İçeriğe Yönlendir

Türbülat&#246r

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bundan önce buna benzer bir çok konuyu konuşmuştuk ama...

Arkadaşlar ,bir aydır sonuçlarını beklediğim için ancak konuyu açabildim.Yaklaşık bir ay önce arkadaşlarımdan ikisi türbülatör denilen bir aparatı arabalarına taktırdılar.

Ve bu kullanımları sonucunda 1,3 cdtı combo araçta, ki 42000 km de .Yakıt tasarrufu %18.

Ve ikinci araçta 2004 50000 k da Ford fusion ,yakıt tasarrufu %22 .

Bu veriler ışığında ,daha sonra resminide ekliyeceğim ,çok basit görünümlü bu aparatın fiyatı 145 lira.

Bu aparat emme manifoldunun önüne takılıyor.

Bende taktırıp denemek istiyorum .Ayrıca mal beğenilmezse 3 ay içerisinde geri iadeside mümkün .

Bugün arkadaşımın Santa fe yede taktırdık .Araba Kemere gidip gelecek ondan da verileri alınca buraya eklerim.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Çağlar'ın taktığından değilmi bu. ?

O gözümden kaçmış demek ki.

Taktıran arkadaşlar ilk önceleri şüphe ile yaklaştılar ama şu an çok memnunlar.

Aparatı takmak ve çıkartmak çok kolay.Samsunda 300 e yakın araç takmış ve sadece 3 araç geri iade etmiş.

Bende denemek istiyorum ama lpg de düzensizlik yaparmı bilemiyorum.Sanırım bunuda deneyip göreceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunun lpg'li araçlar için olanı vardır diye tahmin ediyorum..

Bir an önce dene :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Benzinli ,dizel ve lpg li araçlara uyguluyorlar.

Tasarrufun azı çoğu olmaz :)

Baktık ki lpg ye gerek yok söküveririk. :nazar:

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

alıntıdır....

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

TEKNİK RAPOR

Sayı:800/48 5/11/1999

Konu:Türbülatörlerin Kullanılabilirliginin Araştırılması

Isı transferinin arttırılması veya hava yakıt karışımının daha iyi yanması sağla

mak için akış ortamının türbülans şiddetinin arttırılması gerekir.Bilindigi gibi

teoride ısı geçişi iyiligi ve akışkanın daha iyi karışmasını sağlamak için akış

kanı hareketlendirecek türbülatörlerin kullanılması zaruridir.Türbülatörler

(türbülans üreticeleri)şekilde görüldügü gibi akışkanı karıştırarak ek türbülans

üretir.Ek türbülans sayesinde akışkanlar daha iyi karışır,akışkanın akım yolu uzar,

daha iyi ve daha verimli yanma gerçekleşir.Böylece motor içerisinde,eksoz moni

foldunda,eksoz supablarında ve eksoz susturucusunda artık madde birikimi ve

çökelmesi az olur ve bu gibi motor parçalarının kullanım ömürleri uzar.

Akış ortamına yerleştirilen türbülatörler,akışkanın sınır tabakasının parçalanmasını

ve tekrarlı olarak yeniden oluşmasını sağlar.Duman borulu kazan hücreleri,türbü

latörleri uzun bir süredir kazanların duman boruları içerisinde kullanmaktadır.

Türbülatörler,dönmeli ve şiddetli akış ürettiklerinden,benzinli motorlarda benzin

ile havanın daha homojen karışımını sağlamakta ve akışkana ek dönme vermek

tedir.Böylece karbüratör girişine monte edilen türbülatör vasıtasıyla karbüratörde

oluşan şiddetli türbülans sayesinde hava-yakıt karışımı homojen olarak karışmakta,

iri yakıt damlaları da şiddetli türbülansla pulverize hala gelmektedir.

Emme manifoldu girişine monte edilen türbülatör vasitası ile de türbülansın sönüm

lemeden şiddetinin arttırılması amaçlanmıştır.

Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv A.B.D laboratuarında,

benzinli motorlarda,eşit motor ayarlarında,hem türbülatörlü hemde türbülatörsüz

deneyler yapılmıştır ve yapılan deneyler sonucu aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.

Deneyler benzinli motorun hem kalbüratör girişine hemde emme manifoltu girişine

Türbülatör yerleştirilerek gerçekleştirilmiş ve yapılan deneyler sonucunda aşağıdaki

sonuçlar elde edilmiştir.Türbülatörlerin:

-Hava-yakıt karışımını mükemmel sağladığı,

-Benzin sarfiyatını düşürdügü,

-Yanma iyileştiginden dolayı vuruntuyu önlediği ve bu nedenle motorun sessiz

çalıştığı,

-Devamlı ölçülerek kontrol altında tutulan eksoz emisyondaki çevre kirletici artıkların

azaldığı,

-Yanma iyileşeceğinden,motor parçalarında karbon birikintilerinin azalacağı,

-Motor düzenli çalışacağından motor ömrünün artacağı,

-Yanmanın daha düzenli olması sonucu bujilerin kullanım ömürlerinin artacağı,

-Motor yağının kullanım ömrünün artacağı,tespit edilmiştir.

Göründügü gibi kalbüratör girişine ve emme manifoltu girişine yerleştirilen

türbülatörler ile teorikte olduğu gibi deneyler sonucunda da Türbülatörlerin

yanmayı iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Türbülatörlü durumlarda,hava akışında bir zorlama olup olmadığı araştırılmak

üzere türbülatörlü ve türbülatörsüz durum için düz boru deneyi yapılmıştır,düz

boruda türbülatörlü hal ile,türbülatörsüz hal için basınç kayıpları ölçülerek kar-

şılaştırılmıştır.Akışkanın iyi karışması ve motor performansındaki artış yanında

basınç kayıplarındaki artışın ihmal edilecek kadaraz olduğu tespit edilmiştir.

Türbülatörün ürettiği dönmeli akışı tespit edebilmek için;akış gözleme deneyleri

yapılmış,cam boru içerisinde yerleştirilen türbülatörün akışkanı mükemmel karış-

tırdığı,her kanatın bir dönmeli türbülans üretici olduğu fotoğraf ve video görüntüleri

ile tespit edilmiştir.

Son zamanlarda bir çok otomotiv firmasıda türbülatörlerin faydalarını kavramış,

fakat türbülatörlerin imalatlarının güçlügünden ve ek ekonomik maliyet getirecegin

den,bunun yanında yavaş yavaş karbüratörlü araçların yerini enjeksiyonlu araçların

alınması nedeniyle türbülatör kullanılmamıştır.

Fakat mono enjektörlü(tek enjektörlü) ve multi enjektörlü (her silindir girişine

1enjektör) motorlarda emme manifoltu girişine türbülatör yerleştirilmesiyle

daha güzel hava-yakıt karışımı sağlana bileceginden yanmanın iyleşeceği ve

karbüratörlü motorlardaki güç artışlarının bu tip motorlarda da görülecegi kanaa

tine varılmıştır.

Türbülatörler karbüratör üzerine sabit sökülmez yapılmış olsa imalatları çok güç

bakımlarının bazen imkansız olması gibi sorunlarla karşılaşılırdı.Böyle tak-çıkar

lı olmasıyla değiştirilme kolaylığı,bakım kolaylığı,daha ucuza maliyet ve imalat kolaylığı sağlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan

anladığım kadarı ile havayı basınçlı olarak veriyor...peki fazla hava yada basınçlı hava ...zarar vermez mi ? yada artısı eksisi nedir ?

ve sanırım turbosuz araçlar için geçerli...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya sanırım bu türbülatörlerinde değişik markaları var. Bunda ertürbülatör yazıyor.Bizim bu konuda baştan sona kadar bahsettiğimiz şey bu mu?Eğer buysa bence pek bişeye benzemiyor ;)

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

bence farklı markalar vardır ben bunu buldum internette

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Evet bizim taktırdığımız ürün bu.Mikserli olan değil de diğerleri .Yani allatki sırada bulunanlar.42 ve 54 sayıları ile numaralandırılmışlar. Biz daha geniş olan 54 ü taktırdık.Taktıran arkadaşlar fazlasıyla memnunlar .Yalnız tanıtım kartında, Vitesi düşük hızlarda değiştirin ve aracı yumuşak sürerek aşırı sürat yapmayın deniyor.

Araçları bende öncesi ve sonrası ile kullandım ve vites değişme devrinin daha aşağlarda gerçekleştiğini gördüm.Özellikle yokuşlarda çekişin arttığını çok net gözlüyorsunuz.

Maliyeti gerçekten çok ucuz ve söküp takması çok basit olan bu aparatı denemekte fayda görüyorum.

Ayhan : gereçeketen ürünü gördüğümde bende senin gibi düşündüm .Ama marifetli bir aparat.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar'ın taktığından değilmi bu. ?

bı nano charger değil mehmet abi

ayrıca yine %20 tasarrufta iddalı geldi bana

karbratörlü araçlarda verimi olabilir ama enjeksiyonlu araçlarda bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Görkem Yagtu

bende nano charger mı diyecektim tam. Aslında o da biraz işe yarıyor ama verdiğiniz fiyata değmez. Bu Türbülatörü merak ettim taktıran arkadaşlardan bir resim istesek??

Yorum bağlantısı
Emre Özen
(düzenlendi)

birkaç ay öncesinde arkadaşımın aveosuna (1.4) taktık bu sistemden çekişlerde falan faydasını gördü çok da fazla farkeden birşey yok ama yinede etkisini biraz da olsa belli ediyor özellikle de yamaçlarda 3 aydır kullanıyor bu sistemi henüz bir şikayeti olmadı kendi aracımda da kullanmak istiyorum

jsv nin bulabildim ayrıntılı fotoğraf jsvTurbo türbülans sistemi olarak geçiyor

15000388.png

bir de bunu buldum;

18767019483.jpg

tarihinde Emre tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bence bunun bir işe yarayabilmesi için; biryere elektrikle falan bağlanması ve dönmesi sağlanmalıdır( e buda olmayacağına göre) Diğer türlü içeri giren hava sadece pervaneyi döndürecektir ve aynı hamam aynı tas :D

Yorum bağlantısı
Görkem Yagtu

bana da bu resimdeki ürün dediğiniz gibi düşündürttü. Sadece jsv nin bildiğimiz aksesuarlarına benziyor :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Onur. pervane diye bir şey yok. orası sabit dökümlü bir yapı.Hava filitresinden sonra emme manifoldundan önce uygun olan bir yere takılıyor.Sacdan yapılmış bir malzeme.Gelen hava oraya çarpınca dönerek manifolda giriyor.

Şu ana kadar taktıran arkadaşlar ki bu adamlar arabaları konusunda ve yakıt hesabı konusunda bizden çok daha hastalar. En ufak bir şikayetleri yok ve de niye şimdiye kadar bunu taktırmamıştık diye hayıflanıyorlar.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yav bu türbülatör dediğiniz olay adı üzerinde türbülans yaratan bir aparat. Gaz ve yakıt brülörlerinde de kullanılır, düzgün yanma olması için. Hava-yakıt karışımının homojen şekilde dağılmasını sağlar.Yakıtın daha küçük taneciklere ayrılabilmesini sağlarlar. Ama bu nereye takılır nasıl olur, yanma odası geometrisine göre nasıl yerleştirilmelidir, basıncı vb. nedir? Bunlarla ilgili rapor yok mu? Her araca farklı etki eder bence...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Çukurova ve Fırat üniversitelerinden alınmış raporları var.

Tasarım tescili,faydalı model belgeli ve marka tescilide var.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hasan hocam tatmin edici birşey yazmıyor ki raporlarda...Bana şunu desin, şu model araçta, şuraya monte edildiğinde, aynı çalışma şartları altında şu kadar tasarruf sağlanmıştır. Y.Lisans tezim motorlarla ilgiliydi, 5 dk. önce ölçtüğün değer, 5 dk. sonra farklı çıkar, laboratuvarda...:D

Ha faydası vardır, onu bilemem, ama çok yuvarlak anlatım var raporda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Cenk doğru ...

Arkadaşlarımın arabalarında da farklı değerler çıktı zaten. Ama şu var ki kesinlikle tasrruf sağlıyor.

Yalnız şöyle bir durum var yüksek devir çevrildiğinde araç arıza yapıyormuş.Sanırım fazla hava girişi dolayısıyla farklı durumlar ortaya çıkıyor.

Hava filitresinden sonra herhangi uygun bir yere (emme manifoldundan önce) Karbüratörlü araçlarda hava filitresi içine.,karbülatürün üstüne.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...