İçeriğe Yönlendir

90.000 Km. Periyodik Bakım

Emrah Musalli

Recommended Posts

İlker Öztürk

focus tdci 90000 ağır bakımında tam olarak neler değişmeli,

yetkili servis : triger 180 , alternatör 16+295 ,bakım (filtreler+ yağ)315 , işçilik 180 toplam:986 tl

baska bi yetkili servis: triger , bakım (filtreler+ yağ), devirdaim 700 tl

özel servis : triger , bakım (filtreler+ yağ), devirdaim 600 tl fiyat verdiler

şimdi bu 90000 ağır bakımda değişmesi gerekenler arasında ,devirdaim - Vkayısı ve vkayıs kiti - alternatör varmı yoksa fazladan para

almak içinmi bu parcalar değişiyor.

triger+bakım(filtreler+ yağ),devirdaim bunları değiştirsem yetrli olmazmı ,alternatörü değiştirmediğim için bi problem olusurmu

yanlısmı bilmiyorum ama alternatör şarj dinamosu değilmi ,şimdi bi problemi yok değiştirmessek triger gibi basımızı ağrıtma heralde

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

alternatör kayışı ve v kayısı aynı seymidir? bu alternatör kayısını bulamadım?nereden alabilirim?

v kayısını kit halinde komple değştirmeye gerek varmı? sadece kayısı değiştirsek yeterli olmazmı?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
alternatör kayışı ve v kayısı aynı seymidir? bu alternatör kayısını bulamadım?nereden alabilirim?

v kayısını kit halinde komple değştirmeye gerek varmı? sadece kayısı değiştirsek yeterli olmazmı?

altarnatör kayışı diye geçmez bldigim kadarıyla evet v kayışıdır.kit olarak kayış ve iki tanede yuvarlak teker gibi adını unuttum parçası mevcuttur takım olarak degişmesi iyi olur.

devirdaim,altarnatör.klima motoru aynı kayışla çalışır.devirdaim da sorun yoksa degişim gerekmez ama detayı bilmiyorum.rutin bakımlarda degişecek parçalar bellidir bunun içersinde devirdaim görmedim hiç.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

90000 bakımı yetkilide yaptırdı,triger, kayıslar,hava-mazot.. filtreler ,yağ toplam 450 tl

50 tl işçilik 400 parça

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ufuk Tutkun

merhaba arkadaşlar. bende 90000 bakımı yaptırdım. triger kayışı bilyalarıyla beraber değişti. oldukça detaylı bir işmiş bu arada. devirdaim pompasınıda değiştirdik skf diye bir marka kullandık umarım iyidir. benim paylaşmak istediğim 2 adet V kayış için aldığımız dayco marka kayışlar araca uymadı. arac üzerinden çıkan v kayışları motocraft marka idi aldığımız dayco markaları ise bir türlü takmak mümkün olmadı. ayrıca V kayışlarında ben gergi olduğunu düşünüyordum, gergi de bulunmamakta. servis 2 adet V kayışı için 163tl gibi bir rakam istemekte. benzer bir tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yılmaz Demirtaş
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar bende 2003 model transit connect war 90.000 bakım zamanı geldi çattı 90.000 km bakımında yapılacak işlemler hakkında pek bi bilgim yok yapılacak işlemler ve fiyatları hakkında bilgi istiyorum ve aracım egsozundan kara duman atıyor yani mazot cok yakıyor bunun sebebi nedir nasıl giderililr 90.000 bakım fiyatının ustune ne kadar eklenir fiyat olarak acaba sizlere sormak istedim... aracın disk baskı değişimi yapılacak oda 90.000 km bakımının içindeymiş yağtıgım arastırmalara göre . Aracımın bahsettiğim konular dahilinde nasıl bir servis içeriği oluşur ve fiyat olarak ne kadar tutacagı hakkında bilgilerinizi bekliyorum...

Servis durumuna gelince ben muğlada oturmaktayım aracımı bakımlarında Muğlada bulunan helvecıogluna ve Muğla cevre illerdeki bir kaç servise goturdum en iyi ilgi alaka ve soruna çözüm bulan servis olarakta denizlide bulunan yargül ü begendim yine oraya goturmeyi dusunuyorum sizlerin tavsiyelerinizi bekliyorum..

.....::::ŞİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM:::::.....

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yaz? karakterlerini gereksiz de?i?tirmeyin l
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Aydoğan

arkadaşlar ben geçen hafta focus 1 benzinli 2005 model aracımı 90.000 bakmına götürdüm bu linke izin vermiyoruz servisine. ayrıca arabamda 120 km geçince titreme oluşuyordu. usta gerekli parça ve fiyatlarını yazdı kağıda verdi. inceleyip yorum yaparsanız sevinirim.

Motor Yağı : 55 TL

Yağ Filtresi : 10 TL

hava filtresi : 10 TL

YAkıt Filtresi 15 TL (Ben benzinli motorlarda yakıt filtresi yok biliyrum ama)

Polen Filtresi : 15 TL

Rot Başı 2 Adet : 60 TL

Rot Ayarı : 20 TL

Aks Körüğü : 15 TL

Jant Düzeltme 2 adet : 80 TL

Aks Keçesi 1 adet :25 TL

Şanzıman yağı ilavesi 1 lt: 15 TL

Ön Z Rot 2 adet : 50 TL

Ön Disk Torna : 30 TL

Şaft Bilyası + Pres : 60 TL

Bor Katkısı : 60 TL

İşçilik : 30 TL

TOPLAM : 550 TL

Araba Tamir Olduktan sonra 150 Km/h hızla virajlara girdik en ufak titreme yok. fakat araba gaza basmadan giderken vır vır diye hafiften ses geliyor. amartisörler olablirmi acaba. fiyat fazla olmasın diye amartisörleri değişmedim.

Yorum bağlantısı
Metin Aydoğan

focuslarda şaft bilyası varmı yahu. benim bildiğim arakadan çekişli araabalarda olur şaft bilyası

Yakıt filtresinin değişim aralığı nedir?Bahsi geçmişken sorayım.

kafana göre değiş 2,3 yıl gider heralde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yakıt filtresinin değişim aralığı nedir?Bahsi geçmişken sorayım.

30 binde bir diye biliyorum... Forumda focus servis kılavuzu olacaktı... İncelemenizi tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
focuslarda şaft bilyası varmı yahu. benim bildiğim arakadan çekişli araabalarda olur şaft bilyası

şaft bilyası=aks bilyası diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

120'den sonra gezen arabaya, geziyor diye bunlar yapılmaz... Tabi buralarda sorun varsa ve usta gördüyse, yapılmaıs gerektiğini izah edip onay aldıysa, o ayrı...

Rot Başı 2 Adet : 60 TL

Rot Ayarı : 20 TL

Aks Körüğü : 15 TL

Jant Düzeltme 2 adet : 80 TL

Aks Keçesi 1 adet :25 TL

Ön Z Rot 2 adet : 50 TL

Ön Disk Torna : 30 TL

Şaft Bilyası + Pres : 60 TL

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Jant doğrultma denilen iş nedir? Nasıl yapılır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Jant doğrultma denilen iş nedir? Nasıl yapılır?

Tornacı düzeltir.. sağ sol yalpalamaları az ise düzeltilir... Zıplamaya sebep olacak bir yamukluk varsa düzelmez..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

zıplama balansta çıkar mı ? yalpa kesin çıkar diye düşünüyorum ama zıplamayı bilemedim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
zıplama balansta çıkar mı ? yalpa kesin çıkar diye düşünüyorum ama zıplamayı bilemedim :D

Zıplamayı herkes görür zaten... Makinada çıkmasına gerek yok..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Peki dinamik balans mı iyidir sökülerek yapılan mı :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kayhan Kaynak

Merhaba arkadaşlar. Daha önceki mesajlarımdada belirtmiştim. KKTC'de yaşamam ve parçaların çok pahalı olması nedeni ile 90bin bakımı için gerekli tüm parçaları ve şanzuman filtresini Bursadan almayı düşünüyorum. 12-22 Kasım arasında orada olacağım.

Alacağım ürünler.

Aracım 2005 Focus I Ghia

Trigier Kayışı seti

Bütün filtreler.

Bujiler

Motor Soğutma Suyu kabı.

Otomatik şanzuman yağı filtresi

Ürünleri orjinal almak istiyorum. Bu noktada tavsiye edebileceğiniz bir yer olurmu. İstanbuldan v.s kargo ile yollayabilecek güvenilir şirketlerde olur. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

şanzıamn filitresi dışında hepsini sanayide rahat bulursunuz. Filitreyi ben izmit sanayide aramıştım alakasız filitreler gösterilebiliyor.yetkili servisten parça nosu ile almak daha iyi olur. yada parça nosunu bulup parçacıdan o parça nosu ile istemek.

Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak

Üyelerimizden Erdem Doğan bey saolsun Atılgan Otomotivi önerdi İstanbulda. Aradım ve Muhammed beyden fiyatlşarı aldım. Fiyatlar aşağıdaki gibi değerlendirirseniz sevinirim.

Bursaya gittiğimde 1-2 günüm var sonrasında bayram tatili giriyor. Bu sebepten alacağım yeri kararlaştırıp direk oraya gitmek istiyorum.

Trigier Set - Ford- 260TL

V kayışı Set - Ford- 60TL

Hava Filtresi -Otosan- 36TL

Yağ filtresi -Otosan- 12TL

Benzin Filtresi -Otosan- 60TL

Polen Filtresi - Otosan- 30TL

Karter Tıpası 5TL

Otomatik şanzuman yağı filtresi 153TL

Motor suyu soğutma kabı 130TL

Buji fiyatı sormayı unuttum. Ama forumda okuduğum kadarıyla motorcraft 20 TL gibi birşey 4 tanesi.

Bujiyide 20 liradan sayarsak sadece 90bin bakım parçaları 483 TL yapıyor. Fiyat nasıl? Bursada önerebileceğiniz parçacı varmıdır? Yoksa burdan kargo ile almam gerekecek. Elden almayı dahada tercih ederim.

Şanzuman yağı filtresi ve soğutma kabınıda hesap edersek 766 lira gibi bir fiyat çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak
(düzenlendi)

Evet Otoservetten de fiyatları aldım.

Trigier Seti ve V kayışı için 170TL (İna marka)

Tüm filtreler için 70 TL (Otosan)

Motor Suyu Kabı için 65 TL

Otomatik Şanzuman yağı filtresi (Otosan) 350TL fiyat verdiler. Kendileri bu zamana kadar hiç değiştirmedik dediler. Fiyat uçuk geldi bana ama servis kataloğunda 45bin kmde bir değiştirin yazıyor.

fiyat verdiler. Bunun haricinde Trigier değişmişken Devir Daim pompasını değiştirirseniz iyi olur dedi telefondaki kişi. Onun fiyatınada orjinal 180TL SKF marka için ise 90 TL dedi.

Ne dersiniz devir daim pompasında SKF tercih etmelimiyim yoksa kıyıp paraya orjinalini almak daha mı mantıklı?

tarihinde Kayhan Kaynak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Devirdaim bence orijinal olmalı, arabanın motoruna direk olumsuz etki edecek bir parça, risk alınmamalı...

Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak
Devirdaim bence orijinal olmalı, arabanın motoruna direk olumsuz etki edecek bir parça, risk alınmamalı...

Anlıyorum madem öyle almışken orjinalini alayım. Ama hala Bursada bir yedek parçacı tavsiyesi alamadım. Gidip sanayide ordan oraya dolaşmak istemiyorum. Yokmudur uygun fiyata yedek parça alabileceğim bir yer.

Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak
(düzenlendi)

İstanbul Merkez otoyada sordum bugün maille fiyatları. Saolsunlar hemen döndüler. Şaşırdım açıkçası. Hemen fiyatları vereyim onlarında.

Trigier Set 90 TL (BİR BİLYA BİR KAYIŞ) DAYCO (FORD, ÜZERİNDE ÇIKANDIR)

V kayışı Set 70 TL ORJ.

Devir Daim Pompası 70 TL İTHAL BUGATTİ (ORJ. FORD DEV. 140 TL)

Hava Filtresi 10 TL ORJ.

Yağ filtresi 10 TL ORJ.

Benzin Filtresi 10 TL ORJ.

Polen Filtresi 10 TL ORJ.

Karter Tıpası 5 TL ORJ.

4 Adet Buji 30 TL ORJ.

Otomatik şanzuman yağı filtresi 40 TL İTHAL ( FORD ORİJİNAL 110 TL)

Motor suyu soğutma kabı 25 TL ORJ.

Devirdaim pompası ve otomatik şanzuman yağı filtresine ithal dediler sadece. Onun markasını sordum.

Fiyatlar için ne diyorsunuz?

tarihinde Kayhan Kaynak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kayhan Kaynak

Sanırım en iyi fiyatı Bursa Fordextradan aldım. Tüm parçalar orjinal ford. Üye indirimindede yararlanırsak %10'da indirimiz var. Oldukça makul gözüktü.

Trigier Set 90

V kayışı Set 70

Devir Daim Pompası 100

Hava Filtresi 10

Yağ filtresi 10

Benzin Filtresi 35

Polen Filtresi 15

Karter Tıpası 5

4 Adet Buji 25

Otomatik şanzuman yağı filtresi 45

Motor suyu soğutma kabı 70

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...