İçeriğe Yönlendir

60.000 Km. Periyodik Bakım

Oğuzhan Tülücü

Recommended Posts

• 5 ay sonra...
Yılmaz Kaçar

arkadaşlar aracımın 60.000 bakımı yaklaştı, 45.000 bakımını serviste kampanyadan yaptırmıştım, gayet ekonomik olmuştu, 60.000 bakımının hayli masraflı olduğunu duyuyorum, en yakın servis 150 km mesafede ya manisa ya da izmir e gitmem gerekecek, bulunduğum yerde özel servis var bu tip araçlara bakıyorlar, gerekli parçaları getirtip gereken bakımları yapıyorlar her marka araç için. hayli de hesaplı oluyor.

bu bakımı serviste mi yoksa bulunduğum yerdeki özel serviste mi yaptırmalıyım, yetkili ford servisinde yaklaşık masrafım ne kadar olur, şimdiden teşekkürler herkese... :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Hocam yaklaşık masrafın 300 YTL olur.. abartıldığı kadar masraflı değil 60k bakımı.. yetkili ile özel arasında çok bir fiyat farkı yok (eğer ikisi de orjin parça kullanıyorsa) geçen gün 75k bakımını yaptırdım özel.240 istedi yetlili de 268 e yaptırdım.. 30-40 için değmez.. zira b.syr da kaydı kuyudatı oluyor, yarın bigün satarken servis bakımlı diyorsun, parça garantisi alıyorsun.. v.s. v.s.

dediğim gibi dizellerin bakımı abartıldığı kadar yüksek değil..

bu arada hocam bazı tavsiyelerde bulunayım: 60k ile birlikte;

-Turbonuzu garretten anlayan deneyimli bir turbocuya gösterin, basıncını ölçtürün, gerekliyse bakım yaptırın

-50 YTL daha gözden çıkartıp Carbon Clean yaptırın

-Fren balata ve disklerinizi kontrol ettirin

-bakım sonrası yakıt katkısı ekleyin (servis te ekleyebilir)

-kapı ayarlarını yaptırısanız en az 5000 km sessiz sedasız binersiniz

kazasız, belasız sürüşler..

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

60 bin bakımının yetkili serviste 800,00-900,00 ytl yi bulduğunu söylediler, özel serviste yarı yarıya düşüyormuş masraf, cevapların için teşekkürler kardeşim...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Hocam ne diyorsun, ne 800-900 ü.. ya senin araba farklı bir focus ya da benim ki.. :)

800-900 YTL neye istiyorlarmış onu merak ettim.. bir yanlışlık var o işte..

geçtiğimiz mayıs ayında F II Tdci aracımın bakımını Bursa ford Şentürkler yetkili servisinde 300 YTL karşılığı yaptırdım.. 75k bakımını da bu bayramdan önce yine aynı yerde 268 YTL karşılığı yaptırdım..

siz bir sorun bakalım 800-900 ün içinde neler varmış, ben de merak ettim..

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

detayını bilmiyorum ama en başta triger kayışı var, 30.000 ve 60.000 bakımlarının masraflı olduğu söyleniyor, 45-75 bin bakımlarında masraf çok az kıyaslanmaz. inşaallah dediğiniz gibidir. detay öğrenirsem yazarım.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

60.000 km bakımı yetkili servis ücreti 330 YTL civarında. Yağ, yağ filtresi, yakıt, hava ve polen filtresi vb. sarflar değişiyor.

Triger 90.000 km'den önce değişmez.

Tabii fren balataları değişimi gerekebilir o da bu ücrete ilave olur.

Özel servislerin ustalık ve deneyim düzeyini bilmeden herhangi birimizin olur vermesi pek kolay olmaz...

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

68 YTL servis zararına bir kampanya olmuş, iyiymiş.

Triger değişimi aslında 120k, ancak Türkiye şartları için 90k olarak modifiye ediliyor.

Çok özel durumlar olmadığı sürece erken değişimin bir faydası yok.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

birde 60k bakıma balatalar da girer.belki disk te ayrı yetten işçilik olarak fren bakımı ve kontrolü diye geçer ek olarak yani.800-900 gibi rakamlara ben gülüyorum.bu piyasanın göbeğinden olduğumuz için sanırım bu.

ya bu rakamlara motor attırıyoruz nerdeyse allah allah.yazık sakın kanmayın bu rakamlara hatta yarısına bile.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

800-900 e bırakın std. bakımı, "std. bakım+disk+balata+turbo bakımı" yaptırılır kalan parayla da mazot alınıp afiyetle gezilir..

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Enver Karaca

arkadaşlar focus 1 için 60000 bakımında neler yapılıyor. biraz bilgi verebilir misiniz? ayrıca aracım otomatik vites. sanzuman yağı biraz pahalıymış kaç km de değişiyor? bilenler aydınlatırsa sevinirim. teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
belkide değişti sizin haberiniz yok,değişmediyse bir an önce değiştirin çok büyük masraflara yol açabilir

değişseydi parasını alırlardı benden :king:

değişmesi gerektiğini dahi söyleyen olmadı. Acaba diyorum Mondeo'da yağ daha uzun periyodda mı değişiyor

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

Arkadaşlar arabamın 60 bin bakımını yaptırıyorum. Yapılacak işler ve fiyatları aşağıda, (Salihli'de özel ford servisinde)

-yakıt filitresi değişimi : 110 tl

-hava filitresi değişimi : 25 tl

-yağ filitresi değişimi : 13 tl

-motor yağı değişimi : 62 tl

-polen filitresi değişimi : 15 tl

-carbon claen : 50 tl

-dört balata değişimi : 100 tl (önce bakım,gerekirse balata değişimi)

-motor bakım : 20 tl

toplam : 395 tl

Bunların yanında : klima gaz ölçümü, yakıt katkısı eklenmesi, turbo basınç ölçüm ve bakımı, alt takım kontrolü yapılacak.

Bu konudaki değerli görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar
İsterseniz aşağıdaki linkleride bir inceliyim Yılmaz bey.

İnceledim, ancak parçaları bu şekilde temin edip işi yaptırmam mümkün değil, bulunduğum yer itibariyle, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

15 gün önce 75.000 bakımı yaptırdım... bosch serviste...

hava filtresi 15 TL

yağ filtresi 15 TL

polen filtresi 20 TL

mobil 5-30 yağ 70 TL

carbon clean (orjinal carbon clean sıvısı ile ) 65 TL

eski yağa ilave edilerek kullanılan Wyinn's in motor temizleme ürünü 15 TL

işçilik 20 TL

toplam 220 TL

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Herhangi bir yetkili servisten, bakım listesini isteyin, orada, ağır çalışma şartları altında 45.000km otomatik şanzıman yağ değişimi ibaresini görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

merhaba

15 gündür arabanın altında bazen 1-2 damla olmak üzere yağ gördüm bazen kesiyordu bazende oluyordu ustayada götürmüştüm ama kesilince üstünde durmamıştık.

dün sonunda gözümü kararttım ve contayı değiştirelim dedim.

8 lt mobil yağa 90 tl para verdim filtre 55 conta kestirdik 35 işçilikl derken baktım 300 tl sıkışmış.

usta yardımıyla çıkarttık rahatladım artık damlatma felan yok.

saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

20 haziran 09 salihli/manisa özen-iş özel ford servisinde 60 bin bakımını yaptırdım. işte listesi

- mazot filitresi (orjinal) : 110 tl

- yağ filitresi (orjinal) : 13 tl

- folen filitresi (orjinal) : 15 tl

- motor yağı (ford) : 62 tl

- ön balata (atılgan) : 50 tl

- arka balata (m.craft) : 110 tl

- Klima gaz ilavesi : 50 tl

- bakım+işçilik : 40 tl

- rot balans ayarı : 25 tl

toplam : 475 tl

ancak şunu gördüm; işlerin yapım aşamasını sürekli izledim, gitmeden önce aldığım fiyatlar konusunda gerçekçi davranmadıklarını, orjinal parça yerine piyasa malı parçaları kullanma eğiliminde olduklarını gördüm. güvenim sarsıldı. ön balata konusunda ciddi olarak tepkim oldu ve tartıştık, orjinal olursa 180 tl olduğunu o anda söylediler. gitmeden önce verdikleri fiyat 46,70 tl idi. servistesi dağınık çalışma ortamı, işin çok uzun sürede sonuçlandırılması canımı sıktı. neticede bakım yapılmış oldu... resmi servise mi gitseydim keşke dedim yani. paylaşmak istedim....

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yılmaz Kaçar

söz konusu 60 bin bakımının arkasından 3 temmuz da antalya-fethiye-izmir yaklaşık 2.000 km yol yaptım. antalya ya gittiğim de abs arıza lambası yandı, antalya da özel ford servisine gittim, kontroller yapıldı, sağ ön teker abs arıza gösterdi, temizlendi, problem tesbit edilemedi, abs lambası söndü, ancak ön balatalardan çok fazla ses geliyordu. frene dokunduğum anda kamyon gibi ses yapıyordu, yol yaptıkça bu ses azaldı, şu an soğukken inilti şeklinde hafif ses var. dönüşte salihli de bakımı yapan servise uğradım, test sürüşü yaptılar ama ses olmadı, olursa gelin farklı balata takarız dediler, ayrıca yapılan balans ayarı da iyi değildi, 100 km yi geçtikten sonra titreme yapıyordu. sonuç: ülkemizde resmi servise de gitseniz, özel servise de gitseniz, bakım onarım konusunda eksiklikler ve ciddi problemler var...

Yorum bağlantısı
Sancak Zengin

Evet Yılmaz bey bu konuda size hak vermemek elde değil malesef tatmin edici bir servis bakımı vs. bulmak oldukça zor.. Bence düzensizliğin sonucu bunlar umarım AB bu konuda da kriterler getirir ne diyelim.. Başkalarının dayatmaları olmasa kimse birşey yapmıyor.. Üzerimizde ölü toprağı var sanki..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bedri Baki

30-60-90 bin gibi bakımlar anabakım diye geçiyor sanırım. 15-45-75 bin bakımlarına göre biraz daha detaylı bakım gerektiriyor..

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Standart bakım haricinde enjektör temizliği yaptırmanızda fayda var.Bunun haricinde aracın durumuna göre bakılması gereken bir şey varsa baktırın.Eğer ben arabamı uzun süre kullanıcam derseniz yağ ve yağ filtresi değişimini 15000 de değil bence 10000 de yapın hava filtrenizi 5-6000km civarı değiştirin.Mazot filtresi 30000 de değişse de olur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...