İçeriğe Yönlendir

75.000 km Periyodik Bakım

Anıl İmaca

Recommended Posts

Mehmet Kaya

1- genelde bizler 10 bin km bir bakım yaptırıyoruz. Ancak garanti kapsamında Araçları 15 bin veya yılda bir servise çağırırlar. Hatta dizeli olan arkadaşlar 5 bin km hava filtresi değiştirir. Yağını 7-8 bin km değiştirir.

2- yağ için bizler mobil veya Castrol kullanıyoruz. Ne kullanıldıysa onu kullanmaya devam edin.

3- set için yorumum yok. Yağ Castrol iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

Mehmet Bey yorumunuz için teşekkürler aracı aldığım kişi 2012 yılında 60 bin bakımını yaptırmış şu anda 69 binde yağ kartında 70 binde yapılması gerektiği yazıyor dpf yağı olarak 5/30 castrol düşünüyorum zaten önceki sahibide onu kullandığını söyledi

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci
(düzenlendi)

Hava filtresi orjinal seçmenizi tavsiye ederim. Yakıt filtresi 60 binde değiştiyse bu bakımda değiştirmeyin. Lİsteye yağ filtresi eklemeyi unutmayın. Yağ olaraksa forumda mobil tavsiye edilir, yağ buharı castrole göre yok denecek kadar azdır. Aşağıdaki yağ dpf'li araçlar için üretilmiş mobil yağ.(emisyon sistem korumalı yazar)

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89

tarihinde Hasan Ekci tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey yorumunuz için teşekkürler aracı aldığım kişi 2012 yılında 60 bin bakımını yaptırmış şu anda 69 binde yağ kartında 70 binde yapılması gerektiği yazıyor dpf yağı olarak 5/30 castrol düşünüyorum zaten önceki sahibide onu kullandığını söyledi

Dpf hakkında bilgim yok. Bahsettiğim yağ bildiğiniz motor yağı.
Yorum bağlantısı
Davut Turmuş
(düzenlendi)

Hava filtresi orjinal seçmenizi tavsiye ederim. Yakıt filtresi 60 binde değiştiyse bu bakımda değiştirmeyin. Lİsteye yağ filtresi eklemeyi unutmayın. Yağ olaraksa forumda mobil tavsiye edilir, yağ buharı castrole göre yok denecek kadar azdır. Aşağıdaki yağ dpf'li araçlar için üretilmiş mobil yağ.(emisyon sistem korumalı yazar)

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89

teşekkürler Hasan Bey sonradan farkettimde yağ filtresini unutmuşum :) castrolu çok övdüler ama forumdaşlar hep mobil diyor arabanın üzerindeki yağ castrol marka değişiminde sıkıntı olur mu ? ve bakım ürünlerinin hepsini otostart.com dan bulanilirmiyim çoğu ürün satışa kapalı vs diyor? polen filtresini Çağlar Bey karbonlu olsun diyor onu otostartta bulamadım sanırım ben yeni bi liste yapayım en iyisi sizinde yardımlarınızla

tarihinde Davut Turmuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

teşekkürler Hasan Bey sonradan farkettimde yağ filtresini unutmuşum :) castrolu çok övdüler ama forumdaşlar hep mobil diyor arabanın üzerindeki yağ castrol marka değişiminde sıkıntı olur mu ? ve bakım ürünlerinin hepsini otostart.com dan bulanilirmiyim çoğu ürün satışa kapalı vs diyor? polen filtresini Çağlar Bey karbonlu olsun diyor onu otostartta bulamadım sanırım ben yeni bi liste yapayım en iyisi sizinde yardımlarınızla

Verdiğiniz siteden alıyorum bende parçaları. Ordan alabilirsiniz. Mobil o sitede yok biliyorum, otostarttan sadece yağ sipariş verseniz 6,25 tl kargo eklerler, castrolle aynı rakama gelir. Mobil şart değil castrolde muadil bir yağ, duruma göre karar verin.

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

Hasan Bey önceki yorumunuzda bahsettiğiniz yağ buharı olayı nedir olumsuz yönleri nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Hasan Bey önceki yorumunuzda bahsettiğiniz yağ buharı olayı nedir olumsuz yönleri nedir acaba?

Forumda tecrübeli bir üye yazmıştı, castrol kullandığında karter havalandırmadan hava fazla yağ buharı çıktığını belirtmişti. Mobilde ise yağ buharı oluşmadığını. Son derece deneyimli, titiz bir kullanıcı. Yağın buharlaşarak eksilmesi ve kirlilik oluşturması diyelim kısaca.

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

evet buharlaşma demek eksilme demek sonuçta peki mazot filtresini hangisinden alıyorsunuz hasan bey ufi marka var yedekparcaford da sizce nasıldır

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

evet buharlaşma demek eksilme demek sonuçta peki mazot filtresini hangisinden alıyorsunuz hasan bey ufi marka var yedekparcaford da sizce nasıldır

Aynı siteden 2 defa aldım, orjinalindede ufi yazar. Sofima/ufi üretimi, orjinal filtredir.

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş
Hasan Ekci

Hava filtresi eğer maddi sıkıntı yoksa orjinal olan (33 tl) tavsiye ederim. Onun dışında bende aynı parçalarla değişim yapıyorum aynı siteden 3 bakımdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Davut Turmuş
(düzenlendi)

eyvallah üstad bu arada bugun mahalledeki bi yağcı baktı arabaya polen in yerini bulamadı :D bende dedim usta video var bak falan diye yediremedi onuda izlediğim bir videoda yolcu tarafından sökülebiliyor sanırım?

tarihinde Davut Turmuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

eyvallah üstad bu arada bugun mahalledeki bi yağcı baktı arabaya polen in yerini bulamadı :D bende dedim usta video var bak falan diye yediremedi onuda izlediğim bir videoda yolcu tarafından sökülebiliyor sanırım?

Şoför tarafında, gaz pedalının sağında, pedal sökülmeden değişim olmaz.

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

İzlediğim bi videoda sağdan söküyorlardı sanki birde bu işlemi kendimiz sökebilirmiyiz

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Davut Turmuş

800ee79c7d2599630356c6d88da5a06a.jpg

Netten sipariş ettiğim ürünler dün geldi nasip olursa Cumartesi gün bakim yaptıracağım yalnız mazot filtresinin bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyordum connectin filtre küçüktü sanki buna göre

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

büyük yada küçük olmasında herhangi bir fark varmı olumlu yada olumsuz anlamda?

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Polen filtresini kutudan çıkarıp resimleyebilirmisiniz? Karbonlu tip mi? Mazot filtreniz orjinal ufi-sofima. Makyajlı kasanınki aliminyum diğerleri plastik

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

Polen filtresini kutudan çıkarıp resimleyebilirmisiniz? Karbonlu tip mi? Mazot filtreniz orjinal ufi-sofima. Makyajlı kasanınki aliminyum diğerleri plastik

7e983c771bda22b36288b26a6c74406c.jpg

Buyrun Hasan Bey karbonlu sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Korhan Köseoğlu

Merhabalar,

Öncelikle aranızda yeniyim, 2011 model My Fiesta dizel alarak aranıza katılmış bulunuyorum :)

Aracım şu an 74500 km'de ve 75000 bakımı geldi.

Neleri değiştirmem gerekiyor ve İzmir'de tavsiye edeceğiniz yetkili servis hangisidir ?

Özel bir serviste bu bakımı yaptırmak sizce doğru mu ?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Serttaş

öncelikle herkese iyi akşamlar yaklaşık 5-6 aydır forumu takip etmekteyim pek konulara hakim olmadığım için sadece okumakla yetindim :)

2011 fiesta 1.4i titanium aracı aldığımda 72500km idi şimdi 77500 oldu 75bin bakımı yaptırmak gerekiyomuş biraz geçti 

kayseri metinler servisten fiyat aldım 75bin bakımı için tahmini 370tl dediler ford kart çıkında %15-30 indirimler olabilir dedi bu fiyatın içinde yağ ve filtre değişimleri var sadece başka yere henüz sorma fırsatım olmadı servisin verdiği fiyat nasıl bunu sormak istiyorum

birde emniyet kemeri makarası tam çalışmıyor ve yolda tıkırdama yapıyor tamiri mümkün mü değişmesi mi gerek

ayrıca ağır bakımları kaç kmde yapılıyor şimdiden

teşekkür ediyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

öncelikle herkese iyi akşamlar yaklaşık 5-6 aydır forumu takip etmekteyim pek konulara hakim olmadığım için sadece okumakla yetindim :)

2011 fiesta 1.4i titanium aracı aldığımda 72500km idi şimdi 77500 oldu 75bin bakımı yaptırmak gerekiyomuş biraz geçti 

kayseri metinler servisten fiyat aldım 75bin bakımı için tahmini 370tl dediler ford kart çıkında %15-30 indirimler olabilir dedi bu fiyatın içinde yağ ve filtre değişimleri var sadece başka yere henüz sorma fırsatım olmadı servisin verdiği fiyat nasıl bunu sormak istiyorum

birde emniyet kemeri makarası tam çalışmıyor ve yolda tıkırdama yapıyor tamiri mümkün mü değişmesi mi gerek

ayrıca ağır bakımları kaç kmde yapılıyor şimdiden

teşekkür ediyorum

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Özer Yılmaz

Merhaba,

bende bugün 1.6 125hp mondeo aracımın 75.000KM bakımını yaptırdım. Gerekli parçaları Balıkesir Sadık Ticaretten aldım, bakımı da Sancaklı özel ford servisinde yaptırdım. Durum ve maliyet şu.

Parçalar:

Yağ (orjinal, Ford Motorcraft 5w30  4,73lt)

Yağ Filitre (orjinal fomoco)

hava filitresi (kaliteli bir yan sanayi)

buji ( Japon malı, LPG için iyi olduğunu söylediler, markasını hatırlamıyorum, tanesi 10 tl )

Motor tapası (orjinal),

Motor temizleme spreyi,

Bakımda araç lifte alınıp tüm alt takımlar kontrol edildi, polen filitresi çıkarılıp kontrol edildi, bujiler değişti, yağ ve hava filitreleri değişti.

Toplam maliyet 180 TL :)

Birde 2 taksit :)

Dizel arabadan sonra çok ucuz geldi bana. pek mutlu oldum bugün.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...