İçeriğe Yönlendir

GPS kullanımı

Ali Tütün

Recommended Posts

Ali Tütün

arkadaşlar gps cihazını ne ile çalıştırabilirim nokia 6300 ile çalışırmı.

yada laptop ta Bluetooth üzerinden bağlanıp pc mi ekran olarak kullanabilirmiyim

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
arkadaşlar gps cihazını ne ile çalıştırabilirim nokia 6300 ile çalışırmı.

yada laptop ta Bluetooth üzerinden bağlanıp pc mi ekran olarak kullanabilirmiyim

Ali bey bunu 6300 da çalıştıramazsınız. 6300 S40 Java tabanlı telefon olup buna uygun program olmaz. Symbian, Laptop veya pda olması gerekiyor. Sony P1 kullandığımda bunuda yanında eşantiyon vermişlerdi, kullanmadım. Ama şimdiki N95 deki dahili gps modülünü çok rahat kullanıyorum. Artık araştırmanız gerekiyor, Garmin, Tomtom, Igoya uyumlumu diye.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

ruhi bey esas yapmak öğrenmek istediğim ben bunu laptopta çalıştırmak istiyorum araçla giderken laptopu açıp yolu bulabilirmiyim bu gps modülkü ile

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
ruhi bey esas yapmak öğrenmek istediğim ben bunu laptopta çalıştırmak istiyorum araçla giderken laptopu açıp yolu bulabilirmiyim bu gps modülkü ile

Bu modül sadece aracılık eder, uyduyla bağlantıyı sağlar. Önemli olan programı bulmaktır, Garmin şu anda 81 İl desteği var, ama Laptop versiyonu varmı onu bilmiyorum. Mutlaka Laptopda çalışan program bulunur ama bulunan programın içinde Türkiye haritası yok ise Pio ları (Benzinlik, bakkal, market, eczane) da göstermiyorsa bir işinize yarıyacağını sanmıyorum. Bulduğunuz programda Türkiye Haritasının olması şart, yoksa beni şurdan şuraya götür diyemezsiniz. Size en iyi yardım edecek kişi Bülent Tekcan' dır. Onunla temasa geçerseniz, size olup olmayacağını söyler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ruhi bey kullanılır. En kötü ihtimal Google Maps yüklersiniz çalışır. Bende bir başka telefonla çalışıyor.

Bir de GPSMAP diye bir program var o da çok iyi.

Google Maps çok fazla bant genişliği de harcamıyor (uydu görüntüsü daha çok tabi).

Telefonunuzda JAVA da çalışan birçok GPS programı var. Onları yükleyebilirsiniz. Nokia nın da var, siteden indiriliyor. Dahili GPS olması gerekmiyor. yani N95 olması gerekmiyor.

LAPTOP ile de çalışıyor. Bunun için seri porta tanıtıp (sanal seri port) NMEA 183 protokü seçeceksiniz. Muhtemelen 4800 BAUD seçiniz. Ondan sonra google earth vs programlar çalışıyor. Bende deniz haritaları için CMAP4 var. O da çalışıyor.

O GPS çok güzel çalışan bir GPS. Hiçbir hatasını görmedim. Severek kullanıyorum. 95 YTL ye aldım.

Şuraya Bakın (alt bölüme) http://www.getjar.com/software/Nokia/6300/Search/gps

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...