İçeriğe Yönlendir

Egzozdan su damlaması

Ahmet Kalkan

Recommended Posts

Ahmet Kalkan

Slm 2005 focus aracım yaklaşık iki yıldır LPG li . Birkaç gündür dikkatimi çekiyor egzozun alt kısmından su damlıyor.Eğildim baktım alt kısım ıslak duruyor(bir kısmı).Havalar iyi yağmurdan falan değil.Sabah 8 de parkettim öğle 12 de baktım yaklaşık bir fincan kadar su damlatmış (belki daha da fazla) .Arkadaşın biri Lpg li araçlarda bazen oluyor dedi. Ustaya tlf ettim her zamanki gibi ''Hocam bişe olmaz ondan'' dedi.:nazar:.Bu konuda bilgisi olan var mı? Varsa eğer çözüm önerilerinizi bekliyorum tşk.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Klasik kış mevsimi egzosdan gelen su buharı algılaması. Her araç damlatır, uzun yol yapın park edin damlamaz, zira egzosda nem oluşmaz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan
Klasik kış mevsimi egzosdan gelen su buharı algılaması. Her araç damlatır, uzun yol yapın park edin damlamaz, zira egzosda nem oluşmaz.

Teşekkürler Çağlar Bey. Su nerden aşağıya damlıyor egzoz delik olabilir mi? Çünkü baktım egzozun çıkışından damlamıyor .Kazan tabir edilen yerden aşağıya damlıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Egzosun ucundan çıkıyor ama borudan devam edip, sonra yere damlıyordur, başka birşey aklıma gelmez.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
+ 1905

Normaldir'e mi +1905, başından savmaya mı +1905?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sabahları dikkat edin tüplü arabalr çevreye beyaz dumanlar saçar bizimkide yapıyo lpgnin yanmasından sonra su buharı çıkıyomu yanma sonunda ? egsoz zati patlaktı iyicene çürüyo galiba bizim iş görmez hale gelsinde güzel bi sistam yaptıralım şöyle sağlı sollu çift çıkışlı sessiz ama performasnlı :) egsoz sisteminde performansı etkileyen nedir acaba

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Levent Temel

şu an aynı sorun bendede var.su egzoz ağzından deği o davlunbazın ordan aşağıya damlıyor.Birde aracı çalıştırdığım anda egzoz farklı bir ses gelmeye başladı..Egzoz delik ondan mı ki.egzoza kaynak yapılır mı yoksa değişmek mş gerek

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Duruma göre 1 metre küp havanın içinde 12gm su bulunabilir. Emme manifoldundan giren hava egsoz manifoldundan sıcak hava olarak atılıyor. Soğuk havalarda yada sabahları arabayı çalıştırdığımızda egsozdan dışarıya sıcak hava atılıyor, dış ortam soğuk olduğu için egsoz borularıda soğuk oluyor ve soğuk yüzeylerden gecen sıcak hava içindeki su buharı yoğuşarak suya dönüşüyor. Egsoz ısınana kadar bu böyledir. Soğuk havalarda egsoz nekadar geç ısınırsa okadar su damlar.

Kışın dışarısının soğuk olup içerisinin sıcak olmasından dolayı camların damla damla su olmasıyla aynı durum. Ev içindeki havadaki su buharı soğuk yüzeyle temas edince yoğuşup suya dönüşüyor.

Otomobillerimizdeki klimalardan su akmasıda aynıdır. Kandanser sıcak klima gazını soğutmaya çalışır. Kondanser aslında bir çeşit radyatördür, içinden sıcak klima gazı geçer ve arac giderken kondansere vuran hava ile klima gazı yoğuşturulup sıvıya dönüştürülür. Sıvıdan buhara geçerkende soğuma yapar ve o soğukluğuda kabin içine alırız. Klimayı açtığımızda şak diye ses gelir ve klima kompresörünün manyetik kavraması devreye girer ve kompresör çalışır ve fan devreye girip kondansere hava üfler..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Adaşıma aynen katılmakla birlikte doğru yazılımının kondenser veya kondansör olduğunu belirtmek isterim :unknw:

Yorum bağlantısı
Ubade Koçak

Servis bana da aynı şeyi söylemişti yaklaşık bir ay önce su damlaması motorun ve LPG nin sağlıklı olmasına işaretmiş. Kuşadası Yetkili Servis. Ama ben onlara güveniyor ve inanıyorum her konuda.

(Güven meselesini en azından Kuşadası Dikmenler Servis için konuşuyorum)

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Güntan Kömürlü
(düzenlendi)

Arkadaşlar bende 97 mondeo var yazdıklarınızı bir bir okudum bende de aynı sorun var egzoztan su damlıyor ve sürekli beyaz dumanlar sacıyor aracım lpgli hava soğuk kar var tabiki.. Ama fabrikanın içersine koydugumda aracı beyaz duman azalıyor dışarsına göre daha sıcak içersi. Size soracagım sanırım sizin dediklerinize göre bir sorun yok değil mi? Kısa mesafeler içersinde normal mi? Su seviyem normal yagın rengi normal çalışma normal maşallah...

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

yoğunlaşmadan olur.. egzost gazı soğuk bir alana temas edip gaz halden sıvı hale geçiyodur.. benim fikrim bu..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Mesela kimyasal formülü C7H16 olan bir yakıtı püskürttüğümüzde bunu yakmak için hava veririz yani O2(oksijen) + N(azot).

Yanma sonucu reaksiyondan kesin çıkması gerekenler C02(karbondioksit) + H20(su) + N(azot reaksiyona girmeden çıkar)

Yani tam yanmada

C7H16 + O2 ve N ---> CO2 + H2O + N

Yanma sonucu su her zaman oluşuyor. Yakıttaki hidrojen ile verdiğimiz oksijen reaksiyona girerek su oluşturuyor.

Zengin karışım yani hava eksikliğinde ise

C7H16 + 0.9x(O2 ve N) ---> CO2 + CO + H2O + N şeklinde olur.

Her ikisinde de giren çıkanlara eşit ve su oluşmak zorunda.(Çıkanlarda başındaki kat sayıları yazıp eşleme yapmadım ama eşit olmak zorunda)

Egsoz gazı işindeki su buharı soğuk havalarda yoğuşarak suya dönüşüyor.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü

Teşekkür ederim cevaplarınız için kafam çok takılmıştı sizin dediğiniz üzere motor sıcak soğuk fark etmez su damlamasıda beyaz duman da normal gözüküyor değil mi arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sabahları hava serinken veya soğuk havalarda egsozdan gelen kızgın gaz içinde su buharı vardır. Bu gaz atmosfere çıktığında soğuyarak hacmi azalar ve içindeki su buharı biraz daha yoğuşarak beyaz buhar şekline dönüşür. Bir kademe daha yoğuşursa su damlacıklarına dönüşür.

Fakat sıcak havalarda gaza basınca beyaz duman geliyorsa o iyiye işaret değil

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü
Sabahları hava serinken veya soğuk havalarda egsozdan gelen kızgın gaz içinde su buharı vardır. Bu gaz atmosfere çıktığında soğuyarak hacmi azalar ve içindeki su buharı biraz daha yoğuşarak beyaz buhar şekline dönüşür. Bir kademe daha yoğuşursa su damlacıklarına dönüşür.

Fakat sıcak havalarda gaza basınca beyaz duman geliyorsa o iyiye işaret değil

Ayhan bey sıcak havada gelmiyor sanırım hatta fabrikanın içi az biraz serin burada bile az geliyor duman çok az. 3 gündür çok soğuk hava baya hemde, beyaz duman bu yüzden çok çıkıyor sanırım. Kimisi motor sıcakken hava soğuk olsada çıkmaz diyor kafam buna takıldı o yüzden sorma gereği duydum..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sorun yoktur rahat olabilirsiniz. Kışın insanlar nefes alırken dahi bu beyaz duman şeklinde buhar oluşabiliyor. Soğuk havalarda sabahları trafikte arabaların egsozlarından çıkan buharıda görüyoruz.

Bu buhar egsozdan çıktıktan sonra kısa olan 1 metre içinde kaybolmaya başlar. Tehlikeli olan beyaz duman ise su buharı olmayıp gaz olduğu için su buharı gibi hemen kaybolmaz ve etrafa yayıldığını görürüz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ayhan'ın dediği doğrudur. YAnma sonu oluşur. Hatta yoğuşmalı kombiler bu su buharındaki buhar enerjisini, suyu sıvıya çevirerek sisteme kazandırır.

Sıcak egsoz ve yazın ise bu su, buhar olarak farkedilmeden çıkar. Soğuk egzos demirinden ise yoğunlaşarak akar.

Benzindeki su oranına göre lpg de daha fazla su oluşabilir. Denkleme bakmak lazım. (ebnzindeki su derken benzinin içinde su var dmeek istemiyorum, reaksiyonundaki oluan su demek istiyorum)

Sağlık işareti sayılmaz hiçbiri. Ancak diğer şeyler çıkmıyor da su buharı çıkıyorsa demek ki "sadece" su çıkıyor gibi düşünülebilir. Masmavi duman çıkarken su buharını kimse önemsemeyecektir.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü

Çok teşekkür ederim tek tek hepinize içimi rahatlatınız arkdaşlar dün akşamdan beri kafam takılmıştı. Sorunuma çare oldunuz saygılarımla çok çok sağolun..

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...