İçeriğe Yönlendir

Chip Tuning

Uğur Koçyiğit

Recommended Posts

Oğuz Altınada

şehir içi dur kalkta biraz fazla yaktırıyor fakat uzun yolda sabit hızda biraz daha az yaktırdığı doğru..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Az yaktırıyor diyorsunuz. Bunu teknik olarak mantıklı bir şekilde acıklayabilecek varmı? Nasıl oluyor bu iş ? Ne değişiyorda az yakıyor? Teknik,mantığa uygun, anlaşılır, kabul edilebilir bir acıklama olması gerekli.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

18000 km chip tuning yaptırdım, gerçekten farkı farkediyorsunuz, herşeyden önce 1500 kg araçta eskiye oranla pedala tepki mükemmel. araç üreticileri egzost emisyon normlarından ötürü biraz aracı dizginliyorlar , fakat türkiyede egzost normaları hala avrupanın 15 yıl gerisinde olduğu için kesinlikle sorun yok.

az yakmasına gelince , sakin kullanırsanız 100 km 1/2 lt fark etti benim araçta , fakat biraz limit aşayım derseniz normal değerlerin üzerine çıkıyorsunuz 1 ile 1 1/2 lt arasında , son sürati çook az etkilide benim araç şanzıman ve difransiyel yük taşımaya uygun olduğu için +5 km arttı .

son sözüm 75 bg connect ile 90 bg connect aynı değerleri harcıyor 110 bg aynı değerleri harcıyor , işletim ve püskürtme sistemi farklı olabilir fakat kasa yanı , motor hacmi aynı ..

verecek 600 eu varsa bu zevki yaşayın derim.

herkesede yaptırtmayın, bazı otomatik şanzımanlı araçlarda uyumsuzluk olabiliyor, aracın şanzıman beyini ile ecu arasında uyumda sorun var , örneğin 170 bg volkswagen passat tdi 205bg çıkıyor ama düşük devirde 2000 devirden sonra kısa bir kapaklanma söz konusu.

chip tuning yapan firma bu sorunu yakında çözeceklerinden bahsediyor.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Eray Yılmaz

Selamlar..

Uzun araştırmalarım sonucunda dün akşam Fiesta Sport 1.6 dizel 90 bg aracıma chiptuning yaptırdım. Araçta bariz bi fark var.

- Gaz tepkisi çok arttı. pedala küçük bi dokunmada hemen tepki veriyor.

- Patinaj atma eğilimi çok fazla var (lastik masafım olucak:)

- Karşıyaka otobanda düz yolda sabit 90 km/h hızla giderken eskiden 3.9-4.2 lt/100km olan yakıt sarfiyatı şimdi 3.3-3.5 lt/100km arasında. Yani sakin kullanınca ekonomik oluyor. çünkü gaz tepkisi arttığı için daha az basıyorsun.

- 90 bg olan araç sanırım (en sevmediğim şey) 115 bg oldu. ama en yakın zamanda dynoya çıkıp değeri burdan size iletirim.

Sorularınız olursa cevalamak isterim..

Saygılar.. :s

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

hayırlı olsun..

bikaç sorum olucak :s

-nerede yaptırdınız?

-kaça maloldu?

-eski yazılıma dönmesi kolaymı?

şimdiden teşekkürler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Teşekkür ederim. Ankaradan ACT Chip tuning firmasına yaptırdım. Fiyat 600 lira. Ben izmirdeyim buraya geldiler. Belirli standartlar çerçevesinde bu gücün araca kısa yada uzun vadede bi zararı olcağını sanmıyorum. Tabiki aracın şanzımanı ve aktarma organları ekstradan bi güce magruz kalıyor ama limitler aşılmadıktan sonra sorun olmıcaktır.

Saygılar..

Eski yazılıma dönmek yaklaşık 1 saat kadar sürer, ama dönmek isteyen yok :s

Yazılım önce laptopa kopyalanıyor=1 saat.

sonra modifiye ediliyor=yarım saat

sonra aracın beynine atılıyor=45dakka

sonra bi test sürüşü bu kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
Teşekkür ederim. Ankaradan ACT Chip tuning firmasına yaptırdım. Fiyat 600 lira. Ben izmirdeyim buraya geldiler. Belirli standartlar çerçevesinde bu gücün araca kısa yada uzun vadede bi zararı olcağını sanmıyorum. Tabiki aracın şanzımanı ve aktarma organları ekstradan bi güce magruz kalıyor ama limitler aşılmadıktan sonra sorun olmıcaktır.

Saygılar..

Eski yazılıma dönmek yaklaşık 1 saat kadar sürer, ama dönmek isteyen yok :)

Yazılım önce laptopa kopyalanıyor=1 saat.

sonra modifiye ediliyor=yarım saat

sonra aracın beynine atılıyor=45dakka

sonra bi test sürüşü bu kadar.

Ayrıca eğer İzmirde yaptırmak isteyen varsa benimle iletişim kursun Fiyatta yardımcı olucaktır. çünkü ben sana müşteri getiririm demiştim. Tamam ozaman fiyatta bişiler yaparız demişti.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Hayırlı olsun .Sanırım bu uygulamaları daha çok dizel araçlara yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
Hayırlı olsun .Sanırım bu uygulamaları daha çok dizel araçlara yapıyorlar.

Evet en verimli sonuçları turbo dizellerde alıyorlarmış. ama düz benzinli araçlarda da uygulanıyor. ama mesela ben +25bg alıyorsam, o +5 bg alıyormuş.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Hayırlı olsun. Blow of gider çufff çuff :)

Akşam maça gelinde arabayı görelim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
(düzenlendi)

evet bundan sonra blow off var ama araç garanti kapsamında olduğu için bu iş biraz yatar gibi yusuf yusuf :) ama yine de belli olmaz 1 ay sonra çuff larız belki :)

Maça da gelmeye çalışıcam davet için saol kardeşim

Saygılar..

tarihinde Eray Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Limitlerde kullanmayınca sorun olmaz demişsiniz ama güç artınca limitlere çıkmamak imkansız gibi geliyor bana.. Güle güle, dikkatli kullanın..

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Cihan teşekkür ederim. Limitden kastım, 110 bg civarı limit oluyor. ama mesela 125 bg e cıkarsaydık işte o zaman limit aşmış olcaktık ozaman sorunlar karşıma çıkıcaktı ve çoğu parçanın turbo gibi uzun vade de ömrü azalıcaktı. ama bu değerlerde bi sorun olacağını düşünmüyorum. ama tabiki arabanın bakımları tam ve zamanında yapılmalı.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Serkan Sökmen

öncelikle hayırlı olsun acaba bu yazılımın korsanı felan yokmudur aynı windows gibi :) beygirler arttıkca arpa daha fazla gider ama buna deger hayırlı olsun .....

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Teşekkürler arkadaşlar darısı başınıza işala :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hayırlısı olsun, bundan sonraki bakımları biraz daha sıkça ve orjinal parça kullanarak yaptırmanız ve periyodik emme-egzos kurum temizliği yaptırmanın önemli olduğu safhalara ulaşmış bulunuyorsunuz.

Bu yazılım dğeiştirme maliyetleri de ilginç, şahsen ilk duyduğum rakamlar 6000-8000 dolardı, günümüzde 600 Tl. olarak yapılabiliyor, hem de şehirden şehire gelerek, yani tüketici karına yönelik değişimler iyi tabii, ama ben olsam, her zaman gidebileceğim uzaklıkta bir firma ile çalışmayı tercih ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
Hayırlısı olsun, bundan sonraki bakımları biraz daha sıkça ve orjinal parça kullanarak yaptırmanız ve periyodik emme-egzos kurum temizliği yaptırmanın önemli olduğu safhalara ulaşmış bulunuyorsunuz.

Bu yazılım dğeiştirme maliyetleri de ilginç, şahsen ilk duyduğum rakamlar 6000-8000 dolardı, günümüzde 600 Tl. olarak yapılabiliyor, hem de şehirden şehire gelerek, yani tüketici karına yönelik değişimler iyi tabii, ama ben olsam, her zaman gidebileceğim uzaklıkta bir firma ile çalışmayı tercih ederdim.

Evet çok haklısınız Çağlar Bey fakat ben 5 aydır bu işi araştırıyorum piyasa o kadar kötü ki izmirde açıkcası güvenebileceğim bi yer bulamadım.. Bu arkadaşlar bu güveni bana verdiler ki benim bu ilk arabam ve kendi paramla aldım benim için çok değerli. Allah utandırmasın işala bi sorun çıkmaz ama çıkarsa da ankaradan geliceklerine adım gibi eminim. Fiyatların bu kadar düşmesini de ben artık türkiyede de bu yazılımı yazan arkadaşlar olduğuna bağlıyorum, eskiden hep dışardan alınırmış. hatta bilirsiniz superchips markasına sorduğunuzda bu araba için direkt 110 bg diyor adamlar. Neden? Çünkü bu araç için standart bi yazılım var ellerinde. ama burda işler biraz daha farklı. araca göre yazılım atılıyor. Araca yazılım atıldıktan sonra ben ilk test sürüşünde alt devirleri sevmedim sonra tekrar modifiye etti tekrar test sürüşüne çıktık belirgin farkı hissettim. Bence asıl olaya hakimlik bu işte, şahsi düşüncem..

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yazılımlar hala yurt dışından geliyor, yan, ana değişiklikler, zira yazılım değişimi zor iştir, laboratuvar gibi test ortamı ister, elbete alt-üsr devir, max ivme-sürat arasında değişim yapabiliyorsunuz; marka-model bazında yazılım başına yurt dışına ödeme yapıyorlar, ama yurt dışı da ucuzladı, çakma xenon gibi, 1000 Tl ye satarlardı, şimdi neredsye 100 ytl.

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Doğru, yazılımı laptopa kopyaladıktan sonra internetten ingiltereyle bağlantı kurdu.

ama abi benim yazılımda mı çakma oldu kırdın kalbimi şimdi :)

İşin şakası tabi fiyatlar uygun düzeyde hakketten.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Yasin Yaparoğlu

bende düşünüyorum bu chip tuning işini fiyatı yazarmısınız kaça maloluyor buraya yazamıyorsanız özel mesajla iletirseniz sevinirim..

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
bende düşünüyorum bu chip tuning işini fiyatı yazarmısınız kaça maloluyor buraya yazamıyorsanız özel mesajla iletirseniz sevinirim..

Fiyatı yazmıştım tekrar belirteyim 600 lira. senin aracında motoru benımkının aynısı. eğer yaptırırsan suratındaki ifadeyi merak etmio değilim :)

Saygılar..

Teşekkürler Naci..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yazılım değiştiğine göre, çakma yazılım oldu tabii, ama böyle çakmaya da can kurban, 1.6 tdci fiestam olsa, bu fiyatlara kesin yaptırmıştım. Tabi bir takım mekanik yürüyen aksam ilaveleri ile.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...