İçeriğe Yönlendir

Benzinli mi dizel mi ?

Metin Küçük

154 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Metin Küçük
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar ben 2006 yada 2007 model ford focus almak istiyorum yanlız dizel mi yada benzinli mi karar veremedim (aracı genellikle işe gidip gelmek için kullanıcam tabi hafta sonu gezmeleri filanda olur haliyle senede bir defada memlekete giderim okadar) sizce bu şartlarda hangisini önerirsiniz benzinli yada dizel hangisi daha kullanışlı olur benim için ? Dizel araçlar çok sorun çikarıyormuş bide bakımı pahalıymış benzinli araçlarında yakıtı pahalıya geliyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

tarihinde Arzu G tarafından düzenlendi
Anket ba?l???na anket eklendi :)
Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
Ahaa.. Yine 15 sayfa konuşacağız... :D

:tap2:

Dizel avantajlı ancak ben ikinci elde dizelden çok korkuyorum açıkcası sebebi malesef ülkemizde artık aleni aleni kaçak mazot kullanılıyor. Ucuz diye kırsal mazot vs. hep kalitesiz yakıt kullanılıyorlar. Mazot pompası can alıcı nokta dizelde eğer geçmişini biliyor sahibinin temiz yakıt kullandığına inanıyorsanız yada bunu serviste filan anlayabiliyosanız dizel. Yoksa lpgli , bakın benzinli demiyorum :D gene zam gelmiş benzine 5-6 kuruş böyle giderse dizelin bakım masrafı 2 ye katlansa dahi benzinliden ucuza gelecek.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Oy verecektim anketi bulamadım. Kısa mesajla mı katılacağız yoksa ? :tap2:

Ben dizelciyim, kararlıyım.. :D

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Ekonomi düşünülürse dizel almak lazım,fakat ben alacak olsam tercihim benzinli olurdu.

Yorum bağlantısı
Metin Küçük

ben dod dan bakıyorum aracı dod da araçlar servisten geçiyor ve garanti veriyorlar emin biyer heralde dod.. dizel araç 120.000 km den aşağı bulamadın benzinli ise 35.000km buldum aradaki kilometre farkı çok fazla bu yüzden dod danda olsa güvenemedim dizel araca

Yorum bağlantısı
Metin Küçük
(düzenlendi)

Yanlız 2. elde dizelde düşük kilometre bulmak zor. Buna rağmen dizel tercih edilir mi ? Dizeller çok sorun çıkardığı için yüksek bir kilometre araç almak zor biraz 120.000 km den aşağıda dizel bulamadım doğrusu.

tarihinde Can Umut Baykan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Birkaç gereksiz kullanımdan kaçarsınız tdc ekonomikliği olur her zaman benzin.

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Dizel derim sadece,her yönden memnunum...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Daha tartışma alevlenmemiş burda.Forumun açıklığa kavuşturamadığı tek konu galiba dizel-benzinli konusu sanırım.Bu konu uzar gider ama bence benzinli :unknw:

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

2009 Duratec Ti-VCT Focus Sahibi birisi olarak söylüyorum,Hemen Dizel alın,TDCI gibisi var mı yaaaa.... Focus Benzinliye tüp taktırtsanız bile o kasayı çekmez benzinli motor...Lpg falan diye sakın hataya düşmeyin,Focusu TDCI motor dışında ancak 2.0 Benzinli motor çeker,oda türkiyede yok. Gidin güzel güzel TDCI Focus alın,ağlatın rampaları,asfaltları :unknw:

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Bu başlığı değiştirsek diyorum. Mesela "Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar" yapsak daha ilginç olmaz mı? :unknw:

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Bu başlığı değiştirsek diyorum. Mesela "Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar" yapsak daha ilginç olmaz mı? :unknw:

Tavuktan TDCImurta çıkar :)

Yorum bağlantısı
Metin Küçük

sağolun arkadaşlar yaptığınız yorumlara bakarsak en iyisi dizel araç almak fokus için en performanslısı ve ekonomiği dizel fikirleriniz için sağolun çok yardımcı oldunuz:)

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
sağolun arkadaşlar yaptığınız yorumlara bakarsak en iyisi dizel araç almak fokus için en performanslısı ve ekonomiği dizel fikirleriniz için sağolun çok yardımcı oldunuz:)

Aklın yolu TDCI'dir :unknw:

Yorum bağlantısı
Misafir

Forumda defalarca kez konuşuldu keşke sormadan önce biraz araştırma yapsaydınız. Gelelim sorunuza bu şartlarda dizel ile benzinli rutin bakım farkı sadece filtreleri farklı olduğundan 80 lira fark vardır. Dizelin ki 80 lira benzinlinin bakımından pahalıdır. Dizel kolay arıza yapar diye bir mantık yok aksine dizeli kullanamayan sürücüler mevcut turbonun dinlendirilmesi mümkün olduğunca temiz istasyondan yakıt almak her 5000de erken filtre temizliği gibi yapısına uygun kullanıldıktan sonra sorunsuz olabilir. Yanlız ikinci el de dizel çok riskli ben olsam benzinli tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
Metin Küçük
Forumda defalarca kez konuşuldu keşke sormadan önce biraz araştırma yapsaydınız. Gelelim sorunuza bu şartlarda dizel ile benzinli rutin bakım farkı sadece filtreleri farklı olduğundan 80 lira fark vardır. Dizelin ki 80 lira benzinlinin bakımından pahalıdır. Dizel kolay arıza yapar diye bir mantık yok aksine dizeli kullanamayan sürücüler mevcut turbonun dinlendirilmesi mümkün olduğunca temiz istasyondan yakıt almak her 5000de erken filtre temizliği gibi yapısına uygun kullanıldıktan sonra sorunsuz olabilir. Yanlız ikinci el de dizel çok riskli ben olsam benzinli tercih ederdim.

bende bu yüzden tereddütteyim doğrusu ikinci elde kimse dizeli tavsiye etmiyor..

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

İkinci el dizel alacaksanız Öğretmenden,Bayandan yada subaydan alın :unknw: Gerçektende özellikle filo yada şirket arabalarında TDCI motorlu Focus almayın.Birde ikinvi el dizel alıyorsanız Turbosunu,Turbo hortumunu ve EGR sini mutlaka kontrol ettirin derim ben naçizane bilgimle.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Benim ilk tercihim küçük hacimli turbo benzinli, mesela VW, Fiat 1.4, veya Insignia'da kullanılan 1.6 gibi.

Ama Focus'ta iki motor arasında seçim yapacaksak kesin dizel. Yüksek tork, düşük tüketim yeter!

Ancak 2.el dizel kaygılarına ben de katılıyorum...

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Geçen gün bizim araba turbo arızası verdi.Oldukça sesli çalışıyordu servise götürdük turbo yağlanmış ömrü doluyor sizi yolda bırakmadan değişin dediler.Babamda hiç düşünmeden değişti sıfır turbo alındı arabaya.Yalnız bu turbo arızasının sebebi kesinlikle babamdır. şöyle ki aracı otomatik vitesmiş gibi kullanıyor ayıptır söylemesi :p 3.vites 50 km/h hızla ilerlerken şehir içinde önümüze çıkan tümsekten geçerken yavaşlıyor haliyle ancak vites küçültmeyi inatla yapmıyor öyle alışmış :) Araç 10 km/h hızla ve 3.viteste tır tır ilerliyor vites küçült die bağırıyor adeta ancak babam malesef değiştirmiyor.E böyle kullanınca sürekli turbo pes etti artık :) turbo, triger seti ve bilyası,intercoler temizliği,kat. konvektör temizliği,yağ,filtreler,devirdaim su pompası,v kayışı ve bilyası + işçilik 2200 tl ye mal oldu. Diyeceğim şu ki eğer arabanıza bakıp güzel kullanacaksanız turbosuna zeval getirmeyecekseniz tabiki önerim dizel.. Yok arkadaş ben normal kullanılırım dikkat falan etmem diyosanız benzinli alın.. nitekim dizel masraflı oluyor..

not: bu fiyat özel servis fiyatıdır ve araç 77.500 km dedir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Turbo yaglanmış ömrü doluyor bana deseler. yolda bırakır deseler. yolda kalıncaya dek sürerim. bu arada turbo fiyatlarına bakarım. turbo hatası yavaş kullanmaktan olmaz benim bildiğim. çalıştırırken gaza basarak çalıştırmaktan ve durdurmadan önce gaz vermekten olur daha çok. ayrıca yanlış motor yagı koyduysa o "özel servis" bir önceki gidişinizde ondan da olabilir. geçmiş olsun. normalde 1000 liraya yapılabilen bir iş haline geldi bu iş.

77000 deki araç zaten 7700 lira dizelden kardadır. 2200 çıkın. 5500 yine kardasınız.

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin
Turbo yaglanmış ömrü doluyor bana deseler. yolda bırakır deseler. yolda kalıncaya dek sürerim. bu arada turbo fiyatlarına bakarım. turbo hatası yavaş kullanmaktan olmaz benim bildiğim. çalıştırırken gaza basarak çalıştırmaktan ve durdurmadan önce gaz vermekten olur daha çok. ayrıca yanlış motor yagı koyduysa o "özel servis" bir önceki gidişinizde ondan da olabilir. geçmiş olsun. normalde 1000 liraya yapılabilen bir iş haline geldi bu iş.

77000 deki araç zaten 7700 lira dizelden kardadır. 2200 çıkın. 5500 yine kardasınız.

Bence vardır alakası Mehmet bey vallahi görseniz babamın kullanımını ben içerde kanser oluyorum resmen :good1: Doğru her şeye rağmen dizel karlı ve sürüşü keyifli.. Ama araçtan hakikaten çok aşırı ses geliyordu yani turbonun problemli olduğu belli gibiydi.. Bu arada 2200 tl sadece turbo değil diğer bakımlarda var.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ekonomik olsun diye dizel alıyorsunuz, ekonomik diye ikinci el alıyorsunuz. Ama ummadık arızalar , masraflar ekonomi falan bırakmaz :good1: .Lpg daha ekonomik olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...