İçeriğe Yönlendir

Motor koruma ve temizleme

Selim Güneş

Recommended Posts

Murat Dere
(düzenlendi)
İlk Wd40 uygulaması, yapışmış ve kemikleşmiş birikintileri çözecektir..

Silersiniz, azda olsa yağ etkisi kalır, bir kaç güne biraz tozlanır, tekrar kuru olarak silersiniz.. Wd40'ın yağı da gider.. toz tutmaz olur...

Wd40 iyidir...

wd40 iyidir, mavi kapaklıları yağsızdır... ben görmedim ama... :)

düzeltiyorum; philips kontak spreylerin mavi kapaklısı. :good1: tek mavi kapak onda var...

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
Barkın Bey;

Arexonsu kaputun altındaki bütün parçalara kullanabilirmiyim?

Evet.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

arexons motor temizleme aldım kendime, kısmetse havalar güzelleştiğinde uygulayıp resimleri eklerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
wd40 iyidir, mavi kapaklıları yağsızdır... ben görmedim ama... :)

düzeltiyorum; philips kontak spreylerin mavi kapaklısı. :superman: tek mavi kapak onda var...

Bu ikisi olmazsa olmaz...

Philipsi Serkan'ım almıştı bana sağolsun...

arexons motor temizleme aldım kendime, kısmetse havalar güzelleştiğinde uygulayıp resimleri eklerim.

Artık KA'yı görmek istiyoruz...

Mehmet abi, ne oldu bizim sprey işini yaptımı?Mavi kapaklı olan varya hani... :good1:

O gelene kadar açıp temizlemiştim ben..

Ama yarayacaktır illaki..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
WD-40 olmaz, Arexons motor temizleme spreyi alın. Susuz sabunsuz, kuru bir bezle temizleyin.

Etkisine göre en ucuz -kolay-zahmetsiz çözümdür.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

2 sene önce focus F1 kasa aracımın tazikli suyla motoru yıkatmıştım sonucu motor tertemiz oldu ama v kayışı bilyalarından ses gelmeye başladı ve mecburen değiştirmiştim bilyayı... tavsiyem uğraştırıcı olsada kimyasallarla elle silinmesi tavsiyem olur...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Artık KA'yı görmek istiyoruz...

mehmet bey, sonax hızlı cila, arexons motor temizleme sonrası söz göstereceğim. pırıl pırıl olacak :lol2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yetkili servis tozu yutmuş Salim kardeşe katılamayacağım, teknoloji ve kimyasallar gelişmişken, mazotun da yağ sökücü özelliği yok iken, gereksiz yere arabalarınızı kokutmayın.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Yetkili servis tozu yutmuş Salim kardeşe katılamayacağım, teknoloji ve kimyasallar gelişmişken, mazotun da yağ sökücü özelliği yok iken, gereksiz yere arabalarınızı kokutmayın.

Bu alışkanlık tamirhaneden kalma abi.İşin espirisi olsun diye yazdım kimsenin böyle birşey yapmicağını biliyorum temizlemek için kimyasal temizlik ürünleri kullanılmalı.

Yorum bağlantısı
Guest Yunus G

Arkadaşlar bende motoru temizletmek istiyorum aksine benımkınde yağ yerine çamur var bunuda wd 40 giderir mi yoksa başka bişey mi yapmam lazım?

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Motoru şekil olsun diye mi temizliyorsunuz yoksa teknik bir faydası var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende deneyimlerimi akatarayım, motoru gıcır yapmak için öncelikle kirleri temizleyen sıktıktan sonra silme yapılmayan yani sıkıp bekleyip suyla yıkanan tipte temizleyici kullanın, örneğin turtle wax temizleyici gibi, sonax gibi sıkıp sonra silininenden değil, sonrada motorun hep böyle temiz kalmasını hatta 1 sene kadar bu şekilde kalmasını birdaha suyla yıkanmasınıda istemiyorsanız, motor yıkanıp güzelce kuruduktan sonra Wurth motor cilası (400ml sprey) alıp her yerine kesintisiz bir film olana kadar sıkmak, madde 10 dk. sonra toz tutmaz hale 60dk. sonrada tam kuruma aşamasına geliyor, resmen motorun her yerini kimlik kaplar gibi kaplamış bir hal alıyor, elastik ısıya dayanıklı elektrik aksamında istenmeyen kaçakları engelliyor ve bence en güzel yönü su çamur toz vs. gelse bile bezle silince gıcır oluyor, geçen gün deneme amaçlı kullandım çok beğendim, daha sonra uzun yol yaptım yağmurda kullandım arabayı yıkadıktan sonra motoru açtım hala gıcırdı zaten su falan gelmiyor motora tabii toz giriyor, fakat tertemiz olması çok hoşuma gitti, galeriden çıkmış gibi parlıyor resmen, toz olan yerleri elimle bile silsem temizleniyor, çok güzel bir film tabakasıyla kaplı motor, sanki streç film çekilmiş gibi, özellikle tavsiye ediyorum arkadaşlar, bizzat test etmiş bulunmaktayım :)

Not: wurth cilayı wd-40 kullandıktan sonra kullanmayın, zira wd-40 yağlı bir tabaka bırakıyor bu durumda cila güzel tutunamıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

http://shop.wurth.com.tr/product_info.php/...fgisrteromjmmr2

budur evet, motor temiz ve kuruyken sıkın ve sonucu görün, yalnız kuruyana kadar el sürmeyin 1 saat diyor ama 20 dk. sonra kaputu kapatın el sürmeyin tam kuruyana kadar, birde kapalı ortamda yapmayın çıkan gaz baya rahatsız ediyor :)

Yüksek değerli akrilik bazında, motor alanı için koruyucu cila

► Motor, cihazlar, kablolar ve hortumlara yenilik parlaklığı verir

Avantajınız:

• Motor alanının ve cihazların optik görünümünün değerinin korunması ve arttırılması

• Özellikle kullanılmış araçların hazırlığı için uygun

► Koruyucu bir film tabakası teşekkül ettirir

Avantajlarınız:

• Islaklık, cadde kiri ve tuzdan korur ve bu suretle de korozyonu engeller

• Elektrik iletkenliği olan imalat birimlerinde çapraz akımların doğmasını engeller

► Kaplama çok yüksek elastiktir

Avantajınız:

• Plastikler, lastik hortumlar, kablolarda yük

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyide bu cila yapılmadan önce temizlik gerek onu ne ile yapmak lazım? Würthün sitesinde ABSOBON ile iyice temiz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Absobon falan zor iş, siz piyasada bulunan fıs fıs şeklinde (Turtle wax vs.) motora sıkılan beklenip SU ile durulanan tipte motor temizleyici alıp kullanın sonra iyice kuruduktan sonra bunu kullanın, kirliyken olmaz tüm kirleride motora sabitlersiniz vernikli metalik toz-yağ renkli motorunuz olur sonra :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Forumda çok değerli bir hocamız zamanında bu motor temizleme için şöyle demişti; temizlik sonrası kanalizasyona akıtığınız yağlı atıklar bir süre sonra sofranıza dönecektir.

Doğayı kirletmeyin, motor kirli olsa da olur.Kim görüyorki zaten, servis yetkilisinin elimi kirlenecek arabaya bakım yaparken.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bişey olmaaz, kamyonmu bu bukadar yağ pis olsun değilmi ama, toz toprak olur en fazla, yine garanti olsun isterseniz susuz temizleyen sonax falan kullanın, ama iyice silin ...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Cila kullandıktan sonra, üstünden yaklaşık 10 gün geçti araba yağmurda kullanıldı ve şuanki durumu arkadaşlar :s

Başka bir açı...

tarihinde Ali Cihangir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan

Dün arabamın motoruna önce 1 kutu AREXONS motor temizleyici (ankara bauhausta 12TL) spreyi cömertçe sıktım, 15 dk bekledikten sonra kuru bir bezle her tarafını sildim. Hemen üstüne yarım kutu WURTH marka motor cilası (kutusu 12TL) sıktım. Toplam yarım saatimi alan motor temizleme işlemi bana 24TL ye maloldu ve hiç elektronik arıza riski almadan motor tertemiz parlak görünümlü oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...