İçeriğe Yönlendir

Beğendiğimiz navigasyon cihazları

Ergin Şendağ

Recommended Posts

Engin Karadayan

Sefa Bey bu fotoğraf işini favorilerim kısmına ekleyerekte yapabiliriz.Ben eşim için kendi evimizin ve bir kaç önemli yerin kordinatlarını favorilerime ekledim.Sıkıntıya düştüğünde menuden hemen o kordinatları hedef olarak ayarlıyabiliyor.

Bu fotoğraf işi navigasyonun cila kısmı olmuş gibi.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Ergincim, navi alıp bu işe bulaştıktan sonra anladım ki navilerin fiyatlarını değerlendirirken teknik özelliklerini ve güncellemelerini de göz önünde bulundurmalıyız.

Örneğin, bekonun 37 ekran tüplü TV si de TRT1'i ATV'yi falan gösteriyor, samsungun 40 inç plazma TVsi de. Sonuçta seyredilen kanallar aynı. Fakat aynı kanalları izliyor olmak o aletlerin fiyatlarının aynı olması gerekliliğini icab ettirmez.

Önemli olan duruyorken de gidiyorken de uyduya çok hızlı bağlanma. Kopmama. Hızlı rota çizme. Dakik olma. Lütfen sağa dönün dediğinde sen çoktan kavşağı geçmiş olmamalısın mesela. Veya yan yola girdiğin halde seni hemen bitişiğindeki ana yolda gidiyorsun sanmamalı. Bunlar cihazın teknik özelliklerine bağlıdır ve bence çok önemlidir. Arabanın burnu daha kavşağa gelmeden döneceğim yönü bana söylemiyorsa, kavşağa girdikten sonra söyleyip trafiği tehlikeye atmama neden oluyorsa o GPS cihazını bedavaya verseler almam. (Yok, bedava olsa alırım yav, internette satarım :unknw: )

Bunun yanında, güncellemelerin ücretsiz olup olmaması da önemli. Örneğin ücretsiz güncellemesi hiç olmayan 200 liralık bir alet 3 sene bedava güncellemesi olan 400 liralık aletten pahalıdır. Her güncelleme 50 TL desek (mesela), 6 ayda bir güncelleme çıkardığını farzetsek 3 senede 6 güncelleme=300 TL ederki totalde ucuz alet 500 e gelir :)

Benim alette fotonav özelliği var. Eczanemin evimin ve benim için önemli yerlerin, akrabalarımın evlerinin (veya kendilerinin) fotoğraflarını çektim. Navinin forum sitesinde anlatıldığı gibi koordinatları fotolara ekledim. Diyelimki bayrampaşada kayboldum, eczaneye gitmek istiyorum. Hiç adres girmeden, fotoğraflar bölümüne girip dükkanın fotosuna tıklıyorum, şak diye rotayı çiziyor. Benimkinin üst modeli olan NEXT ye-g 828'de ise dahili kamera var. İşlevi benziyor ama cep telefonu kameralarıyla karıştırılmasın. Gittiğiniz yerin (mesela bir restaurant) cep ile fotoğrafını çeker gibi çekiyorsunuz, koordinatlarını otomatik fotoğrafa yüklüyor. Benim gibi bilgisayar başında uğraşmıyorsunuz. Daha sonra fotoğrafa tıkla, restouranta git. Adresini bilmek zorunda değilsin. Hanımı olanlar için güzel bir özellik. Fotoğrafları tıklayıp tıklayıp gitsin, sizi arayıp "canıım, bizim eltilerin sokağı neydi? GPS e giricem de" diye sormasın :)

Ama yinede nextin fiyatı bence biraz daha makul olmalı.

katılıyorum ...cihazınızın özellikleri epey üstün ama handsfree de olsa daha güzel olacakmış, acaba diğer next modelinde handsfree var mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nuri Başer

Şu navitech portable larda (P110 - P250BC) video (mp4, wmv) çalıştırabilen oldumu.. olduysa bi söyleyiversin neyle convert etti??

denemediğim format kalmadı total video ile.. ne uyuz aletmiş.. deli etti beni.. hangi videoyu atarsam atayım "Video File OverSpec" hatası veriyo.. ürün özelliklerinde mp4, asf, wmv oynatır yazıyo ama ben nedense video yerine kafayı oynattım..

bi el atalım.. :D

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Şu navitech portable larda (P110 - P250BC) video (mp4, wmv) çalıştırabilen oldumu.. olduysa bi söyleyiversin neyle convert etti??

denemediğim format kalmadı total video ile.. ne uyuz aletmiş.. deli etti beni.. hangi videoyu atarsam atayım "Video File OverSpec" hatası veriyo.. ürün özelliklerinde mp4, asf, wmv oynatır yazıyo ama ben nedense video yerine kafayı oynattım..

bi el atalım.. :D

Nuri Bey Ben kullanıyorum video olayını.Geçen uzun yola giderken yükledim çizgi filmleri benim kız izledi.Bende bir problem çıkmadı.Heros un bölümlerinden yükledim onu bile çalıştırdı ama biraz takılarak.Avi,mp4,mkv sorun çıkartmadı.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Nuri Bey Ben kullanıyorum video olayını.Geçen uzun yola giderken yükledim çizgi filmleri benim kız izledi.Bende bir problem çıkmadı.Heros un bölümlerinden yükledim onu bile çalıştırdı ama biraz takılarak.Avi,mp4,mkv sorun çıkartmadı.

Engin bey sizin model hangisi??

bendeki P250BC.. yazılımı da güncelledim halen aynı.. avi yi hiç görmüyor.. mp4 ü bazen görüyor ama hiç okumuyor..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Selam

Cihaz hakkında yorum yapmam yanlış olur :good1: ama birde bununla http://www.erightsoft.com/SUPER.html deneyin bakalım.

Sevgiler

Bülent bey bilhassa cihaz hakkında yorum yapın ki biz de bilelim iyisini kötüsünü ;)

bu SUPER convert yazılımı sanırım.. indirip deneyeyim.. teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Bir firmanın ilgili bölümünün başında olan biri olarak benim kendi ürünlerimiz hariç yorum yapıyor olmam hatalı olur,objektif bile yazsam yanlış anlaşılır.O nedenle yazmamam en iyisi :bravo: Ama teknik olarak elimden gelirse yardımcı olurum tabiki.

Sevgiler

e bi el atıverin ozaman.. :D hangi formatta convertleyeyim?? mesela elimde avi ve mp4 ler var..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Engin bey sizin model hangisi??

bendeki P250BC.. yazılımı da güncelledim halen aynı.. avi yi hiç görmüyor.. mp4 ü bazen görüyor ama hiç okumuyor..

Nuri Bey bende ki p-110 modeli videolarda bir sorun çıkartmadı.görüntü kalitesi iyi değil ama en azından benim kızı yolda oyalıyor :bravo:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
e bi el atıverin ozaman.. :bravo: hangi formatta convertleyeyim?? mesela elimde avi ve mp4 ler var..

Nuri abi ben deneme amaclı birkaç video, klip oynatmıştım. Uygun converterı bulmak zor oluyor. 2-3 gün netten aramıştım. Bazıları yarım ceviriyor bazıları bilmem ne yapıyor. Uygun güzel bir converter bulduğunuzda olur. Birtane vardı, onunkileri çalıştırıyordu ama adı aklıma gelmedi şuan.

Büyük ihtimal buydu Nuri abi. Cevirirken ayarları iyi yapmak gerekiyor. Birkaç formatıda dene.

http://www.gezginler.net/modules/mydownloa...er&lid=3502

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Nuri Bey ben Formatfactory adlı bir proğramı kullanıyorum.Bir deneyin isterseniz.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Totalle çok denedim Ayhancım.. maalesef hepsinde video file overspec hatası verdi..

Nuri Bey ben Formatfactory adlı bir proğramı kullanıyorum.Bir deneyin isterseniz.

teşekkürler bir de onu deneyeyim.. Bu arada hangi formata convertliyorsunuz?? mp4? wmv? asf? avi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben tvc ile çalıştırmıştım Nuri abi. Bugün o tarafta işim var. İstersen tvc ile cevirelim görelim. Çalışır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Resimdeki secenekleri secip yaptığımızda çalışıyor.

img00283copyjpgss.jpg

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
şimdi şu SUPER i kurdum denemekteyim.. yapamazsam beraber bakalım..

Bende dönüştürdüklerimi sildiğim için tekrar deniyorum Nuri Bey.Haber veririm size

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Arkadaşlar herkese çok teşekkürler.. wmv olayını çözdüm.. 480*272 ok fakat yüksek bitrate leri desteklemiyor.. bitrate i düşürünce çalıştırdı.. görüntü kalitesi kötü ama sağlık olsun.. şimdi şu mp4 olayını da çözersem tamam.. Engin beyin dediği yöntemle deniyorum..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Arkadaşlar herkese çok teşekkürler.. wmv olayını çözdüm.. 480*272 ok fakat yüksek bitrate leri desteklemiyor.. bitrate i düşürünce çalıştırdı.. görüntü kalitesi kötü ama sağlık olsun.. şimdi şu mp4 olayını da çözersem tamam.. Engin beyin dediği yöntemle deniyorum..

Nuri Bey hemde bu formatta bayağı kaliteli bir görüntüsü oldu.Ama videonun boyutu epey artı

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

mp4 ü beceremedim :D görmüyor meret.. neyse wmv 256 bitrate ve 480*272 std. çalışıyor ama onun da bazı dosyalarda sesi ayrı telden görüntü ayrı telden gidiyor.. sonuç olarak Navigasyon aleti Navigasyon yapmaya yarar mantığıyla video işinde pes ettim.. benim dandik d600 bile TV ye bağlanıp divx izletmeye yarıyo daha ne diyim..

navitech e saygı(!) ve sevgilerimi(!) sunuyorum..

Nuri Bey hemde bu formatta bayağı kaliteli bir görüntüsü oldu.Ama videonun boyutu epey artı

Engin bey bi Screenshot atsanız hangi format.. ??

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Engin bey bi Screenshot atsanız hangi format.. ??

Nuri Bey eve dönünce atarım.Ama siz şu formatfactory proğramını bir kurup öyle deneyin isterseniz.Orda direkt iphone uyumlu mp4 formatı var.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Nuri Bey eve dönünce atarım.Ama siz şu formatfactory proğramını bir kurup öyle deneyin isterseniz.Orda direkt iphone uyumlu mp4 formatı var.

Kurdum fakat orada iphone ile alakalı 2 seçenek var 2 si de olmadı ayarları varsayılanda bıraktım.. bitrateler de varsayılan ama okumadı cihaz.. resim aşağıda..

adszcgq.jpg

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Engin bey 480*320 çalıştırıyormu P110?? benim P250BC nin ekranı 480*272 üstündeki çözünürlükleri desteklemiyor.. bir de bitrate 256 nın yukarısını okutamadım.. yine de bir denemekte fayda var.. acaba bunların içindeki win core 5.0 işl. sistemiyle oynama şansımız varmı??

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

kullandığım cihaz özellikleri ve görüntüleri. piranha voyger 4.3

photo0008l.th.jpg

photo0009k.th.jpg

photo0010u.th.jpg

photo0011n.th.jpg

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...