İçeriğe Yönlendir

Motor koruma ve temizleme

Selim Güneş

Recommended Posts

Selim Güneş

Arkadaşlar Selamlar.Bugün Antalya Otokoç Ta Arabamı Servise Soktum.60 Tl. Fiyatla Motor Koruma Ve Temizleme Yaptılar..Adamlar Ne Yaptıklarını Söylediler Ama Anlamadım.Konu Hakkında Bilgi Sahibi Arkadaşlar Yardımcı Olursa Sevinirim.Bu Arada 75000 Km. Bakımıydı

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Ben de yaptırmıştım 6 ay sonra eskisi gibi oldu :D Yaparlarken gördüğümü anlatayım.Bildiğimiz köpüklü suyla ve fırçayla yıkayıp sonra duruladılar.İçeri alıp hava tutarak kuruttular.Son olarakta 1 kutu spreyi üzerine boşalttılar.Çok güzel olmuştu aslında ama dediğim gibi 6 ay sürüyor.Geçen yıl 20 YTL vermiştim.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

ben kesinlikle motora tazzikli suyla yıkanmasını tavsiye etmem, birkere başıma geldi v kayışı bilyasından ses gelmeye başlamıştı.... şimdi motoru elle temizliyorumm daha sağlıklı.. birde tazzikli suyla yıkanması sonucu elektrik soketleri zamanla oksitlenme yapıyormuş diye duydumm..

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Ayrıca motoru yıkadıktan sonra sıktıkları spreylerde bana pek sağlıklı gelmiyor.çünkü sprey kuruyunca kemik gibi sertleşiyor ve üzerine sıkılan elastiki boruların sertleşmesine ve kırılmasına sebep oluyor.Görsel olarak güzel fakat işlevsel olarak kötü.tabiki bu benim fikrim.

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

servisleri bilmiyorum ama kesinlikle otoyıkamacılarda tazikli suyla motor yıkatılması tavsiye edilmez. eniştem satacağı arabanın motorunuda dandik bir yıkamacıda yıkatmış ve sattığının ertesi gün alan adam yolda kalmış. aracın beynine su kaçmış :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Orhan

bir araçta motor korumasında yapılan işlem şudur.

ilk önce motor güzelce temizlenir ve kurutulur. daha sonra motru dış kirlerden koruyacak plastiğe ve elektronik parçalara zarar vermeyecek özel bir kimyasal madde ile motorun üstünde bir film oluşturulur. daha sonra motorunuz eskisi gibi çabuk kirlenmez, kirlendiği anda hafif hava ile temiz hale getirilmesini sağlar. tabi normalde yapılması gereken işlem budur, fakat heryerde maalesef aynıkalite ve aynı kalitedeki kimaysal madde kullanılmayabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Süleyman Akdoğan

Arabamın kaputunun altındaki tüm parçalar tozla kaplı. yıkamacılarda motor yıkamaya sokmaya niyetlendim fakat elektronik aksama zarar vermesi yada bir yerde kalan suyun vereceği hasarlardan çekiniyorum.

kendim heryere WD40 gibi bir sprey sıksam sonrasında da bir bezle silsem olur mu? Bunun için önerebileceğiniz bir marka var mı?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Wd-40 işinizi görür. Tertemiz olur ancak geri tozlanır. Çok da kafanıza takmayın bence motor aksamının temizliğini..

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan

peki WD40 ı sıkmamam gereken herhangi bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

wd-40 iletken ise (bilmiyorum) elektronik aksamlara dikkat edin derim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan
Değil, ancak yağlı bir artık bırakıyor ve çok kötü kokuyor...

hem yağlı artık bırakıyor hem de kötü kokuyorsa WD40 la yapılan temizlik oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Cihan'ın demek istediği geri tozlanırın sebebi bu yağlı artıkdır bence.Ben denemedim motorda ama her araba bir tüp bulunması gereken bir malzemedir.Bir kutu alın, ( 3- 5 lira bir şey zaten küçükleri) denemesini yaparsınız, arabanın içine gelmez kokusu herhalde.

Yorum bağlantısı
İsmet Oruç

Benzin-Mazot türevi motor üzerindeki yağ-toz tabakasını temizleyen spreylerde bulunuyor.Bunu kullanıp daha sonra WD-40 uygulayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

WD-40 olmaz, Arexons motor temizleme spreyi alın. Susuz sabunsuz, kuru bir bezle temizleyin.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Acaba camsil şişesine benzin doldursak motor soğukken bu benzini motorun kirli yerlerine püskürtüp bi bezle silsek nasıl bi sonuç verir? Benzin hem uçucu, hem de iyi bi çözücü, ama motor soğukken kullanmak lazım Allah muhafaza parlar marlar. WD-40 kalıntı bıraktığı için iki gün sonra toz içerisinde kalıyo motor...

tarihinde Erkan K?yak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Temel

10 Gün önce servise gitmiştim orada fren diski temizleme spreyi diye birşey vardı yağ bulaşmış bir plastik hortumu temizlediler şuana kadar da toz falan toplamadı...

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan
WD-40 olmaz, Arexons motor temizleme spreyi alın. Susuz sabunsuz, kuru bir bezle temizleyin.

Barkın Bey;

Arexonsu kaputun altındaki bütün parçalara kullanabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk Wd40 uygulaması, yapışmış ve kemikleşmiş birikintileri çözecektir..

Silersiniz, azda olsa yağ etkisi kalır, bir kaç güne biraz tozlanır, tekrar kuru olarak silersiniz.. Wd40'ın yağı da gider.. toz tutmaz olur...

Wd40 iyidir...

Yorum bağlantısı
Yılmaz Tuğluk

Sussuz motor yıkama yapan yerler mevcut. Kimyasal bir madde sıkıp (elektronik aksama zarar vermeyen) havayla temizliyorlar. Bir araştırın derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 Gün önce servise gitmiştim orada fren diski temizleme spreyi diye birşey vardı yağ bulaşmış bir plastik hortumu temizlediler şuana kadar da toz falan toplamadı...

Plastik aksamda leke bırakır bu sprey...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...