İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Klima ve Kademe Düğmesi

Yalçın Aslan

Recommended Posts

Yalçın Aslan

http://www.itusozluk.com/goster.php/d%F6n%FCt

yahu bu dönüt esk bir kelime ama arkadasın dediği doru galiba :good1:

# iletişim süreci için gerekli en önemli öğelerden biridir çünkü iletişimin devamı dönütlere bağlıdır. mesajı alan kişinin mesajı yanıtlama olayına verilen addır.

geri bildirim (feedback) olarak da bilinen bu süreç sözlü, yazılı ve hatta beden diliyle de anlam kazanabilir. öğrencinin sınıf içinde ders anlatılırken gösterdiği tepkilerden tutun da bir okulda ya da şirkette yapılan performans değerlendirmesine kadar yayılan bir alandır. sözlükte yazılan girileri de iletilmeye çalışılan mesaj olarak algıladığımızda diğer yazarlardan gelen tepkiler de dönütün bir örneğidir. tabii ki bu sürecin etkin ve sağlıklı gelişebilmesi için bazı unsurlar vardır:

mesajı veren kişiyi dinlemek,

önyargılardan uzak olmak,

farklı düşüncelere açık olabilmek,

mesajı ileten kişiyi anlayabilmek...

:D

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
Büyük ihtimalle sizin de yeşil, silikon, dayanıksız, minik, sinir bozucu(söktüğünüzde anlarsınız) parçanızda deformasyon olmuştur.

sezgin bey bu cismi resimleyebilirmisiniz paintbrush la veya benim onu yeniden yapabilmeme imkan sağlayacak şekille örnekleyebilirmisiniz. ben bir parça yaptım ama olmadı yine sızdırmazlığı sağlayamadım.

Yorum bağlantısı
Orçun Ural
(düzenlendi)

sorun 3 nolu düğmede arka sını söktüm ve elimle siyah hortumun geldiği deliği kapadım ve değişim gerçekleşti.lakin 3 nolu düğmeyi yerinden sökemedim.şimdi sorun bu düğmedenmi kaynaklanıyor yani.2 nolu düğmede yani değişim düğmesinin arkasında olan soketi çıkardım o delikleri kapatınca herhangi bir değişim olmadı yani sorun devam etti. bu arada 3 nolu düğmenin arkasından hava sesi geliyor.motoru kapattıktan sonra bu sesi duyabiliyorsnunz.1 dkika sonra bu ses kesiliyor.

tarihinde Or tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Orçun Ural
(düzenlendi)

şimdi ne yapmam lazım tarnsitin düğmesi buna uyarmı.arızalı olan soket 2 ve 3cü resimde olanlar 1 . resimde olan soket te bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
şimdi ne yapmam lazım tarnsitin düğmesi buna uyarmı.arızalı olan soket 2 ve 3cü resimde olanlar 1 . resimde olan soket te bir problem yok.

sorun, bu vakum hortumlarının geçtiği yerde yani klima düğmesinin arkasında küçük bir odacık var oradaki sızdırmazlık elemanında. transit düğmesine gelince bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

acaba orayı ince bir işçilikle silikona benzer kıvamı olan bally ile dolgulasak nasıl olur tutarmı acaba.

2.si ise sadece o düğmeyi değiştirme sansımız yokmu tesekkürler

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
acaba orayı ince bir işçilikle silikona benzer kıvamı olan bally ile dolgulasak nasıl olur tutarmı acaba.

2.si ise sadece o düğmeyi değiştirme sansımız yokmu tesekkürler

sadece o düğmenin baya pahalı olduğunu duydum birebir sorma imkanım olmadı ama çıkmacıdan 90 TL.ye aldım oda sorunlu olduğu için iade ettim

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Arızlı soketin de olmamalı. 3 nolu klima düğmesini konsoldan çıkartıp arkasını sök. Bu kısımla işin yok.

Arka kısımda üç adet silkon başlıklı hava hortumunun girdiği yerin klima düğmesinin ön kısmındaki izdüşümünde minnacık bir yeşil slikon parça bulunuyor.

Problemin bu silikonun özelliğini kaybetmesinde kaynaklı.

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
(düzenlendi)
Arızlı soketin de olmamalı. 3 nolu klima düğmesini konsoldan çıkartıp arkasını sök. Bu kısımla işin yok.

Arka kısımda üç adet silkon başlıklı hava hortumunun girdiği yerin klima düğmesinin ön kısmındaki izdüşümünde minnacık bir yeşil slikon parça bulunuyor.

Problemin bu silikonun özelliğini kaybetmesinde kaynaklı.

yeşil silikon nasıl bir parça misket gibi bir şey mi) dikdörtgen bir parçamı?

düğmeyi söktüğümde o parça eriyip gitmiştiyaninasıl bir yapıda olduğunu tam tasavvur edemiyorum sadece fikir yürütmek ve deneme yanılma ile bulmaya çaılışıyorum. ben yine bir resim çizer buraya koyarım bakalım dorusunu yapabilecekmiyim

tarihinde Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
sezgin bey bu cismi resimleyebilirmisiniz paintbrush la veya benim onu yeniden yapabilmeme imkan sağlayacak şekille örnekleyebilirmisiniz. ben bir parça yaptım ama olmadı yine sızdırmazlığı sağlayamadım.

O parçayı yapmak çok zor. Uzaktan kumanda tuşlarının plastik yada silikonundan böyle bir parça kesilebilir belki.

Kumandalardaki oval tuşlar vardır, büyüklüğü hemen hemen aynı ama üzerine 3 tane oldukça düzgün delik açıp kalınlığı azaltmak ne kadar mümkün olabilir.

Çizsem bile işyerinden resim yükleme imkanım yok. Söktüğümde de resmini çekmemiştim.

3,5 mm yüksekliği, 1 cm kadar uzunluğu, 2 mm kalınlığı olan kenarları çok hafif yuvarlatılmış bir dikdörtgen ve dikdörtgenin kenarları hava kaçmaması için yükseltilmiş. Hem de bu minik parçanın üzeride üç adet dikiş iğnesi genişliğinde delik mevcut. (Anlatırken bile yoruyor insanı) Koca arabanın havalandırma tertibatı bunun sayesinde işliyor maaesef.

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
(düzenlendi)

parçayı çizdim ama değiştirebilirim geliştirebilriz ve doğruya ulaşabiliriz :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Orçun Ural
(düzenlendi)

şimdi ben bu parçayı ebaydan satın almak istiyorum.ne yapmam lazım ebay co.uk (ingilterede olan yani)da aynı parça var.fakat türkiyeye gönderirlermi onu bilmiyorum.bu parçayı almama yardımcı oursanız sevinirim.birde şu an romanyada kuzenimm var oda oradan araştırıyor orada bu parça yı bulabilirmi ve daha hesaplı olurmuacba tesekürler.ayrıca geçici bir çözüm olarak o deiği bir şekilde kapatacam slikon yada baly ile.nasılsa ele kapatınca içeri hava vermiyormu.birde söyle birşey düşündüm siyah hortumdan yeşil yada beyaz hortuma parfüm şişesinin içinde var olan hortumla bir geçis sağlayacam bu şekilde sabit olarak sadece içerideki havayı sirküle etme olnagı sağlayacak.lakin beyazamı yoksa yeşilemi sokmalıyım hortumu

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

Peki oradaki fiyat üzerinden mi değerlendiriliyor ? Yoksa ekstra bir ücret ödüyor muyuz?

Bu arada yukarıdaki işlemi gerçekleştirmek için arabaya indim. Fakat siyah hortumda vakum yoktu ve içeri egzoz kokusu geliyordu. Dün vardı vakum. Bugün yok. Neden vakum gelmiyor acaba?

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

arkadaşlar ben 3 gündür bu fan işi ile uğraşıyorum.biraz öncede bakkala giderken fan kendiliğindençalıştı yani yönlendirme yapmama izin verdi ön kısımlardan hava geliyor.ama arabayı çalıştırdıktan soınra oluyor bu işlem.ortadaki düğme her zaman yüze üfleme konumunda duruyor ama arabayı çalıstırdığımda cama üflüyor 10 dakika sonra kendiliğinden yüze üflemeye başlıyor.ve bu işlem yavaşça oluyor çoğalarak üflüyor en sonunda olması gereken hıza ulasıyor.öğlende hiç vakum gelmiyordu.bu vakumu sağlayan arabanın hangi parçası.sorun nedir acaba lütfen bana yardım edin.teşekkürler......

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Orçun Ural
(düzenlendi)

arkadaşlar olayı çözdüm.o conta bozuntusu zamanla eriyip siyah vakum hortumunun içine girmiş.yanı vakum bizim contayı vakumlamış,o yüzden kimi zaman vakum geliyor kimi zaman gelmiyormuş.açıp hortumun içini temizledim ve siyah hortumdan sarı hortuma parfüm şişesi içindekiş hortumla bir geçiş yaptım su an hortumu hangi delige sokarsam o deliğin bağlı olduğu sistem çalısıyır yani ya dısarı sikülasyon yada içeri.servisten düğmeyi değiştirmek istedim 200 tl dedi.ne dersiniz alayımmı.ha bu arada unutmadan sadece kilima düğmesi yani 3 nolu düğme 200 lira olan

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sadettin Kart
(düzenlendi)
nihayat kendi uğraşılarımla mondeonun iç dış hava sirkülasyonu ve hava yönlendirmelir yaptım atık eskisinden iyi çalışır duruma geldi

Ali Bey aynı sorunla bende karşı karşıyayım, hava yönlendirme düğmesi sadece cama yönlenmiş kalmış ve kontağı açar açmaz kalorifer fanı çalışmaya başlıyor yani anahtardan kapatamıyorum. Olayı nasıl çözüme kavuşturduğunuzu paylaşabilirmisiniz?

tarihinde Sadettin Kart tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Kart
anahtardan kapatamadığınızı yazmışsınız 2 nolu anahtardanmı (ortadaki hava yönlendirme) . bu anahtarın içini açtınızmı, normalde buradan fanın dönüşünü kapatabilmeniz lazım. ben mondeonun manifolttan itibaren tüm hava silikilasyan sistemlerini kontrol edip tamamen öğrendim hatta uzmanı oldum 2 ve 3 nolu düğmelerin içini defalarca açıp tamir ettim nihayet başardım ve şu an çok sağlıklı çalışıyor . 3 nolu fan hız kontrol düğmesind sanırım bir üretim hatası var içinde bulunan küçük yeşil bir çonta sıcaklıkla eriyip tüm vakum hortumlarını içine girip tıkanmalarına sebep oluyor düğmeyi 0 alıp değiştirmeme rağman aynı şey yine başıma geldi. eminim bir çok kişi iç hava sirikülosyonunun çalışmadığından habersizdir. sizin sorunuza gelince sürekli ön camdan üfleme yapması anahtara vakumun gelmemesinden kaynaklanıyordur . öncelikle torpido kutusunu sökünce sol orta yerde motordan gelen vakum burusunu bağlndığı vakum kutusu var bunu bulup oraya kadar motor çalışırken vakum gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir bu vakım tüpünden cıkan siyah horumda orta düğmeye gelir ve çaal alınarak bir ucu fan hız düğmesine girer bu iki düğmede siyah hortum başlarında vakumun olduğunu kontrol etmeniz gerekir (motor çalışırken) daha sonra kontrol için düğmelere gecebiliriz

Evet ortadaki iki numaralı anahtardan fanı kapatamıyorum. O zaman bu anahtarın arkasında switch falan mı varda arızalı acaba?

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Küçük yeşil conta için ne yapabiliriz arkadaşlar. Uzun süre dayanabilecek bir çözüm üretebilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Sadettin Kart
(düzenlendi)

Bendeki durum tahminimin ötesinde vahim bir hal aldı arkadaşlar. Paneldeki iki numaralı anahtar kapalı konumda ve kontak anahtarını takıp kontağı 1 konumuna getirdiniz,kalorifer fanı anında devrede, sonra bu hava yönlendirme düğmesini herhangi bir konuma getirdiğinizde sanki kontak 2 konumuna gelmiş gibi gösterge ışıkları yanıyor benzin pompası çalışıyor vs.... nasıl bir bağlantıdır bu bi akıl verin hele..

tarihinde Sadettin Kart tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
küçük yeşil conta yeni aldığım düğmedede eriyip bütün boruların tıkanmasına sebep oldu bende o yeşil canta yerine kendim conta yaptım yeşil contanın girdiği yere girecek kadar büyüklükte dikdörtgen bir lastik kestim

Lastiği nereden buldunuz, yani ne lastiği kullandınız?

Bunu yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
(düzenlendi)
lastiği tesadüfen bir yerden uydurdum kamyonların iç lastiğine benzer bir yapıda 1cm 0.5 cm civarında yeşil contanın yerine girecek şekilde kestim, önemli olan yüksekliği, üzerinde gezen plastik parca hafifçe temas edecek şekilde olması gerek, birde lastiğin üzerinde gezen plastik parcanın üzerindeki girintiyi 6 mm uzunluğunda uzatmanız ve hafifçe derinleştirmeniz gerekir kürdandan daha ince çokta bartmadan , plastik parça sağa ve sola gittiğinde 2 deliği tam denk gelmesi gerekir , çalışıp çalışmadığını orta deliğe hava üflüyerek sağa ve sola hava geçişi olduğunu deneyerek öğrenebilirsin (conta için bulacağın malzeme çokta yumuşak olmasın, deliğini kalın bir iğneği ısıtarak deldim ) dilerim başarırsın kolay gelsin

aslında bir resim olsa bir şekilde dediğiniz parça yapılabilir.(ben söktüğümde hiç bişi çıkmadı ) söktüğünüz zaman resim çekip buraya ekleyebilirseniz kademe düğmesinden ağzı yananlar sorunu çözebilir.

Yorum bağlantısı
Sadettin Kart

Yönlendirme harici elektrik sorunu çözüldü. Kasap bir elektrikçinin hüneriymiş sorun.Tesisat düzenlendi. şimdi sadece yönlendirme kısmı kaldı. Bunuda burda el birliğiyle çözeriz umarım..

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan

Ali bey, sözettiğiniz parça kanala tam oturuyor ve sadece deliklerin olduğu yer vakum deliklerine denk mi geliyor?

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Çok saçma bir sistem. Koca tertibatı ç.. kadar contaya mahkum etmiş adamlar. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...