İçeriğe Yönlendir

Focus 2.0 mı 1.6 mı

Ahmet Karagöz

Recommended Posts

Ahmet Karagöz

Merhaba arkadaşlar,aranıza yeni katıldım,focusumu alınca inşallah daha çok sohbet etme imkanı bulacağız.

16.000 tl civarına focus almaya karar verdim.

Bu fiyata 2001 model ghialar ve 2003-2004 model collectionlar var.

Yardımcı olmanızı umduğum,forumu sayfa sayfa dolaşıp cevabını net olarak bulamadığım sorularım şunlar:

1-ghia 2.0i nin vergisi 1.6 nın yaklaşık 2 katı.Acaba lpg de yakıt farkı nasıldır?1.6giha ve 2.0 ghia sahibi arkadaşlar rica etsem yakıt tüketim değerlerini net bir şekilde ifade edebilirler mi?Fabrika değerlerine göre 1.6 şehir içi/şehir dışı:100 kmde 9.3/5.5 iken 2.0 motorlu olan 12/7.1 gibi yakıyormuş.LPG de durum nasıl olur?

2-2.0 motor focus vergi ve yakıt masraflarını unutturacak performansı veriyormu?1.6 100 hp,2.0 130 hp.Aralarında yaklaşık yine 25-30 tork farkı var.Kullanımda 1.6dan çok farklı olacağına ben pek inanmıyorum.İkisinide kullanan bir arkadaşımız var mı acaba?

3-Son olarak siz tecrübeli arkadaşlardan focus1 alırken dikkat etmek gereken özel birşey olup olmadığını öğrenmek istiyorum.Mesela ben bulabilirsem ESPli focus almayı düşünüyorum f1 de Esp kaliteli çalışıyormu?Bunun gibi atlamama gereken ince noktalar varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Utku Çay

İmkan varsa 2.0 tabi ki

İnsana sürüş keyfi veren en önemli etkenlerden biri de aracın motor çekiş gücüdür...

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

benim fikrim 2,0 dan yana.

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer

2000 model 2.0 litre 130 hp aracım var kayseride normal koşullarda şehi içi yakıt tüketimi 38lt gaz ile 340 km kullanıyorum yada başka bir deyimle

38 litre gaz (1.590 tl litresi ) 60 tl ile 340 km yani km de 0.177 tl yakıyor bence 2.0 litre 2009 bandrolü 285 tl

bizim buralarda bir tabir vardır kusura bakmayın ama yazmak zorundayım öküzün büyük olsunda çifte gitmezse gitmesin derler bende aynen böyle düşünüyom helede 1300 motor 75 bg toyotadan 2.0 focusu alınca bu sözün gerçekten dogru olduguna kara verdim kendimce

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yaşar bey kusura bakmayın ama sizin araç zaten bana göre 1.6 motor gibi gidiyor.Neden derseniz 2.0 bir araç lpg de bile olsa 0.177 kuruş yakmaz.Yakıyorsa performansı çok düşmüş demektir.Benim araçım şu durumda şehir içinde 0.192 kuruş yakıyor.Daha az yakması da mümkündür ama performansı etkiler. 2.0 aracın hakkını vermek gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

türkiyede araç vergisi ve yakıt pahalı olmasa yada imkanım çok güzel olacak şekilde vergi ve yakıtı düşünmeyecek kadar iyi olsa ben 2000 motordan aşağı araba kesinlikle kullanmam..

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

ESP li focus sadece 2000 motor larda var biliyorum yada tek kapı fucus ST lerde..1,6 motor focusta ESP şansınız yok denilecek kadar azdır....ESP olayı ABS kadar pahalı donanımdır...simdi ford dan sıfır araba aldığınızda ESP li isterseniz 2 milyar fark alıyorlar diye duymuştum yakın zamanda...

şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun....

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
Yaşar bey kusura bakmayın ama sizin araç zaten bana göre 1.6 motor gibi gidiyor.Neden derseniz 2.0 bir araç lpg de bile olsa 0.177 kuruş yakmaz.Yakıyorsa performansı çok düşmüş demektir.Benim araçım şu durumda şehir içinde 0.192 kuruş yakıyor.Daha az yakması da mümkündür ama performansı etkiler. 2.0 aracın hakkını vermek gerekir diye düşünüyorum.

şehir içinde hız limitini biliyorsunuz herhale ayhan bey benim söyledigim şehir içi yakıt tüketimi her depoyu fulledigimde km sıfırlarım ve gaz gitene kadarda gaz la binerim araç stop edecek hale gelinceye kadarda kullnırım varsa imkanınız araçı alıp 2 hafta kullanın bakın yakıtına eger siz gelemezseniz ben getireyim ankaraya deneyin aracı emmiden aldım ve aldıgımdan bugune kadar normal şartlarda kullandıgım zaman hep ölçerim (olagan üstü haller hariç mesela bu yaz tatili dönüşü gerede-kayseri arası yol mesafesini yazmayım alınan saat 3.40 civarı ) bence sizin araçta bir sorun var baktırın eger arabam 1.6 motorda fazla yakarsa bu arabayı 1.6 nın sahibine hediye ederim 1.6 ile aynı yakar fazla yakmaz sonuşta aracın çektigi yük aynı ikiside aynı kasa varmı kasada fark kg bazında iki motorde aynı yükü çekiyor 1,6 zorlanarak 2.0 hiç zorlanmadan bence boyle ama yine de formdaki üstadlar daha iyi bilir

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
eger arabam 1.6 motorda fazla yakarsa bu arabayı 1.6 nın sahibine hediye ederim 1.6 ile aynı yakar fazla yakmaz sonuşta aracın çektigi yük aynı ikiside aynı kasa varmı kasada fark kg bazında iki motorde aynı yükü çekiyor 1,6 zorlanarak 2.0 hiç zorlanmadan bence boyle ama yine de formdaki üstadlar daha iyi bilir

İşte sorun burda 1.6 ile aynı yakıyor veya daha fazla yakmazsa 2.0 motordan 1.6 performansı alıyorsunuz demektir.Benim aracımda çok şükür şuanda sorun yok.0.192 kuruş yakıyor 0.175-200 kuruş arası 1.6 motor için normaldir.Ama 0.177 2.0 motor için düşük bir değerdir.Dikkat edin bu değerlerde yakmaz demiyorum yakıyordur ama performansı düşmüştür. 2.0 aracı 1.6 gibi kullanacaksam bir anlamı yok ki. Haksızmıyım?

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
İşte sorun burda 1.6 ile aynı yakıyor veya daha fazla yakmazsa 2.0 motordan 1.6 performansı alıyorsunuz demektir.Benim aracımda çok şükür şuanda sorun yok.0.192 kuruş yakıyor 0.175-200 kuruş arası 1.6 motor için normaldir.Ama 0.177 2.0 motor için düşük bir değerdir.Dikkat edin bu değerlerde yakmaz demiyorum yakıyordur ama performansı düşmüştür. 2.0 aracı 1.6 gibi kullanacaksam bir anlamı yok ki. Haksızmıyım?

şehir içinda kullandıgın araba 1,6 yada 2,0 farketmez eger 2,0 farkını görmek istersen şehir dışı olacak bende aynı şeyi söylüyorum yani lazım olunca kullanabilirsiniz şehir içinde bu farkı almanız mümkün degil yalnız benim aracın buji ve kablosu 2 sefer degişti bilginiz olsun sizede tavsiye ederim yakıtda ki farkı bayagı etkiliyor birde şimdiye kadar shell de alıyordun gazı orda fiat şimdi 1.740 tl\ lt fiat eger gazı rodan alırsan sizi yakalarım ama tp de 1.590 ordan alıyorum araç aynı km yi yakıyor aynı litreyle son 3 depo da aynı

birde arabanın baskı balatasını 135 binde orjinali ile degiştim şu an km 144 bine az kaldı yakıtta etkisi oldu sanıyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bizim buralarda bir tabir vardır kusura bakmayın ama yazmak zorundayım öküzün büyük olsunda çifte gitmezse gitmesin derler bende aynen böyle düşünüyom helede 1300 motor 75 bg toyotadan 2.0 focusu alınca bu sözün gerçekten dogru olduguna kara verdim kendimce

Evet, bende 2,0 focustan 1,3 toyotaya geçince eşşekten düşmüşe dönmüştüm :)

2.0 aracı 1.6 gibi kullanacaksam bir anlamı yok ki. Haksızmıyım?

2,0 motoru alan kişi, sürekli gazlayıp, sürekli tam gaz gidecek diye bişey yokki.. Kullanım şartlarımız belli, kurallarımız belli. 5200 şerokede olsa altımızda yine çevre yolunda 70 ile şehir içinde 50 ile gitmek zorundayız, çünkü her yerde radar var.

Aracı kaldırırken, klimalı kullanımda, araç sollarken, uzun yolda veya virajlı yollarda 2,0 motoru daha çok hissediyoruz..

1,6 yüklü bir arabayı klima açık yerinden kaldıramazsınız, sollamalarda bir kaç vites düşmeniz gerekebilir. virajlı yollarda da yine gaz kestiğinizde vites düşersiniz,

2000 motor focus 55 km hızın üstünde 5. vitesle rahatça ivmelenir.. Aracı rahatlıkla 1-3-5. vitesler şeklinde kullanabilirsiniz..

Bunlara rağmen normal kullanımda 1,6'dan çok fazla yakmaz araç.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
1,6 yüklü bir arabayı klima açık yerinden kaldıramazsınız, sollamalarda bir kaç vites düşmeniz gerekebilir. virajlı yollarda da yine gaz kestiğinizde vites düşersiniz,

Hele otomatikse hiç yerinden kalkmaz...Aynen katılıyorum...2.0 motor uzun yolda 1.6dan daha az gaz istiyor devirde istemiyor...Rahat hızlanıyor...

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
Evet, bende 2,0 focustan 1,3 toyotaya geçince eşşekten düşmüşe dönmüştüm :)

2,0 motoru alan kişi, sürekli gazlayıp, sürekli tam gaz gidecek diye bişey yokki.. Kullanım şartlarımız belli, kurallarımız belli. 5200 şerokede olsa altımızda yine çevre yolunda 70 ile şehir içinde 50 ile gitmek zorundayız, çünkü her yerde radar var.

Aracı kaldırırken, klimalı kullanımda, araç sollarken, uzun yolda veya virajlı yollarda 2,0 motoru daha çok hissediyoruz..

2000 motor focus 55 km hızın üstünde 5. vitesle rahatça ivmelenir.. Aracı rahatlıkla 1-3-5. vitesler şeklinde kullanabilirsiniz..

Bunlara rağmen normal kullanımda 1,6'dan çok fazla yakmaz araç.

evet abi bunlara katılıyorum şimdiki hedef de 145 bg mondeo yada mauel passat

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
evet abi bunlara katılıyorum şimdiki hedef de 145 bg mondeo yada mauel passat

İnsanoğlu böyle işte... Hep daha fazlasını istiyoruz.. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
1,6 yüklü bir arabayı klima açık yerinden kaldıramazsınız, sollamalarda bir kaç vites düşmeniz gerekebilir. virajlı yollarda da yine gaz kestiğinizde vites düşersiniz

Şimdi lpg ve benzinli kullanımla arada dağlar kadar fark yok.Bunu hepimiz biliyoruz ancak işte yukarda bahsettiğiniz durumlarda lpg li araç ayarları iyi yapılmamışsa tam manasıyla can sıkar.Cinnahı ben 3. viteste çıkıyorsam 2.0 bir araç sonlara doğru rahatlıkla 4 e atması gerekiyor.Ancak 2.0 lpg li araçların bazıları tasarruf adına bunu yapamıyorlar.Benim dediğim bu. 0.177 yakmaz demiyorum ama o araçta cinnahı 4 le çıkamaz.Ankaraya yolu düştüğünde isterse denesin.Denemesi bedava :) Her ne durumda olursa olsun 2.0 bir araç 1.6 dan daima fazla yakar.Az yakar diyen yanılıyor.Az yakıyorsada performansı yoktur.O bahsettiğiniz devirlenmeler olmaz.

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
İnsanoğlu böyle işte... Hep daha fazlasını istiyoruz.. :)

bunda benim suçum yok sen alıştırdın vermeseydin 130 bg yi kuzu kuzu biniyordum 75 bg ye (genede teşekkür ederim şaka bu )

Şimdi lpg ve benzinli kullanımla arada dağlar kadar fark yok.Bunu hepimiz biliyoruz ancak işte yukarda bahsettiğiniz durumlarda lpg li araç ayarları iyi yapılmamışsa tam manasıyla can sıkar.Cinnahı ben 3. viteste çıkıyorsam 2.0 bir araç sonlara doğru rahatlıkla 4 e atması gerekiyor.Ancak 2.0 lpg li araçların bazıları tasarruf adına bunu yapamıyorlar.Benim dediğim bu. 0.177 yakmaz demiyorum ama o araçta cinnahı 4 le çıkamaz.Ankaraya yolu düştüğünde isterse denesin.Denemesi bedava :unknw: Her ne durumda olursa olsun 2.0 bir araç 1.6 dan daima fazla yakar.Az yakar diyen yanılıyor.Az yakıyorsada performansı yoktur.O bahsettiğiniz devirlenmeler olmaz.

bu yılkı toplantı ankarada yapılırsa gelirim deneyelim ayhan bey beraber

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Her ne durumda olursa olsun 2.0 bir araç 1.6 dan daima fazla yakar.Az yakar diyen yanılıyor.Az yakıyorsada performansı yoktur.O bahsettiğiniz devirlenmeler olmaz.

Az yakar dememişim.. çok fazla yakmaz demişim...

Yıllarca 1,6 ile 2,0 birlikte kullandım.. aynı dönemde alınmış, ortağımda 1,6 bende 2,0 vardı...

Performansınında yakıtınında, ne olduğunu iyi biliyorum..

1,6'dan 0,5 litre falan fazla yakmışımdır.. Belki bazen 1 litre...

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Az yakar dememişim.. çok fazla yakmaz demişim...

Yıllarca 1,6 ile 2,0 birlikte kullandım.. aynı dönemde alınmış, ortağımda 1,6 bende 2,0 vardı...

Performansınında yakıtınında, ne olduğunu iyi biliyorum..

1,6'dan 0,5 litre falan fazla yakmışımdır.. Belki bazen 1 litre...

1.6 manuel ile otomatik arasındaki fark kadar demekki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

''eger arabam 1.6 motorda fazla yakarsa bu arabayı 1.6 nın sahibine hediye ederim 1.6 ile aynı yakar fazla yakmaz ''

Mehmet abi ben Yaşar beyin yukarıdaki lafına cevaben söylemiştim.Kendisi fazla yakacağını kabul etmiyor..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Benim 2,0 otomatik mondeom, 1,6 otomatik focusumdan sadece 1 lt fazla yakıyor. Üstelik kasası en az 200 kilo daha ağır.

Neticede fazla yakıyor.Önemli olan bu.Ne kadar fazla yaktığı önemli değil. 2.0 motor sabit şartlarda 1.6 dan fazla tüketir.Bunu burda tartışmak bile gereksiz.Daha az yakar diyen kendini kandırır.Veya az yaktırmayı başarırsada(Bu lpg de mümkün olabilir) Performansından ödün verir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyide abi ben 2.0 motor olupta 1.6 ile aynı ağırlıkta olanı görmedim.Benden habersiz yaptılarsa bilmiyorum. 2.0 araçlar aynı kasa olsa dahi 1.6 motor taşıyan kasalardan daha ağırdır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Karagöz

Fikirlerinden ve tecrübelerinden ötürü herkese teşekkür ederim.Ben şahsen 2000 motorun şehir içi kmde 200 şehir dışı 140 yakmasına razıyım.Anladığım kadarıyla bu değerleri tutturuyor.Maddi imkanlarım şu aşamada çok iyi olmamasına rağmen 2000 motora kayıyor tercihim.Tek korkum aracı aldığımda söylenildiği gibi çıkmayıp ocağımı batırması.

Yalnız bu yakıt işinde motorla alakalı çok dümen dönüyor galiba.Yaşar Bey buji ve kablonun değişimiyle çok tasarruf ettiğini söylüyor.Başka nelere ufak masraflar yaparak tasarruf edilebilir merak ediyorum.

Aslında yeri değil ama şu konudada konu açılmışken yardımcı olmanız çok önemli.Alacağım aracı almadan önce servise gösterdiğimde motorla alakalı nelere dikkat etmek gerektir?Bir arkadaşım servise göstermişti aracı almadan önce temiz demişlerdi ama aldığında sorun çıkınca anlaşıldıki aracın ta silindilerin önemli sorunlar varmış.Bunun önüne nasıl geçilebilir pek birşey anlamayan servisçiye rastgeldiysek en azından bi uyarmak gerek.Misal benim aklıma gelen Trigerin değişip değişmediğini sormak gerek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ağırlık/güç bişey edermi sizce...

1235/130

1166/100

Yalnız bu yakıt işinde motorla alakalı çok dümen dönüyor galiba.Yaşar Bey buji ve kablonun değişimiyle çok tasarruf ettiğini söylüyor.Başka nelere ufak masraflar yaparak tasarruf edilebilir merak ediyorum.

Hava filtresi, Buji, Buji kablosu

Lastikler, Lastik havaları..

Kullanım şartları

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
Ağırlık/güç bişey edermi sizce...

1235/130

1166/100

Hava filtresi, Buji, Buji kablosu

Lastikler, Lastik havaları..

Kullanım şartları

memmet abi buji değişiminde buji kablolarıda değişmesini tavsiye edermisin

geçen gün buji değiştirdim arabanım ilk buji değişimi oldu usta koblolar için bişey demedive değişmedi yani..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...