İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Bagaj Motoru Tamiri

İsmail Doğan

Recommended Posts

Tolga Alkan

dikkat edilmesi gereken motorun kilit mekanızmasının dilini iktiren beyaz çubuğun boşta oynamamasıdır oda narin bir parça. onuda sonuna kadar dayayıp kablo bağı atarak çözdüm ve üzerine soğutuculu japon damlatarak sağlamlaştırdım.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Münir Yiğit

şu dişliyi ben de merak ettim. Bir tane de ben isterim. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Derviş Dursun

Resimleri açamadım ama benim motor dişlisi de gitti. Bir diş kırılmış, düğmeye basınca tak tak tak ardarda vuruyordu. Söktüm motoru, dişliyi yaptırmaya çalışacam bakalım 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Olur da birilerinin işine yarar belki. Bagaj kilit motoru. Araç 98 mondeo ghia. Dişli kırılmış, değişmesi lazım. Bagajı düğmeden açarken 4 5 kere çat çat çat yapıyordu. Öyle bir sorunu olan varsa işte sebebi.
eb300d86f750dea51a795f75f589bd9b.jpg08e66c98fac046c89f52c2cec5b77c15.jpgd81c7dfe9f6cfcfb8f6895dc31451bcd.jpgf691b86e3d442643954658d62e654e7a.jpg58a5f108e9292f0553b51cb29f1b202d.jpgbc68073e61468e52b7d24983ee87760d.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Dişli ile hiç uğraşma. Universal 2 kablolu merkezi kilit motoru al (15 TL), 2 tane akıllı vida montajla. Ben 5 senedir bu şekilde kullanıyorum.

29ZmGv.jpg

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
32 dakika önce, Fatih Emre yazdı:
Dişli ile hiç uğraşma. Universal 2 kablolu merkezi kilit motoru al (15 TL), 2 tane akıllı vida montajla. Ben 5 senedir bu şekilde kullanıyorum.

vida yerleri uyuyor mu peki? Ucundaki uzatma demir için ekstra bir işlem falan var mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Vida yeri uymayabilir. Şarjlı vidalama makinen var ise 3 saniyede delip vidayı sıkar. Uzatma demirini hafif büktürüp rahat ileri geri hareket edecek şekilde ayarlamalısın. Çok zor değil.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Vida yeri uymayabilir. Şarjlı vidalama makinen var ise 3 saniyede delip vidayı sıkar. Uzatma demirini hafif büktürüp rahat ileri geri hareket edecek şekilde ayarlamalısın. Çok zor değil.

tamamdır hallederim ben, çok teşekkür ederim
Yorum bağlantısı
Fatih Emre
12 dakika önce, Fatih Emre yazdı:

Tam net hatırlamıyorum ama uzatma demirini kullanmaya gerek bile yoktu. Orijinal demiri ile halledilebiliyordu.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Tam net hatırlamıyorum ama uzatma demirini kullanmaya gerek bile yoktu. Orijinal demiri ile halledilebiliyordu.

parça elime gecsin gerisi kolay. Delik uydurma dışında gerisi basit iş aslında. Malum paça altta kalacak ve delik yeri seçmek zor olacak. Onun da çaresine bakıcam artık
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yasin Aydan
On 28.06.2017 at 13:42, Derviş Dursun yazdı:

parça elime gecsin gerisi kolay. Delik uydurma dışında gerisi basit iş aslında. Malum paça altta kalacak ve delik yeri seçmek zor olacak. Onun da çaresine bakıcam artık

Derviş bey sorun çözüldü mü? Aynı sorun bende de var o yüzden soruyorum.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Derviş bey sorun çözüldü mü? Aynı sorun bende de var o yüzden soruyorum.
Kusura bakmasın kimse nolur. Birçok konuya değiniyorum, bazen konuyu bulamıyorum bazen de unutuyorum.
Sorunu yeni dişli ile çözdüm ben. Tornacılar 50 tl ye yapıyorlar, Ankara dan bir arkadaşın elinde varmış sağolsun 30 tl ye gönderdi bana. Sökmek takmak gayet basit.
5ab42751ebdf8d25167a84851d011544.jpg7f27ad6205776f8ced26e9a9345cd847.jpgc10cbb8b06b7c12572f67ec00516685e.jpg6476b02fc4ca8226ae434b554648b164.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
(düzenlendi)
On 28.06.2017 at 13:08, Fatih Emre yazdı:

29ZmGv.jpg

Öncelikle merhaba. Diğer bir başlıkta yine sorduğum için inşallah forum yöneticileri kızmazlar. Arabamın orjinal bagaj açma motoru arızalandığı için o sizin tavsiye ettiğiniz gibi, Tofaş kapı motorunun 2 kablolu olan modelinden aldım ama kabloları nereye bağlayacağımı anlamadın. 

ROJkLo.jpg

Mavi kablo artı uç onu keşfettim.

kXjBr7.jpg

Burada üç kablo var ve ilkine yani turuncu siyaha takınca bagaj butonundan tetiklimeme rağmen hiç bir tepki vermiyor. İkinci kablo yani Ortadaki yine turuncu siyah kabloya takınca bagaj butonuna basmadan şaseyi dokundurur dokundurmaz aç-kapa yapıyor. Üçüncü siyah olana takınca yine hiçbir hareket yapmıyor.

2E21gj.jpg

tarihinde Yasin Aydan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Siyah olan şase. Motorun yeşil kablosunu ona bağla, mavi olanı da turunculardan hangisi tetikliyorsa ona bağla işlemin tamamlanmış olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Siyah olan şase. Motorun yeşil kablosunu ona bağla, mavi olanı da turunculardan hangisi tetikliyorsa ona bağla işlemin tamamlanmış olur

Derviş bey ne yaptıysam butonuna tetiklenmiyor. Aşağıda videolar mevcut. Hemen hemen bütün kombinasyonları denedim ama olmadı. 

Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Hatta bir problem olmasın

Derviş bey problem hatta değil bendeymiş. Ben bagaj kilidinin mantığını itme değilde çekme tekniğiyle çalıştığını sanmıştım. Mantığı çözdükten sonra dediğiniz gibi bağlantıyı yaptım ve çalıştı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Sıra da buton işlemi kaldı hayırlısıyla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Derviş bey problem hatta değil bendeymiş. Ben bagaj kilidinin mantığını itme değilde çekme tekniğiyle çalıştığını sanmıştım. Mantığı çözdükten sonra dediğiniz gibi bağlantıyı yaptım ve çalıştı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Sıra da buton işlemi kaldı hayırlısıyla.
Hadi geçmiş olsun :D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Muhammet Sarıçam

Bagaj kilit butonu tekli mi yoksa sol tarafta da varmı?

VQ1pnV.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Sarıçam yazdı:

Bagaj kilit butonu tekli mi yoksa sol tarafta da varmı?

Doğru anladıysam eğer.. 

Tektir. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
Mehmet Ozyurek yazdı:

Doğru anladıysam eğer.. 

Tektir. 

İşaretlediğim solda da buton var mı?NLRYoY.jpg

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yanlış anlamışım.
Görüntüye bakılırsa. Var.

Uydurma birşey yapmam lazım oraya. Kilitte soldaki butona değen bir parça da yok. Aslında başka biri foto atsa tam orayı görsem iyi olacak.

tarihinde Muhammet Sarıçam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orayı kimse sökmemiş olabilir. 

Çıkma bakın derim. 

Yada tek tarafla çalışıyorsa idare edin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...