İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Lastik ve Jant Soruları

Burak Olur

Recommended Posts

Burak Olur
(düzenlendi)

Merhaba,

1 aylik mondeocu olarak bugun lastik ebatlarımın dogru olmaması konusunda bir teredüte düştüm

Üstündeki lastik ebadı 205/55/16 bu ebat dogru mu?

Teşekkürler

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
205/55/16 imi?, yanl?? okunmu?
Yorum bağlantısı
Burak Olur
Merhaba,

1 aylik mondeocu olarak bugun lastik ebatlarımın dogru olmaması konusunda bir teredüte düştüm

Üstündeki lastik ebadı 205/50/16 bu ebat dogru mu?

Teşekkürler

asagi inip baktim 205/55/16 ymiş, 50degilmiş lastiklerim.

internette bir kac yerde bu yaziyor ama yeni kasa mondeolarin ki mi benim arabanın kasasındakilerin mi anlayamadim.

Moderator arkadas ilk metnimde ebadi düzeltebilirse sevinirim, ben düzeltemedim.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Benim bildiğim 16" jantlarda 205/55, 17" jantlarda 205/50 olarak geliyor orjinalinde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu

Benimkinin ebat ta 55.

Kılavuz bendene yok nerden bulabiliriz?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Metin Serin
(düzenlendi)

Mk III lastik ebatları 205/55/16 ve ghiax de205/50/17 arkadaşlar!!!

tarihinde Metin Serin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Bu konuya hiç dikkat etmemiştim. benim lastikler 215 55 16

bende iki takım da yazlık lastik var şimdi de kışlık arıyordum. aracın geçen depo kapağını açtım 205 55 16 yazıyor, şaşırdım.

nedecem ben şimdi böyle devam mı etsem yoksa orjinale dönüş mü yapsam.

tarihinde Ertan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
185/65/14

195/60/15

205/55/15

205/50/16

Ama en uygun olanı 195/60 15 tir.

Değerler klavuzdan verilmiştir.

Arkadaşlar kusura bakmayın mondeo II yi vermişim. ;)

hatalı değerler hesaba göre

185/65/14 ün 15" e büyütülmüş hali 195/55/15 dir.

Bu konuya hiç dikkat etmemiştim. benim lastikler 215 55 16

bende iki takım da yazlık lastik var şimdi de kışlık arıyordum. aracın geçen depo kapağını açtım 205 55 16 yazıyor, şaşırdım.

nedecem ben şimdi böyle devam mı etsem yoksa orjinale dönüş mü yapsam.

%1.7 değişim var sadece problem yok bu şekilde devam edilebilinir. Araç 4 santim daha fazla yere basıyor genelde :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
hatalı değerler hesaba göre

185/65/14 ün 15" e büyütülmüş hali 195/55/15 dir.

%1.7 değişim var sadece problem yok bu şekilde devam edilebilinir. Araç 4 santim daha fazla yere basıyor genelde :)

Güzel yere sağlam basan aracı severim :s

ben yine de en azından kışlıkları 205 55 16 alayım :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Batuhan Şahin

Benimki mk3 ghiax, üzerindeki lastiğin markası Toyo gibi bir şeydi. Ebadı ise hatırladığım kadarı ile 225 40 17. Performans lastiği diye biliyorum. Fayda ve zararı nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benimki mk3 ghiax, üzerindeki lastiğin markası Toyo gibi bir şeydi. Ebadı ise hatırladığım kadarı ile 225 40 17. Performans lastiği diye biliyorum. Fayda ve zararı nedir?

Uçuyorsanız, inişe geçtiğiniz sırada faydasını görebilirsiniz.. Onun dışında görselliktir.. 205/50/17 yeterli bir lastik bence..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

performans lastiği kavramı, cümle içinde hoş durduğu için reklamsal bir kavram, teknik değil. 225/40/17 ile bayağı performans kaybınız olmalı

Yorum bağlantısı
Batuhan Şahin

Görsel olarak güzel görünüyor, ama yine de lastik üstündeki boşluk çok, indirmeye ise niyetim yok, araç bütünlüğünün orjinaliyle fazla oynanmamalı diye düşünüyorum. Başka mondeo kullanmadım hiç, yorumlarsam; ince yanaklar virajlarda (mondeonun kabiliyeti de var tabi) güzel ama konforda olumsuz, kasislerde sert vurma olabiliyor, yüksek hızlarda tutuş fena sayılmaz, yağmurda otobanda 17x -18x li hızlarda gitmek zorunda kaldığımda beni zor durumda bırakacak durumla karşılaşmadım. Kullandığım düz vitesli araçlara göre mondeomda ivmelenme ve yakıttan şikayetim yok değil, Bir de düz yolda 190-200 arasında hızı. Lastik ebadının bu duruma etkisi ne kadardır?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

benim mondeo da da 225/45/17 jant ve lastik var..

ama ben ghia larda ki orjinal çelik jantları seviyorum.. sanırım 16 inç onlar

205/55/16 lastik olması lazım..

benim jantlar herkesin ilgisini çekiyor ama ben orjinali seviyorum.

aynı seviyede lastik bulsam takas yaparım...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Osman Bilgin

arkadaşım 2006 tdci trend mondeosuna çelik jant almak istiyor, beraber araştırıyoruz, o ben olmasaydım et değeri 35 civarı olan bir jant takımını alacakdı, ben et değerinden bahsedince kafası karıstı şimdi işin içinden çıkamıyoruz. 16 jant alıcak et değeri (bu formda 52,5 görünüyor) 52,5 alması mı gerekir yoksa 50-45-35 gibi alınca bişey fark eder mi? et değeri 52,5 olan cok az sayıda jant bulabildik, 50 de öyle, en yakın 45 bulduk.. et değeri konusunda ne yapmalıyız? hatta marka model olarak orjinaline en yakın hangi jantı tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5x108 jantta, zaten aksesuar olarak hele ki 16 inchte seçenek bayağı az, ET50 si garanti olmaz, 35 bile sorun çıkarmaz, 40 olsa bence dadından yinmez.

Yani 45 alınır, sıkıntı yaratmaz, ama ben olsam girişmişsem, 17 janta girişir, 205/50/17 lastik taakrdım, be sefer de bu lastikler pahalı...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Et değeri ne sinir bir konudur kardeşim yahu.O kadar okudum halen daha tam olarak anlamadım gitti.Şİndi bu et değeri küçüldükçe içe yaklaşıyor büyüdükçe dışa çıkıyor diyebilirmiyiz acaba.Jantı düşünüyorum şimdi bana hep aynı gibi geliyor yapısal olarak.Mantığı bir türlü kuramadım tam olarak.Bende de aynı sıkıntı var.detay bilmiyorum ama max 20 et değeri olması lazım diyorlar benim araç için. :unsure2::nea:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Et değeri büyüdükçe içe, küçüldükçe dışa yaklaşır. Pug ve Ford jantlarının bijon ölçüleri aynıdır; ama, pug jantı forda takılırsa, lastikler dışarıda kalır.

Hayda ben tam tersi mantıkla mı düşünmüşüm o zaman.4x108 ölçü işte

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

35 sorun çıkartmaz ama 40'ın altına inilmesse daha iyi olur. Birde jantın J değeri önemli.

6J bir jantın genişliği 6''tir. Onun yerine 7J bir jant altığıızda jant 25,4 mm daha genişler. İç ve dış taraftan 12 mm civarı artar. Jant genişlediği için biraz dışa çıkmasına neden olur.

40 ET bir jant buldum diye sevinirken, aldığınız jant orjinal ölcüye göre 1J fazlaysa otomatikmen ET28'e düşmüşmüş gibi olur ve jantınız ekstra 12mm dışarı çıkar... Bu durumda 40 yerine 50 ET almak gerekir ama ozamanda jant iç tarafa 2.5 bucuk cm kaymış olur ve sorun yaratabilir.

wheeloffsetimage.gif

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

50 45 35 derken ortalama bişi söledim, 40 var 42 var piyasadaki jantlardan alıcaz, o zaman 40 olana bakalım ha Çağlar abi?

Ayhan kardesim, et değerinin icinden cıkamazken bir de j numarası deme gozunu seviyim:=) ama bakdım j değeri ayrı goremedim j dediginiz 7x16- 6.5x16 deniyor orada 7-6,5 olanlar mı j rakamı mı? yani kısaca su degerlerde olanlara bakın diyebilcekleriniz nedir?

ilgilenip de cevap veren tüm abi ve kardeslerim tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

16 jantta 40-50 arası zaten ortalama 6-6.5 J çıkacaktır muhtemelen

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

50 45 35 derken ortalama bişi söledim, 40 var 42 var piyasadaki jantlardan alıcaz, o zaman 40 olana bakalım ha Çağlar abi?

Ayhan kardesim, et değerinin icinden cıkamazken bir de j numarası deme gozunu seviyim:=) ama bakdım j değeri ayrı goremedim j dediginiz 7x16- 6.5x16 deniyor orada 7-6,5 olanlar mı j rakamı mı? yani kısaca su degerlerde olanlara bakın diyebilcekleriniz nedir?

ilgilenip de cevap veren tüm abi ve kardeslerim tesekkur ederim.

Evet 7- 6,5 gibi olan değerler. Aracın orjinal jantının J değerine bakın ve ona göre jant alın. Büyük ihtimal aynı çıkar Alacağınız jantın J değerine göre ET değerlenrimesi yaparsınız.

Bilgi olsun diye yazdım. Çokta ince detaylara takılmaya gerek yok. 40-50 ET değerlerinde jant alıranız sorun çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ayhan benim 306 için 15-20 et değeri deniyor ama bu ölçülerde jant bulmak oldukça zor.En azından ben bulmakta zorlanıyorum beğendiğim birşey.Bir aracın orjinal et değerinden ne kadar sapma yapılabiliyor.Yani atıyorum normalde 16 et değeri olan bir araç max ne kadar opsiyon tanıyor bu değer için.Böyle bir durum varmı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

hımm, araç orjinal dergeri buradaki forumda yazan st220 modeli (umarım bu mk3 dür) 6,5x16 dior. bunuda bulmak zor, simdi bakdım genelde 7x16 jantlar, 7x16 alıcak olursak et degeri ne alıyım, sizlerede zahmet verdim tesekkur ederim..

bunu alırsak sorun olur mu?

http://www.lastikcim...42,PR-3511.html

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ayhan benim 306 için 15-20 et değeri deniyor ama bu ölçülerde jant bulmak oldukça zor.En azından ben bulmakta zorlanıyorum beğendiğim birşey.Bir aracın orjinal et değerinden ne kadar sapma yapılabiliyor.Yani atıyorum normalde 16 et değeri olan bir araç max ne kadar opsiyon tanıyor bu değer için.Böyle bir durum varmı

Şöyle anlatayım. O arabada kullanılan en büyük jant lastik ebatlarına bakılması lazım. En büyük jant lastik ebatının genişliği ve çapıda diğer orjinal jant seceneklerine göre fazladır.

Örneğin Fiesta ST'de 205-40-17 kullanılıyor. Normal Fiestalarda ise 195 50 15 kullanılıyor. Bu iki jantın ET'si aynı olsada 17'' olan daha geniş bir jant. O jantın kapladığı alanın dışına çıkmadan istenilen ebatlar takılabilir diye düşünüyorum. 17'' olan 7J ise 6J kullandığımızda 12-13 mm daha ET'yi düşürme şansımız doğar.

Tabi bunlar hassas hesaplar. Kaba olarak orjinal ET20 ise + - 10 ET'de sorun çıkmaz. Asıl sorun çıkartan ET'nin ve J'nin orjinale göre arttırılmış olması. Orjinalde 20 ET yerine 30, 6J yerine 7J takarsanız yaklaşık 25 mm jant içeriye girmiş olur ve süspansiyone veya diğer kısımlara çok yaklaşır. Virajlarda esneme sonucu sürtme yapabilir.

hımm, araç orjinal dergeri buradaki forumda yazan st220 modeli (umarım bu mk3 dür) 6,5x16 dior. bunuda bulmak zor, simdi bakdım genelde 7x16 jantlar, 7x16 alıcak olursak et degeri ne alıyım, sizlerede zahmet verdim tesekkur ederim.. bunu alırsak sorun olur mu? http://www.lastikcim...42,PR-3511.html

Forda sorunsuz uyar.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...