İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Ahmet Said Avşar

geçen ay benzin depomu fulledim,bugün tekrar fulledim.1100 km de lpg ye ilave 20 litre benzin yakmışım.kullanımım karışık ve ayda 150 kontak.bu benzin değeri çok fazla deil mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
(düzenlendi)

110 lt lpg + 20 litre benzin tüketimi.

gidilen yol:1100 km

benzin tüketimi çok değil mi

en fazla 200 kontak yapmışımdır.

tarihinde Ahmet Said Avşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

110 lt lpg + 20 litre benzin tüketimi.

gidilen yol:1100 km

benzin tüketimi çok değil mi

en fazla 200 kontak yapmışımdır.

100 km de 10 lt lpg tüketmiş. Her 100 km başına da 1.8 lt benzin tüketmiş. Her kontakta harcadığı ve lpg ye geçene kadar da 1 3 km arası benzin yaktığına göre normal degerler.  Benzinle lpg litrelerini toplayıp toplam mesafeye verirsen karışık 11.80 lt gibi yakıt söz konusu. Bu da çok normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kenan Aksoylu

Ben bu kadar az yaksam arabayı öper başımda taşırım :), sizin yakıt örneğiniz ile en fazla 650-700 km giderim ben. :(

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
26 dakika önce, Kenan Aksoylu yazdı:

Ben bu kadar az yaksam arabayı öper başımda taşırım :), sizin yakıt örneğiniz ile en fazla 650-700 km giderim ben. :(

ateşleme sistemi-şanzıman/motor yağı ve lastiklerin durumu baya etkili.sizin yakıt veriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Kenan Aksoylu

100 Kilometrede 18-20 litre arasında değişiyor benim şehiriçinde. :( Ateşleme ve yağ değişimi sıfırlandı, filtreler filan. ama şanzıman sanki vitesleri geç değişiyor ve yakıtı etkileyen esas sebep bu diye düşünüyorum. şanzıman işine girmeye de araba ddeğmez, kazalı bir araba düzgün de toplanmamış, benden sonraki sahibi hurdacı olur gibime geliyor. :) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kağan Eroğlu

300km'de depoyu fulledim, 36 litre lpg aldı. Kullanımın hepsi şehir içi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yiğit Çalıcıoğlu

Benim aracımda tüp yok depoyu gırtlağına kadar doldurttum. ilk 150 kmde benzin göstergesi sürekli full gösterdi. galiba doldururken depo kapasitesini aştık. Depo bittiğinde 750 km yol gitmişim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Uzun yol verileri: İki kişi, arka koltuklara taşan bagaj, yazlık lastik, sürat 115-130 93f4bb2c43742f75b675fdfbc1771ee6.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Yavuz

45 lt gaz ile şehir içi 350 km şehir dışı 450 km yol yapıyor. 98 2,0 Ghia.

Benzin ile her gaz birişinde 30-40 km geziyorum dahasını gözüm kesmiyor :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil İbrahim DOĞRAMACI

Mondeo 1998 2.0 GLX Benzin & LPG

LPG sistemi: BRC

Lastikler: Michelin Energy Saver 195/65/r15

Simit Tank'ın maximum kapasitesi: 36 litre

Şehir içi yakıt tüketimi: 1 depo ile 333 km.

Şehir içi tüketim (Litre/100 km): 10.8

Şehir içi tüketim (Kuruş/ 1 km): LPG 2.53 civarındayken 27 kuruş.

Şu an yaklaşık 92 tl'ye doluyor ve her seferinde 333 km yol gidiyor. Spor bir kullanım tarzım var. Gaz pedalına değdirerek süremiyorum arabayı. Kalkışlarda fırlıyorum felan.

Şehirlerarası pek hesaplamadım. Ama şunu söyleyebilirim. 400 km yapıyor normal gidişte bir depoyla.

Samsun'dan Kırıkkale'ye (335 km) (çoğunlukla 120-150 arası, bir iki düzlükte 180-190'ı görerek ama ışıklarda zaman kaybederek felan) 3 saat 15 dakikada gittiğim zaman 1 depoya yakın gitti. 92 tl'ye 360-380 km felan yaptım o gidişte.

Dönerken gece aynı yolu inatlaştım ve 90 ile döndüm, nadiren sollama için 105'e çıktım, ama ekseriyetle 90'da sabitledim pedalı. bu sefer 45 dk. fazla sürdü yol. Tam 4 saatte geri döndüm. Bir de ne göreyim. 92 tl'ye gittiğim yolu 55 tl'ye dönmüşüm. Aşağı yukarı 15 kuruş yaktı.

Yol bitmiyor diyoruz ya, hem güvenli bir sürüş hem de aynı gaz ile 2 kat yol için bu 90-100 arası hoşuma gitti. (Tabii 300-400 km ise gidilecek yol.) :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İsmail Sert
On 08.06.2017 at 03:59, Halil İbrahim DOĞRAMACI yazdı:

Şu an yaklaşık 92 tl'ye doluyor ve her seferinde 333 km yol gidiyor. Spor bir kullanım tarzım var. Gaz pedalına değdirerek süremiyorum arabayı. Kalkışlarda fırlıyorum felan.

Şehirlerarası pek hesaplamadım. Ama şunu söyleyebilirim. 400 km yapıyor normal gidişte bir depoyla.

Samsun'dan Kırıkkale'ye (335 km) (çoğunlukla 120-150 arası, bir iki düzlükte 180-190'ı görerek ama ışıklarda zaman kaybederek felan) 3 saat 15 dakikada gittiğim zaman 1 depoya yakın gitti. 92 tl'ye 360-380 km felan yaptım o gidişte.

Dönerken gece aynı yolu inatlaştım ve 90 ile döndüm, nadiren sollama için 105'e çıktım, ama ekseriyetle 90'da sabitledim pedalı. bu sefer 45 dk. fazla sürdü yol. Tam 4 saatte geri döndüm. Bir de ne göreyim. 92 tl'ye gittiğim yolu 55 tl'ye dönmüşüm. Aşağı yukarı 15 kuruş yaktı.

Yol bitmiyor diyoruz ya, hem güvenli bir sürüş hem de aynı gaz ile 2 kat yol için bu 90-100 arası hoşuma gitti. (Tabii 300-400 km ise gidilecek yol.) :)

Abi oturup ağlıycam şimdi

ben şehir içi 34 litre tüple 280 falan görüyorum oda çok çok temiz kullanırsam dikkat edersem yoksa 260larda bitiyor genelde tüp. Şehir içi dediğimde öyle bir saat trafikte kalmak falan değil yani. Bu değerler mükemmel keşke bizde yakalayabilsek ?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Benim son yakıt değerlerim 39 40 lt ortalama lpg ile 320 350 arası yol yapıyorum. Şehiriçi ortalama 12 13 lt arası. Normal değerler bunlar. Yağ filtre bakımı geldi, yaptıktan sonra ortala 1 litre daha düşer. Sürüş tarzım 3000 dd de vites değişirim ve mızmız kullnmam pek

Yorum bağlantısı
Koray Demir
On 08.06.2017 at 03:59, Halil İbrahim DOĞRAMACI yazdı:

Bu hesaba göre 100 km de 5,5 lt lpg tüketimi (km başı 2.53 ten 15 krş a yakın) gerçekleşmiş bu da yaklaşık 4.5 lt benzin tüketimi demek. Aracın fabrika değerleri ki bu da yepyeni aşınmamış motor rüzgarsız ortamda tek yolcu ve %90 dolu depo ile ölçülür şehiriçi 11.6 şehirdışı 5.9 lt benzin şeklinde. LPG de bu değerlerden %20 oranında fazla tüketim olduğu öngörülürse en iyi ihtimal 7 lt lpg tüketmeniz gerekir. Ya bu işte bir yanlışlık/eksiklik var ya da araç giderken yakıt üretiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Said Avşar

olaylı ankara-konya-mersin(gülnar)-alanya ve alanya-mersin(silifke/pozantı)-aksaray-ankara tatil deil rezalet..

giderken 750 km:100 km de 8.3 pompa ölçümü-7.8 yol bilgisayarı ölçümü.

gelirken 900 km: 100 km de pompa ölçümü bilinmiyor.yol bilgisayarı 7,6 lt.

giderken hız:110

gelirken hız: 120 km 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil İbrahim DOĞRAMACI
On 05.07.2017 at 10:36, Koray Demir yazdı:

Bu hesaba göre 100 km de 5,5 lt lpg tüketimi (km başı 2.53 ten 15 krş a yakın) gerçekleşmiş bu da yaklaşık 4.5 lt benzin tüketimi demek. Aracın fabrika değerleri ki bu da yepyeni aşınmamış motor rüzgarsız ortamda tek yolcu ve %90 dolu depo ile ölçülür şehiriçi 11.6 şehirdışı 5.9 lt benzin şeklinde. LPG de bu değerlerden %20 oranında fazla tüketim olduğu öngörülürse en iyi ihtimal 7 lt lpg tüketmeniz gerekir. Ya bu işte bir yanlışlık/eksiklik var ya da araç giderken yakıt üretiyor.

Koray Bey. Hesapta yanlışlık olduğunu düşünmüyorum.

Yazdıklarımın meali şu: 335 km yolu 55 TL ile döndüm demişim LPG 2,53 TL iken.

Yani 55/2,53 hesabıyla 21,73 litre LPG yakmış.

55/335 hesabıyla da 16 kuruş düşüyor km başına.

335 km'de 21,73 litre LPG yakıyorsa 100 km'de 6,48 litre yakar. E, pompa farkı vs etkenlerle zaten dediğiniz gibi 7 lt LPG tüketmiş olmam gerekir. 100 km'de 7 litre tüketsem 335 km'de 23,45 litre etmesi gerekir. O da 2,53 fiyatla çarpılsa 59 TL eder. Ben 59 yerine 55 demişim diyebiliriz. Dış etkenler de elbette fabrika ölçümlerindeki gibi olmasa da tek kişi bagajsız + klimasız gece yolculuğu yapmıştım. Rüzgarı bilemeyeceğim :) Kısaca yanlış hesaplanan kısım sizin rakamlar diye düşünüyorum.

Ama sevindirici olan haber şu.

Bu Zetec 2.0 motor LPG ile 90 km hızda 16 kuruş yakabiliyor.

Bu Mondeo'ları almak isteyip de sadece yakıtı düşünerek almayanları anlayamıyorum.

Elemtere fiş kem gözlere şiş bu arada. Nazara inanıp inanmamak ayrı mesela ama, buraya yazdıktan sonra 36 litre ile şehir içi 280 km gitmeye başladım. Yine dikkatsiz kullanımda gerçi bu değer. Ama öncesiyle arada 50 km fark oluştu. Arabadaki tek değişiklik bujiler ve ön salıncaklar oldu bu iki değer arasında. Daha yakıtın azalması gerekirken arttı. anlamadım. Ön salıncaklar değişmeden araba yeri tutmuyor gibi gidiyordu Allaha emanet :) Şimdi yere daha iyi tutunuyor. Ondan mı acaba bu fark?

Şaka maka, klima farkı diye kendimi avutmak istiyorum şu sıcaklarda Çünkü diğer hesaplar klimasızdı. Ama klimanın bu kadar fark edeceğini de düşünmüyorum.

Hayırlı Geceler

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Direkt litre üzerinden kritiğini yaparsak daha isabetli olur.?Manuel Mondeo şehiriçi 12 lt şehirdışı 7-8 lt lpg harcar ki en ideal kullanımda. Biraz 90 bandını aşayım derseniz çift hanelere yaklaşır bu rakam şehirdışı için. Çok da ekonomiktir denilemez rakiplerine kıyasen. Bu sadece Fordlar çok yakar ön yargısını kırar ortalama seviyededir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mk2 deki motor. Benim kullandığım en verimli motorlardan biri.
Yavaş gidildiğinde 7 litre sürpriz olmaz.
Benim focus 2,0 ortağımın 1,6 ile aynı yakardı.
Tabi basmadığım sürece.

Kullandığım 99 mondeo ise her denemeden tüketim rekoru ile dönerdi.

Yorum bağlantısı
Burhan Yiğit

Bende de mk2 motor diye bilinen siyah motor yani 99 mondeo var. 

Şehir içi sakin kullanımda 42 lt lpg ile 380/400 km oluyor.

Şehir dışı 110/140 km hızla gidersem 450/480 km rahat gidiyor. 

Bi kere 120 geçmedim 550 km gitti. 

Arakadaşların dediği gibi yük ve yol durumuna göre herşey değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezer Ercan

Abilerim

30lt lpg deposu var şehir içi 200-250 km arası 350 km civarıda şehirler arası gidiyor.

Driveyo uygulamasından verileri raporlasak iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Okan Can Akşan

Öncelikle bayramınız mübarek olsun abilerim kardeşlerim 97 mondeo 2.0 ghia otomatik aracım 80 tl ile 210 km yol yapıyor şehiriçi  lpg 2.49

buda km başına yaklaşık 38 krş 

bana biraz fazla geldi sizlerde durum nedir 

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
14 saat önce, Okan Can Akşan yazdı:

Öncelikle bayramınız mübarek olsun abilerim kardeşlerim 97 mondeo 2.0 ghia otomatik aracım 80 tl ile 210 km yol yapıyor şehiriçi  lpg 2.49

buda km başına yaklaşık 38 krş 

bana biraz fazla geldi sizlerde durum nedir 

Bu arada uzun yolda bugün şaşırttı araç bizi 80 tl ful depo 385 km yol yaptık şehirlerarası yaklaşık kmde 23 krş ?? Demekki bu araç uzun yol için üretilmiş ?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Şu kuruş lira hesabı yerine litre hesabı yapılsa kimsenin aracında sorun olmadığı ve herkesin aslında üç aşağı beş yukarı aynı değerleri yaktığı anlaşılacak. Biri gazı 2.30 dan alıyor 50 liraya 200 km yapıyor, diğeri 2.70 den alıyor 50 liraya 150 km yapıyor sonrada aracım sorunlu deyip sağlam arabayı da kurcalata kurcalata bozduruyor. Litre hesabı arkadaşlar litre. 10 sene sonra bile değişmeyecek değer litre hesabıdır!..

• Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
On 02.09.2017 at 23:25, Derviş Dursun yazdı:

Şu kuruş lira hesabı yerine litre hesabı yapılsa kimsenin aracında sorun olmadığı ve herkesin aslında üç aşağı beş yukarı aynı değerleri yaktığı anlaşılacak. Biri gazı 2.30 dan alıyor 50 liraya 200 km yapıyor, diğeri 2.70 den alıyor 50 liraya 150 km yapıyor sonrada aracım sorunlu deyip sağlam arabayı da kurcalata kurcalata bozduruyor. Litre hesabı arkadaşlar litre. 10 sene sonra bile değişmeyecek değer litre hesabıdır!..

Haklı olabilirsin daha doğru değerler ortaya çıkacaktır yaklaşım tarzın yanlış çoğu mesajın sitem edercesine foruma kriterlerinizi belirtirseniz herkes o listeden nasıl konuya cevap vermesi gerektiğini sizden öğrenebilir derviş bey.  

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Haklı olabilirsin daha doğru değerler ortaya çıkacaktır yaklaşım tarzın yanlış çoğu mesajın sitem edercesine foruma kriterlerinizi belirtirseniz herkes o listeden nasıl konuya cevap vermesi gerektiğini sizden öğrenebilir derviş bey.  
Kusura bakma normal bir şekilde dile getirdim ama siz yanlış anladıysanız o sizin probleminiz. Ben ilkkez konuşmuyorum bu ortamda ve sözlerim bizzat size değildi. Ortama ve genele konuştum ama sizden başka kimse de yanlış anlamadı. Sanırım siz biraz fazla alıngansınız. Formun kimseye ders verdiği yok, kimsenin de saygı çerçevesini aşmayıp yanlış bir durumla karşılaştığı da yok. Saygılar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...