İçeriğe Yönlendir

Anfi Gain ayarları nasıl yapılır ?

Guest Hakan Tarım

Recommended Posts

Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Bugün nasip olursa 2 tane 380 watt rms lik sony sub larımla 1201.1 jbl yükselticimi aracıma bağlayacağım. Meraktandır ya kendim yapacağım tuttu. gugıl amcamızla konuşmamdan sonra bi sayfa önerdi. Gain ayarlama sitesi bu sayfada değerler girilince nasıl bir watt çıkış vereceğini söylüyor. Gerçi subların epdedansı ile rms kuvvetini çarptıktan sonra karekökünü almak sonuç veriyor diye biliyorum ama, bir de burada bilenlere danışmak istedim.

2 x 4 ohm'da 380 RMS li sony sub

1 x 787 watts RMS x 1 channel at 4 ohms - 1114 watts RMS x 1 channel at 2 ohms veren jbl gto 1201.1 anfi. (anfi mono bass anfisi. ama iki çıkışı var. kolaylık olsun diye yapılmış bir çıkış. Yoksa iki kanal değil.)

işte böyle, şimdi 0 db lik 50 hz lik bir ses dosyasını cd ye yazdım. ana ünitenin sesini yüzde 75 ine kadar açtım. subları çıkardım. verdim voltmetreyi anfinin çıkışlarına ölçeceğim. 2 ohm 4 ohm beni karıştırıyor. O kadar bilgim yok maalesef :'(

Derdime bir çare :good1:

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Ohmajı ampli belirlemiyor,ohm belirleyen subwoofer lardır.Ampli sadece stabilitesini korur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İşler biraz karışmış.

1. Anfi çıkışından voltmetre ile sadece V vlot ölçersiniz

2. Ancak bu ses sistemi için birşey ifade etmez.

3. Çin malı anfide de 10V ölçersiniz, Jbl de de yaklaşık10V (mesela)

4. Ses kalitesi, tonu; basitçe frekans - distorsiyon gibi değerlere bağlıdır.

Tam olarak ne yapmaya çalışacağız biraz açarsanız?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

1- Hoparlörleri amfiden sökün.

2- Amfinin gain/input sensitivity ayarını en düşük ayara getirin. Bass boost gibi ayarları ve tüm crossover ayarlarını kapatın.

3- Ana ünitenizin ses ayarını, max. volümün %75'i yapın. (Mesela 40'a kadar çıkıyorsa, 30 yapın) Ana üniteden tüm EQ ayarlarını flat yapın, bass-tiz, BBE, vs. ses işlemlerini kapatın.

4- Voltmetreyi amfinin hoparlör çıkışlarına bağlayın. Voltmetre AC kısmında ve 200V veya buna yakın bir kademede olsun. Ayrıca köprülü mod kullanıyorsanız, bu uçlardaki voltajı ölçün, stereo kanallardakini değil.

5- CD'den gerekli sinyali çalmaya başlayın. Ve amfinin gain ayarını, hedef voltajınıza ulaşana kadar ayarlayın.

6- Hoparlörleri tekrar bağlayın ve crossover ile diğer seviyeleri, uygun tonal denge için

ayarlayın.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Hay yaşa tansel ustam :) daaa sı var işte ben gain ayarını sub lara göre yaparken 4 ohm mu 2 ohm mu hesaplayacağım :s

mesala gain = (380x2), karekök mü yapacağım, yoksa 380x4 karekök mü yapacağım :s

bu arada sinyal seslerim falan hepsi hazır. 50 hz 0 db buvvvvvv gibi bi ses yani :)) 45, 43, 42 hz hepsi mevcut elimde, dinlediğim basslara göre buldum onlara göre ayarlayıp, sonra subları takacağım.

Mesela benim sublar 4 ohm 380 watt rms real güçte. buna göre hesaplarsam 39 volt çıkıyor .

Ama paralel falan 2 ohm a düşer falan diyorlar o zaman 2 ohm 380 rms hesaplarsam 28 çıkıyor :s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Voltmetre AC demi DC demi duracak, DC olmasın? Bu ayar şeklini bilmiyorum, hedef voltajımızı nasıl belirleyeceğiz?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

ben de hep forumlarda AC diye gördüm Çağlar abi :) Bu işte sub larımı yakmadan kullanmam için gerekli maksimum voltu ayarlamak için yapılıyor. Bi de şu hesaplamayı tam anlasam. 2 ohm mu 4 ohm mu :)

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Sizin sub.lar 4 ohm 380 wrms,2 tane kullanacaksanız paralel olarak bağlayınca 2 ohma düşecek fakat 2x380rms=760 wrms olacak.

Yani siz 2 ohm 760 wrms olarak ayarlayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

voltmetrenizin empedansı oldukça yüksek değerdedir. 2 ohm veya 4 ohm civarındaki bir ayarlama için nasıl olacak bende merak ettim.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Sizin sub.lar 4 ohm 380 wrms,2 tane kullanacaksanız paralel olarak bağlayınca 2 ohma düşecek fakat 2x380rms=760 wrms olacak.

Yani siz 2 ohm 760 wrms olarak ayarlayacaksınız.

Tansel ustam öğreniyorum dimi yavaş yavaş :))) Merak işte, kendim yapacam illaki :))

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yani, P=V2/R formülünden, 760=V2/2 denkleminden (V2 ler Vkare), V=38 Volt çıkmakta ise, gain ayarını 35-38 olduğu yerde bırakarak, subların zeval görmemesini mi sağlıyoruz?

Emre kardeş eline sağlık :bravo:

dosya php olarak iniyor, nasıl açacağız???

Yorum bağlantısı
Emre Özen
Emre kardeş eline sağlık :bravo:

Teşekkürler Çağlar abi bunları bu yaz Allen & heat mixer ile kullanacağımız sammi subwoofer ve kuleler için hazırlamıştım..yardımım dokundu ise ne mutlu bana :bambam:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim download saçmalamış. Nefis bir çalışma, insan kulağı - hoparlör yeteneği, herşeyi ortaya çıkarıyor, ellerine sağlık. Telif hakkı yok dimi, herkese tavsiye edecğim de :bravo:

Yorum bağlantısı
Emre Özen
Benim download saçmalamış. Nefis bir çalışma, insan kulağı - hoparlör yeteneği, herşeyi ortaya çıkarıyor, ellerine sağlık. Telif hakkı yok dimi, herkese tavsiye edecğim de :crazy:

:bambam: yok estağfurullah ne telifi buyrun yayın herkese :bravo: sonunda başkalarınında işine yaradı birazda başkalarının kulaklarını tırmalasın ;)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Bu anfide Gain yazmıyor ! :bravo: input freq falan var ahhayt koptum gülmekten ya ;))) allahın jameson 505 inde var bunda yok :bambam:

Tam tükkanı kapatıyoruz takayım artık setimi dedim, bi baktım kutudan çıktı gain yazan bi ayar yeri yok:D

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Bu anfide Gain yazmıyor ! ;) input freq falan var ahhayt koptum gülmekten ya :))) allahın jameson 505 inde var bunda yok :D

Tam tükkanı kapatıyoruz takayım artık setimi dedim, bi baktım kutudan çıktı gain yazan bi ayar yeri yok:D

Doğrusuda zaten girişi frekansı-hassasiyeti falandır,çoğu kişi gain i amplinin ses kuvveti zanneder,aslında ünitenin çıkış voltajı ile amplinin frekans hassasiyetini ayarlamaya yarar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Gain ayarı, anfinin giriş konnektöründeki potansiyometre değil midir? Frekans ayarı apayrı ;)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

eha hallettim hallettim, main levelmi ne öyle şeyler var onlarla oynaştım ayarladım. Taktım sub ları gerçekten hoş ses çıktı :rolleyes:

İlave : Arka kapıların sallandığını farkettim biraz önce :))

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Gain ayarı, anfinin giriş konnektöründeki potansiyometre değil midir? Frekans ayarı apayrı :lol:

Frekans ayrı tabi Çağlar abi,gelen frekansın levelini ayarlıyor,dediğin gibi potans.

Sonuçda giriş konnektörüne üniteden frekans giriyor.

eha hallettim hallettim, main levelmi ne öyle şeyler var onlarla oynaştım ayarladım. Taktım sub ları gerçekten hoş ses çıktı :rolleyes:

İlave : Arka kapıların sallandığını farkettim biraz önce :))

İnsanın kendi sistemini kendi yapması ne kadar zevkli değilmi.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)
İnsanın kendi sistemini kendi yapması ne kadar zevkli değilmi.

Evet Tansel Ustam. Daha bi güzel geliyor sesi insana. Hani ben yaptım oluyorsun :) Kabinin biri siyah biri gri olduğu halde hoş görünüyor gözüme :lol:))

Tebrikler güle güle kullanın sisteminizi :rolleyes:

sağolasın kardeş. Bom bom zıplamalı günler ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...