temiz ve tizler ön planda. Bence 6x9 ile uğraşıp, kapıda revize yapmak yerine yuvarlak 16cm tercih edileilir. Ancak 4-5 yollu ovaller alınacaksa 6x9 tercih edilebilir. Yine de 3 yollu yeterli aslında.Şöyle ki; gerekirse üç yollu kolonlara tiz takviyesi ile güzel ses alınır. Yine güzel ses için arkada sub olmalı muhakkak. Yoksa alınacak bas sesi bir yere kadar. Eğer sub yoksa, basları artırarak yapılan ayarlar tizlerin kaybolmasına ve boğuk sese yol açıyor. Sub ile kullanımda ise, teyp ayarlarından bası kısarak, tiz artırarak kolonları zorlamadan ve tizleri baslara yedirmeden çok daha kaliteli müzik dinleniyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

16 cm gerçek Pioneeri 5x7 lere tercih ederim o doğru, ancak bir husus daha var: Arka kapıdaki döşeme üzerindeki hoparlörün üzerinde gelen delikli yer, sanki imalat hatası gibi hoparlör yüzeyinin yarısını gölgeliyor. Bu en son montajımda dikkatimi çekti. Yani arka kapıda aşağı doğru konumlandırılmış 16 cm çok daha iyi performans verecektir.

Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Ahmet Said Avşar
On 27.10.2008 at 13:28, Evren İskent yazdı:

2 yollu 5x7'lerden çok temiz ses almak maalesef pek mümkün değil. JBL kullanıyorum arka kapılarda, ses orjinal kolonlara göre güze ancak bariz boğuk. Ön kapılarda ise 2 yollu 16cm'lik yuvarlak kasnak yardımı ile takılmış pioneer'lar var ses çok daha temiz ve tizler ön planda. Bence 6x9 ile uğraşıp, kapıda revize yapmak yerine yuvarlak 16cm tercih edileilir. Ancak 4-5 yollu ovaller alınacaksa 6x9 tercih edilebilir. Yine de 3 yollu yeterli aslında.Şöyle ki; gerekirse üç yollu kolonlara tiz takviyesi ile güzel ses alınır. Yine güzel ses için arkada sub olmalı muhakkak. Yoksa alınacak bas sesi bir yere kadar. Eğer sub yoksa, basları artırarak yapılan ayarlar tizlerin kaybolmasına ve boğuk sese yol açıyor. Sub ile kullanımda ise, teyp ayarlarından bası kısarak, tiz artırarak kolonları zorlamadan ve tizleri baslara yedirmeden çok daha kaliteli müzik dinleniyor.

Saygılarımla.

On 27.10.2008 at 14:07, Çağlar Bayur yazdı:

16 cm gerçek Pioneeri 5x7 lere tercih ederim o doğru, ancak bir husus daha var: Arka kapıdaki döşeme üzerindeki hoparlörün üzerinde gelen delikli yer, sanki imalat hatası gibi hoparlör yüzeyinin yarısını gölgeliyor. Bu en son montajımda dikkatimi çekti. Yani arka kapıda aşağı doğru konumlandırılmış 16 cm çok daha iyi performans verecektir.

abiler hangisini tercih etmeliyim ? 

http://www.hepsiburada.com/alpine-sxe-5725s-5-x7-12-5x17-5cm-coaxial-2-yollu-hoparlor-pm-othifisxe-5725s

http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_alpıne-sxe-6925s-6-inç-x-9-inç-15-x-23-cm-coaxial-2-yollu-hoparlör-1014693.html

http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_pıoneer-ts-g1331i-13-cm-230-w-oto-hoparlör-1133260.html

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ön ve arkalara 16 oval 3 yollu tavsiye eder misiniz?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

16 oval derken?

16 cm hoparlör abi, oval fazlalık olmuş. Ön ve arkaya uygun, anfisiz güzel ses verecek tavsiyen olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

16 lar daha başarılı ben de 16 tercih etmiştim pişman değilim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Ben alpine 5*7 ön ve arka  kapılara 2 takım aldım .Ama sadece önleri taktım gayet güzel ve rahat çokta güzel ses veriyor. Hatta forumdan bir arkadaşa da 1 takımını  aldığım fiyattan verdim.Panzota da 550 watt Pioneer taktım.Ses sistemindende sesi ortada birleşecek şekilde ayarladım.Gayet güzel şu anda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Bir saat önce, Suat YAPICI yazdı:

Ben alpine 5*7 ön ve arka  kapılara 2 takım aldım .Ama sadece önleri taktım gayet güzel ve rahat çokta güzel ses veriyor. Hatta forumdan bir arkadaşa da 1 takımını  aldığım fiyattan verdim.Panzota da 550 watt Pioneer taktım.Ses sistemindende sesi ortada birleşecek şekilde ayarladım.Gayet güzel şu anda...

araç sedan değil sanırım,orjinal teyp i bozmadan yapacağımı yapmak istiyorum. 2 takım alpine alsam yeter mi ki die düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI
2 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

araç sedan değil sanırım,orjinal teyp i bozmadan yapacağımı yapmak istiyorum. 2 takım alpine alsam yeter mi ki die düşünüyorum.

Aksine aracım sedan teyp pioneer yalnız orjinal teyb e ilk 4 adet alpine taktım.Fakat ses yeterli gelmedi.Sonra pioneer teyp taktım.Sonra oda yeterli gelmedi :) Alpine arkaları söküp yerine panzota 550 watt pioneer aldım.Şimdi gayet güzel.Ama her nedense milyarlık teyp te alsan orjinal teypteki radyonun güzelliğini yakalayamıyorsun.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
28 dakika önce, Suat YAPICI yazdı:

Aksine aracım sedan teyp pioneer yalnız orjinal teyb e ilk 4 adet alpine taktım.Fakat ses yeterli gelmedi.Sonra pioneer teyp taktım.Sonra oda yeterli gelmedi :) Alpine arkaları söküp yerine panzota 550 watt pioneer aldım.Şimdi gayet güzel.Ama her nedense milyarlık teyp te alsan orjinal teypteki radyonun güzelliğini yakalayamıyorsun.

sırf o radyoyu kaybetmemek için teybi değiştirmem,set varmış gibi ses fazla bana,ses temiz olsun,biraz da canlı olsn yeter

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...