İçeriğe Yönlendir

90.000 Km. Periyodik Bakım

Emrah Musalli

Recommended Posts

Özgür Ahkem Gökce

Bugün yaptırdım 90bin bakımını,

v kayışı değişti,triger kayışı değişti, yağ+yağ filtresi değişti,8 tane bijon civatası, hava filtresi+polen filtresi değişti, akis keçesi değişti ve ordaki azalan yağ tamamlandı,sağ kapı yan çıtası takıldı,benzin filtresi değişti, motor suyu kabında çatlak vardı o su kabı da değişti,arka kampanaların temizliği yapıldı,klima gazı ve oraya koruması için bir yağ varmış o eklendi +işçilik

650 tl tuttu.(indirim yapılmış hali)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Umut Karataş

selamlar, ben de bugun aracımın 90000 bakımını yaptırdım sonunda, a'dan z'ye ne varsa baktırdım ve mümkün olduğu ölçüde değiştirmeye çalıştım.

- triger seti değişimi

- devirdaim pompası değişimi

- v kayışı ve bilyaları değişimi

- yağ değişimi

- yağ filtresi

- hava filtresi

- polen filtresi

- benzin filtresi

- bujiler

- motor havalandırma hortumu

- bor yağ katkısı

- 3 lt antifiriz

- arka aks bilyası

bunların tamamına 600 lira ödedim, biraz fazla görünse de sanırım yapılan işler için uygun bir fiyat oldu. devirdaim pompası haricinde parçalar orjinal. triger seti dayco, bujiler motorcraft vs.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yasin Çelik
Yasin bey araba otomatik mi ?

Evet otomatik 1,6 ambiante 2000 model çağla yeşili

merakımı mazur görün neden sordunuz?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nuri Başer

Selamlar..

bugün 90k bakımı için 2007 model FII TDCi aracımı servise götürmeyi planlıyorum..

Normalde yapılması gerekenler:

-std. bakım (yağ filtre v.s.)

-triger kayış + set

Benim planım trigeri 110-120k km lere erteleyip Std bakım + Carbon Clean yaptırmak..

Sorularım:

1- CC ilk kez yapılacak.. 90bin için sıkıntı doğurabilecek bir durum varmıdır??

2- CC sonrası 100-200 km devirli kullanma olayını açarmısınız.. hemen yapılmalımı, kesin yapılmalımı??

3- Trigeri ertelemem hakkındaki düşünceleriniz??

4- Hazır kampanya varken Yetkilide triger değişimimi??, 110-120k da değişimmi?? yoksa özelde hesaplı değişimmi.. (Bursada özel pek düşünmüyorum ama)

Değerli yorumlarınız için şimdiden Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Trigeri değiştir riske girme bence, özelde tanıdığın bildiğin yer varsa trigeri orada değiş, CC farketmez yaptırabilirsin bişey olmaz, devirli kullanım demekle aracı biraz daha yüksek devirlerde tutarak sürmeyi kastediyorlar, en güzel devirli kullanımda uzun yolda oluyor, şehir içinde biraz zor, sürekli dur kalk vs. CC i uyguladıktan sonra aracı devirli kullanman gerekli, buda hemen yapman gerek anlamına geliyor nasılsa arabayı kullanıyorsun biraz devirli kullan olsun bitsin, mesela 5 le sakin sakin 90 la gideğine 4 le git, bunun gibi yani.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1- CC ilk kez yapılacak.. 90bin için sıkıntı doğurabilecek bir durum varmıdır??

2- CC sonrası 100-200 km devirli kullanma olayını açarmısınız.. hemen yapılmalımı, kesin yapılmalımı??

3- Trigeri ertelemem hakkındaki düşünceleriniz??

4- Hazır kampanya varken Yetkilide triger değişimimi??, 110-120k da değişimmi?? yoksa özelde hesaplı değişimmi.. (Bursada özel pek düşünmüyorum ama)

1- Sanmıyorum..

2- Ali Bey güzel açıklamış..

3- Kendim bu şartlarda olsam değişirmiydim bilmiyorum ama kimseye değiştirme demiyorum.. Değiştir, rahatol..

4- Özel tanıdığın yoksa, yetkili, hemen...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Teşekkürler..

Triger işin içine girince yetkili serviste fiyat 4 haneli sayılara çıkıyor.. bana abartı geldi.. Bursada güvendiğim özel servis yok, bulabileceğimi de sanmıyorum (geçmiş tecrübelerimden).. yarın sabaha erteledim servis işini.. hazır gitmişken kapı ayarları, klima ekranı, ön takım kontrolü, hediye pas pas v.s. :nazar: işleri de hallederim..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)

Bakım bugün yapıldı..

Triger ve V kayışı değişmedi.. Std. Bakım yapıldı, EGR temizlendi, klima ekranı temizlendi, kapı ayarları yapıldı.. 302 TL..

Triger ve V kayışı dahil kampanyalı Fiyat 1100 TL.. (sadece V kayışının gergi bilyaları 270 TL, Triger zaten Allaha emanet..)

ayrıca V kayışında çatlamalar başlamış.. onu da yakın zamanda değiştirecem..

Triger için 110-120k yı beklemekte kararlıyım.. koparsa bahtıma napalım..

300 TL ve üzeri park sensörü kampanyasını devam ettiriyorlarmış.. ben zaten taktırmıştım, 1 tane daha aldım.. onu da öne taktıracam :lol2: + bir de paspas hediye ettiler.. + 40 TL servis kuponu..

bana en pahalı gelen mazot filtresi oldu.. 98 + KDV (gerçi kampanyadan kdv ödemedik ama)

Carbon Clean olayına gelince.. yaptırmadım çünkü Orjinal olmadığını son anda fark ettim.. Motorvac değil, nanotech diye bir şey.. güvenemedim.. yarın Bosch servisinde orjin CC yaptırmayı düşünüyorum.. yada Ultrasonik ASNU temizlik.. Hangisini önerirsiniz??

Bir de aklıma gelmişken, ön sol lastikte kasisten geçerken hafif bir tıkırtı vardı diresiyon sağa dönükken.. direksiyon kutusundan dediler.. bana sallamasyon geldi.. pek irdelemediler..

ama en bomba olay da servis elemanının bakım bittikten sonra çalıştırıp ıslık var, turbo arızalı dedikten sonra Tarafımdan sesin EGR borusundan geldiğinin anlaşılması olayı idi.. takmayı unutmuş.. :):good1:

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Treger kayışı çok önemli asla degişim km sini geçirme hemen degiş yıpranmadan dolayı koparsa masraf çok agır olur carbon celer zamanı gelmiş yaptırırsan iyi olur aracın performansı düzelir . :lol2:

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Tanr?verdi

trigeri değiştirmemek intihar. 200den kaçıp 5 milyarla karşılaşmak var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

şirketimizin clio hb'lerinden biri 60k triger değişiminden çok önce yaklaşık 20-30k km de triger kopardı. tüm motor serviste ücretsiz yapıldı...

bence şans işi...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Ben de triger + normal bakım + devir daim değiştirdim. Yetkili serviste indirilmiş hali 1300 dediler. Ben Şaşmaz da özel bir serviste hepsini 360 a yaptırdım. Ben 120k değil 100k yı bile bekleyemedim. Arkadaşlar haklılar benim de içim şu an rahat ama yaptırmadan önce hep aklımın bir köşesinde apartta beni yiyordu. Serkana da katılmamak mümkün değil ama karar sizin. :lol2:

Abdullah bey.. 360 liraya orjinal parça fiyatlarını topluyorum, onları bile karşılamıyor.. parçalar orj. miydi? yan sanayi kullanıldımı?? 1300 nereye, 360 nereye..

yağ: 75

yağ filtresi: 10

mzt filtresi: 90

hava filtresi: 25

triger kayış: 60

triger gergi makarası: 60

triger saptırma kılavuzu: 80

devirdaim: 85

V kayışı: 15

V kayış rulmanları: 150

Toplam: 650 TL.. (V kayışı hariç dersek yaklaşık 500 TL)

Fiyatlar üç aşağı beş yukarı servis-internet ortalama fiyatlarıdır..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkan Soyçiçek

benim arabam fiesta 2005 ve 90 bin bakımı yaptıracağım. gerçi km daha 86 binde ama ben erken yaptırmanın sakıncasını görmüyorum.

kartal sanayinde bir ustadan fiyat aldım..

triger seti + baskı balata vs + motor bakımı ( yağlar filtreler) 790 lira dedi.

bunun içinde 180 lirası ustalık ücreti.

hiç pazarlık yapmadım. sadece fiyat aldım. şimdi istanbulda bir yetkili servisten de fiyat alacaım. kdv indirimiyle birlikte bakalım ne kadar tutcak. 100 liraya kadar farkta yetkili servise giderim. ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Vahit Bolat

Erkan bey sanırsam aracınız benzinli?Benim aracım 1.4 dizel,ben yaklaşık 1,5 ay önce izmir ustaeller ford servisinde 90.000 km bakımı yaptırdım,malzemeleri dışarıdan bir parcacıdan aldım malzeme+işcilik yaklaşık:820 Tl tuttu(Dizel biraz masraflı oluyor tabii baskı balata 320 Tl mazot filtresi 90 Tl)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

baskı balata niye değişiyor? sıyırmaya başlayıncaya kadar değiştirmeyin.

erken yaptırmanıza gerek yok. yetkili servisten fiyat alın bu ara kampanya var.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Soyçiçek

Arabam dizel .,, bugün cevizli ford yetkili servisine gittim ve fiyat aldım şöyle ;

normal fiyat kdv indirimli fiyat

Motor bakımı : 340 288 lira

baskı balata : 1007 850 lira

triger seti : 563 477 lira

su pompası? : 334 283 lira

toplam 2244 1898 lira

şimdi bu fiyatlara bakınca neden yetkili servise gitmiyoruz anlaşılıyor. parayı ağaçtan toplamıyoruz çünkü ;)

ayrıca su pompası bozuk çıkabilir o yüzden değiştirebiliriz dediler ki ben ilkkez duyuyorum böyle bişey. dışarıdaki ustalar hiç bahsetmediler böyle bir durumdan. ayırca yakın zamanda izmir çetaş + sanayiden fiyat almıştım orası bile su pompasından bahsetmemişti. ilginç geldi bana.

kartal oto sanyindeki ustam ise tüm bunları 790 liraya yaparım diyor. orjinal parça kullanacak. parçayı birlikte gidip alacağız.

yani yetkili servis aynı bakımı 1000 lira daha pahalıya yapıyor.

baskı balata niye değişiyor? sıyırmaya başlayıncaya kadar değiştirmeyin.

erken yaptırmanıza gerek yok. yetkili servisten fiyat alın bu ara kampanya var.

Baskı balatanın sıyırmaya başladığını nasıl anlarım? kartal sanayindeki ustam durumu kötü değil değiştirmesen de olur demişti zaten ama ben biraz pimpirik yapıp tamir ettirmişken ikisinide değiştirteyim dedim. 2005 model ve sanırım hiç değişmemiş baskı balata. ama usta seni yolda bırakmaz dedi. şimdi trigeri yaptırırım, bir ay sonra baskı gider bir kez daha işçilik öderim böylece maliyet yükselir. benim düşüncem bu sizce mantıksız mı?

Erkan bey sanırsam aracınız benzinli?Benim aracım 1.4 dizel,ben yaklaşık 1,5 ay önce izmir ustaeller ford servisinde 90.000 km bakımı yaptırdım,malzemeleri dışarıdan bir parcacıdan aldım malzeme+işcilik yaklaşık:820 Tl tuttu(Dizel biraz masraflı oluyor tabii baskı balata 320 Tl mazot filtresi 90 Tl)

90 bin bakımında sadece triger değişimi mi oldu sizin acaba? sadece triger değişimine yetkili servis 477 lira (kdv indirimli kampanyalı ) diyor. motor bakımı 288 diyor. yani ? 765 tutuyor. büyük bir fark olmuyor yani. parçayı dışardan almak sanırım size bir 80 lira kadar kazanç sağlamış . sanırım kartal oto sanayinde ki özel servise götüreceğim arabayı. ustam iyi gibi. parçayı birlikte alırız diyor en azından. orjinal parça yani.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Guest ?smail Girgin

Arkadaşlar aracım 90.000 km de. Aracımın 90.000 bakımını özel serviste mi yoksa yetkili serviste mi yaptırayım bir türlü karar veremedim. Yetkili servisde aracıın başında durmak ve ne yaptıklarını görmek istiyorum, ancak yetkili serviste buna izin vermiyorlar. Ayrıca masrafı biraz fazla tutuyor.

Özel serviste aracın başında durup ne yaptıklarına bakabiliyorsunuz.

Aracı 86.000 km de aldım. Bugüne kadar her 15.000 km de bir bakımları eksiksiz yaptırılmış

Aracımı özel servise mi götürmeliyim yoksa yetkili servise mi götürmeliyim.,

90.000 km bakımı ne kadar tutar, neleri değiştiriyorlar, tavsiye edebileceğiniz bir özel servis veya yetkili servis var mıdır?

90.000 KM BAKIM FİYATI NE KADAR TUTAR.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

her iki taraftanda fiyat alın kıyaslayın bence...sonuçta özel servislerdede orjinal parça kullananılıyor isteğinize bağlı

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Triger setide değişecek 90 bin bakımında haberiniz olsun :D

Yorum bağlantısı
Gökhun Lekesiz

Ben 120binde değiştirdim triger setini. Servis kitapçığı öyle diyordu :rolleyes:

Triger

V kayışı

Devir Daim

Mazot Filtresi

Balatalar

Yağ

Yağ Filtresi

Hava Filtresi

Polen Filtresi

Carbon Clean

Hepsi özel serviste 750 TL tuttu.

Hatta bugün arkadaşımın aracı için (benim aracım ile aynı 2006 FOCUS TDCI HB 109 PS) yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, mazot filtresi, balata ve disk temizliği + Genel kontrol yaptırdık. Yağ PO 10/40W koydurduk. Gerisi tamamen orjinal ürünler. İşçilik dahil toplam 250 TL ödedik.

Yorum bağlantısı
Emin Özer
ARAÇ 1.6 TDCI DİZE 2007 MODEL TREND

ARAÇ 1.6 TDCI 2007 MODEL FOCUS TREND

Triger Seti:130.00

V Kayışı:20.00

Motor yağı:50.00

Hava Filtresi:10.00

Yağ Filtresi:10.00

Mazot Filtresi:100.00(Metal)

Mazot Filtresi:70.00(Plastik)

Ön Fren Balatası:50.00

Arka Fren Balatası:50.00

İşçilik:120.00

bütün parçalar orjinaldir servis bakımı garantilidir.bunlara ek olarak frenlere bakılır balataların durumuna bakılır değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verilir.

mazot filtresi 2 tip çıkar bu araçlarda onuda belirtmek lazım

Yorum bağlantısı
Serdar Arbaş

Dün 88.000 km.deki aracımın ana bakımını yaptırdım. Bakım özel serviste yapıldı. Forumdaki triger korkusu beni de sardı, değişirken dikkatle izledim(her ne kadar bir şey değişecek olmasa bile) Hatta trigeri değişen başka bir araç vardı yanda, işlem sürerken sorular sordum ;) Triger paranoyam devam ediyor, sürekli motoru dinleyip devire bakıyorum. Eski aracım Twingo'da devir göstergesi olmadığından devri kontrol etmek yeni bir iş benim için. Sabah 8.30 gibi servisteydim, işim akşam 17.30 da bitti ancak.

Aşağıda fiyatları yazdım, bir de kafama takılan bir konu var onu paylaşıp görüşlerinizi almak istiyorum: Buji değişimi yapılırken usta bana hiç danışmadan tırnak aralığını değiştirdi, ne yapıyorsun diye sordum, dedi 1mm.ye düşürüyorum tırnak aralığını. Ben de orijinali 1.3 mm. dedim, değişiklik yapmasak. LPGli araçlara böyle yapıyorum, daha verimli olur gibi yüzeysel bir açıklama yaptı. Bu servise son gidişim sanırım, bu konuyu netleştiremezsem başka bir yer arayacağım. Biz de Yaşar Usta istiyoruz Hatay'da :)

Bu konuda fikriniz nedir? Benim içim rahat etmedi, gerekirse tırnak aralığını ayarlatıcam tekrar ya da bosch'un LPGli araçlar için ürettiği bujilerden alıcam. Tavsiyeniz nedir?

Bunlar da değişen parçalar ve fiyatlar:

Hava filtresi (ford otosan) 7.5 TL

Polen filtresi (ford otosan) 14 TL

Benzin filtresi (motorcraft) 8.5 TL (Bu konuda bir karışıklık oldu sanırım, fiyatı karıştırdı. Bunun fiyatı 30 TL olması gerek, bana hesaplarken otosan filtrenin fiyatıyla yazmış. Bir dahaki gidişimde farkı ödeyeceğim gerekirse...)

Triger seti 85 TL

V kayışı 20 TL

2 adet V kayışı gergi bilyası (INA) 20

1 takım ön fren balatası (ford otosan) 35 TL

2 adet arka gres kapağı 3 TL

1 tüp sıvı conta 3 TL

Devir daim pompası (SKF) 80 TL

1 takım motorcraft buji 20 TL

3 lt Mobil antifriz(kırmızı)) 30 TL

1 lt FMY 5/30 yağ 20 TL (yanında da 8 yeni bijon aldım bununla beraber tam fiyatını bilmiyorum)

Parça toplam fiyatı: 345 TL

Toplam işçilik: 170 TL

Genel toplam: 515 TL

Bunlarla beraber tüm ön düzen kontrol edildi, rot balans yapıldı. Bilgisayar bağlanıp arız kodları kontrol edildi, fakir karışım hatası verdi sadece, arıza hafızası silindi, ondan sonra sadece benzinde kullandım 30-40 km bir daha da yanmadı. Acilen LPG servisine gidip ayar yaptırmam gerek.

Bakımdan çıkıp bir takım yeni paspas, bir de muz tipi silecek aldım. Hafta içi de kısmetse detaylı iç temizlik için Wurth'e vericem ve bir buçuk ay önce aldığım arabama artık benimdir diyebileceğim. :)

Yorum bağlantısı
Serdar Arbaş
hakikaten çok güzel ve ayrıntılı bir bakım olmuş. güle güle kullanın. şu tırnak aralığı konusu benim de ilgimi çekti? nasıl azaltılır ki bu aralık? bir de triger seti çok ucuzmuş sizin. benim triger+v kayışı ve bilyaların değişmine malzeme+işçilik 600 tl demişsti yetkili servis. sizce de pahalı değil mi? bir de devirdaimi niye değiştirdiniz? gerekli miydi? benimkinin de triger bakımı gelıyor, o yüzden merak ettim.

Tırnak aralığını değiştirmek için mastar denen bir anahtar kullanıyorlar. 1mm. olan mastarı tırnakların arasına koyup üstteki tırnağı mastarla birleşene kadar eğiyorlar.

Devir daimi forumdaki arkadaşlar sağolsun yazmışlar, tecrübelere dayanarak değiştirdim. Devirdaim pompasının ömrü de ekzantrik kayışının ömrüne yakın okuduğum kadarıyla. Ve siz sadece triger kayışı değiştirirseniz bir dahaki değişim gelmeden devirdaim arıza yaparsa tekrar triger işçiliği yaptırmak zorunda kalıyorsunuz ve daha pahalıya mal oluyor. Mantıklı olan hazır triger değişirken pompanın da değişmesiymiş.

Yetkili servisle fiyat için görüşmüştüm, sizin söylediğinize yakın bir rakamdı yanlış hatırlamıyorsam. Sadece devirdaim pompası parça fiyatı 200 TL dediler. Devirdaim değiştirip değiştirmediklerini sorduğumda bakıyoruz ihtiyaç varsa değiştiriyoruz diye söylemişlerdi ki arkadaşların tecrübelerine dayanarak söylüyorum, bu çok mantıklı değil.

Ben oturduğum yerdeki yetkili servise sadece bir kez gittim, ekspertiz raporu almaya. O zaman da araç hakkında sorduğum sorulara "Abi bilmiyorum, daha yeni başladım ben burda!" diye cevap veren bir arkadaşı ekpertiz için görevlendirdiklerinden ve talebim üzerine tecrübeli bir usta geldikten sonra servisle ilişkimi kesmiştim. WDS cihazı arızalı dedikleri için de o gün motor arıza kodlarına baktıramamıştım. İyi bir yetkili servis olursa verdiğiniz paraya değer.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...