İçeriğe Yönlendir

Yeni Moda Navigasyon

Engin Özarı

Recommended Posts

Engin Özarı

Arkadaşlar

Bu navigasyon cihazları sanırım her araçlarda kullanılabiliyor... Çalışma prensibi konusunda bilgisi olan veya deneyimi olan veya kullanan varmı. ? .. her şehirde kullanabilirmiyiz... Yoksa Osmanlı usulu haritayı açıp bakmak en iyisimi ?

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Engin bey her araçta kullanmanın yanında yanınızdada taşıyabilirsiniz tabiki. Gps uydularıyla haberleşir ve yerinizi tam olarak gösterir. Gerçi benim N95 Telefonumda yüklü, araç için bana yetiyor. Haritadan çok farklı bir olay bence,zaten bulunduğunuz yeri gösterir kendisi, gitmek istediğiniz yer bilgilerini cihaza giriyorsunuz, beni buraya götür dediğinizde o sizi yönlendiriyor. Mesela ben Emmi ye Nevşehirde bendekiyle şov yapmıştım :) Kaybolmak diye bir duygu yok, hiç gitmediğim yere bile herkesden önce gidiyorum. Her gittiğiniz yeride kontaklara ekliyorsunuz, birdahakinde direk seçmeniz yeterli. Dediğim gibi Telefondan bakmama rağmen zevkle kullanıyorum, artık büyük ekranlı yeni nesilleri düşünemiyorum. Bu konuyla ilgili Bülent Tekcan Arkadaşım konuyu görürse daha detaylı bilgi yazar.

Yorum bağlantısı
Gürkan Keskin

bende garmin nuvi 200 var ve gayet memnunum şiddetle tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
Merhaba

Sevgili Ruhi beni kendi forumumunda tanıdığı için bazı bilgileri doğru olarak vermiş,ufak tefek eklemek isterim.

Öncelikle başlıktan başlayalım :) Navigasyon sistemleri aslen deniz için ortaya çıkmışlardır daha sonraları ise hava ve kara araçlarına geçiş olmuştur.Aslında yeni moda değildirler :nazar: maalesef bilinç olarak ülkemizde yeniler,umuyorum ki güçlü ve desteği olan firmalar tarafındanda devam ettirilecekler.

Şu anda adı DEV olan ancak ülkemize maalesef hizmet veremeyecek bazı dataları kullanan firmalar ve cihazlar olduğu gibi Google gibi dev bir sisteme harita sağlayan ve birçok alanda harita verisi üreten firmalarda ülkemizde mevcuttur.Bu verilerin tartışmasız lideri Başarsoft firmasıdır,ve bu firmanın verisini kullanan firmaların cihazlarını tercih etmek en doğru harekettir.Şu anda 81 il ve 600'den fazla ilçe ve binlerce beldede tam navigasyon sunan son verileri ile satılan cihazlar vardır.

Şimdi gelelim seçim kriterlerinize.

1- Firmanın ülkemizde hangi haritayı kullanıyor,web sitesi doyurucumu,cihazlarının beğenisi durumu nedir.

2- Kullanılan cihazların kalitesi (fason olmayanları tercih edin,bunu anlamak kolaydır.Eğer firma cihaz yazılımlarını veremiyor sadece cihazı satıp garanti desteği veriyorsa anlaşılır)

3- Verilen cihazla birlikte ne kadar güncelleme hakkınız olduğunu öğrenin (normalde yılda 3 güncelleme olsa,her güncelleme 50$ olsa 2 sene bedava veren firmadan kazancınız 300 dolar eder,sürekli güncel bir harita büyük şehirlerde şarttır)

4- Haritası hangi firmanın...

5- Cihazların özellikleri önemli,sadece navigasyon yapan değil artık multimedya kapsamlı cihazlar mevcut.Buradada işin içine teknik yeterlilik giriyor.Kullanılan yazılım eğer SD kart ile geliyorsa uzak durun derim,çünki bir terslik olur kaybedersiniz yada bozarsınız yada size kapasitesi yetmez o zaman eliniz kolunuz bağlanır.Onun yerine yazılımı dahili hafızada sunulan ama genişlemeyede açık cihazları gözden geçirin.

Bu tip cihazları kullanırken...

Kısa sürede işiniz halleder

Hızlı bir şekilde gideceğiniz yere ulaşır

Kolay olarak cihazı kullanır

Ekonomik olarak rahat edersiniz

Navigasyon cihazları günümüzde telefon gibi ihtiyaçtır artık.Yılardır kimseye adres sormadım,sormamda.Hiç kaybolmadım...

Dolayısı ile hem yakıttan tasarruf edersiniz,hem zamandan.Hem cihazın parası 3 ayda çıkar benzinden dolayı hemde zamandan dolayı sevdiklerinize ve işinize daha fazla zaman ayrırısınız.

Navigasyon cihazlarını tercih ederken bu maddelere dikkat edin,firmaların ben en çok satıyorum benim cihazım en iyi lafınada aldırmayın.Bu konudaki donanım sitelerini dolaşın.Mesela donanımhaber.com bu konuda baya geniş bir yelpazeye sahiptir.

Üzerlerindeki yazılımların esnekliğide önemlidir,en iyi olanınıda seçmek kolaydır zaten.Çünki en çok tercih edilen genelde en çok aktif olan konulardır :nazar:

Bu konuda son olarak en ideal kabul edilen 4.3'' olanları inceleyin ve kullanıcı yorumlarını mutlaka dikkate alın.

Şimdiden hayırlı olsun :rolleyes:

Sevgiler

Bilgiler için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağlar Göl

araçlarda Navigasyon sistemi çok yararlı bir sistemdir. elektronik düşkünleri içinde ayrı bi uğraştırı getiren oyuncak diyebiliriz. bende forx'in Navigasyon sistemli cihazı var aynı zamanda tv/dvd/vcd/mp3 vs. vs. gideceğim yeri gösterir nerede olduğumu gösteriyor diğer Navigasyon yüklü araçlarıda seyir halinde iken görebiliyorum ve 1 hafta önce gittiğim yeri kayıt etmişsen bana tekrardan onu gösterebilio. uzun yol yapan sürücülerimiz için çok faydalı bir sistemdir.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İlker Anıl

peki arabaya şarj dışında herhangi bir fiziksel bağlantı varmı ?? nasıl ölçüyor aracın hızını ??

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Engin Bey !Bülent bey işin uzmanı söylenebilecek herşeyi söylemiş.Size sadece alacağınız cihazın ekstralarını seçmek kalıyor.Örneğin bluetooth olsun mu olmasın gibi.Ben yaklaşık 4 aydır kullanıyorum mükemmel birşey.aramak sormak yok, etrafa bakayım derken trafik kazası tehlikesi atlatmak ,dikkat dağılması yok.Ve fiyatlarda bayağı cazip hale geldi.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

M.Alper Bey sinema-reostrant-veteriner-doktor-hastane-benzinlikler-aklınıza gelen bütün poileri bulabiliyorunuz.

yurtdışından aldığınıza tam bilmemekle beraber Türkiye haritası yükleneceğini umuyorum çünkü benim kendi kullandığıma Avrupa Ülkeleri haritalarını yüklüyebiliyorum. inetrnet ortamında bu konuyla ilgili birçok site var buralardan haritaları indirip kullanabilirsiniz ama lisans sorunu yaşayabilirsiniz. Türkiyede sanırım bu işi başarsoft yapıyor en iyi olarak.

Yorum bağlantısı
İlker Anıl

valla kafama yattı her an sipariş verebilirim.. :D bide şey takıldı kafama transmitter kullanıyorum ben.. gps benim müziklerimide fm bandından çalarmı ?? yani hepsinde varmı o özellik yoksa yine seçip amak mı gerekiyo ( fazla para vererek).

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Cub bana hediye edecek bi tane. Benim kadar kolay ve sık kaybolan başka kimse var mıdır bilmioyrum. Peki Cub bana ne hediye etsin? İnce ve şık tasarımı olan,çok pahalı olmayan,tam anlamıyla işe yarayan ne var bildiğiniz? :)

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

Ben geçenlerde telefonumu değiştirdim, içinde navigasyon da var :)

Çok kullanışlı ve pratik bir alet.

Yorum bağlantısı
İlker Anıl

Hayırlısı olsun bakalım... Para toparlayayım da vereyim siparişi artık. :blink:

Yorum bağlantısı
Hasan Semerci

bende 2 gün önce aldım bir tane . navking route 66. çok kullanışı ve süper işe yarıyor. zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyor. bilmediğin bir yere giderken oluşan stresin hiç kalmıyor.herkese tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Tayyar Karahan

Benimde almaya niyetim var gerçi dükkandan hiç ayrılmıyorumya ,

köye gitmeye niyetim var yardımcı olur, ayrıcada birinden navigasyonunu bir aylık ödünç ver demek ayıp olur herhalde....

next 708 modeli ni düşünüyorum. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Emrah Talay
(düzenlendi)

http://www.hepsiburada.com/gpsturk-xl4431b...d=sporgpss4431b

http://www.hepsiburada.com/gpsturk-xl4431a...=sporgpss4431ab

merhaba arkadaşlar ben hepsiburada da GPSTÜRK'ün bu cihazını tasiye ederim. chip dergisinden fiyat /performans ödülü de almış. fiyatı biraz yüksek gibi ama hepsiburada da bir iki ay önce yarı yarıya düşmüştü. ben alamadım. :-) İ-Go 2008 yazılımı kullanıyor. haritası 3 Boyutlu ve Bülent beyin tavsiye ettiği başatsoft yapmış. cihazı blutooth ile telefonunuzla eşleştirip eller serbest kullanabiliyorsunuz. sd kart ile video izleyebiliyorsunuz (tabi yolcular :-)) ) hem de kablosuz geri görüş kamerası bağlanabiliyor. ikinci sıradaki link kameralı olanı ama diğerine de bağlanabiliyor.

tarihinde Emrah Talay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)
ufff çok tuzlu bunlar..

http://www.hepsiburada.com/piranha-leon-5....uctid=otpirleon

:)

bende bunu aldım fakat zannedersem transmitter ile navigasyon aynı anda kullanılamıyor.. gerçi daha klavuzu incelemedim ama..

hayırlı olsun güle güle kullanın makine güzel bende voygeri var gayette memnunum tek sorun yazılım sorunu, sanırım onuda halletmişler başarsoft ile anlaşmışlar.fiyatıda çok iyi 1.5 yıl önce 399 t ye almıştım.

ayrıca buna bide Gurjon Skin yükleyin görüntüsü aşağdaki gibi olur.

gj63.gif

düzeltme nedeni resim ekleme

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Anıl
hayırlı olsun güle güle kullanın makine güzel bende voygeri var gayette memnunum tek sorun yazılım sorunu, sanırım onuda halletmişler başarsoft ile anlaşmışlar.fiyatıda çok iyi 1.5 yıl önce 399 t ye almıştım.

ayrıca buna bide Gurjon Skin yükleyin görüntüsü aşağdaki gibi olur.

gj63.gif

düzeltme nedeni resim ekleme

sağol abi teşekkürler. cihaz güzel ama dediğim gibi özellikleri bir arada kullanamıyorum o biraz sıkıntı yaratıyor.. skin harita yüklemeyi falanda daha öğrenemedim 2011 e kadar ücretisiz güncelleme diyor ama onuda beceremeyeceğim zannedersem .. :p :lol: malatyayıda 3 boyutlu göstermiyor .. çok büyük bir eksik değil ama istiyor insan yinede :p

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Malatyayı bırak İstanbulda bile 3 boyutlu yerler çok ender onu dert etme :)

Harita güncellemede takılırsan yardımcı olurum.eğer Sd kartta ise yazılımlar çok kolay indirdiğin haritayı İgo8 klasörü-connet-map veya maps klasörünün içine atacaksın büyük ihtimal sıkıştırılmıştır,winzip veya winrar ile dosyayı çıkartıp öylece.

Skn de yine connet klasöründe skin adlı dosya varsa onun içine yoksa skin adında klasör oluştur, indirdiğin skini onun içine sıkıştırılmış şekilde at.

ayarlar içerisinde şimdi aklıma gelmedi dış görünüm olarak gözükmesi lazım ordan yeni indirdiğin skini seç bu kadar.

bide skinde cihazınızın çöünürlüğüne dikkat edin benim cihazda 480X272 buna dikkat edin yoksa cihaz hata verir.kolay gelsin.

not: cihazınızın dosyalarını PC ye mutlaka yedekleyin ne olur ne olmaz.

Yorum bağlantısı
İlker Anıl
(düzenlendi)
Malatyayı bırak İstanbulda bile 3 boyutlu yerler çok ender onu dert etme :D

Harita güncellemede takılırsan yardımcı olurum.eğer Sd kartta ise yazılımlar çok kolay indirdiğin haritayı İgo8 klasörü-connet-map veya maps klasörünün içine atacaksın büyük ihtimal sıkıştırılmıştır,winzip veya winrar ile dosyayı çıkartıp öylece.

Skn de yine connet klasöründe skin adlı dosya varsa onun içine yoksa skin adında klasör oluştur, indirdiğin skini onun içine sıkıştırılmış şekilde at.

ayarlar içerisinde şimdi aklıma gelmedi dış görünüm olarak gözükmesi lazım ordan yeni indirdiğin skini seç bu kadar.

bide skinde cihazınızın çöünürlüğüne dikkat edin benim cihazda 480X272 buna dikkat edin yoksa cihaz hata verir.kolay gelsin.

not: cihazınızın dosyalarını PC ye mutlaka yedekleyin ne olur ne olmaz.

valla ilaç gibi oldun abi :) ben kabloyla programla falan atılıyo zannediyodum.. şimdi tek bi sorun kaldı bu haritayı nası bedava indiricez :D 2011 e kadar bedava güncelleme hakkım var ve kutudan bi şifre falan bişey çıkmadı? ..

tarihinde ?lker An?l tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

senin cihazında en son güncel harita yüklüdür zaten, 2009-2 bunu dışında yeni harita yok.sanırım başarsofttan anlaşmalı olduğu için onların sitesinden bedava olarak indirmen lazım.

Yorum bağlantısı
İlker Anıl
Güncelleme hakkın 8 sene önce dolmuş arkadaşım :)

görmemiştim hocam saol düzelttiğin için.. muhasebeci adamım çok görme akşam 4 ten sonra kafa 1 milyon :D

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Başka forumlarda yaptığım araştırmalarda next 708 modelinin daha fazla tercih edilmekte olduğunu tespit ettim.

Bizim forumda navigasyon cihazları konusu biraz zayıf kalmış.

next 708 kullanan var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...