İçeriğe Yönlendir

Türbülat&#246r

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Gökhan Turan

Buna benzer birşeyi 2 yıl önce ebayde görmüştüm. Sanırım benzer mantık ama ben zamanında araştırdığımda kullananlar pek bir fark yaratmadığını yazıyorlardı.

vortex generator

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Cenk doğru ...

Yalnız şöyle bir durum var yüksek devir çevrildiğinde araç arıza yapıyormuş.Sanırım fazla hava girişi dolayısıyla farklı durumlar ortaya çıkıyor.

Nasıl frazla hava girecek arkadaşım. Havayı kim basıyor oraya. Dönen hava kendi kendinemi döndü. Döndürülürken akış enerjisinin bir kısmını kesinlikle kaybetti. Yüksek devirde zararı fazla hava değil, hava alamaması. Adamlar emme manifoltunda mümkün olduğu kadar köşe hat kullanmamaya çalışıyor, Emme manifoltunda 10 köşeli boru olsa motor nefes alamaz. Yüksek devirda benzini yakacak yakıt bulamaz. Helen hava az olduğu için yüksek devirde pükürtülen yakıt su gibi akar, alev alabilir.

Hava filitresinden sonra dönmeye başlayan havanın motora girene kadar döneceğine inanıyormusunuz siz :D

Artık doğa üstü güçleri olan ustalar öyle buluşlar yapıyorlarki doğa kurallarını aştılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

O sanayi ustaları güncel arabalardan anlamaz. Onların uğraştığı 90 model şahinler brodwayler. Zaten o araclar Fatih kamyon gibi yakıt yakıyor. Onlarla oynayıp yakıkıtı düşürebilir. 10 litre yakan aracı 9'a düşürür. Güncel arabalarda tutmaz, zaten birsürü sensör var. Giren havaya göre yakıt yolluyor. Hatta havanın sıcaklığına göre içindeki oksijene göre yakıt yolluyor.

Türkiye'de insanlar kolay kanıyor. Tasarruf deyince inanır. Az birşeyler sallasan anlamadığından kanar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Cenk doğru ...

Arkadaşlarımın arabalarında da farklı değerler çıktı zaten. Ama şu var ki kesinlikle tasrruf sağlıyor.

Yalnız şöyle bir durum var yüksek devir çevrildiğinde araç arıza yapıyormuş.Sanırım fazla hava girişi dolayısıyla farklı durumlar ortaya çıkıyor.

Hava filitresinden sonra herhangi uygun bir yere (emme manifoldundan önce) Karbüratörlü araçlarda hava filitresi içine.,karbülatürün üstüne.

Çağlar abi yok. O yüzden yerine ben söyleyeyim: :D

" % 15-20 çok ciddi rakamlar, Mercedes gibi dünya otomotiv devleri % 1-2 yakıt tasarrufu sağlayabilmek için arge ye milyon dolarlar sarfediyorlar"

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Çağlar abi yok. O yüzden yerine ben söyleyeyim: :D

" % 15-20 çok ciddi rakamlar, Mercedes gibi dünya otomotiv devleri % 1-2 yakıt tasarrufu sağlayabilmek için arge ye milyon dolarlar sarfediyorlar"

Güncel otomobil için ama.

Mercedes 90 model, 100 km'de 20 litre yakan aracını alsın, 1 hafta uğraşsın, oynasın yakıtı 15 litre litrelere doğru düşürür. Tasarruf yaptım diye hava atan ustaların yaptıklarıda buna benzer birşey.

4 litre yakıt yakan diel bir aracı, bir usta yakıt tüketimini aynı yakıtla 2.5 litreye düşürürse o adamı dünyada yılın adamı secerler.

İstediği türbülatörü taksın, bor power koysun, chipte taksın. Ama imkansız.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ayhan ,o kadar sinirlenmene gerek yok. :D

Ben bu aparatı kullanmıyorum ama kullananlardan biri yan komşum.Ayrıca aracı 90 model değil 2006 model. :)

Kullanan diğer arabada benzinli ve 2005 model fusion.Bir diğeri 2004 santa fe ...

Şimdi direk karşı çıkmak yerine bu nasıl oluru araştırmak daha mantıklı değilmi.Ben bunu yapanıda tanımam ,satanıda tanımam.Ama faydalı bir şeyse arkadaşlarımla paylaşmamada sanırım karşı çıkmazsın.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Sizin paylaşmanıza karşı çıkmam. Paylaşın. Yiyen yesin, ben yemedim. :D

Tasarruf sağlıyorsa hava akışı artıyorsa 5 tane takın turbo etkisi yapsın.

Olay fizikle alakalı aslında. Fizik kurallarını bizden daha iyi bilirsiniz :)

Tek bir soru soruyorum

4000 devir için aparat takılmamış hali ile takılmamış hali arasında hava akış debisinde fark varmıdır. Varsa hangisi daha yüksektir?

(Düzeltme sebebi eksik yazma)

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Satışta ve tanıtım bilgilerinde yüksek devirler çevrilmemesi konusunda bir uyarı var.Buna istinaden yüksek devir çevrilmiyor dedim.Soruya gelince : olay sadece devir değil hızla ve arabaya çarpan rüzgarlada alakalıdır. Denemek ve yanılmak gerekir. :rolleyes:

Hediyesi 145 lira yersin yada yemezsin .Ama para iadesi var korkmaya gerek yok. :lol:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Bahsedilen yakıt tasarrufları çok ciddi rakamlar ama aletin çalışma mantığı çok saçma geldi bana .

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bahsedilen yakıt tasarrufları çok ciddi rakamlar ama aletin çalışma mantığı çok saçma geldi bana .

Çalışma mantığı saçma. Bunun yanında yaptığı iş mantıksız.

Bedava verip dene deseler arabama takmam. Çünkü denenecek bir ürün değil. Takınca ne olacağı belli.

Hava akışını eskiye göre azaltacağı kesin, az hava girer ise maf sensörü yakıtıda az yollar ama performans düşer. Performans artıyon deniliyor. Burası tutmadı. Hava yetersiz ise yüksek devirde boğulur. Bunun böyle olacağını bilen yüksek devir zararlı der.

Hava vurmasıyla çalışan birşey ise hava ona vuracağına vurmadan daha güçlü olarak motora gitsin. Motor daha rahat nefes alır. Havanın önünü niye kesiyorsunuz?

Benim düşündüğüm mantıklı ekonomo yapma şu şekilde. Eminim sizede mantıklı gelir.

Yazın en sıcak anlarda araclarda klima açarız. Dışarısı 40 derecelerde iken arac içi 20 derecelerde olur ve arac içine üflenen hava bir yerden kaçarak dışarıya gider. Hepimizin bildiği gibi soğuk havada oksijen daha fazladır. Öğlen sıcaklarında motora sıcak hava girdiği için motorun iyi çekmediğini biliyoruz. Buna klimada eklendiğinde performans iyice düşüyor. İşte arac içi izalasyon iyi yapılığ arac içine üflenen soğuk hava bir hortum vasıtasıyla emme manifoltuna bağlanacak. Sadece klima açıldığında etkin olacak. Sonuc olarak klima sıcak havada açılıyor ama motora 40 derece yerine 25 derecelerde hava gidecek. Klimanın düşürdüğü performans tam olmasada biraz geri kazanılacak. Soğuk havada oksijen bol olduğu için yakıt tüketimi düşecek. Ayrıca motora giren hava temiz. Klima ve sıcak havaya rağmen motor verimli çalışacak. Öğlen sıcağında motora giren serin hava ilac gibi gelecek. Bunlar değerlendirilmeli... Tabi bu üretimde sistem kurularak yapılabilir. Sonradan yapılması zor.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
çok teknik detaylara girilmiş, bizim kafamız o kadarını almaz arkadaşlar, şunu bizim anlıyacağımız dille,

a) evet taktırmak faydalı olur,

b) hayır, faydası olmaz, hatta aracınıza zarar bile verebilir.

hangisi ?

bence B..

Zararı olurmu bilmem ama benim mantığım arabanın performansını kesinlikle düşüreceği. O yüzden az yakıyor olabilir. Araca az hava girmesi zarar verir mi o konuda bir bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Normal devirler çevrilirken araca az hava değil daha çok ve düzenli bir hava giriyor.Zaten bu yüzden iyi yanma yaparak az yakıyor ve çekiş artıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arkadaşlar bu zımbırtı konusunda Ayhan beye katılıyorum, bencede sapan saçma bişey yeni nesil motorda fayda yerine tersi etki yapar heleki bizim arbalarda yani turbo dizellerde neresine takacaksınız, turbo var zaten ve basabildiği kadar basıyor, siz önüne bişey koyarsanız MAF duruma müdahele edecek vs. yani olmaz, dizel için (yani fiesta tdci için) tassaruf yapsın yada daha güçlü olsun derseniz interkulır takmaktan başka çare yok, o bile bir sürü ayar gerektiriyor, ha bu arada Ayhan kardeş şirkete yeni alınan Bipper model arabayı baya bir kurcaladım, arabada bizim 1.4 tdci motor var üstelik interkul da var fakat arabada çekiş yok 1 ve 2. viteslerde bizim araba hantal kalır ya bipper ise resmen sürünüyor sıcak havada hali içler acısı, turbosu bizimkiyle aynı demekki biz interkul taksak düşündüğümüz gibi sonuç alamayacağız yani turboyuda büyütmek dolayısıyla ECU yada chip tuning gibi bişey yapmak lazım, en güzeli senin klimadan soğuk hava yollama proceni uygulamak galiba :lol2:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Arkadaşlar bu zımbırtı

Adı türbülatör. :lol2:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Adı türbülatör. :lol2:

Öyle olsun :D benim arabada turbo var, abisinin yanında onun semeresi bile okunmaz değilmi ama...

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Osman Doğdaş

arkadaşlar merhaba ben bu türbülatör denen cihazı aldım 2 tane aracımıza taktım biri ford connect diğeri pejo 307 hdi ikisindede net sonuçlar aldık hem performansı yükseltiyor yani daha düşük devirde daha yüksek hıza ulaşıyorsunuz hemde yakıttan tasarruf ediyor her ikisindede %10 daha sonrada b,rkaç arkadaşıma aracılık ettim alıp araçlarına taktılar.memnun kaldılar bende bu tecrübeler ışığındaürünün kocaeli bayiliğini aldım .yazdıklarım reklam gibi olucak tabii böyle söyleyince ama bu tecrübeleri paylaşmamak askerden kaçmak gibi bana göre akaryakıtta dışa bağımlı bir ülkede yaşayan bizler için.yöneticilerden şimdiden özür dilerim küçük reklam için.o kadar marifetli bir cihazki 5 dakikada montajı oluyor ve ben bölgemde ürüne çok güvendiğim için hiç para almadan cihazı takıp test ettiriyorum.özellikle yakıtı biraz yüksek olan konnect kullanıcılarının cihazdan çok memnun kaldıklarını söyleyebilirim .yorum yapan arkadaşların dediği gibi havakı kısmıyor tersine türbülans yaratarak ve havayı hızlandırgığı için süper bir yanma iyi bir çekiş ve düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor kesinliklede motora hiçbir zararı yok .Yıldız üniversitesi motor teknikerliği mezunuyum tüm araştırmaları yaptıktan sonra araçlarımıza taktırdım. ilgilenen ve merak eden arkadaşlar mail atabilir herkese iyi geceler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mail atmayın...

Bildiklerinizi buraya yazın ve belgelerinizi burda yayınlayın Osman Bey...

İşe yarar bişey olduğu kanatine varılırsa kullanılır...

Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş
(düzenlendi)

ayhan kardeşim birde otomotiv öğretmeni olacaksın hasan basri bey seni yatıştırmaya çalışıyor ama sen yine görmediğin ve hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bu cihaz hakkında asıp kesiyosun bu cihazı avrupa yıllardır kullanıyor.pejo 306 araçları incelerseniz aracın orjinalinde bu var diye duydum gözümle görmedim.ama bişey varki hasan basri hocamın komşularının sözüyle söylediklerini ben bizzat test ettim .15-20 felan değilde ortalama %10 civarında netice veriyor.yakıtı düşürdüğü gibi çekişide artırıyor.ayhan kardeşim sen bu cihazı alıp test etsen de görmedim bi fark dersin eminim fark görmek için farkı aramak lazım.avrupanın yıllardır kullandığı küçük bir parçayı halen kabullenip kabulllenmemeyi tartışıyorsak vay bizim memleketimizin haline.bu arada bir başka tecrübemi aktarayım elektrik tasarrufuyla ilgili cihazlar içinde elektrik mühendisleri odası internette açıklama yapıyor.saçmalaık halkı kandırıyorlar diye ben hem işyerime hemde evime taktım her ikisindede %10 tasarruf sağlıyor.benim için gerçek bu elektrik mühendisleri odası değil babası gelse bu gerçeği değiştirmiyor.başkalarının lafına bilmemne kurallarına takılıp kalmayalım bedava denemesi diyorum başka da bişey demiyorum....

tarihinde Osman Do?da? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş

elbette mehmet bey seve seve bu memlekette bu cihazı bir tane fazla araca kullandırtıp birkaç litre daha az harcama yaptırabilirsem ne mutlu.

emin olun uydurma değil bir sürü deneyimim var bu konuda nerden ne tasarrufu yapılırsa yapılsın en değerlisi o tasarruf edilenler çünki gereksiz yere yok olmaktan kurtarılan şeyler onlar.gereksiz yere yok olmaktan kurtarılıp sonradan işe yarayan bedava enerjiler.

Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş
(düzenlendi)

elbette mehmet bey seve seve bu memlekette bu cihazı bir tane fazla araca kullandırtıp birkaç litre daha az harcama yaptırabilirsem ne mutlu.

emin olun uydurma değil bir sürü deneyimim var bu konuda nerden ne tasarrufu yapılırsa yapılsın en değerlisi o tasarruf edilenler çünki gereksiz yere yok olmaktan kurtarılan şeyler onlar.gereksiz yere yok olmaktan kurtarılıp sonradan işe yarayan bedava enerjiler.bu cihaz için türk paten enstitüsünden bir sürü evrak alınmış ardındanda hem çukurova üniversitesinden hemde fırat üniversitesinden tescil ettirilmiş.iki üniversitenin okey verdiği bir ürüne bir eğitmenin bilmeden saldırması çok acı veriyor inanın.belgelerin tümünü buraya yükleyebilmek mümkün değil belkide bunu yazdığım için cezalı durumada düşebilirim ama bu belgelerin tümüne http://www.tasarruftasarruftur.com/referanslarimiz/ adresinden ulaşabilir isteyen herkes.tekrar iyi geceler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
iki üniversitenin okey verdiği bir ürüne bir eğitmenin bilmeden saldırması çok acı veriyor inanın.

Üniversiteler o kadar çok şeye okey veriyor ki..

Güvenimiz sarsılıyor malesef...

Ayrıca Ayhan'a takılıp kalırsanız ilerleyemeyiz..

O fikrini yazmış... O görüşte olan onlarca kişi vardır burda.. Ayhan yazdığı için diğerleri yazmamıştır..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
arkadaşlar merhaba ben bu türbülatör denen cihazı aldım 2 tane aracımıza taktım biri ford connect diğeri pejo 307 hdi ikisindede net sonuçlar aldık hem performansı yükseltiyor yani daha düşük devirde daha yüksek hıza ulaşıyorsunuz hemde yakıttan tasarruf ediyor her ikisindede %10 daha sonrada b,rkaç arkadaşıma aracılık ettim alıp araçlarına taktılar.memnun kaldılar bende bu tecrübeler ışığındaürünün kocaeli bayiliğini aldım .yazdıklarım reklam gibi olucak tabii böyle söyleyince ama bu tecrübeleri paylaşmamak askerden kaçmak gibi bana göre akaryakıtta dışa bağımlı bir ülkede yaşayan bizler için.yöneticilerden şimdiden özür dilerim küçük reklam için.o kadar marifetli bir cihazki 5 dakikada montajı oluyor ve ben bölgemde ürüne çok güvendiğim için hiç para almadan cihazı takıp test ettiriyorum.özellikle yakıtı biraz yüksek olan konnect kullanıcılarının cihazdan çok memnun kaldıklarını söyleyebilirim .yorum yapan arkadaşların dediği gibi havakı kısmıyor tersine türbülans yaratarak ve havayı hızlandırgığı için süper bir yanma iyi bir çekiş ve düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor kesinliklede motora hiçbir zararı yok .Yıldız üniversitesi motor teknikerliği mezunuyum tüm araştırmaları yaptıktan sonra araçlarımıza taktırdım. ilgilenen ve merak eden arkadaşlar mail atabilir herkese iyi geceler.

Ürün denemek çok faydalıdır Ancak:

1. yazınızdaki daha düşük devirde daha yüksek hıza ulaşıyorsunuz cümlesinin geçerli olması, yeryüzü fizik kanunları ile mümkün değildir. Şuna benzer: bir silindir alalım, çevre ölçümü 10 cm. olsun, bu silindiri 1 tur çevirdiğimizde toplam kat edilen yol 10 cm olacaktır, bunu ister 3 aylık bebek çevirsin, isterse vucüt geliştirme şampiyonu bir ağbi

2. %10 tasarruf sağlayacak bir sistem için 100. 000.000 Euro banka kredisini 10 saniye içinde verirler. Zira Mercedes markasını duymuşsunuzdur, %8 tasarruf için 500.000.000 Euro yatırım yapmışlardı. Ya işi hiç bilmiyorlar, ya da krediyi cebe atıyorlar.

Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş
(düzenlendi)

bu yazıları dışardan okuyan biri olsam belkide sizin düşüncelerinize hak verirdim.ama gördüğüm şeyi inkar edemem.günde 300 km yapan wolt araca takıldı arac 180 liralık mazotla 680 km yol katetti.aracın sahibi ya benim aracım zaten bu kadar yakıyordu demezmi.18 kişilik volt minibüs personel taşımacılığı yapıyor ve yaz ayındasınız taşıdığı personel klima açılmadan arabaya binmez.ve kilometrede 0,265 kuruş yakıt sarfıtanız .aracın sahibi gözüyle gördüğü halde inanmadıki sizin inanmamanıza şaşırmıyorum açıkçası.malzemenin basit oluşuna gelince haklısınız.bu ürün 9 yıl önce patent almış senelerdir mücadele veriyor adamlar bu işi insanlara anlatmak için %10 kar marjıyla satmasını beklemiyorsunuz heralde.bence cihazın basitliğiyle değil yaptığı işi görüp onunla ilgili konuşabilsek hem kendimize hemde memleketimize daha fayda sağlar diye düşünüyorum saygılar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motorsiklert motor tasarımı 10.000d/d larda güce odaklanmıştır, bundan dolayı 6000d/d gibi alt devirler boş kalır, otomobil motorları zaten 6000d/d da işi bitmiştir :keyifli: , yani geri basıncı artıran bir sistemler motorlarda işe yarayabilir. Bu arada galiba Exup ismi marka da olabilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
bu yazıları dışardan okuyan biri olsam belkide sizin düşüncelerinize hak verirdim.ama gördüğüm şeyi inkar edemem.günde 300 km yapan wolt araca takıldı arac 180 liralık mazotla 680 km yol katetti.aracın sahibi ya benim aracım zaten bu kadar yakıyordu demezmi.18 kişilik volt minibüs personel taşımacılığı yapıyor ve yaz ayındasınız taşıdığı personel klima açılmadan arabaya binmez.ve kilometrede 0,265 kuruş yakıt sarfıtanız .aracın sahibi gözüyle gördüğü halde inanmadıki sizin inanmamanıza şaşırmıyorum açıkçası.malzemenin basit oluşuna gelince haklısınız.bu ürün 9 yıl önce patent almış senelerdir mücadele veriyor adamlar bu işi insanlara anlatmak için %10 kar marjıyla satmasını beklemiyorsunuz heralde.bence cihazın basitliğiyle değil yaptığı işi görüp onunla ilgili konuşabilsek hem kendimize hemde memleketimize daha fayda sağlar diye düşünüyorum saygılar

Valla bizdede volt var 180 liralık mazotla 700 km' yi görüyo.

Yukarıda okuduğum kadarıyla yüksek devirde kullanılmamalı gibi şeyler söylemişsiniz.Bunu takan adam yüksek devirde kullanmazsa yani bir diğer adıysa sakin sakin kullanırsa yakıt zaten normale göre düşük olacaktır.

Bizim voltu ben kullansam belki 180 liraya 500 km yol gider ama babam kullanınca 700 leri görebiliyo.Ki voltlarda genelde klima sürekli açık tutulmaz yoksa çok yakar, personel binmeden 10 dakka açılır daha sonra sadece havalandırma açılır 20 dakka sonra bi 5 dakka daha klimayı açarsınız ve yakıt sarfiyatınız herhangi birşeyler takmadan düşer.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...